Jagate umi e to todoku

• Japonsko Yagate Umi e to Todoku (více)

silentname

"One Day, You Will Reach The Sea" je momentálne celkom veľkým kandidátom na moju filmovú nástenku. Už som nejaký čas hľadal silný film z Japonska alebo Južnej Koréy, ktorý by ma zasiahol a myslím si, že tu som ho našiel. Tentokrát tu nemáme žiadnu romancu ako som od japoncov zvyknutý (aj keď možno tak jemne naznačená tu je) no drámu o vyrovnávaní sa s udalosťami, ktoré ovplyvňujú náš život. A tým je najmä smrť. Opäť sa tu v celkom velkej role ocitla Minami Hamabe, ktorá je rovnako skvelá ako kedykoľvek ju vidím, no Jukino Kišii tu absolútne exceluje svojim výkonom. Mnohé momentky vie povedať vyslovene svojou mimikou a očami. A to je pre mňa skutočne veľmi kvalitný výkon. Tempo filmu je funkčné a film ma nenudil, má to skvelú atmosféru a po celú dobu som tak nevedel k čomu to dospeje. Film krásne ukazuje, že ľudský život je vlastne tak významný a súčasne tak bezcenný. Pretože život človeka sa dá jednoducho odložiť do krabice a môžeme sa tváriť, že nikto taký reálne ani neexistoval. Zbavíme sa vecí, zmiznú spomienky, minulosť ostane zabudnutá. No tie predmety často symbolizujú všetko, čím ten človek pre niekoho iného mohol byť. A nie je to nikde lepšie vidno ako v prípade pána Narahara. Nebudem vysvetľovať hlbšie, je to moja osobne veľmi obľúbená momentka v tomto filme. No realita je, že to nie je jediný moment, kde film vyniká. Mám rád, keď japonci ukážu veci, ktoré sme mali možnosť vidieť z opačnej strany. Táto technika veľmi pomáha príbehu, aby sme mali možnosť vidieť to, čo by bolo inokedy úplne skryté. A vidieť veci z pohľadu Sumire na konci filmu stojí za to. Tie scénky odrazu vyplynú oveľa silnejšie. Jej kamera, ktorou zbiera príbehy, jej uvoľnenosť, ktorou zakrýva svoju plachosť a uzavretosť... to všetko zrazu do seba skvele zapadne. A potom aj úplne vedľajšie postavy ako napríklad ľudia, ktorí rozprávajú o svojich príbehoch po obrovskom tsunami. Všetci sme v živote významní a pritom tak bezvýznamní. A tak nejako vnotúrne mi tento film skutočne priniesol niečo, čo som tento rok moc často nezažil. Skutočný nefalšovaný zážitok. Hodnotenie: A+ ()