Takový skromný a nenápadný skvost, který zaujme jednak svým "nepohodlným" tématem a druhak formou jeho zpracování. Odhalovat nepříjemné a dávno zapomenuté pravdy je práce v pravdě Sisyfovská, nevděčná a svým způsobem i nebezpečná. Člověk musí mít veliké vnitřní odhodlání a silnou vůli, aby to podstoupil. Já vím, že je to jen film, ale schválně, kolik z vás by se odhodlalo k něčemu podobnému, co Sonja? A když se toto neotřelé téma zpracuje velmi invenčním a téměř divadelním způsobem, nemůže vzniknout nic menšího než tento výtečný film. Režisér využívá Brechtovy zcizovací techniky, aby přiměl diváka zamýšlet se nad situací, používá historizující a metaforickou mizanscénu, prolíná současnost s minulostí, nechává vstupovat filmový štáb do záběrů a přitom to všechno dává smysl, drží pohromadě a něco to divákovi předává. Tomuhle já říkám inteligentní filmařina. Čistá pětka bez jakýchkoliv pochybností a další perla z McFlyovy legendární kolekce. :-)(22.1.2010)

Tak toto je absolútne luxusný kúsok, na ktorý som mimoriadne hrdý. Že sa mi ho podarilo chytiť na ČT kedysi veľmi veľmi dávno a aj že ho mám na dvd (nech žije amazon:-)). Fenomenálna filmárina, postavená na kompaktnom scenári dotýkajúcom sa mimoriadne citlivých tém nemeckých dejín, nápadite zrežírovaná a skvele vypointovaná. Geniálna záležitosť, ktorú treba vidieť. A 5 VÝKRIČNÍKOV!!!!!(9.2.2009)

Staré hříchy a temná zákoutí vlastní minulosti jsou něco, co si člověk hlídá ze všeho nejvíc. A když se někdo rozhodne na to kuří oko pořádně dupnout a vytáhnout na světlo světa dávno zapomenuté křivdy, stane se nepohodlným. To se pak z oblíbené Sonji, kterou celé město obdivuje, stane „schreckliche Mädchen“, kterou celé město nenávidí. Tohle západoněmecké drama s prvky komedie je opravdu brilantní. Zpočátku úsměvně odlehčený tón vyprávění postupem času potemňuje a film nabírá na naléhavosti, přesto se celý nese v duchu trefné sebeironie. Tohle se Michaelu Verhoevenovi a celému štábu opravdu povedlo – výborný scénář (napsal sám režisér), nápaditá kamera, pestrá kompozice jednotlivých scén, inteligentně vtipné dialogy, kvalitní herecké výkony – to vše pod taktovkou mistrné režie. Tenhle film je prostě úžasný, a přesto u nás v podstatě úplně neznámý. Já jsem ho sehnal pouze s anglickými titulky, ale to nijak neznehodnotilo můj zážitek. Veřejně posílám díky uživatelům jhrasko a anniehall, na základě jejichž recenzí jsem se o film začal zajímat. Děkuji, stálo to za to! :-)(13.3.2011)

Několik cen a dokonce i nominace na Oscara (cizojazyčný film). Škoda že Američani mají ten svůj nadřazený systém, (asi aby hrábli co nejvíc toho pro sebe) kdy ve všech kategoriích může soutěžit jen film, který byl promítán v Los Angeles. Nemáš peníze? Bohužel, bye-bye ... . Protože tady bych uměl představit nominace na scénář, režie, ženský herecký výkon v hlavní roli, výprava. Čtyři určitě. Vyjma toho konce kdy malinko slábne, film srší originalitou, energií, vypadá jako kdyby ta myšlenka zrála snad pět let. 4,5/5(19.7.2014)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film ... .... ..... ..... ... ... Zlatý Medvěd - výběr(12.3.2011)

• - Snímok bol ocenený niekoľkými cenami na Berlinale, získal cenu Bafta za cudzojazyčný film roku 1991 a bol nominovaný v rovnakej kategórii na Oscara. (jhrasko)