Vězení v plamenech

Väzenie v plameňoch

Prison on Fire

Drama / Akční / Krimi

Hongkong, 1987, 107 min

Zpočátku spíše průměrný, zajímavý, ale již několikrát zpracovaný příběh o tvrdosti a nelehkém životě ze mřížemi, který ovšem postupující stopáží získává na kvalitě. Obvzláště ke konci atmosféra hodně houstne. V úvodní části to drží nad vodou jednoznačně herci. Chow Yun-Fat opět zcela přesvědčivý a charisma z něj přímo odkapává, což asi již těžko někoho překvapí, ovšem že i ostatní hrají skvěle a bezproblému jim jejich recividisty uvěříte již tak jasné není. Jako hodně z HK snímků film staví hlavně na přátelství ústřední dvojice, přesto patří spíše do kategorie syrovějších snímků typu Přežít kriminál než-li "lidských" jako Vykoupení z věznice Shawshank.(14.5.2005)

Velmi kvalitní vězeňské drama od Ringo Lama, jehož americké remake si sám později natočil s Jean-Claudë Van Dammem. Obě dvě zpracování si jsou velmi podobná - líčí tvrdý život ve věznici, kde si navzáejm kladou překážky vězni i dozorci. Jde spíše od drama než akční film, všechny bitky jsou pravé chlapské rány, žádné otočky a jiné efekty. Jde vidět, že Chow Yun-Fat je výborný herec nejen v krvavých opusech, ale umí zahrát i obyčejného, zranitelného chlápka.(8.7.2005)

Vplula jsem do pro mě téměř neprobádaných vod. Hongkongské filmy se mi příliš často do ruky nedostávají. Takže, když se mi nějaký náhodou dostane do ruky, je to pro mě malý svátek. Vražda? Spíše shoda nešťastných náhod. Parta výrostků nechtěla zaplatit v otcově krámu. Yiua chtěl svému otci pomoci a tak se vydal za nimi. Při menší strkanici do jednoho grázlíka vrazil a ten spadl pod právě projíždějící autobus. Nebyla to vražda, ale opravdu jen nešťastná náhoda, která nevinného člověka přivedla do vězení mezi nejhorší kriminální živly. Další zajímavou postavou je Ching, který mi svým způsobem připomínal Švejka. Nebral věci vážně a dělal si ze všeho jenom legraci.(2.3.2010)

(KDV) VĚZENÍ V PLAMENECH je v mnoha ohledech znevýhodněné, a tudíž může být v rámci filmografie režiséra, herce ve (vedlejší?) roli či národní kinematografie opomenuto, popř. dokonce negativně přijato kvůli zklamaným (nesprávným) očekáváním._____ Ringo Lam si sice v roce 1987 získal větší pozornost drsnějším MĚSTEM V PLAMENECH, ale to neznamená, že by jeho vězeňské drama s komediálními prvky nestálo za pozornost už třeba v rámci režisérovy tvorby svým zakončením, které je nezvykle pozitivní. Ačkoliv je MĚSTO V PLAMENECH fanoušky asijské produkce vyhledávanější, protože ho (nepřiznaně) zremakoval Quentin Tarantino ve svém debutu GAUNEŘI, VĚZENÍ V PLAMENECH má svou nepřehlédnutelnou historickou hodnotu, když ukazuje formování Triád a přímo za to obviňuje nečinný systém a některé jedince v něm._____ Tony Leung se zdá být ústřední postavou, protože je s ním divák od úvodních chvil a s chodem věznice a tamními zákony se seznamuje prostřednictvím něj, ale vyprávění se začne postupně více zaměřovat na postavu Chow Yun-Fata. Divák je vyveden z míry nejenom vyprávěním, které se polovinu stopáže soustředí na jednoho hlavního protagonistu, z něhož se stane ten vedlejší, ale i tím, že Chow je zprvu profilován v rozporu se svými rolemi v heroic blood-shed Johna Woo jako komická postava. Její přerod je pak návratem k typům rolí, které ztvárňoval předtím, a zároveň závěrečný happy end je po předchozí scéně ospravedlnitelný vzhledem k strukturaci snímku, kdy se střídají odlehčené a drásavé sekvence.(23.5.2011)

Kvalitna sonda do fungovania HK väznic v 80ytch rokoch. Kedze film sledujeme z pohladu novacika (Tony Leung), ktory urobil jedno nestastne nehodne rozhodnutie za ktore musi pykat, tak chvilu trva, kym sa film rozbehne. Rovnako ako jemu aj divakovi proste nejaky cas trva, kym sa zorientuje v celej tej hierarchii vztahov ake panuju vo väzeni. Akonahle sa ale dostavi na scenu pohodar Chow Yun-Fat, ktory ho zoberie pod svoje kridla, tak zabavnost filmu prudko stupne. V druhej polovici zacne zapletka uz aj poriadne prituhovat, kedze vyeskaluju nezhody medzi urcitymu postavami, ktore sa v prvej polovici postupne rozvijali. Finale je uz poriadne psycho v ktorom sa v plnej parade predvedie Chow Yun-Fat, vdaka comu znova dokaze, ze je pan herec. Zaver je napriek tomu na Lamove pomery netypicky pozitivny. Z hercov okrem hlavnej dvojky stoji za zmienku este odporny dozorca Roy Cheung, spravodlivy sef triady Tommy Wong a zakerny sef konkurencnej triady Ka-Kui Ho. Vysledkom je jeden z tych lepsich filmov z väzenskeho prostredia a z HK produkcii asi aj najlepsi. Keby to malo sviznejsiu prvu polovicu, tak by to boli silne 4*, ale takto je to len za 7/10.(21.2.2017)

• - Natáčení trvalo pouhých 21 dní. (tequilla)