poster

Nové pěsti

 • Hongkong

  Xin jing wu men

 • Hongkong

  新精武門

 • Hongkong

  San jing mo moon

 • angličtina

  New Fist of Fury

 • USA

  New Fists of Fury

Akční

Hongkong, 1976, 120 min

Režie:

Lo Wei
 • mortak
  **

  Je to vlastně Lo Weiův pokus o sequel k Pěsti plné hněvu, jen místo již mrtvého Bruce Lee je tu Jackie Chan ve své první velké roli v široké distribuci. Pochopitelně se ho Lo Wei snaží stylizovat jako nového Bruce Lee, a v závěrečném souboji se mu to i docela daří. Problémem jsou choreografie, které nejsou moc propracované, a často sklouzávají do prosté "přes držkovačky". Existují dvě verze - ta první z roku 1976 má dvě hodiny, a měla to být velkolepá historie Wing chun. Když Chan konečně prorazil, sestříhal Lo Wei film v roce 1980 na 83 minut, a v této podobě ho vydal u nás i Vapet. A to je štěstí protože všechny ty melodramatické motivy spadly pod stůl (Chanova japonská matka a tak), a celý ten typický Lo Weiův amatérismus se dá bez bez problémů přežít.(2.7.2017)

 • sniper18
  ***

  Je to celkom dobrý akčný kung-fu film s Jackie Chanom, ktorý patrí do jeho slabšieho priemeru a je priamym pokračovaním kultového filmu s Brucom Leem, Päsť plná hnevu. Má dosť dobrý príbeh, ktorý pokračuje presne tam, kde pôvodný film skončil, kvôli japonským utlačovateľom musia čínski členovia školy bojových umení uniknúť na Taiwan, kde to ale nie je o moc lepšie a krutý japonský veliteľ chce všetky tamojšie školy ovládnuť, no tie sú proti. A škola chce k sebe prijať aj obyčajného zlodejíčka s bojovým potenciálom, no ten je proti, až kým sa nestretne so skutočným japonským útlakom. Spracovanie nie je najhoršie, ale určite mohlo byť aj lepšie. Film je zbytočne dlhý, kvôli čomu má dosť pomalé tempo a pritom celú prvú polovicu sa takmer nič dôležité neudeje, ale zase pozerať sa na to aj vtedy dá. No od druhej polovice sa to už slušne rozbehne, dej konečne začne byť zaujímavejší, a Jackie Chan sa stane výborným bojovníkom nielen v bojovom umení, ale aj za čínske práva. Akcie tu nie je až tak moc, ale aspoň tá je celkom slušná. Za väčšinu filmu sa nájde iba pár maličkostí a jeden väčší súboj, čo je dosť málo, ale v poslednej tretine filmu sa už konečne Jackie Chan naučí kung-fu, predvedie slušnú tréningovú akciu s ostatnými žiakmi svojej školy, no hlavne príde záverečná dvadsaťminútovka s niekoľkými vydarenými súbojmi s dobrou choreografiou a dokonca nechýbajú ani polámané končatiny. Herecké obsadenie je celkom dobré, svojou úlohou ma prekvapil Jackie Chan, miesto jasne hlavnej úlohy je prvé dve tretiny filmu takmer úplne zbytočný a pre dej nedôležitý, až potom sa už dostane do popredia a okrem neho potešia hlavne zvyšné postavy z predchádzajúceho filmu na čele s Nora Miao a ani hlavný záporák nie je zlý. Réžia a technická stránka sú o niečo horšie ako v predchádzajúcom filme, ale od tohto režiséra je to aj tak nadpriemer. Škoda tej zbytočne dlhej prvej polovice, keby bola o polovicu skrátená, s čím by nebol žiadny problém, tak by bol film vyrovnanejší a dynamickejší, ale aj takto je to jeden z tých lepších filmov, ktoré Jackie Chan natočil vo svojom počiatočnom období. Objektívna kvalita filmu- 61%, film sa páči mne na 63%.(26.11.2011)

