V březnu 1991 skončila válka v Perském zálivu. Svérázný major zvláštních jednotek souhlasí, že bude spolupracovat na reportáži s úspěšnou reportérkou Adrianou Cruzovou. Mezitím seržant Barlow, zásobovač Vig a seržant Elgin objeví při odzbrojování zajatců u jednoho z nich mapu vedoucí k úkrytu, kam Saddám Husajn ukryl uloupené kuvajtské zlato. Gates chce mapu zabavit, ale pak se s trojicí dohodne, že se pro zlato vydají sami. Vojín Wogaman dostane za úkol odlákat reportérku a ostatní ráno vyrazí k bunkru, vzdálenému asi sedmdesát kilometrů. Ten je však prázdný. Saddámovi vojáci tvrdí, že zlato je ukryto jinde, při odjezdu si však Archie všimne pečlivě střežené studny. Je vchodem do krytu, plného elektroniky, zajatých kurdských rebelů a také hledaného zlata. Čtveřice vše naloží na zabavenou dodávku a chce odjet, když se stane svědky brutality iráckých vojáků. Rozhodnou se zajatým pomoci a po krátké přestřelce se pokusí uprchnout před přijíždějícím tankem. Zatímco se vůdce povstalců dohodne s Gatesem, že za část zlata Američanům pomůže, irácký velitel si vybíjí vztek mučením Barlowa, kterého zajal. (TV Nova)

TV spot

Malarkey

Jsme armáda Spojených Států Amerických, všechno zabavujeme, všechno je naše a VY nemůžete říct ani popel a už vůbec si cokoliv dovolit. Drsně, zásadově a striktně přichází tento film k divákovi ukázat druhou stránku války. Takovou, kterou člověk nevidí v televizi, v novinách a občas ani voják si ji nepovšimne v samotné válce. Tahle událost se mohla ale nemusela stát a Tři králové jsou o tom jaké to ve skutečnosti je, že jsou lidé takoví a takoví a nemá cenu ani smysl je rozdělovat na národy, přitom z podstaty za svojí národnost ani nemůžou a ani s tím vším souhlaset nemusejí. Není divu, že ihned při premiéře zakázali v Iráku vysílat tento film. Posmívá se totiž jak Američanům a jejich vládě tak i Iráku a jeho vládě v čele s in mortis Sadám Hussein. Tři králové je film, které možná každýmu nesedne. Je surový, je neskutečný, je bohužel také dosti pravdivý ač se to nemusí zdát. Provokace je to sice neskutečná, ale když beru fakt, že se u toho taky dost zasměju nemůžu jinak, tak skvěle nadhledový film a k tomu válečný se často nevidí. Napadá mě srovnání snad jen s Ukradni, co můžeš. --- Hele nechceš tu blbost sundat? - Já trénuju noční vidění - Ale ve dne to nefunguje! - Podle mě jo. ()

Isherwood

Formální stránka, opírající se o dnes už standardní hrátky s kamerovými filtry a střihem, je maximálně působivá, ale hlavním trumfem Russellova filmu je scénář. Počáteční komediální nadhled (kráva na mině) se postupem času mění v přímou obžalobu celé operace Pouštní bouře. Navíc je vyprávěna pohledem řadových vojáků, kteří měli možnost konfrontace s civilním iráckým obyvatelstvem. Russell se vyhýbá zbytečnému moralizovaní a do dialogů vkládá spousty pravd jak ze strany samotných Iráčanů, kteří žádají objasnění americké invaze, tak i amerických vojáků, z jejichž každého druhého slova jde slyšet v pozadí naučená fráze armádní propagandy. Přesto se film striktně odtahuje od patriotistického vyústění, ale zároveň nestaví arabský svět do pozice bezmocného chudáka. Tato přesně nadávkovaná směs je pak ozdobena několika ukázkovými akčními scénami, které dokazují, že Russell je velmi zdatný řemeslník, který prostě umí a díky perfektní kompaktnosti celého snímku je možné jej zhlédnout i několikrát. ()

Djkoma

Tří králové, obsazení třemi zvláštními herci. Mark Walhberg pro mě z trojice nejoblíbenější, působí věrohodně a snaží se. Geroge Clooney, který je ze všech tří nejznámější a má za sebou kvalitní práci, hraje na můj vkus až moc obyčejně a nevyčnívá ani nad ostatními králi. Ice Cube jako král těch levnějších akčních filmů a komedií z prostředí černošských ghet, trojici doplňuje. Ať si každý udělá závěr podle sebe, jestli je hlavní trojice opravdu tak kvalitní jak se na papíře zdá, ale mě nepřesvědčili. Film je plný kamerových triků ala "tohle udělá kulka se střevy..." a také barevné filtry, které občas působí nadbytečně. Celkově jde o slušný snímek, který je na papíře rozhodně lepší než na plátně. Škoda nevyužitého potenciálu a zbrklého natočení. ()

Anthony

Jaké problémy může mít kráva, která neví že je ve válečné zóně? Co se děje v těle, které je zasaženo kulkou? Ale taky co se stane, když Američani vtrhnou do Iráku, přislíbí podporu těm co se vzbouří proti Saddámovi a pak se na ně vykašlou? Mistrovský film, z kterého asi US vláda neměla moc radost. Kromě toho, že to David O. Russell skvěle (a provokativně) napsal, to i zajímavě natočil (vizuálně velice originálně). Navíc Clooney a Wahlberg dokazují (už po několikáté), že jsou nejen hvězdy, ale i výborní herci. ()

EvilPhoEniX

Zajímavý film. Co je potěšující je herecký cástíng a přítomný humor, který tomuhle úletu sluší, co je však nepotěšující je poměrně nekvalitní technická stránka, kde i z hlediska vizuálu se není příliš na co koukat, všude prach a písek a působilo to na mne místy jako film z levnějšího kraje, naštěstí jsem se bavil nadprůměrně, tak čtverec přihodím, ale jen o chlup. 70% ()

• Propagandistické letáky byly kopií skutečných letáků používaných během války v Perském zálivu. (BloodMax)
  • Většina poradců pro film zažila skutečnou válku v Kuvajtu. (don corleone)
  • Keď je Troy Barlow v bunkri, mučia ho nalievaním oleja, ropy do úst. Je celý špinavý a v ďalších záberoch má čisté ústa...aj tie škvrny na jeho košeli sú čudné a sako je čisté. (GabrielGabko)

Související novinky

Bale trénuje Wahlberga

Bale trénuje Wahlberga

22.04.2009

V čempak asi? V klení asi těžko, Mark si vystačí sám (mrkněte třeba na Skrytou identitu, jak mu to jde). Pár hereckých lekcí by Bale Wahlbergovi dát mohl, ale to taky není správná odpověď. Půjde o...…

Jessica Biel má v hlavě hřebík

Jessica Biel má v hlavě hřebík

08.11.2007

To není metafora, to je základní východisko politické satiry Nailed. Pokud máte zájem o jeden z nejšílenějších námětů roku, čtěte dál. Jessica si zahraje maloměstskou nymfomanku, která svede dělníka…