Muž jménem Otto

• USA A Man Called Otto (více)
Trailer 5

Film, jehož předlohou je celosvětový knižní bestseller „Muž jménem Ove“, vypráví příběh mrzouta Otta Andresona (Tom Hanks), který po ztrátě manželky ztratí smysl života. Otto je připraven všechno ukončit, ale plány mu naruší mladá živá rodina, která se nastěhuje do sousedního domu. Otto se tak seznámí s Marisol, která ho vyzve vidět věci jinak, a vznikne tak neočekávané přátelství, které mu změní život. Dojemný a vtipný příběh o lásce, ztrátě a životě ukazuje, že rodinu lze najít na nejneočekávanějších místech. (Falcon)

NinadeL

Melodramatický drahokam. Americká verze skandinávského bestselleru s milionovým Tomem Hanksem. Hanks je učiněný miláček a nutno uznat, že jeho předměstí je zkrátka univerzální (a globálně srozumitelnější) oproti předměstí Rolfa Lassgårda. Srovnatelné s Lepší už to nebude a s O Schmidtovi. #čsfdprojekce ()

fuxoft

Solidní řemeslo, které v patřičných dávkách mixuje komedii s dramatem, ale nemohu se zbavit dojmu, že švédský originál (který jsem neviděl) byl působivější a možná i sofistikovanější. ()

mzss1

[100%] Viděno v kině díky předpremiéře ČSFD. Je to tak trochu paradox, že o tomhle filmu vím snad jen dva týdny. Trailer mě vcelku naladil, ale netušil jsem, že budu odcházet z kina tak spokojený. Po delší době jsem zažil na velkém plátně dojemné drama se silným charakterem a srdcem jedinečného filmového velikána Toma Hankse! On natočil dost skvělých filmů s jeho životně ikonickými rolemi, takže asi nemá smysl abych je zde vyjmenovával. Najde se i pár solidních kousků z jeho novější filmové éry, ale tohle se po dlouhé době povedlo na 100%, a to ve všech ohledech. Opravdu nevím, co bych zde vytkl. Možná by filmu slušelo nějakých 20-30 min délky navíc, ale to asi plácám nesmysly, těch cca dvou hodin jsem si užil parádně. Žánrově bych to zde určitě nevyznačoval komedií, i když se tu pár nadlehčených scének vyskytovalo, ale spíš to mělo skvělé hlášky a grimasy ze strany Toma. Místy se to tvářilo všelijak satiricky, a ano tedy, pár postav tu bylo tkzv humorných, ale to zatraceně inteligentně, že jsem se v žádné scéně necítil trapně, prostě žádná scéna nebyla ujetá. Začíná to docela klasicky jak už vidíme z traileru, seznamujeme se tu s bručounem, který zanevřel na své okolí, nebo snad okolí na něj? Poté se k němu do ulice nastěhuje veselá mexická rodina a postava Hankse pomalu, ale jistě začne roztávat, ta nabručená slupka se začne z něj postupně stahovat. K tomu to má výborné flashbacky z Ottova mládí. V jedné scéně při nehodě autobusu už jsem měl slzy na krajíčku. Ano, tak skvěle to na mě působilo. Dojemných scén zde bylo ke konci mnohem víc, včetně té finální. Prostě postavu Otta je nemožné si neoblíbit. Dramatická poloha Tomovi stále jde. Tempo snímku je obří, takže by to opravdu mohlo být delší, ale to je fuk. Mělo to i několik nezapomenutelných upřímných vět, kdy třeba Hanks ve filmu říká: „Můj svět byl černobílý, ale jakmile jsem potkal svou ženu, začal být barevný.“ Herecké obsazení krom Hankse bylo vydařené, nemám absolutně výtek. K tomu solidní hudební doprovod od Thomase Newmana. Režisér Marc Foster natočil žánrově několik rozdílných filmů. Já vlastně viděl jen 4. Z něhož je například přeakčnělá bondovka Quantum of Solace nebo Světová válka Z s B. Pittem. Tohle drama se mu povedlo se vší parádou. No, mohl bych o tom básnit ještě víc. Chápu, že některým divákům to možná nesedne až tak jako mě. Nesmíme zapomínat na jeho ranné klasiky, ale tohle se na dnešní dobu sakra povedlo! Takže mé hodnocení není vůbec nadhodnocené, a to jsem poslední dobou přísný na vidění nových filmů či seriálů. Celý film byl ze srdce upřímný a mnohdy napojený s nadhledem. Těším se na další vidění, a to určitě v originálu. Dabingem si opětovaný zážitek nebudu kazit. Doufal bych i v nějaké ocenění, ale v kostech tuším, že se ho nedočkáme, dnešní doba ujíždí holt na jiné záležitosti. Pevně věřím, že se nám Hanks ještě někdy s něčím podobným ještě předvede. Dramatický žánr je prostě jeho! ()

