Stateční strážci

• Hongkong Fei du juan yun shan (více)

Bohatá mladá dívka zaplatí statečnému a neporazitelnému bojovníkovi Wei (Chan), aby ji doprovázel na nebezpečné cestě přes hory, kam potřebuje dopravit smrtelně nemocného strýce. Společně s dalšími bojovníky, které si Wei sám vybere, se vydávají na dlouhou výpravu přes nebezpečné pahorky, kde číhá plno zabijáků a intrik... (matestlust)

Filmaris

Príbeh o skupinke bojovníkov na čele s Jackie Chanom, ktorý dostane za úlohu chrániť bohatú ženu a jej chorého brata na nosítkach, ktorého treba čo najskôr dostať k najbližšiemu doktorovi. Najbližšia cesta ale vedie cez hory, kde číhajú skupinky bojovníkov a zabijakov. Počas cesty ale zisťujú, že pravda o chorom bratovi, ktorého ešte nikto z bojovníkov nevidel je niekde inde. Jackie Chan je tu najlepší bojovník, o ktorom sa hovoria rôzne legendy a tým je o akciu postarané. Súboje sú plynulé majú dobré choreografie a je ich viac než dosť. Scenár a dialógy sú v rámci možnosti v pohode a záverečné odhalenie ma príjemne prekvapilo. Čo by som vytkol sú scény, kde nám postavy skáču niekoľko metrov z výšky, robia rôzne akrobatické prvky, ktoré vo vzduchu pôsobia dosť neprirodzene. Scéna s hadmi bola taktiež veľmi čudná a bolo to až komické, ale v rámci takého rozprávkového tónu to akceptujem. Humor je tu len zriedka a celkovo si myslím, že o fajn oddychovú Kung-Fu akciu. ()

sniper18

Je to nadpriemerný akčný bojový film s Jackie Chanom, ktorý patrí medzi jeho horšie filmy. Má iba priemerný príbeh o najlepšom bojovníkovi, ktorý prijme náročnú úlohu bohatej ženy, aby jej chorého manžela sprevádzal na ceste k doktorovi cez hory, ktoré sú ale plné rôznych zločincov a zabijakov, pričom mu pri tom pomáha výber výborných bojovníkov, no zisťuje, že nie všetko je presne také, ako vyzerá. Spracovanie je ale celkom slušné, samozrejme tento typ filmov len málokedy dokáže skutočne dejovo upútať, čo je aj tento prípad, ale aspoň to nie je tak úplne predvídateľné, nájde sa tu viacero zaujímavých situácií, niečo aj prekvapí, celý čas sa na to dá bez problémov pozerať. A rozhodne prekvapí úloha Jackieho Chana, ktorý tu nie je typický amatér, ktorý sa naučí kung-fu a následne všetkých porazí ako takmer vo všetkých jeho ranných filmoch, ale už od samého začiatku je to najlepší bojovník, ktorý prakticky nepozná súpera a tak mu ani sebavedomie nechýba. Akcie je tu menej, než obvykle, miesto jedného súboja za druhým je tu akcia skôr optimálne rozložená po celej dĺžke filmu a vo svojej kategórii by som ju označil za mierny nadpriemer. Prekvapili ma prvé dva súboje, ktoré miesto tradičnej príliš viditeľne nacvičenej choreografie pôsobia pomerne uveriteľne, jednoducho kvalitne prevedené kung-fu, údery majú správnu razanciu a celkovo sa na ne dobre pozerá, no zvyšná už kvalitou klesne, stále je bez problémov pozerateľná, ale už sa v nej viac prejavujú zápory bežných súbojov tej doby, čo už vydrží až do konca. A zaujali ma aj časté efekty priamo letiaceho predmetu rovno do záberu, takže to pôsobí dojmom menej vydareného 3D. Herecké obsadenie nie je zlé, okrem Jackieho Chana poteší hlavne James Tien a viacero bezproblémových postáv. Réžia je nadštandard tohto režiséra, ale inak to samozrejme nič výnimočné nie je a podobne je na tom aj technická stránka. Celkovo to nie je nič výnimočné, ale fanúšikov Jackieho Chana a tohto typu filmov tento film rozhodne neurazí, patrí medzi to lepšie, čo natočil vo svojich začiatkoch. Objektívna kvalita filmu- 58%, film sa páči mne na 60% ()

Vonter

Žánr tohoto filmu je uveden jako "akční", ale je to především naučný film a to z vícero důvodů. Pojďme si je společně probrat. Nuže, asi nejdůležitější informace a faktický poznatek plynoucí z děje je ten, že číňané se nepohybují tak jako my, ale pouze letecky, nebo zvláštními žabími přískoky. Pokud skákajícího prchajícího padoucha pronásledují taktéž dva skokani, tedy skokani rodu Homo Sapiens, působí to velice dramaticky. Číňané taktéž mistrně ovládají převleky a imitaci, a proto se zvládnou zamaskovat do kteréhokoliv člověka, či zvířete a pouze zdatný kungfista dokáže odhalit jejich pravou identitu. Z filmu je taktéž patrné zcela odlišné chování hadů. Čínští hadi se neplazí tak, jak by se na slušně vychovaného hada slušelo, ale drze poletují vzduchem, nebo obratně vyskakují na nic netušící čínské občany, zasypávají je svými kluzkými těly a cení na ně zažloutlé jedovaté stoličky. Dále, každý kopec v Číně má svého krále, jehož poddané tvoří zčásti mnichové a zčásti indiáni. Velice kladné je, že v každé, byť i v té nejodlehlejší čínské pustině, stojí výčep. A nakonec jedna rada: Ocitneš-li se v čínské rvačce a kolem se míhají rozličné zbraně, neboj se. Vše je gumové. ()

krvavamera

Vypadalo to jako skvělá klasická kung-fárna, pak se ale najednou něco zlomilo. Začalo to hudbou ze Star Wars, začalo se o dost víc "lítat", zrychlený záběry, kung-fu proti hadům, následoval naprosto nečekaný zvrat... a konec, u kterého jsem se (já trubka navyklá na evropské konvence) musela smát. Roztomilá podívaná, která stojí za to už pro tu hravost. Lepší než ruské pohádky. ()

PetrPan

Milá a jednoduchá záležitost. Jackie Chan pomalu ale jistě stoupá na vrchol své kopáčské kariéry. Tentokrát mu v cestě bude stát jen jedna malá armáda rozličných hrdlořezů ukrývající se v horách s příznačným přízviskem Bouřlivé. Dějově velmi prostinké, zároveň se však v míře menší než malé dočkáme i dalšího obvyklého nešvaru svého žánru, a to uhihňaného humoru. Ne, že by Stateční strážci byly vážně míněným filmem, ale odlehčené formy je dosaženo řekněme samospádem. Jinými slovy Wei Lo nenutí kopáče k nějakým přemrštěným "vtipným" výstupům, prostý příběh to bez problémů zvládá sám. Souboje měly patřičný šmrnc, i když za špičku ve svém ranku se rozhodně nedají považovat. Výsledné čtyřhvězdí dávám i za pohodové vyplnění mého nepříliš často prázdného časoprostoru, tedy jak se to vezme. ()

• Prvý film v Hong Kongu natočený v 3D. (Peter-1307)
  • Jackie Chan okrem hlavnej úlohy pôsobil aj ako kordinátor kaskadérov. (Peter-1307)
  • V původní verzi filmu byla použita hudba z filmů série Hvězdné války, v pozdějších verzích určených pro západní trhy však byla nahrazena. (Raztubyl)