Ostří meče

• Japonsko Shura Yukihime (více)

V nejmenované zemi, vyvíjející se po staletí odděleně od ostatního světa, si panující dynastie najme na "udržování pořádku" zabijácký klan Takemikazuchi. Nejlépe trénovaným členem klanu je princezna Yuki, vražedkyně disidentů a rebelů. Ta však jednoho dne odhalí temné tajemství, které navždy změní její život: zjistí, že matka pravděpodobně byla zavražděna jejím vlastním vůdcem. Yuki se za podpory rebela Takashiho pustí do boje, jenž se brzy změní v zápas o holý život... (oficiální text distributora)

Vavča

Tenhle film jsem viděl už kdysi dávno (tuším že rok po jeho vzniku) a značně na mě zapůsobil. Jeho kouzlo nevyprchalo dodnes. Yumiko Shaku jako princezna meče si počíná ve své roli věrohodně a skvěle (má i nějaký stupeň ovládání meče v kendu). Pod vedením režiséra akčních scén Donnieho Yena předvádí velmi působivé a efektní kousky, ať už v soubojích s mečem , nebo tělo na tělo. Ostatně akční stránka je zvládnuta skvěle, i její mužští kolegové a jedna kolegyně se řádně zapotili. Příběh vystačí doopravdy s málem a pár motivy, ale jednak se daří vybudovat atmosféru neručitého místa a času. Nepřijde mi ,že by tam byl příběh navíc nebo se nepřesvědčivě a křečovitě o něco snažil. Působí prostě útržkovitě, rozbitým dojmem, že by jste chtěli a mohli vědět více o tom světě a postavách, ale funguje to. Navíc skvělé ost od Kenjiho Kawaie, výborná kamera a vizuál obecně. ()

dakarin

Pohádky a sny jiných kultur jsou poněkud odlišné od středoevropských :-) Kuko, Kiku i Šizuko jsou velmi šikovní ve spartakiádní skladbě "cvičení s mečem". Poznámka: Při pronásledování Yuki je urostlý statný vyšší důstojník klanu v nových záběrech vždy znovu a znovu předbíhán útlými spolubratry - buďto je v tom skryté hluboké tajemství nebo prostě neběhá tak rychle ;-) ()

sniper18

Je to priemerný akčný film. Má celkom dobrý príbeh odohrávajúci sa v alternatívnej súčasnosti, vražedný klan podporovaný vládou likviduje všetkých nepohodlných ľudí a najlepšia z neho je mladá bojovníčka, ale keď sa dozvie, že klan zabil aj jej matku, skončí s tým a unikne, pričom sa spriatelí s mladíkom, ktorý tiež patrí medzi nepohodlných a konečne spozná príjemný život bez násilia, ale klan ju len tak nenechá. Spracovanie ma ale moc nezaujalo, kvôli krátkej dĺžke sa na to dá bez problémov pozerať, zlé to nie je, ale dej je až príliš jednoduchý a aj keď obsahuje viacero prvkov, ktoré mám rád, tak tu sú dosť obyčajne podané a nedokázali ma vôbec upútať a ani celkovo tu nie je nič, čo by po obsahovej stránke mohlo výraznejšie zaujať. A to je škoda, lebo potenciál bol a vôbec nie malý. Akcie je tu priemerné množstvo a nie je zlá, ale ani ničím výnimočná. Nachádza sa hlavne v úvodnej a záverečnej fázi, medzi tým je asi len jedna dlhšia akčná scéna, tvoria ju iba súboje na meče a tie si len splnia štandard, nič viac, priemerná choreografia, priemerné prevedenie, ale chýbajú nejaké nápady, ktoré by ju osviežili a dokonca ani krvi tu moc nie je, na to, že sa stále používajú len katany, tak o nejakú časť tela tu nikto nepríde. Prakticky všetky súboje spôsobia rovnako s menšími odchýlkami, takže ani o rozmanitosti tu vôbec nemôže byť ani reči. Dobre sa na ne pozerá, ale len tak samo o sebe by som si ich určite nepustil. Herecké obsadenie nie je ničím zaujímavé, medzi kladnými a aj zápornými postavami sa nenašiel nikto, kto by ma výraznejšie zaujal po akejkoľvek stránke a navyše som si tu ani nevšimol nejaký herecký výkon, všetci svoje úlohy zahrali bez mimiky, čo v niektorých situáciách dosť bije do očí. Réžia a technická stránka tiež nie sú ničím výnimočné, kamera, strih a ani efekty neurazia a zaujali ma niektoré zábery, kedy hrdinka po zásahu katanou pozerá zblízka do kamery, ale vidno, že rozpočet moc veľký nebol, postavy sa väčšinou len naháňajú po lese alebo trávia čas v pár interiéroch. A ani o celkovej situácii v krajine sa tu toho moc dozvedieť nedá. Ostrie meča je po všetkých stránkach tak priemerný film, že to už možno viac ani nejde, obyčajná jednoduchá zábavka na jedno pozretie. Napríklad taká Azumi je po všetkých stránkach kvalitnejšia. 55% ()

Adrian

Efektna akcia (kombinacia japonskeho frenetickeho stylu so spomalovackami a la Michael Bay) prekladana zial dvoma dejovymi rovinami (pricom jedna z nich je dalsia variacia typu Azumi), ktore sa tvorcovia az prilis nasilu snazili spojit dohromady, pricom sa im to podarilo len s polovicnym uspechom. ()

Lavinia

Zmatený, nevyrovnaný děj o tom, jak dvacetiletá holka mstí matku, na kterou si houby pamatuje, aby se chopila vlády, bohužel není nad čím, když se celý klan skládá tak z 10 maníků, které všechny pobije. Přitom snad chvílemi miluje pochmurného mladíka-rebela, bohužel není jasné, proti čemu rebeluje, a jeho sestra blbbě čumí a skládá origami, bohužel nikdo neví, kde na to bere papír. A já to dokoukala až do konce, bohužel není jasné, proč. ()

• Akční choreografii měl na starost Donnie Yen. Režisér Shinsuke Sato jej potkal v Paříži a podařilo se mu přemluvit ho ke spolupráci. (Vavča)
  • Pro představitelku Yuki Yumiko Shaku to byl první akční film. Jediný bojový sport, který tehdy ovládala, bylo kendō. (Vavča)
  • Při natáčení si Yumiko zlomila prostředníček na levé ruce, přesto natočila všechny akční scény sama bez dubléra - kromě jedné, ve které přeskakuje její postava na liáně vyschlé koryto řeky. (Vavča)