Divoké rákosí (festivalový název)

• Francie

Les roseaux sauvages

The Wild Reeds

(festivalový název)

Wild Reeds

Les Roseaux Sauvages

Francie, 1994, 110 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $917,915Tržby Celosvetovo $2,700,000(15.5.2010)

Pravděpodobně nejslavnější snímek Andrého Techinéa. Půvabné retro vyprávění o dospívání ve Francii v období končící francouzsko-alžírské války, jejímž důsledkem bylo vyhlášení nezávislosti Alžírska. Techiné si dává načas a velkou část filmu věnuje vykreslení charakteru všech čtyř hlavních postav. Tomu pomáhá doslova poetická kamera a výborní mladí herci, jejich výkony mají velmi blízko k mladým představitelům ve filmech Francoise Truffauta. Epizodické vyprávění bez použití patosu nakonec vytvoří velmi působivý film, jenž by si zasloužil mnohem větší pozornost.(30.8.2015)

Výborně vykreslené charaktery hlavních postav ve filmu, který je studený jak psí šňupák a tříští se na pominutelné okamžiky. Přitom momenty, kdy je zmiňována válka nebo politika, jsou velmi silné. Jen po zbytek filmu absentuje příběh, takže vlastně není na co koukat.(13.9.2015)

• bassator

41st KVIFF 2006 - VISIONS OF SEVEN - YOUTH THROUGH THE EYES OF FRENCH FILMMAKERS - Viděno Sedmi - Mládí očima Francouzských tvůrců(28.6.2009)

Zaujímavý film o dospievaní v časoch vojny Francúzka a Alžírska. Dokonalá kresba postáv ako hlavných tak aj tých vedľajších je skutočne bravúrna. Horšie je to už však s príbehom samotným, ktorý mi vyšumel akosi do prázdna a nezanechal očakávaný dojem. Možno v tom má skutočne prsty tá jeho epizodickosť, ktorú tu v komentároch niektorí užívatelia spomínajú. Ja som si tým taká istá nie som, alebo ako by povedala jedna z postáv filmu: "Máte šťastie, že viete čo je omyl a čo je pravda, čo je dobre a čo je zle. Som za, som proti. Ja to neviem." Takže je to asi na posúdení každého z nás či mu táto forma postačí či nie. Mne nestačila. Videné v rámci Season Challenge Tour.(9.9.2015)

Mládež tráviaca voľný čas v prírode a prirodzeným spôsobom budujúca vzájomné vzťahy? Áno, svet bol kedysi takýto a dokonca ak bol nakrútený v roku 1994, tak takýto spôsob prežitia mladosti nepôsobil na diváka v kine ako výjav z alternatívneho vesmíru. Politika, alebo ak chcete vojna, síce tvorí pozadie príbehov niekoľkých mladých rozorvaných duší, občas sa ale pripomenie priamejším dopadom na hlavné postavy a zároveň formuje ich myslenie a duševný vývin. V centre pozornosti sú ale vzájomne budované vzťahy, objavovanie vlastnej sexuality a všetko s tým súvisiace. Divoké rákosie má v sebe trocha nostalgie, trocha sentimentality, trocha dramatickosti, ale hlavne veľkú dávku autentickosti, či prirodzenosti. A dnes už bohužiaľ bude pôsobiť na mládež ako film z alternatívneho vesmíru.(5.9.2019)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(22.2.2009)

Živě a zajímavě natočený snímek, který ukazuje to, jak politika dovede ovlivňovat jednotlivce a jeho vztahy. Lidé si dělají názory, což je dobře, ale tyto názory je od sebe dovedou odvádět, případně jimi naprosto cloumat. A to jen proto, že mají trochu jiné smýšlení, ale ne proto, že jsou špatní lidé. Tohle je hodně zajímavé nahlédnutí na člověka a jeho utváření.(9.3.2016)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1994 - uvedené v sekcii "Un certain regard"(5.4.2013)

Zatím nejsilnější Techiné pro mě byly Děti noci a Barocco. Divoké rákosí dost ztrácí v lyrizující poslední třetině tempo. Tam se Techiného polystyl a postmoderní fragmentárnost stává pastorální a bez napětí. Na druhou stranu díky bohu, že aspoň francouzské filmy o mladých nemusí být vždy členěny dvěma, třemi mrtvolami s ksichty rozcupovanými údery heveru anebo benzínem podpálenými sídly institucí. Techiné mě vždy překvapuje dokonale do sebe zapadající zkratkou střihové skladby a uhýbáním žánrových klišé. Zde se nicméně občas dostává do blízkosti retro filmů typu Louise Malla, ale i řady opusů našeho Kachyni či v té nižší variantě mladého Svěráka či Hřebejka.(24.12.2018)

Mierne strácajúce sa, epizodické vyznenie je zmiernené vynikajúco prezentovanými charaktermi a konfliktami prebúdzajúcej sa sexuality. Les roseaux sauvages ide tam, kam sa Jules et Jim ešte neodvážili.(10.8.2011)

• kersten

Vraj jeden z 1001 filmov ktoré musíte vidieť než zomriete. Neviem síce kto tento rebríček zostavoval, ale myslím že keby som tento film nevidela, nič by sa nestalo, určite by som aj s kľudným svedomím mohla zomrieť.(14.6.2013)