poster

Es geschah am 20. Juli

Drama / Thriller / Válečný

Západní Německo, 1955, 75 min

 • majo25
  ****

  Film je zaujímavý hlavne z dôvodu atraktívnej témy atentátu na Hitlera a následného pokusu o vojenský prevrat. Samozrejme, na novší americký film Valkýra to nemá, ale je fajn vidieť to v podaní Nemcov, ešte k tomu nie dlho po skončení vojny. Trochu očistiť si kabát zagniavený nacizmom. Tvorcovia sa zdatne popasovali s témou, aj keď pre dnešného diváka tomu chýba viac akcie, drsnosti, viac vypätých situácií a aj herecky prepracovanejší výsledok. Trochu som sa ztrácal v záplave mien a hodností, kto má komu rozkazovať a tak podobne, ale po vlažnejšom začiatku to neskôr chytilo solídne tempo až do konca. Za čo môže aj priaznivá stopáž.(13.1.2020)

 • Volodimir2
  *****

  Ide o veľmi dobrý polo dokumentárny hraný historický film aj keď s niektorými nepresnosťami (bomba bola aktivovaná u majora von Freyenda a sprisahanci neboli popravovaný hromadne a iné drobnosti). Film zjednodušene ukazuje celý priebeh udalosti zo dňa 20. júla 1944 kedy bol spáchaný pokus o atentát na Hitlera pod kódovým označením Valkýra. Film z roku 1955 bol prvým, ktorý sa zaoberal vojenskou opozíciou proti nacistickému režimu. Ďalšie filmy z touto tematikou Operácia Valkýra – Prísne tajný proces Tretej ríše,2009; Plukovník Stauffenberg,2004; Chceli zabiť Hitlera,2004; Valkýra,2008; 42 atentátov na Hitlera,2008.(27.11.2015)

 • Pohrobek
  ****

  Semidokumentární a velmi působivá rekonstrukce událostí 20. července 1944. Příběh nejznámějšího atentátu na Hitlera. Snímek je natočen s bezpříkladnou věrností, často s doslovnou přesností. Je charakterizován velmi rychlým tokem vyprávění, v němž se člověk možná zpočátku příliš neorientuje, ale atmosféra beznaděje obou stran - té, která chtěla Německo zachránit, i té, která ho zachránila na rok, - je navozena brzy a velmi dobře. Hlavního hrdinu atentátu - von Stauffenberga si zahrál slavný "válečný" režisér Bernhard Wicki a jeho postava je bez diskuzí tou nejpropracovanější. Jinak zaujme i stařičký generálplukovník Beck nebo generál Olbricht. Hitler tu z pietních důvodů jenom mluví, zato kratičké vystoupení utrápeného Goebbelse je vynikající.(18.7.2006)

 • Kragujevac
  ***

  Oproti Valkýře v čele s Tomem Cruisem tahle polodokumentární verze nevydařeného atentátu na Hitlera nemá žádnou hereckou ikonu o kterou by se mohla opřít. Film však vyznívá mnohem komornějším a uvěřitelnějším způsobem a zdá se mi ve vykreslení detailů operace Valkýra mnohem lepší. Další věc která hraje této verzi do karet, je její stopáž, po téměř hodině a půl diváka nepřestane nudit, ale udrží si jeho pozornost i bez uměle digitálních pozlátek.(25.5.2013)