 • Divočák
  ***

  Těžko říct, jestli se chtěl Jackie "Novou pěstí" spíše svézt na vlně popularity Bruce Lee, udělat si jméno a nebo prostě jen vydělat prachy, každopádně ale natočil přímé pokračování kultovního Bruceova filmu a udělal to hodně po svém. Jako jakési lepidlo mezi původním filmem a Jackieho pokračováním slouží několik postav (hrají je většinou ti stejní herci), kteří přežili první film a teď se utíkají ukrýt na Tchaiwan, protože Japonci jsou tady pořád ještě ty největší svině a další čas strávený v jejich rodné Šhangaji by je po Bruceových antijapan eskapádách z prvního dílu mohl vyjít hodně draho. Klíčovou postavou je tady bývalá Bruceova snoubenka, jejíž dědeček je vedoucím jedné z Tchaiwanských Kung fu škol a i on musí odolávat tlaku Japonců, kteří chtějí veškéré školy na Tchaiwanu sjednotit pod svou správu. Jackieho úloha je tady tak veskrze podřadná. Místo toho, aby už od začátku filmu hrdě hájil čest utlačovaných Číňanů, nechává se tu jako potulný zlodějíček odmítající učit se kung fu mlátit od koho to jen jde a pokud už nikdo takový na place není, postará se o to svým typickým komediálním způsobem sám, když se bije pomocí ukradených Bruceových nunčaků. Výraznější roli v příběhu dostává až na konci filmu, kdy se z něj během několikadenního tréniku stane ten největší bosák, který zkope do kuličky i hlavního záporáka, ale který u toho prostě vůbec nevypadá cool, jelikož nejde o Bruce nebo Jeta ale jen o šaška Jackieho s jeho typickým rozpláclým nosem. Pokud bych měl ještě něco vytknout, byla by to dozajista nepřiměřená stopáž, protože 120 minut je na podobný scénář opravdu moc a nezachrání to ani sebelepší bitky nebo pěkná tvářička hlavní hrdinky.(30.9.2007)

 • Lacike
  *

  Mna dvakrat neuchvatila ani jednotka s Brucom. V dvojke sa ic nezmenilo. Japonci su stale zakerni parchanti. Cinania trpia ja zvierata. A namiesto bitiek tu mame nekonecne vela dialogov v ktorych sa riesia nejake politicke intrigy. Ked uz dôjde na bitky, tak to nie je ziadna slava. Hlavne Jackie stylizovany do ultradrsnej polohy Bruca Lee mi vratane chvatov v bitkakch mi vôbec nesedi. Mozno ze by si to objektivne zasluzilo 2 hviezdicky, kedze technicka stranka nie je zla a vidno, ze to nebolo lacne, ale je to tak strasne nudne, ze viac ako jednu hviezdicku tomu nedam. 3/10.(10.8.2018)

 • Maverick
  *

  Film Nové pěsti je doslova filmem, který se snaží vzkřísit slávu Bruce Leeho. Ze začátku se zdá že by film mohl mít celkem dobrý příběh, potom ale jako by zaniká a nastupují hádky a potyčky. Ve filmu se mi hlavně nelíbí dialogy, které jsou příšerné. O hudbě ani nemluvím. Co se týče závěrečných bojů v dojo japonského mistra, tak ty jsou celkem dobré. Potom, ale přijde nečekaný zvrat a po opuštění budovy jsou všichni "kladní" bojovníci postříleni do jednoho japonskými vojáky, které zavolal spřátelený mistr. Uprostřed tohoto masakru přijde střih a je vše vyřešeno nápisem THE END. Film je jednoduše řečeno nevydařeným kouskem režséra Lo Weie.(4.10.2003)

 • - Film byl poprvé uveden v roce 1976, avšak nesklidil kladný ohlas. Po úspěchu Chanova filmu Mladý mistr (1980) byl však do kin nasazen znovu, a to zkrácený o 40 minut. (Raztubyl)

 • - Jackie Chan se poprvé v tomto filmu představil pod uměleckým jménem Sing Lung, což znamená „stát se drakem“. V Asii toto pojmenování používá dodnes. (Raztubyl)