Allien.9

Slabé a nadhodnocené (aktuálně 82 %). Vezměte "Gran Torino" (****), odeberte vulgární mluvu, asijskou rodinu nahraďte jihoamerickou a poškrtejte veškerou akci. Abrakadabra, "Muž jménem Otto" je na světě. Absencí originality a množstvím patosu jsou si oba zmiňované snímky dost podobné, nicméně ač obecně preferuji Hankse, Eastwoodovi jsem toho bručouna žrala podstatně víc. ()

Vančura

Působilo to na mě trochu jako vykrádačka Gran Torino (před projekcí jsem ještě nevěděl, že to je remake filmu Muž jménem Ove, což ho dodatečně ale v mých očích deklasovalo ještě víc), respektive pokus vystavět divácký hit z podobných ingrediencí a ozvláštněný tím, že hlavní postava jeví zřetelné známky lehkého autismu, resp. Aspergerova syndromu (sociální a komunikační neobratnost, dodržování rituálů, omezená mimika, preferování samoty, intenzivní zájem o motory a mechanické stroje, úzkostlivé lpění na pravidlech, geometricky zarovnané odhazování sněhu...), což ve filmu není kupodivu nijak tematizováno (zazní tam pouze informace o jeho zdravotních problémech se srdcem, což nakonec má i zásadní vliv na finální rozuzlení). V kinosále jsem občas slyšel dojaté posmrkávání a vůbec jsem se tomu nedivil, i já jsem byl trochu naměkko. Přesto mi přišlo, že Ottovi v životě všechno spadlo do klína až moc snadno, resp. že si to autor předlohy značně ulehčil, aby ten příběh sděloval to co chtěl - mladého Ottu sbalila sama jeho budoucí manželka, navzdory jeho zoufalé nepoužitelnosti v seznamování, a starému Ottovi se "bezpracně" do života hrnou noví přátelé, domácí mazlíček, netrpí bytovou ani finanční nouzí (když se mu zachce, koupí si nové drahé auto), a ani ty opakovaně sebevražedné pokusy mu samozřejmě nikdy nevyjdou, aby si mohl v závěru uvědomit, jak je život vlastně fajn, navzdory smutnému údělu vdovce (k naprosto kýčovitému happy endu by už chybělo snad jen to, aby si v závěru našel novou partnerku). Když to shrnu, neříkám, že je to špatný film, ale na můj vkus až moc sází na prověřené cestičky, jak z diváka dostat kýžené emoce, a na tenhle kalkul se mi nikdy moc přistupovat nechtělo. ()

silentname

"A Man Called Otto" je pre mňa dobre spracovaným remakom filmu "En man som heter Ove", ktorý som videl ešte roku 2017. Z toho už si bohužiaľ nepamätám toľko, aby som teraz dokázal povedať, že v čom je táto verzia iná, no rovnako nemám pocit, že by mi to nejakým spôsobom prekážalo, lebo v tomto prípade sa američanom podarilo natočiť solídny film sám o sebe. Mám taký pocit, že ten boj s korporáciou je tu asi taká najväčšia zmena. Niečo také si v originále moc nepamätám, ale opravte ma, ak sa mýlim. Scénky však fungujú, pôsobí to trošku modernejšie, no srdce to má stále na rovnakom mieste. Flashbacky sú spracované solídne, príbeh je dobre prerozprávaný a rád som s týmito postavami trávil čas. Tom Hanks ako Otto je vynikajúci. A som úprimne z toho prekvapený, lebo väčšinou ho vidíme v rolách veľmi sympatických, kým Otto je skôr taký uvrčaný dobrák s veľkým srdcom. No funguje to bravúrne. Nebol som si istý... no výsledok je potešujúci. Rovnako skvelá je ale aj Mariana Treviño, ktorá sa do role susedky Marisol hodila úplne perfektne. Všetky momentky, kde sú spolu fungujú a rovnako aj postavy samé o sebe zvládajú svoje role vynikajúco. Neviem posúdiť, ktorý film je lepší, no oba sú skutočne dobré. Pozrite si ich a porovnajte sami. Odporúčam oba. Hodnotenie: A ()

