Bohatý továrník Villandrit se ožení s krásnou Reginou. Spolu vychovávají dceru. Štěstí, zdá se, nic nestojí v cestě. Jen žárlivost. Villandritův „sok" je ovšem nalezen mrtvý a Villandrit odsouzen na 20 let za vraždu. Skutečný vrah Corradin se mezitím snaží získat Reginu. Villandrit uteče z vězení, a nemaje možnosti dokázat svou nevinu, protlouká se, jak se dá. Corradin je vydírán dřevorubcem Rudebergem, který vraždu náhodně vyfotografoval a po sérii zápletek se tato skutečnost stane klíčem k dalšímu vývoji. (Brejlil)

Brejlil

Film uveden NFA pod jménem Justiční omyl. Údajně jde o sestřih několikadílného seriálu určený pro export. K tomu připočtěme nevalný stav filmové kopie a dílo dostává úplně jiný rozměr. Takové zkratky, jakými byla zpodobněna 1. světová (cca 25 vteřin) nebo šokující informace, že po měsíci společného života zčistajasna máte asi tříletou dceru, to stojí za vidění.. A některé mezititulky polsky.. Dosti ironie. Děj jsem se snažil přiblížit v komentáři, ale díky stavu kopie je jeho pochopení poměrně těžké, nepochybně se něco děje, ale celé pasáže kamsi mizí. Mozžuchin (Villandrit) ovšem občas hraje skvěle, ale stejně se nepokusí o nějaký výraznější přerod (děj zabere tak asi 17 let) a tak vyniká jen Charles Vanel v roli zavilého Corradina, který se neštítí jít doslova přes mrtvoly. Ostatní herci jsou víceméně do počtu, přestože na mladou Francine Musseyovou je docela hezký pohled. Kamera je klasicky nepohyblivá, o to více překvapí občasná jízda. Lokace a exteriéry jsou vybrány s ohledem na senzačnost podání (bohatá sídla, tajemné zříceniny, vila nad útesem). Podle všeho jde o běžný produkt, který rozhodně neměl umělecké ambice, a ani dnes nemá, čím by přitáhl davy. Vhodné jen pro zájemce o filmové dějiny. ()