Tři králové

Three Kings

Traja králi

Drama / Komedie / Válečný / Akční

USA / Austrálie, 1999, 114 min

Formální stránka, opírající se o dnes už standardní hrátky s kamerovými filtry a střihem, je maximálně působivá, ale hlavním trumfem Russellova filmu je scénář. Počáteční komediální nadhled (kráva na mině) se postupem času mění v přímou obžalobu celé operace Pouštní bouře. Navíc je vyprávěna pohledem řadových vojáků, kteří měli možnost konfrontace s civilním iráckým obyvatelstvem. Russell se vyhýbá zbytečnému moralizovaní a do dialogů vkládá spousty pravd jak ze strany samotných Iráčanů, kteří žádají objasnění americké invaze, tak i amerických vojáků, z jejichž každého druhého slova jde slyšet v pozadí naučená fráze armádní propagandy. Přesto se film striktně odtahuje od patriotistického vyústění, ale zároveň nestaví arabský svět do pozice bezmocného chudáka. Tato přesně nadávkovaná směs je pak ozdobena několika ukázkovými akčními scénami, které dokazují, že Russell je velmi zdatný řemeslník, který prostě umí a díky perfektní kompaktnosti celého snímku je možné jej zhlédnout i několikrát.(15.6.2006)

Tří králové, obsazení třemi zvláštními herci. Mark Walhberg pro mě z trojice nejoblíbenější, působí věrohodně a snaží se. Geroge Clooney, který je ze všech tří nejznámější a má za sebou kvalitní práci, hraje na můj vkus až moc obyčejně a nevyčnívá ani nad ostatními králi. Ice Cube jako král těch levnějších akčních filmů a komedií z prostředí černošských ghet, trojici doplňuje. Ať si každý udělá závěr podle sebe, jestli je hlavní trojice opravdu tak kvalitní jak se na papíře zdá, ale mě nepřesvědčili. Film je plný kamerových triků ala "tohle udělá kulka se střevy..." a také barevné filtry, které občas působí nadbytečně. Celkově jde o slušný snímek, který je na papíře rozhodně lepší než na plátně. Škoda nevyužitého potenciálu a zbrklého natočení.(13.12.2004)

Žánrové mixy poväčšinou nefungujú. Traja králi sú kombináciou drsnej vojnovej drámy, satiry, jasne daného dobrodružstva s hľadaním pokladu a komédie. Napriek tomu perfektne fungujú. Ťažko povedať, ako sa podarilo Russellovi vyvolať v divákovi úsmev a zdesenie zároveň. Nie je to oscarová dráma, nie je to ani typická komercia, preto zrejme nedosiahol film žiadny valný úspech. Nepomohli ani hlavné hviezdy, lenže treba si uvedomiť, že skutočnými superstars sa stali až v ďalšom storočí. Pokiaľ ste odporcami všetkých vojen v Iraku, film vás vo vašej pravde utvrdí, pokiaľ ste ich priaznivcom, budete ním aj naďalej. Film je chvíľu na strane američanov, chvíľu na strane iračanov, ale stále je na strane civilistov. Nedocenený antimilitaristický film, ktorý na to okato neupozorňuje a ktorý na druhý krát stúpol v mojich očiach o celý zásobník. Už sa nečudujem, prečo je Bart také problémové decko a nestarne, keď musel toto všetko vidieť na vlastné oči.(14.7.2012)

Dávám 4 hvězdy, klidně jsem mohl dát pět, ale důvod, proš jsem tak neučinil je, že na to, že tento film je akční , válečný , tak v něm neni tolik akce, kolik jsem si představoval. Každopádně nic na tom nemění, že je tonto film výbornej, moc jsem se těšil až ho uvidim. Teď jsem měl tu možnost a musim říct, že fakt pecka, tento film je v celku starý, takže mě překvapilo, jak jsem o něm nemohl vůbec vědět až mi ho doporučil bratranec a fakt pecka . Miluju film z nové doby a hlavně z Iráku a v těch písečných oblastech... Prostě bomaba a to obsazení tak vynikající! George Clooney, Mark Wahlberg, Ice Cube byli absolutně nejlepšími herci tohoto filmu! Némam k tomu žádnou vítku až na tu akci, ale nakonec mi to ani nevadilo, protože to mělo příběh a vše film je dlouhý 1 hodinu a 50 minut a celou tu dobu jsem se nenudil. Jinak to byl taky trošku odlišný válečný film než je normální... Barevně jinak zpracovaný a realističtější. A hudební doprovod byl vynikající! :) .. moc mě překvapil! A mně nezbývá nic jiného, než vám tento úžasný válečný film kupodivu i komediální film doporučit! :)(6.9.2010)

Z tohto filmu som dosť pomykove. Vyskytujú sa tu dve roviny, ktoré až tak celkom do seba nezapadajú. Komediálna časť si nevie stanoviť hranice, zasahuje, tam, kde nie je nutná a naopak. Keby film mal čisto akčný ráz, bolo by to skvelé. Veľmi podarené sú ale zábery kamery a podarený príbeh spolu so záverom, viac krát však už asi nie. 75%.(14.5.2006)