Vězení v plamenech

Hong Kong, 1987, 107 min

Ringo Lam

Yin Nam

Hui-Chi Tsao

Slušná väzeňská dráma, ktorej by ale vôbec neuškodila rozsiahlejšia zápletka. Na 107 minútach sa toho príliš neudeje. Odhliadnuc od toho ale herci skvelí, bitky správne naturalistické a emócie taktiež nechýbajú. Trochu ma prekvapila demokratickosť systému vo väznici, týkajúca sa vzťahu väzňov k mužom zákonu. ***1/2(5.8.2005)

Hodne husta zalezitost. Sice sem nevidel vsechny Lamovo filmy, ale z tech co jsem videl, byl tenhle nejlepsi. Od filmu jsem sice cekal neco jineho, protoze jsem vsude cet jak je drsnej a krvavej a zas nak extremne brutalni mi neprisel, ale vubec mi to nevadilo a vyborne jsem se bavil. Prvni polovina byla takova rozpacita, sice jsem od zacatku ve vezeni, takze nic moc veselyho, ale forkum Chow Yun-Fata jsem se proste musel smat a spis to na me pusobilo jako komedie. Jenze pak prisla druha pulka, kde se stupnujou konflikty a vsechno to vyvrcholi hodne krutou bitkou a to byl opravdu slusnej masakr. I presto, ze nejak zvlast nemusim cinskou hudbu (to jejich ňun ťun a ruzny pistalky)tak tady se mi opravdu libila. Hodne solidni 4*.(17.5.2005)

Až tak po třiceti minutách se přestalo řečnit a začalo se něco dít. Zaujalo mě, že se Lam (narozdíl třeba od Darabonta ve Vykoupení z věznice Shawshank) soustřeďuje více než na postavy a jejich vztahy na chod a pravidla věznice. Čili hlavní a stěžejní bod příběhu. Příběh je sice sám o sobě docela jednoduchý, ale o to více vynikne zručná, typicky ostrá hongkongská režie, syrové prostředí a velmi drsné akční scény, kterých je tam sice jako šafránu, ale ke konci je to skutečně nářez.(4.6.2005)

Je to dosť dobrá väzenská dráma od Ringa Lama. Má celkom dobrý príbeh o slušnom mužovi, ktorý za neúmyselné zabitie pri obrane svojho otca skončí vo väzení, kde sa stretáva so šikanovaním zo strany niektorých väzňov, nebezpečnými triádami, ale aj nespravodlivosťou zo strany dozorcov, ale toto väzenské peklo mu pomáha vydržať nový priateľ. Spracovanie je celkom slušné, film nemá žiadny výrazný cieľ ako napríklad útek z väzenia a podobne, ide tu len o to zobrazenie života slušného človeka v tomto nepríjemnom prostredí, ale aj tak to vôbec neprekáža, celý čas sa je rozhodne na čo pozerať, hlavnej postave sa nedá nefandiť a za celý čas som si nevšimol žiadne slabé miesto. Čo sa týka akcie, tak samzrejme kvôli žánru to nemôže byť nič výnimočné, ale pár slušných väzenských bitiek sa tu nájde a pôsobia pomerne drsne. Herecké obsadenie je veľmi dobré, Tony Leung Ka Fai sa do takejto úlohy hodí a niečo podobné si zopakoval aj o tri roky neskôr vo filme Island of fire s inými akčnými hviezdami, ale najviac poteší Chow Yun-Fat, ktorý svojim vtipným, ale aj drsným prejavom určite zaujme. Ale viaceré zaujímavé postavy sa nájdu aj medzi ostatnými väzňami a dozorcami. Réžia je veľmi dobrá, Ringo Lam zvláda drámy výborne a spokojný som aj s technickou stránkou. Ringo Lam aj Chow Yun-Fat majú na svojom konte aj lepšie filmy, čo ale nič nemení na tom, že aj Väzenie v plameňoch je slušný film, ktorý sa medzi podobnými filmami nestratí. Objektívna kvalita filmu- 72%, film sa páči mne na 75%.(22.7.2007)

Nemůžu dát plnejch pět*, začátek (cca 25 minut) je dost nudnej. Potom převezme otěže filmu Chow Yun Fat a je to fakt paráda. Původně sem čekal něco trochu jiného, od Lama jsem viděl jen Full Contact a dva filmy s JCvD, ale byl jsem naprosto spokojen. Doufám, že Magicbox bude pokračovat v HK legendách, a že se dočkáme ještě vypečenějších kousků(Hardboiled, Lepší zítřky atd.)(16.6.2005)

• - Natáčení trvalo pouhých 21 dní. (tequilla)