První úkol - Dračí srdce

Long de xin

Heart of Dragon

Akční / Komedie / Drama

Hong Kong, 1985, 91 min

Hodnotenie HK kinoverzie, ktora vysla aj unas na DVD: Jackie vo vaznom filme v ktorom sa prvykrat snazil predviest poriadny dramaticky vykon. Vo vypätych scenach sice hra trochu teatralne ako je v HK zvykom, ale aj tuto serioznejsiu stranku ustal so ctou. Lenze mal podobnu smolu ako Cruise v Rain Manovi. Darmo sa snazli, ale nakoniec ho prehral o triedu lepsi herec vo vdacnejsej ulohe retarda. A tym je Sammo Hung, ktory vystihol dospeleho chlapika na mentalnej urovni maleho dietata absolutne uveritelne. A vztah medzi nim a jeho filmovym bratom Jackiem je neskutocne dojimavy. Toto fakt nieje komedia, takze kto ocakava klasicke Jackieho srandovne blbnutie, tak bude sklamany. A aj bitky su upozadene. Film sa sustredi hlavne na vztah dvoch hlavnych postav a miestami aj kritizuje spravanie normalnych ludi k mentalne zaostalym. Bohuzial cela tato dramaticka linia je podana dost povrchne a nie prilis ucesane. Stale z filmu citit urcitu rozpoltenost medzi snahou natocit nieco seriozne a zaroven tlakom od divakov a studia natocit klasicku kung-fu mlaticku. Bitiek sa naplno dockame v poslednej polhodine. A je treba povedat, ze si na nich dali sakra zalezat. Tentokrat su ale podane ovela brutalnejsie ako je u Jackieho zvykom. Potesujuce je, ze Jackie so svojou partou najprv vystrielaju naboje do protivnikov a az nasledne sa so zvysnymi pobiju. Aspon sa nemuseli vymyslat obvykle dôvody preco hrdinovia nepouziju pistole. Jackie nevaha len tak chlapika odbachnut, seknut protivnikovi macetu do krku alebo cakan do brucha. Pouziva sa vsetko co je po ruke ale bez snahy to zhodit srandickami. Väcsina subojov je kratkych. Par efektivnych brutalnych uderov a ide sa na dalsieho protivnika. Vrcholom je samozrejme suboj Jackieho s Dick Weiom, ktory z piatich subojov, ktory tito dvaja borci vo filmoch absolvovali, je podla mna najlepsi. Trochu mi je luto, ze film nie je cistokrvna drama bez bitiek, ale aj v tomto prevedeni mam tento film rad a pokail dokazete Jackieho akceptovat aj bez humoru, tak si film uzijete. 8/10. Japonska o 10 minut predlzena verzia obsahuje naviac bitku v scene ked Jackie nastupi v CID a odvedie narkomana do nemocnice, tak ho prepadne Lau Kar-Wing so svojou partou. Jackie im da riadne do tela. Dalsia bitka naviac nasleduje po scene v restauracii medzi Jackieho partou a partou vytrznikov, ktorych v kinoverzii nechali na pokoji. V Japonskej verzii si na nich pockaju vonku a riadne ich zmydlia. Tretia scena naviac je vo finale, ked Jackie dorazi jedneho chlapika cakanom. A na konci su naviac nepodarene sceny, ktore v HK verzii uplne absentuju. Vychutname si v nich hlavne nepodareny pokus skoku z restauracie na markizu a nasledny pad na auto. V tomto pokuse chudak kaskader markizu preskocil a spadol rovno na zem a auto ho skoro preslo. Ale vraj to prezil, takze vsetko v pohode. Poslednou vyraznou zmenou je uplne nova hudba v celom filme. Zamrzi hlavne absentujuca ustredna melodia, ktorej text ma dôlezity vyznam pre dej. Namiesto nej tu je v klucovych scenach nicnehovoriaca instrumentalna hudba. Jackie ale naspieval po japonsky dve pesnicky. Zaujimave je, ze pravdepodobne v americkej anglicky nadabovanej verzii je zase uplne ina hudba, ktoru pouzili napriklad v CZ dabingu Novy. Nastastie v CZ DVD dabingu je pôvodna hudba z HK verzie. Takze kto chce o nieco viac bitiek, tak nech si rozhodne zozenie predlzenu verziu, ale kvalita filmu je podla mna rovnaka ako v pôvodnej verzii. 8/10.(25.8.2018)

• Xmilden

V roce 85 (Jackie hrál v 5 filmech) byl Jackie už tolik pokopaný že v tomto filmu už moc kung fu není. Film je trošku netradiční, kdy po sérii zmatků, které způsobuje Jackieho mentálně zaostalý bratr vše konečně vyvrcholí pořádnou akcí. Chápu že Jackie nemůže točit jen bojovky. Nakonec z toho mála co tady předvádí se zde nachází velice povedený souboj s jedním členem gangu asi 10 minut před koncem. Ten rozhodně stojí za povšimnutí.(10.10.2010)

Po zhliadnutí filmu je asi väčšina divákov zaskočená. Réžia Sammo Hung a nemá tu jedinú akčnú scéna a navyše hrá postihnutého muža s inteligenciou dieťaťa. Jackie Chan sa síce mláti, ale srandy si pri tom moc neužijeme a navyše pri tom dosť tečie krv. Veľmi zaujímavý pokus o nezaškatuľkovanie sa, ktorý ale nemal veľkú šancu na úspech. Odporúčam hlavne neprajníkom, ktorí tvrdia o vyššie spomínaných tvrdia, že nevedia hrať.(25.7.2008)

To je tak kdyz se na rezii sere vic lidi, vysledek je pak podivna patlanina, u ktery neni moc jasny, co tim vlastne chteli rict, takze to je jak komedie o hyper mega giga vymastenym dutohlavovi, ale ne ve stylu Rain Mana, ale opravdu gigantickej retardak, kterej si hraje s panackama, blbe cumi, dela jednu kokotinu za druhou a podle jehoz ucesu neni problem zjistit, ze se na vas riti hyper hovado. No ale zaroven to je taky tak trochu dojak o typkovi, co se musi starat o postizenyho brachu. No a do toho trochu toho akcniho krimi. Pricemz prvni pulka sazi spis na tu komedie, je to silne o nicem a vetsinu casu vyplnuje blbnuti pana retardaka v naprosto spickovym podani Hunga. V druhy polovine se uz zase sazi spis na tu akci, ale ne tu typicky Chanovskou, ale tentokrat na vazno, kde se zvesela strili, vsichni kolem sebe mlati jak o zivot a Jackie je vetsinu casu nasranej. Problem je, ze jsou ty choreograficky docela dobry souboje naprosto zbytecne zrychlovany a kdyz se k tomu jeste pridaj silne prehnany mlaskavy zvuky, pusobi to misty spis komicky. No a to je v podstate vsechno, jak Jackie, tak Sammo se herecky prekonavaj, ale jinak to za moc nestoji.(12.10.2010)

• Toshiro

Režie Sammo Hunga Jackieho filmům moc nesvědčí. Děj se pokouší být vážnější a drsnější a moc mu to nejde. Naštěstí to tentokrát nedopadlo jako Island of Fire, který je skutečně hodně nezvládnutý, takže se to dokoukat dá. Přesto jeden z nejhorších filmů s Jakie Chanem. Závěrečná akce je moc brutální, zabíjení jak střelbou tak bojem na blízko k Jackiemu prostě nesedí.(30.10.2007)

• Ma Wu