Tři králové

Three Kings

Traja králi

Drama / Komedie / Válečný / Akční

USA, 1999, 114 min

,,Jsme vojáci té nejúžasnější země na světe a přišli jsme vás osvobodit. Doufám, že si nemyslíte, že je svoboda zadarmo. Mnohé národy jí vykoupily potem a krví. No a vy jí vykoupíte... ehm zlatem. Takže si prosím lehněte, odhoďte zbraně a polibte rodnou zem. My ji zatím vydrancujem." Tři Králové je velice stylově natočená, irácká verze Kellyho hrdinů plná skvělých režijních vychytávek (efektně udělané přestřelky, lidské tělo zevnitř při zásahu kulkou, kamerové flitry a další), která je skvěle obsazena. Clooney si zde dělá trochu srandu ze svého působení v Pohotovosti, když ukazuje jak je jeho postava lékařsky vzdělaná. Mark Walhberg i Ice Cube (mimochodem v parodické verzi Narození Ježíše jsem ve školním představení hrál černého mudrce, takže vím, jaké to je být poslední v řadě a navíc k tomu černej:-) podali velice zdařilé výkony. I přes to, že tito tři králové nepřinášejí žádné dary budoucímu spasiteli a spíše myslí na své vlastní obohacení, si je vždy s chutí pustím a nechám se pobavit akční jízdou, kde létají kraví hlavy vzduchem a střílí se na cisterny s mlékem.(22.9.2007)

Je vidět, že v Americe je minimálně jeden scénárista, který se ve válečném filmu dokáže obejít bez vlasteneckých projevů a patosu. Dalo by se říct, že z těch všech podobných filmů si dělá srandu. Ve Třech králích se pořád něco děje a vůbec není čas na nudu. Je to taková akční jednohubka a kouká se na to sakra dobře. Takových válečných filmů by mělo být víc.(4.9.2008)

Zajímavý film. Co je potěšující je herecký cástíng a přítomný humor, který tomuhle úletu sluší, co je však nepotěšující je poměrně nekvalitní technická stránka, kde i z hlediska vizuálu se není příliš na co koukat, všude prach a písek a působilo to na mne místy jako film z levnějšího kraje, naštěstí jsem se bavil nadprůměrně, tak čtverec přihodím, ale jen o chlup. 70%(23.6.2015)

Po všech stránkách vydařené válečné drama, které přináší neokoukanou zápletku s nesmírně emotivním vyvrcholením a vyvážený poměr mezi akcí, humorem a morálním poselstvím. Konečně válečný snímek kde se dočkáme více příběhu na úkor rozsáhlých bojových scén!!! Nesmím zapomenout vyzdvihnout herecké výkony - hlavně Mark Wahlberg a George Clooney jsou skvělí!(17.1.2006)

Formální stránka, opírající se o dnes už standardní hrátky s kamerovými filtry a střihem, je maximálně působivá, ale hlavním trumfem Russellova filmu je scénář. Počáteční komediální nadhled (kráva na mině) se postupem času mění v přímou obžalobu celé operace Pouštní bouře. Navíc je vyprávěna pohledem řadových vojáků, kteří měli možnost konfrontace s civilním iráckým obyvatelstvem. Russell se vyhýbá zbytečnému moralizovaní a do dialogů vkládá spousty pravd jak ze strany samotných Iráčanů, kteří žádají objasnění americké invaze, tak i amerických vojáků, z jejichž každého druhého slova jde slyšet v pozadí naučená fráze armádní propagandy. Přesto se film striktně odtahuje od patriotistického vyústění, ale zároveň nestaví arabský svět do pozice bezmocného chudáka. Tato přesně nadávkovaná směs je pak ozdobena několika ukázkovými akčními scénami, které dokazují, že Russell je velmi zdatný řemeslník, který prostě umí a díky perfektní kompaktnosti celého snímku je možné jej zhlédnout i několikrát.(15.6.2006)

• - Původní název filmu byl Válečná kořist, později se změnil na Tři králové. (BloodMax)

• - Režisér David O. Russell chcel, aby Archieho Gatesa hral Nicolas Cage. No keď bol obsadený do filmu Dotyk smrti (1999), rozhodol sa pre Georgea Clooneyho. (Niles)

• - V 91. minutě filmu, kdy Conrad (Spike Jonze) dostane zásah od iráckého vojáka do levého ramene, při dalším záběru, když ho položí na zem, je však vidět, jak se drží za rameno pravé a zastavuje krvácení. (bejkovec)