Křížová cesta Šaolinem

• Hongkong Shao Lin mu ren xiang (více)

Jackie je svedkom smrti svojho otca, ktorý bol zabitý zručným majstrom bojových umení s neznámou technikou zabíjania. Jackie prisahá, že sa stane šaolinksým mníchom a pomstí otcovu smrť. Čoskoro však zistí, že v triede je z neho hlupák a nemehlo. Keď sa spriatelí s majstrami, učí sa od každého z nich rôzny štýl bojového umenia. Jackie náhle nájde sám seba dostatočne na to aby bol pripravený pomstiť sa za smrť otca. (genetique)

sniper18

Je to celkom dobrý akčný kung-fu film s Jackie Chanom, ktorý patrí medzi jeho slabšie filmy. Má zaujímavý príbeh o mladíkovi, ktorý v Shaoline ešte nemá dovolené učiť sa kung-fu, po čom veľmi túži a je ostatným na smiech a tak sa nechá učiť od zavretého majstra, s ktorým sa spriatelí a ten z neho urobí skutočného bojovníka. No keď majster utečie, mladík mu pomôže, no časom zistí, že urobil veľkú chybu a pomohol zákernému vrahovi a tak urobí všetko preto, aby ho zastavil. Spracovanie je celkom slušné, film je rozdelený na dve fázy, prvá sa odohráva celá v Shaoline a zameriava sa na tréning a druhá je už mimo neho, kde prebieha takmer neustála akcia, samozrejme po dejovej stránke to nie je nič výnimočné, ale film si celý čas udrží pomerne slušnú úroveň zábavnosti, neakčné scény nenudia, takže nemá problém pobaviť po celý čas. Akcie je tu priemerné množstvo a nie je zlá, ale ani ničím výnimočná. Na tú hlavnú si treba počkať, prvý veľký súboj príde prakticky až po hodine filmu, no až tak moc to neprekáža, aj na predchádzajúci tréning sa dobre pozerá. A keď už akcia začne, tak s menšími prestávkami už prebieha prakticky až do konca. Súboje sú samozrejme presne v štýle svojej doby, ale na rozdiel od väčšiny podobných filmov majú o trochu lepšiu choreografiu a nepôsobia až tak príliš nacvičene, čo je veľkým kladom. Najviac sa mi páči, súboj s výtržníkmi v reštaurácii, teda prvý väčší súboj, len škoda, že túto nastavenú úroveň si už akcia neudrží. Herecké obsadenie je len priemerné, samozrejme zaujme Jackie Chan v hlavnej úlohe, pričom ale prvú vetu povie až v závere, ani hlavný záporák nie je najhorší, poteší aj krátka úloha Biao Yuena, len škoda, že s Chanom nemá nejaký vydarený súboj a tým to končí. Réžia a technická stránka mi v rámci svojej kategórie príde mierne nadpriemerná. Krížová cesta Shaolinom sa v Chanovej vydarenej filmografii stratí, ale v rámci svojich prvých filmov, ktoré natočil pred svojim prvým slávnym filmom Škola hada patrí medzi to najlepšie. Objektívna kvlaita filmu- 60%, film sa páči mne na 62%. ()

B!shop

Mladickej Jackie je sice fajn, ale jinak to je naprosto tuctovej starej kung-fu film o saolinu, ktery zrovna dvakrat nemusim. Naprosto predvidatelnej pribeh, kdy je Jackie nejdriv za nejvetsiho loosera, kterymu se v chramu kazdej smeje a nasledne se samozrejme kung-fu nauci a vsechny zachrani. Coz v tomhle pripade znamena, ze po kratkym uvodu si tu vsichni zacnou rozbijet huby a 90% filmu tak vyplnujou souboje. Coz by bylo fajn, ale je tu jeden problem, ty souboje totiz vubec nepusobi zivym dojmem, ale vypada to, jak kdyby vsichni pouze delali postoje podle knih. Takze vzdy nekdo zaujme pozici, jednu ruku da dolu, druhou nahoru, kopne nohou, o kousek se otoci a tak furt dokola. Proste ty souboje nejsou moc dobre natoceny a nedokazou zaujmout. Ale ty 3* to da. ()

Jaromír

Haha se vždycky musím smát, když vidím tyhle kung-fu filmy, jak všichni čekají na údery, útočí mimo tělo, "létají" na provazech a hekají. Navíc ten směšný český dabing :). Tohle je ještě, díky Jackie Chanovi, jedno z lepších kung-fu ale stejně je to hotová parodie při které jsem se opravdu (v těch nejvážnějších scénách) od srdce zasmál :). ()

genetique

Film som pozeral za účelom doplnenia si medzier v Jackieho filmografii, v ktorej som mal značné medzery, no nič by sa nestalo, keby som tento film vynechal. Jackie tu povie dokopy asi tri rozvité vety, ktoré aj tak nedávajú zmysel, príbeh ako vždy chudobný, jedine čo stálo za to, boli súboje a krátka stopáž. 65%. ()

VanTom

Tvrdý, náročný výcvik Šaolinu (a pokoutně i kung fu) následuje zkouška - porážka dřevěných mužů, až potom se může náš mladý, nemluvný hrdina vypravit na cestu pomsty (k níž se tedy přichomýtne tak nějak náhodou, ale což). Jinak jde o celkem slušný starší bojový filmek, jemuž dochází dech až v závěru a který se sice nebere zcela vážně, ale určitě se nedá mluvit o komedii (k čemuž by mohlo svádět jméno hlavní hvězdy, tehdá stále ještě začínajícího Jacky Chana). ()

• Původní natočený materiál se nedochoval, existují jen kopie filmu. (Epistemolog)
  • Film má dvě verze, původní z roku 1976 a zkrácenou z roku 1980. (Grimaldi)
  • Dřevěně tréninkové figuríny z filmu se staly inspirací pro postavu Mokujin z herní série Tekken. "Mokujin" znamená v japonštině "dřevěný člověk". (Raztubyl)