poster

Divoké rákosí (festivalový název)

 • Francie

  Les roseaux sauvages

 • anglický

  The Wild Reeds

  (festivalový název)
 • USA

  Wild Reeds

 • Velká Británie

  Les Roseaux Sauvages

Drama

Francie, 1994, 110 min

Komentáře uživatelů k filmu (12)

 • T2

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $917,915Tržby Celosvetovo $2,700,000(15.5.2010)

 • Disk
  *****

  Pravděpodobně nejslavnější snímek Andrého Techinéa. Půvabné retro vyprávění o dospívání ve Francii v období končící francouzsko-alžírské války, jejímž důsledkem bylo vyhlášení nezávislosti Alžírska. Techiné si dává načas a velkou část filmu věnuje vykreslení charakteru všech čtyř hlavních postav. Tomu pomáhá doslova poetická kamera a výborní mladí herci, jejich výkony mají velmi blízko k mladým představitelům ve filmech Francoise Truffauta. Epizodické vyprávění bez použití patosu nakonec vytvoří velmi působivý film, jenž by si zasloužil mnohem větší pozornost.(30.8.2015)

 • Snorlax
  ***

  Výborně vykreslené charaktery hlavních postav ve filmu, který je studený jak psí šňupák a tříští se na pominutelné okamžiky. Přitom momenty, kdy je zmiňována válka nebo politika, jsou velmi silné. Jen po zbytek filmu absentuje příběh, takže vlastně není na co koukat.(13.9.2015)

 • bassator

  41st KVIFF 2006 - VISIONS OF SEVEN - YOUTH THROUGH THE EYES OF FRENCH FILMMAKERS - Viděno Sedmi - Mládí očima Francouzských tvůrců(28.6.2009)

 • evulienka3
  ****

  Zaujímavý film o dospievaní v časoch vojny Francúzka a Alžírska. Dokonalá kresba postáv ako hlavných tak aj tých vedľajších je skutočne bravúrna. Horšie je to už však s príbehom samotným, ktorý mi vyšumel akosi do prázdna a nezanechal očakávaný dojem. Možno v tom má skutočne prsty tá jeho epizodickosť, ktorú tu v komentároch niektorí užívatelia spomínajú. Ja som si tým taká istá nie som, alebo ako by povedala jedna z postáv filmu: "Máte šťastie, že viete čo je omyl a čo je pravda, čo je dobre a čo je zle. Som za, som proti. Ja to neviem." Takže je to asi na posúdení každého z nás či mu táto forma postačí či nie. Mne nestačila. Videné v rámci Season Challenge Tour.(9.9.2015)

 • Anderton
  ****

  Mládež tráviaca voľný čas v prírode a prirodzeným spôsobom budujúca vzájomné vzťahy? Áno, svet bol kedysi takýto a dokonca ak bol nakrútený v roku 1994, tak takýto spôsob prežitia mladosti nepôsobil na diváka v kine ako výjav z alternatívneho vesmíru. Politika, alebo ak chcete vojna, síce tvorí pozadie príbehov niekoľkých mladých rozorvaných duší, občas sa ale pripomenie priamejším dopadom na hlavné postavy a zároveň formuje ich myslenie a duševný vývin. V centre pozornosti sú ale vzájomne budované vzťahy, objavovanie vlastnej sexuality a všetko s tým súvisiace. Divoké rákosie má v sebe trocha nostalgie, trocha sentimentality, trocha dramatickosti, ale hlavne veľkú dávku autentickosti, či prirodzenosti. A dnes už bohužiaľ bude pôsobiť na mládež ako film z alternatívneho vesmíru.(5.9.2019)

 • Revanx

  Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(22.2.2009)

 • kaylin
  ****

  Živě a zajímavě natočený snímek, který ukazuje to, jak politika dovede ovlivňovat jednotlivce a jeho vztahy. Lidé si dělají názory, což je dobře, ale tyto názory je od sebe dovedou odvádět, případně jimi naprosto cloumat. A to jen proto, že mají trochu jiné smýšlení, ale ne proto, že jsou špatní lidé. Tohle je hodně zajímavé nahlédnutí na člověka a jeho utváření.(9.3.2016)

 • d-fens

  ocenenia : MFF Cannes 1994 - uvedené v sekcii "Un certain regard"(5.4.2013)

 • garmon
  ****

  Zatím nejsilnější Techiné pro mě byly Děti noci a Barocco. Divoké rákosí dost ztrácí v lyrizující poslední třetině tempo. Tam se Techiného polystyl a postmoderní fragmentárnost stává pastorální a bez napětí. Na druhou stranu díky bohu, že aspoň francouzské filmy o mladých nemusí být vždy členěny dvěma, třemi mrtvolami s ksichty rozcupovanými údery heveru anebo benzínem podpálenými sídly institucí. Techiné mě vždy překvapuje dokonale do sebe zapadající zkratkou střihové skladby a uhýbáním žánrových klišé. Zde se nicméně občas dostává do blízkosti retro filmů typu Louise Malla, ale i řady opusů našeho Kachyni či v té nižší variantě mladého Svěráka či Hřebejka.(24.12.2018)

 • danoo
  ****

  Mierne strácajúce sa, epizodické vyznenie je zmiernené vynikajúco prezentovanými charaktermi a konfliktami prebúdzajúcej sa sexuality. Les roseaux sauvages ide tam, kam sa Jules et Jim ešte neodvážili.(10.8.2011)

 • kersten
  **

  Vraj jeden z 1001 filmov ktoré musíte vidieť než zomriete. Neviem síce kto tento rebríček zostavoval, ale myslím že keby som tento film nevidela, nič by sa nestalo, určite by som aj s kľudným svedomím mohla zomrieť.(14.6.2013)