Divoké rákosí (festivalový název)

• Francie

Les roseaux sauvages

The Wild Reeds

(festivalový název)

Wild Reeds

Les Roseaux Sauvages

Francie, 1994, 110 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $917,915Tržby Celosvetovo $2,700,000(15.5.2010)

Pravděpodobně nejslavnější snímek Andrého Techinéa. Půvabné retro vyprávění o dospívání ve Francii v období končící francouzsko-alžírské války, jejímž důsledkem bylo vyhlášení nezávislosti Alžírska. Techiné si dává načas a velkou část filmu věnuje vykreslení charakteru všech čtyř hlavních postav. Tomu pomáhá doslova poetická kamera a výborní mladí herci, jejich výkony mají velmi blízko k mladým představitelům ve filmech Francoise Truffauta. Epizodické vyprávění bez použití patosu nakonec vytvoří velmi působivý film, jenž by si zasloužil mnohem větší pozornost.(30.8.2015)

• bassator

41st KVIFF 2006 - VISIONS OF SEVEN - YOUTH THROUGH THE EYES OF FRENCH FILMMAKERS - Viděno Sedmi - Mládí očima Francouzských tvůrců(28.6.2009)

Výborně vykreslené charaktery hlavních postav ve filmu, který je studený jak psí šňupák a tříští se na pominutelné okamžiky. Přitom momenty, kdy je zmiňována válka nebo politika, jsou velmi silné. Jen po zbytek filmu absentuje příběh, takže vlastně není na co koukat.(13.9.2015)

Zaujímavý film o dospievaní v časoch vojny Francúzka a Alžírska. Dokonalá kresba postáv ako hlavných tak aj tých vedľajších je skutočne bravúrna. Horšie je to už však s príbehom samotným, ktorý mi vyšumel akosi do prázdna a nezanechal očakávaný dojem. Možno v tom má skutočne prsty tá jeho epizodickosť, ktorú tu v komentároch niektorí užívatelia spomínajú. Ja som si tým taká istá nie som, alebo ako by povedala jedna z postáv filmu: "Máte šťastie, že viete čo je omyl a čo je pravda, čo je dobre a čo je zle. Som za, som proti. Ja to neviem." Takže je to asi na posúdení každého z nás či mu táto forma postačí či nie. Mne nestačila. Videné v rámci Season Challenge Tour.(9.9.2015)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(22.2.2009)

Živě a zajímavě natočený snímek, který ukazuje to, jak politika dovede ovlivňovat jednotlivce a jeho vztahy. Lidé si dělají názory, což je dobře, ale tyto názory je od sebe dovedou odvádět, případně jimi naprosto cloumat. A to jen proto, že mají trochu jiné smýšlení, ale ne proto, že jsou špatní lidé. Tohle je hodně zajímavé nahlédnutí na člověka a jeho utváření.(9.3.2016)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1994 - uvedené v sekcii "Un certain regard"(5.4.2013)

Mierne strácajúce sa, epizodické vyznenie je zmiernené vynikajúco prezentovanými charaktermi a konfliktami prebúdzajúcej sa sexuality. Les roseaux sauvages ide tam, kam sa Jules et Jim ešte neodvážili.(10.8.2011)

• kersten

Vraj jeden z 1001 filmov ktoré musíte vidieť než zomriete. Neviem síce kto tento rebríček zostavoval, ale myslím že keby som tento film nevidela, nič by sa nestalo, určite by som aj s kľudným svedomím mohla zomrieť.(14.6.2013)