Full Contact

Akční / Drama / Krimi / Thriller

Hong Kong, 1992, 96 min

Ringo Lam

Yin Nam

Ačkoliv úcta Ringo Lama k francouzské kriminálce drsné školy sedmdesátých let vykrystalizovala do nejčistší podoby ve filmu City on Fire, v "revange story" Full Contact využívá mnohem více žánrových než osudových prvků. Zpočátku klasické schéma zrady a následné pomsty ale v hongkongských reáliích ztrácí svou přímočarost a je komplikováno vzájemnými emocionálními vazbami hrdinů (přátelství, láska, respekt k padouchovi). Full Contact je tak příběh o pomstě, který zdánlivě naplňuje klasické schéma "revange subžánru", ale ve skutečnosti pracuje s naší žánrovou pamětí a na poslední chvíli nabídne jiné východisko, než bychom čekali... ačkoliv se po chvíli do známých kolejí opět vrátí. Z toho vyplývá i značná dávka sebeironie a nadsázky, okořeněná občas i hongkongsky praštěným humorem (zdrojem žertů je i padouchova homosexualita) a zlehčováním situací slovními vtípky. Film pracuje především s charismatem ústředního představitele - Chow Yun-Fata, který tentokrát nevytváří zcela nový model hrdiny (jako v City on Fire), ale úspěšně parafrázuje svého drsňáka z Wooových snímků (jen si místo vyplivování párátka olizuje palec).(13.1.2006)

• otík

Nechápu, co je na tomto tak propagovaném filmu kultovního. Je to mix trapné komedie a krvavé akce. Akce není ani nijak moc propracovaná, kamera je hodně béčková, choreografie žádná, Chow Yun-Fat je tvrďák, ale film neutáhne. Ovšem nejhorší na celém filmu je uvřískaná ženská a její nenasytnost sexu. Vůbec celý film je hodně zaměřen na sex, a to mi do tohoto typu filmu vůbec nesedí.(13.1.2004)

Znáte hru na Segu Mega Drive jménem Streets of Rage? Tak tohle je filmová verze. Všichni se tam mlátí hlava nehlava vším možným co někde seberou, ale i na střelbu dojde. Okolí bitek je přesně městské - jak to mám rád: např přístav, strip bar nebo prostě a jednoduše ulice. Všichni jsou hrozní drsňáci, ale ten největší může být jen jeden. Si nemůžu pomoct, ale je to lepší než Killer, kde jsem té vážnosti nevěřil ani mák. Tady se objevuje, když se třeba hlavní hrdina stará o psíka rodiny, jejichž smrt způsobil. Takže asi tak.(30.3.2009)

Akcna snimka 90 rokov, ktora nezaostava drsnosti nic dlzna, dej ma spad, CHOW YUN FAT je asi v najlepsej forme, Od najvysieho hodnotenia ma odradil iba jednoduchy pribeh, ktory bol sfilmovany snad uz milion x. Bavil som sa aj po stranke komedialnej, nie, komedia to ani zdaleka nie je, dockate sa vsak nadpriemerneho poctu hlasok, ktore su casto naozaj vydarene a vtipne.(23.11.2009)

Je to dosť dobrý akčný thriller s Chow Yun-Fatom v hlavnej úlohe. Má vydarený príbeh o mužovi, ktorý chce pomôcť svojmu najlepšiemu priateľovi z jeho problémov s peniazmi a keďže priateľov bratranec so svojou skupinou práve chystá lúpež zbraní, súhlasí s tým, že sa pripojí. Lenže po úspešnej akcii je zradený a všetci ho považujú za mŕtveho, no jemu sa podarilo prežiť a túži po pomste. So spracovaním som dosť spokojný, už spočiatku to pôsobí veľmi dobre a celá prvá tretina sa nadmieru vydarila, keďže všetky postavy dostanú úplne ideálny priestor, kvôli ktorému sa k nim dá vytvoriť potrebný vzťah a jedna výborná situácia tu strieda druhú. V strednej fáze sa to síce o niečo zhorší, priestor už majú hlavne záporáci a konanie hlavnej postavy mi moc nesedelo, ale tiež sa na to pozerá dobre a navyše výsledný dojem opäť vylepšuje záverečná fáza pomsty, ktorá síce stále mohla byť aj o niečo lepšia, ale aj tak ma to dosť bavilo. A veľkým plusom je aj také prakticky až špinavé prevedenie, keďže tu o nejakej česti nemôže byť ani reči a umiera aj množstvo nevinných ľudí. Akcie je tu celkom dosť a je výborná. Tentoraz sa rozhodne nejedná len o prestrelky, ako je to väčšinou vo filmoch Chow Yun-Fata zvykom, ale akcia je tu o dosť rozmanitejšia. Celkovo je veľmi dobre natočená, odohráva sa vo výborne zvolených prostrediach, či už interiéroch alebo exteriéroch a chválim aj jej drsnosť. Stále majú prednosť prestrelky, ale nájde sa tu aj niekoľko až prekvapivo dobrých súbojov, nesklamú ani rôzne naháňačky a poteší aj pár slušných výbuchov. Najviac sa mi páči celá hlavná lúpež rozdelená na niekoľko fáz, ale všetka akcia sa vydarila. Herecké obsadenie je skvelé, Chow Yun-Fat je tu síce iný, ale stále takmer rovnako dobrý, ako aj vo filmoch Johna Woo, k tomu Anthony Wong ako jeho priateľ, Simon Yam v úlohe hlavného záporáka a ešte pár zaujímavých vedľajších a záporných postáv, len tá nymfomanka je teda mimoriadne zvláštna, miestami mi dosť vadila, ale mala aj svoje chvíle, obzvlášť tá posledná. S réžiou a technickou stránkou som dosť spokojný, Ringo Lam má svoj štýl, ktorý mi sedí, páči sa mi vizuálna stránka, sadla mi aj atmosféra a rovnako aj ten spomínaný špinavejší štýl. Na vrcholné filmy Chow Yun-Fata to síce nemá, ale aj tak je Full contact vydarená žánrovka so slušným príbehom, kvalitným obsadením, výbornou akciou a dobrou réžiou, takže som spokojný aj po niekoľkých pozretiach. 76%(4.4.2007)

• Yun-Fat Chow