poster

Aféra Moro

 • Itálie

  Caso Moro, Il

 • USA

  Moro Affair, The

  (neoficiální název)

Krimi / Drama / Historický

Itálie, 1986, 110 min

Komentáře uživatelů k filmu (4)

 • Houdini

  Zlatý Medvěd - výběr(17.5.2006)

 • pm
  *****

  Specialista na společenská a politická témata Giuseppe Ferrara v ¨"Aféře Moro" zachycuje poslední dny Alda Mora, křestansko-demokratického politika, v roce 1978 uneseného a posléze zavražděného levicovou teroristickou organizací Rudé brigády a události s tím spojené. Dík civilnímu herectví Giana Maria Volontého přesvědčivý psychologický portrét, dík režisérovi kritická sonda, která diváka podrobuje palčivým otázkám namířeným na média i na špičku tehdejší italské politiky. Výborní jsou všichni herečtí představitelé, z vedlejších rolí za pozornost stojí třeba představitelka Morovy manželky. "Aféra Moro" kvalitou s přehledem zastiňuje filmy, které téma otevřely v letech následujících :jak "Náměstí pěti měsíců" nebo "Dobrý den, noci", tak televizní film s Michelem Placidem.(3.1.2011)

 • Crocuta
  *****

  Film je rekonstukcí skutečných událostí. Příběh únosu generálního tajemníka italské vládní Křesťanskodemokratické strany Alda Mora Rudými brigádami je místy až krutý, zejména scéna Morova zavraždění. Snímek odhaluje řadu nesrovnalostí v celé kauze a upozorňuje na možnou spoluzodpovědnost tehdejší italské vlády za Morův osud.(29.6.2007)

 • borsalino
  *****

  Hodně dobrý snímek natočený podle skutečných událostí, kdy byl unesen předseda významné politické strany (křesťanské demokracie) v březnu 1978 levičáckými teroristy z Rudé brigády. Po 55 dnech věznění, když selhaly všechny pokusy o výměnu za vězněné členy Rudé brigády, byl Aldo Moro zastřelen. Snímek až dokumentaristickým stylem ukazuje, jak je státní aparát těžkopádný, vysocí úředníci často sledují své zájmy nebo dokonce hájí zájmy jiných skupin či zvažují výhodnost politických kroků s ohledem na volby nebo veřejné mínění a mezitím se vytrácí lidskost a jednoduché rozumné smýšlení. Zároveň se zde objevuje problematická otázka - má se vyjednávat s teroristy nebo ukázat tvrdou stranu demokratického zřízení, ať to stojí lidské životy? Na to není jednoduchá odpověď a tento pocit na mě film beze zbytku přenesl. Volonté podal velkolepy výkon.(29.7.2013)