Podivné vyšetřování

• italský

Indagine su un cittadino al di sopra di ogni sospetto

• slovenský

Nezvyčajné vyšetrovanie

Investigation of a Citizen Above Suspicion

Drama / Thriller / Krimi

Itálie, 1970, 109 min

Jediné,čo mi asi vadilo,že je to nadabované do angličtiny,zrejme pre amícke publikum,ktorému sa nechcú čítať titulky,inak tomuto kontroverznému počinu nie je čo vytknúť,Gian Maria je herec,ktorého nie je problém zapamätať si,ja som ho videl vo westernoch Sergia Leoneho,a tak som vedel,kto ma čaká a nesklame,takže tento snímok stojí najmä na jeho výkone,ktorý je spoľahlivý a nemá obdoby v tom ako je podaný cez jeho osobu.Tak ako je výrazný Gian,tak je výrazná aj herečka Florinda Bolkan,kde jej postava Augusta Terzi je úchylná,perverzná a manipuluje s hlavným hrdinom,t.j inšpektorom,ktorého prehovára k aktivitám,ktoré mu prerastajú cez hlavu,ale on si z toho aj tak nič nerobí... Réžia a scenár sú potrebné filmové postupy,ktoré s hercami vytvárajú neobyčajný počin,ktorý svojou skladbou vzbudzuje de facto k tomu,že korupcia je mocná,t.j priznanie sa človeka k spáchaniu zločinu nie je v podstate dôležité,pokiaľ sa to týka oddelenia,ktoré by to mohlo stiahnúť na dno,že zahrať to do autu je to najpodstatnejšie,čo sa dá robiť,čestnosť neexistuje,snímok,ktorý si servítku pred ústa nikdy nedáva.Pozor na to!(23.5.2014)

Podivuhodná satira na spoločenské pomery zaoberajúca sa zneužívaním moci. Z filmu mám zmiešané pocity, i keď sa snaží byť mierne kafkovský, príde mi celý akýsi nedotiahnutý. Akoby filmu chýbala tá správna kafkovská atmosféra. Na druhú stranu by som vyzdvihol výkon hlavného predstaviteľa, ten skutočne stojí za pozornosť. Ani nápad nie je vôbec zlý a filmu nemožno uprieť istú originalitu. Udeľujem silné tri hviezdičky a možnože mu raz aj prídem na chuť. Nie je to film na jedno pozretie.(25.8.2014)

Tak jsem u filmu zuřila nad hnusnou povahou šéfa,že jsem nemohla při hodnocení jít výš .(11.9.2018)

1.dabing ■■■■ https://www.dabingforum.cz/viewtopic.php?f=3&t=36414(8.1.2019)

500. hodnoceni tohoto filmu je za 5* a to nejen diky fantastickemu bozskemu Volontemu. Grazie(24.10.2015)

V pražských kinech se promítal od 20.7.1972 (Jalta)(1.2.2013)

#682 The Criterion Collection - http://www.criterion.com/films/27911-investigation-of-a-citizen-above-suspicion(19.3.2014)

Groteskně alegorické, trochu divadelní a tezovité podobenství o zneužívání moci. Levičácká satira, typická a moderní pro 70 a 80 léta pro Itálii, kde byla komunistická strana v rámci Západu nejsilnější a velmi vlivnou opozicí. Kdysi jsem z těchto levičáckých agitek italských salónních komunistů zvracela (četně prezentovaných v československé televizi), ale přiznávám, že tahle absurdní úchylárna je dnes docela vtipná. Nedokážu hodnotit objektivně bez názoru na charakter režiséra, je to mezi odpadem a čtyřmi hvězdami, takže průměr.(21.5.2015)

• brasek

Gian Maria Volonté svoju postavu hraje excelentne, ale to je hlavná chyba tohto snímku. Divák nevie či postava stvárnená Volontém je blázon a či poloblázon. Celý príbeh sa tým mení na nepodarenú frašku a ku koncu už príbeh nezaujíma nikoho.(12.6.2019)

• Gortyna

Nesmírně a protivně užvaněná variace na kafkovské téma.(23.7.2019)

Pro mě jedna z nejlepších Volontého postav a jeho nejlepší výkon.(23.2.2015)

Geniální Volonté, neuvěřitelné, přesto jakoby skutečné, co je pravda, co ne? 85%.(10.9.2018)

• 90125

Pointa (napriek svojej prilisnej lavicovosti, ktora mne nevonia) isto silná, ale jej filmove prevedenie mi nesadlo. Nesedel mi hlavne Volonteho overacting, vyvolavajuci nechcený pocit neprirodzenej, az grotesknej štylizacie. Kafka-nekafka, vymenil by som tuto absurdne-uchylnu uletenost za mrazivy triler bez takejto prilisnej priamociarosti a doslovnosti. Od polovice filmu, ked uz bolo vsetko jasné, som marne cakal na gradaciu pribehu a jeho desivé finale. Cesky dabing filmu tiez moc nepridal. S akustikou priestorov si jeho tvorcovia velku hlavu nerobili. Ci na pláži, alebo v kancelarii, stale to znelo uplne rovnako. Je mi tychto komunistickych nadsencov vlastne ľúto. Oni zrejme vobec netusili koho obdivujú. 54 %(3.11.2018)

Trochu to zastaralo, nicméně Gian Maria byl fenomenální. A scénář taky.(4.11.2018)

Italský Kafka. Apoteóza moci. Vidět dvakrát bych to sice nejspíš nechtěla, protože se z toho člověku zvedá žaludek. Ale bohužel takto obnažené fungování základních mocenských principů, a toho, jak se lidem v kontaktu s ní rozklepou kolena či jak je vzrušuje, je nesmírně trefné (a proto bolestné).(29.12.2018)

Preafektované, prepolitizované krimi.(8.4.2018)

1 2 3 4 následující >>