Maria Marten, or The Murder in the Red Barn

Drama / Horor

Velká Británie, 1935, 70 min

George King

O víkendu jsem dokončil průzkum bojem po filmografii jedné z britských předválečných hororových "legendiček" Toda Slaughtera. Viděl jsem tři filmy, dva dostaly dvě hvězdy, tento dokonce tři. Slaughter totiž všechny role hraje stejně (nakonec, tak mu je režiséři přidělují) - ve všech svých filmech vystupuje jako úchylný sadistický psychopat, umně skrytý za maskou ctihodného občana. Stejně jako v tomto filmu, kde sice nedosahuje zlověstnosti Sweeney Todda, ale vyvažuje to nádherně bezcitná titulní vražda. Pohříchu se jí divák dočká až někdy kolem 40. minuty. Poté děj graduje, takže i když je zdejší zařazení mimo (horor to opravdu není), dá se na to se zájmem alespoň jednou podívat. Což o ostatních opusech páně Slaughterova říci nelze.(24.11.2013)

• - Skutečnou vsí, jež se ve filmu jmenuje Red Barn, kde se vražda Marie Martenové roku 1828 odehrála, je obec Polstead, která leží v hrabství Suffolk ve Velké Británii. (Oktavianus)

• - Spoiler: Ačkoli film vychází z divadelní hry podle skutečných událostí, realita byla značně upravena. Zatímco ve filmu je Marie Martenová (Sophie Stewart) líčena jako nevinná dívka, ve skutečnosti měla už dvě děti, třetí se Squirem (Tod Slaughter). K rozřešení případu přispěla Mariina matka, která tvrdila, že se jí ve snu zjevil Mariin duch a vedl ji k místu, kde leželo její tělo, což zavdalo spekulacím, že Mariina matka se na vraždě nějakým způsobem podílela. (Oktavianus)