Ant

Kvalitních feel good filmů je méně a méně a Hanks je vždy spolehlivá sázka na jistotu, ze budete půl filmu litovat, ze jste si pred začátkem nevytahli kapesník. Hanks a Mariana Trevino jsou úžasné filmove duo. Marisol bychom v zivote asi potrebovali vsichni. Po dlouhem dni byl tenhle film jako pohlazeni po duši. ()

salisbury

Muž jménem Otto režiséra pohyblivých obrázků Marca Forstera je remakem švédského filmu Muž jménem Ove, který jsem neměl možnost ještě vidět, takže v tuto chvíli mi chybí srovnání Otty s Ovem. Marc Forster rozhodně patří do kategorie režisérů, který dělat filmy s grácií umí. Prvotně jsem byl zaujat jeho filmem Ples příšer, následně kupříkladu Bondovkou Quantum of Solace či Světovou válkou Z s Bradem Pittem. Nyní jsem si užil Ottu s obličejem Toma Hankse, který podává svůj standardní výkon v roli nevrlého starce a v podání jeho mladšího já v snímku zříme Tomova syna Trumana Hankse. Kinematografie pluje se svým Chevroletem na dramatické lince s občasným humorným odlehčením a víceméně to funguje po celé délce filmu zdařile. Lidský příběh pln životní radosti a smutku, ve kterém krom Hanks family skvěle hraje Mariana Treviño jejíž role mi trošku připomíná Esther Smith v seriálu Trying nacházející se na platformě společnosti Jablko. Muž jménem Otto si určitě zaslouží divákovu pozornost, stejně tak jako Hanks si v dobách dřívějších za svůj herecký um zasloužil nejednoho Oscara. ()

yakoob

Dojemný a tolik pravdivý příběh. Tom Hanks je prostě sázka na jistotu a mrzouta zahrál bravůrně. Máme možnost nahlédnout také do příběhu Otta a jeho ženy, který nám odkrývá neskutečně hluboký vztah plný citu, porozumění a krásné manželské lásky v dobrém i ve zlém. Jsem rád, že se dnes ještě natáčí takové dojemné příběhy, které jsou takovým duševním i duchovním pohlazením. Jedna postava možná našroubovaná, ale velmi citlivě. Švédský originál jsem zatím neviděl, ale mám chuť si ho pustit taky. Hudba a songy na výbornou. Po delší době člověk odchází z kina nadšen a s pocitem radosti. ()

Alementina

Asi mám tu smůlu, že jsem četla předlohu, ze které se do filmu stěží dostalo tak 30 procent, kdy v knížce je Vám hlavní hrdina asi tak třetinu knížky krajně nesympaticky, ale ve filmu si říkáte, že Hanks je jen bručoun... Hold ve filmu nebyl čas rozvést všechny linky a dát proniknout do myšlení Otta. Ale Marisol se povedla. Pustím si svedsky originál a uvidím, jestli hodnocení nesnizim. ()

Blackhand47

Starý a nerudný Otto si přeje po smrti manželky sám ukončit svůj život, ale jako by mu to osud nedovolil. Pokaždé, když se o to pokouší, něco se stane a Otto to musí dát do pořádku, čímž pomáhá stále více lidem kolem sebe. Film je velmi solidním mixem dramatu a komedie, kdy popotahovalo a slzelo snad celé kino. Lidský příběh vás určitě zasáhne u srdce a pokud jste se potýkali se sebevražednými myšlenkami nebo jste se i o něco pokusili (jako já sám), myslím, že to na vás zapůsobí ještě víc. Předlohu ani švédskou verzi filmu neznám, ale Hanks spolu s ostatními se s tím poprali parádně a dokázali to skvěle přenést do amerického prostředí. Scéna s vlakem, kdy mladí tragickou scénu natáčí, než aby něco sami udělali, byla až strašlivě realistická. Škoda, že tak málo lidi dnes ochotně podá pomocnou ruku. Hodnocení: 80 % ()

agentmiky

Jeden z nejkvalitnější feel-good filmů, co jsem mohl za poslední roky vidět. Taková plejáda emocí (radost, naštvaní, smutek) se často nevídá. Tom Hanks klasicky brilantní, za mě si ale film ukradla pro sebe Mariana Treviňo. Ta ze své postavy ztřeštěné Mexičanky vymačkala absolutní maximum. 9/10 Viděno v rámci ČSFD projekce v Cinestar Anděl ()

