Blesk

Thunderbolt

Blesk

Akční

Hong Kong, 1995, 107 min

Noční Hong Kong, vytuněné káry a Jackie Chan ve vážné poloze kung-fu mechanika z rodu mechaniků, který stylově nakope, vykope, zakope, podkope, prokope, okope a dokope vše co mu stojí v cestě. První polovina výtečná a typem akcí rozmanitá, druhá však po všech stránkách příliš blbá (tragický záporák) a přepísklá (ještě tragičtější několikaminutové zpomalovačky při soubojích a zrychlovačky při závodech). Což by možná až tak nevadilo, kdyby se to aspoň nebralo tak strašně vážně.(3.9.2010)

// Production Companies: Golden Harvest Company //(12.5.2011)

Je to celkom dobrý akčný film s Jackie Chanom, ktorý patrí medzi jeho horšie filmy. Má pomerne dobrý príbeh o skvelom automechanikovi a vodičovi pracujúcom pre políciu, ktorý pomôže chytiť veľmi nebezpečného zločinca spolupracujúcim s Jakuzou, no to sa mu vypomstí, zločincovi sa podarí uniknúť a mimo iného mu unesie obe dcéry, výmenou za ktoré chce, aby sa obaja zúčastnili skutočných pretekov. Spracovanie je ale iba priemerné, film je výraznejšie dlhší ako jeho potenciál dovoľuje a tak jeho tempo je väčšinu času dosť pomalé, nájde sa tu viacero síce nie nudných, ale aj tak zbytočných scén a tie zaujímavejšie prvky majú menej priestoru na úkor slabších, keďže miesto pomsty, prípadne záchrany dcér sa hlavná postava rozhodne pripravovať na preteky, čo je teda omnoho horšia možnosť, akým smerom sa môže tento príbeh uberať. Akcie je tu priemerné množstvo a nie je zlá, ale na pomery Jackieho Chana je skôr sklamaním. Nájdu sa tu len dva dlhšie súboje, ktoré sú opäť celkom nápadité, majú slušnú choreografiu a aj pôsobia takým drsnejším dojmom, ale ich úroveň znižuje vizuálny dojem, sú pomerne dosť zostrihané a s veľkým množstvom nie moc dobre použitých spomaľovačiek. A veľký priestor tu majú aj automobilové naháňačky, ktoré ale pôsobia iba priemerným dojmom. A tak sa mi na celom filme najviac páči vystrieľanie policajnej stanice alebo aj súboj v herni. Možno trochu prekvapí vážnejšie pojatie tohto filmu, humoru tu je iba minimum, ale nanešťastie nie je dostatočne využité. Herecké obsadenie je celkom dobré, okrem Jackieho Chana poteší hlavne Michael Wong v menšej úlohe a príjemná Anita Yuen, len škoda slabších záporákov, či už po stránke charizmy alebo aj bojových schopností. Réžia a technická stránka sú iba priemerné. Som trochu sklamaný, potenciál bol omnoho väčší, nie je to najhorší film, aspoň raz sa určite pozrieť dá, ale v Chanovej filmografii a aj menej kvalitnej druhej polovici deväťdesiatych rokoch sa tento film stráca. Objektívna kvalita filmu- 60%, film sa páči mne na 58%.(18.8.2008)

Příjemná akční oddychovka se sympatickým Jackiem, tentokrát z prostředí automobilových závodů.(5.6.2009)

Přes všechny ty podúrovňové nic nesdělující filmové kompiláty je to úžasně charismatický muž, ten Jackie a to mu dává hodně k ruce...(29.7.2008)

• Ken Lo

• - Jedno z aut, jež se účastní závodů, je prototyp Mitsubishi HSR-III, postavené pro Tokyo Motor Show 1991. (Raztubyl)

• - Kvůli zranění, jež si Jackie Chan způsobil při natáčení filmu Rachov v Bronxu (1995), musela být většina jeho akčních scén natočená s dablérem. (Raztubyl)

• - Ačkoliv se Chanova hlavní postava mechanika jmenuje Chan Foh To, několikrát je ke konci filmu nazvána Jackiem. Při finálovém závodu, kdy se na okruhu dostane před Pumu, dokonce i diváci zřetelně skandují "Jackie, Jackie". (Tommassi3)