South Park: Peklo na Zemi

South Park: Bigger, Longer & Uncut

Animovaný / Komedie / Muzikál

USA, 1999, 78 min

Jediný film, který u mě překonal Vykoupení z věznice Shawshank. Že se tyto snímky nedají srovnávat? Tak jak vůbec můžete sestavovat svojí top 10, když vybíráte ze snímků jako Forest Gump, Tom a Jerry, Columbo, Pat a Mat nebo Pulp Fiction? Jednoduše vyberete ten, který vás vzal nejvíce, který dokáže nejlépe hrát na city, dokáže nejvíce pobavit a stane se vaším nejoblíbenějším a víte, že ve vás něco nechal. Stupně dokonalosti u mě dosáhl právě tento snímek. 81 minut nadupaných geniální zábavou, kde se střídají neuvěřitelně promakané písničky. Ne, že by samostatně bořily hudební průmysl, ale bez chybičky umocňují zážitek z filmu a dokreslují příběh. Navíc tam zpívá i James Hetfield. To, že si je Trey Parker a Matt Stone složí samy je úctyhodné. Jsem fanouškem seriálu už od dětství, a proto je pro mě úžasným zážitkem už jen Kennyho odhalení, tudíž nehodnotím úplně objektivně, ale filmy se vždycky mají hodnotit subjektivně, jinak to nefunguje. Jde jen o to, jak film působí na vás. Chápu, že pro lidi, co seriál neznají je to trošku šok, ale pro ně to Trey těžko točil. Pro ty, co seriál znají nazpaměť a naprosto chápou pohnutky každé postavy i odkazy na některé díly je to třešnička na dortu. Že je to sprosté a nemorální? Ti, co se při prvních sprostých slovech utvrdí v tom, že je to jen blbost s toaletním humorem ("jak ostatně tvrdili už před promítáním") tu budou sypat argumenty o nemorálnosti, úchylnosti a zhovadilosti příběhu. Pro mě je to přesný opak. Příběh daleko lepší jak většina animáků (ty budou neustále omílat to samé (přátelství a láska) a točit pouze hlavní postavy (hračky, medvědy, roboty, psy)). Příběh, který stejně jako v seriálu pomocí satyry střílí přímo do rozporuplných témat a nebojí se ukázat svůj pohled na ně. Vím, že to zní šíleně, ale pro mě je to naopak neuvěřitelně morální dílo. Genialita našla své synonymum....(13.10.2008)

Originalita rozhodně patří k věcem, které South Parku upřít nelze – na světě totiž není mnoho úmyslně mizerně animovaných kreslených muzikálů, z nichž víc než polovina jakéhokoli verbálního vyjádření jsou nejrůznější (a patřičně kreativní) vulgarismy, a které na sto honů ‚‚smrdí žalobou‘‘. Tvůrci městečka South Park se opravdu s ničím nemažou, neváhají se pustit do kohokoli včetně jich samotných a opravdu nic jim není svaté. Tento přístup je ale velmi ošidný, byť na něm South Park léta staví, protože čeho je moc, toho je příliš. Ano, film obsahuje geniální vtípky, slovní hříčky či nejrůznější narážky, paroduje zhruba tak všechno, co se parodovat dá a zároveň stále dokáže závěrem (nejen antimilitaristicky) moralizovat – to všechno je ale bohužel obaleno notnou dávkou humoru nejenže nemístného, nepokrytě a nebetyčně rasistického, všemožně ofenzivního, ale hlavně méně kvalitního. Z filmu přímo čiší touha filmařů šokovat za každou cenu a co nejvíce lidí, po nějaké chvíli je to však přinejmenším otravné, repetitivní a očividně prvoplánové. Za vyzdvihnutí ale stojí (k mému vlastnímu údivu a přes moji muzikálovou averzi) hudební sekvence, které jsou povětšinou nápadité – sice vulgární, ale nenudí. Jako Kennyho ale po dobu celého snímku každou světlejší chvilku vzápětí film zabije záchodovým humorem. Možná jsem tedy ze South Parku jen vyrostla, možná si tvůrci opravdu mohli na filmu dát více záležet, protože zapátrám-li trochu v paměti, leckterý starší díl seriálu by Peklo na Zemi hravě strčil do kapsy.(23.11.2014)

Padlo tu me jmeno? a vy jste kdo? jsem Brian Denehy vas teda nikdo nevolal! tahnete do hajzlu! no ty kravo co k tomu rict tohle je proste kult serial byl narez ale film je jaderna bomba! samozrejmne ze vsichni ti puritani a povrchni kritici budou rvat ze je to moc extremni vulgarni a primocary blbost! nahlednete pod povrch a objevite tu nejgenialnejsi satiru ktera kdy vznikla mam slabost pro kousky co si delaj prdel z amiku a tenhle film si bere USA tvrde na paskal tu jejich vymletost paranoiu a takzvany americky zpusob zivota tezko najdete nekoho koho film neurazil a tak se postupne dozvime ze satan v pekle prca sadama vodpraskli Billa Gatese a Winona Ryder je asi pekna dylinka genialita zkratka srsi z kazdy minuty a pro vas inteligentni moralisty mam jasnej vzkaz drzte uz tu svou drzku jste jenom banda posranejch strejdomrdu a vite hovno co ma koule neni nad to pustit si takovej hardcore a k tomu si dat na zakousnuti hamburger z hovna a jako dezert nanuk ze zmrzly krvavy vlozky mrdat Barbra Straisandovaaaaaaaaaaaa(10.12.2012)

Někdo řekne, že South Park je trapným pokusem o konkurenci Simpsonům snžící se zaujmout jenom nekonečným proudem nadávek, jiný oponuje názorem, že neexistuje lepší dílo satyricky parodující prakticky jakoukoli sociální, kulturní nebo politickou událost. A to, co se seriálu někdy vymkne z rukou, se filmu daří dokonale. Trapnost se tentokrát nedostavuje, trefnost je jedním slovem přesná a navážení se do americké společnosti taktéž. Chybí zde sice několik seriálových postav, ale zato zůstaly všechny klasické seriálové hlášky. Výsledek? Pro někoho dokonalý, pro druhého k uzoufání nudný. Hrdě se hlásím k první skupině.(1.3.2009)

Tenhle brutálně originální, krvavě vtipný a vůbec orgasticky fantastický muzikál má snad jednu jedinou chybu - lidi, kterým nastavuje zrcadlo a ze kterých si báječně utahuje, odejou po pěti minutách, takže se vůbec nedozvědí, jací jsou to vlastně prasomrdi. Vivat boj prodi zaprděnému konzervatizmu. Vivat La Resistance!(7.12.2004)

• - Snímka získala nomináciu na Oscara za pieseň "Blame Canada", ktorá je jedinou vo filme bez použitia vulgarizmov. Na udeľovaní cien akadémie ju spieval Robin Williams spolu so sto členným zborom. (rudeboy)

• - Protože film prezentoval Saddáma Husajna jako Satanova milence, byl zakázán v Íráku. (Philoun1)

• - Film obsahuje nejvíce sprostých slov, dokonce byl uveden i v Guinessově knize rekordů. Konkrétně je to 399 nadávek; z toho 146× slovo fuck, 79× shit a 66× bitch. (Philoun1)