William_

Uvěřitelná lidskost. To si odnáším z tohoto filmu. Tom Hanks si rok po Elvisovi zahrál v dalším skvělém filmu. Nafrflaný a na všechno věčně naštvaný bručoun O.T.T.O. se Vám vryje pod kůži a budete s ním prožívat každý flashback do minulosti (které jsou mimochodem skvěle natočené a zahrané) a každý důležitý moment v jeho životě. Nebudu spoilerovat, knihu jsem nečetl a byl jsem mile překvapen. ()

jakeer

Pôvodne sa išlo do kina na iný film a tak som až pri úvodných titulkoch zistil, že ide o remake švédskeho filmu, ktorý som videl pred siedmimi rokmi. Našťastie, z originálu som si pamätal len dve scény.  Zo začiatku som Tomovi Hanksovi jeho rolu neveril. Treba povedať, že rola mrzutého a odmeraného suseda perfektne zapadne do škandinávskeho prostredia, no v tom americkom, kde majú ľudia nacvičené úsmevy a na ulici sa vám prihovorí aj úplný cudzinec to musí kontrastovať ešte viac. Škandinávske filmy v Európe bodujú, lebo sú úplnou protiváhou tých amerických. To preto americké remaky zvyknú končiť prúserom. V tomto prípade tomu tak nebolo, lebo predlohu zamerikanizovali len minimálne. Zostala atmosféra, pomalé tempo a autenticita - teda to, čím sa vyznačujú škandinávske filmy a čím bodoval aj Muž menom Ove. Dokonca aj pátos sa tu vyskytol v minimálnej miere. Nadovšetko zostal funkčný ľudský príbeh a tak to malo byť. Švédska predloha bola výnimočná, toto bola dôstojná replika. ()

šakal007

<Tak trochu spoiler.>Když je stárnoucí muž bručoun, je to smutný příběh. Třebaže k tomu má vlastně důvod. Protože mu zemřela žena a nikoho jiného v životě už nemá. V mládí během těhotenství Sonya během nehody přišla o jejich syna. A když nakonec umře i ten muž, skoro by se řeklo, smutný příběh má dobrý konec. Bručoun už nikoho neotravuje. Opak je ale pravdou. Ten muž se chtěl zabít, ale nějak mu to nevyšlo. Nejdřív se do sousedství přistěhovala živelná Mexičanka s mužem, který je ťululum a dvěma malými dětmi. Pořád ho otravuje žena bývalého kamaráda, se kterým už dlouho nemluví. Do toho se skamarádí s trans klukem Malcolmem, spoustou dalších sousedů, kteří mu dřív lezli na nervy, a na milost vezme i zatoulaného kocoura. Když neobratně zachrání život člověku, který spadl pod vlak, když se pod ten vlak sám pokoušel skočit, stane se miláčkem sociálních médií... a místním hrdinou. <Konec tak trochu spoileru.> Muž jménem Otto v hlavní roli s Tomem Hanksem je krásný film, kde sice možná budete brečet, ale vlastně spíš načerpáte energii. ()

KaterinaSkop

První film viděný v kině v roce 2023 a jaká to byla pecka! Co na tom, že je to remake. Smích a slzy nechyběly po celou dobu filmu, nebyly tam žádný hluchý místa a Tom Hanks to zahrál naprosto peckově. A otravná mexičanka byla jen třešničkou na pomyslném dortu. ()

imaginer21

Rodinná verze Gran Torino. Tom Hanks si sice střihnul roli remaku, ale setsakra ji povýšil na zdařilou duševní konverzačku, ve které všechno sice dává smysl už někde v půlce, ale přeci jen máte velké nutkání vědět, jakým směrem se to ve finále ubere. A proč rodinné Gran Torino? Těch paralel by se našlo. Zaprvé v obou případech vidíme nabroušeného staříka po smrti jeho milované, osamělého ve svém domě a na zahradě, bez smyslu života, zatímco do sousedství se mu nastěhuje etnicky odlišná rodina. Zadruhé oba staříci nemají strach ze smrti. No a za třetí, v obou případech se staříci proti své vůli rozhodnou vystoupit ze své ulity a bojovat za své zpočátku nenáviděné sousedy, přičemž právě ta znovunalezená sounáležitost, či alespoň smysl pro ochranu, jde na úkor vlastního pohodlíčka. Zatímco Gran Torino jde v tomhle modelu na morální dřeň, Otto se drží v rodinných mezích a jde mu to ve všech ohledech dobře. Originál jsem neviděl. ()

Many46

Nejdříve jsem četl skvělou knihu Muž jménem Owe a proto jsem se trochu obával tohoto filmového zpracování. I přes přesunutí děje na jiný světadíl jsem ve filmu nepostrádal duch Oweho a Tom Hanks mě prostě bavil. Scénář byl hodně zjednodušený oproti knize a bylo vynecháno několik postav. Proto doporučuji tuto knihu všem a možná Vám pomůže i lépe pochopit Ottu. ()