Hrůza pod zemí

Adolfo Bartoli

Jim Manzie

Scénografie:

Milo

S filmy podle Lovecrafta je to těžké, většina je nepovedených. Osobně mám nejraději ty, které se točí okolo mýtu Cthulhu, ale tenhle snímek není úplně špatný. Velkým plusem je, že se většina odehrává na hřbitově - večer, kříže, hroby, temné stíny a blížící se bouře. Samotní obyvatelé podzemí nejsou špatní, byť divákovi mnoho strachu nenaženou. Jsou spíše odporní, ale po maskérské stránce zdařilí. Některé scény mohly být lépe dotaženy. Zápas dvou ženských postav v dešti na hřbitově sliboval lítý boj v bahně se strhaným oblečením, leč nakonec si všímavý divák uvědomí, že souboj je až okatě předstíraný. Hezké jsou pády mezi tlející mrtvoly i cesty tunely, podařená je ohňová show. Škoda, že celkově má člověk pocit až přílišné podoby s filmy první půle 80.let, z nichž mnohé však měly větší grády.(26.10.2012)

• Tsunami_X

Herci příšerní, děj žádný, scénář zmatený, ale zábava na úrovni. Obskurní béčko tohoto typu se nachází už jenom na zaprášených policích videopůjčoven, ale i tak musíte mít velké štěstí, aby jste tento titul, jehož český distribuční název zní „Hrůza pod zemí“, právě z těchto bohem zapomenutých míst vyštrachali. Bohužel tohle nemá s Lovercraftem společného opravdu nic, a to říkám i přesto, že jsem literární inspiraci (ehm) neviděl ani z rychlíku. Horror (ehm) odehrávající se v Massachusetts na půdě starého a sešlého kostela, sežene dohromady na porážku pár lidí, lépe řečeno pravých charakterů. Jedni jdou po penězích, druzí chtějí zlikvidovat proradné monstra (ehm), které utlačují jedno malé městečko. Popisovat děj nemá valný smysl, protože prakticky neexistuje. Jde jen o to, jak je to celé diletantsky natočeno a mohu jen konstatovat, že je to natočeno neskutečně diletantsky. Tak, že se budete po celou dobu s největší pravděpodobností smát, v některých chvílích i svíjet v křeči. Své dělá i český dabing, který v mnoha případech zpracovával zřejmě nějaký stroj, který jej pak našim hercům vysypal a hotovo. Jeden z těch filmů, který je tak špatný, až se z něj stává neskutečně zábavná záležitost. Už jen pro tu slovní potyčku, kde na sebe dvě znepřátelené dívčiny vykřikují něco o kravách.(1.2.2005)

• ledzepfan

Kostra příběhu funguje. Herci jsou (v rámci béčkového subžánru) více než dostačující (hlavně Combsovi tyhle lovecraftoviny prostě sedí). Kulisy v rámci stylizace, standard. Masky potvor jsou na pohled fajn (ikdyž herci se v nich neumí nebo nemůžou pohybovat)... Zásadním kamenem úrazu je naprosto neschopná režie, která nedokáže poskládat relativně funkční jednotlivosti do smysluplného a funkčního celku a spolu s břídilovskou kamerou a střihem tak naprosto trestuhodně zabíjí jakýkoliv náznak potenciálu, snahy a úsilí....(25.7.2016)

Určitě výborný podklad tvůrci bohužel chytli za tu horší stranu.Jistá hutná atmosfera ve filmu je znát,stejně tak opět dokonalý Jeffrey Combs válí coby doktor - alkoholik.Na druhou stranu mě docela rozesmály masky(v tom horším slova smyslu)a značná část se potápí ve stejném tempu které po čase celkem nudí.(27.9.2009)

No, není to sice žádné veledílo, ale rozhodně nemůžu říct, že bych byl zklamán. Mám velmi rád Lovecraftovu tvorbu, béčkové zpracování mi k jeho stylu velmi lahodí a LURKING FEAR řadím do lepšího průměru mezi dílka, která jsem měl možnost vidět. Pravda, film obsahuje místy vskutku otřesné dialogy a hlavní hrdina by se hodil díky svému hereckému "umu" spíš do reklamy na Old Spice, ale to spolehlivě vyrovnává skvěle vybrané prostředí hřbitova a kostela, vizuální podoba monster a atmosféra místy připomínající geniální ( a můj velmi oblíbený ) THE RESURRECTED. V podstatě se mi to dost líbilo. Tři a půl *.(12.7.2008)

• - Pôvodne mal byť tento film z Bandovej spoločnosti Full Moon Entertainment produkovaný ešte jeho predošlou spoločnosťou - Empire Pictures, a na režisérsku stoličku mal zasadnúť Stuart Gordon. (beso74)

• - Film čerpá námět z povídky Howarda Philipse Lovecrafta - "The Lurking Fear" z ledna roku 1923. Česky povídka vyšla jako "Číhající děs". (m.xFuck)

• - Všimněte si odkazu na tvorbu Howarda Philipse Lovecrafta v poznávací značce červeného porsche kterým přijede  Bennett (Jon Finch) k pohřebnímu ústavu. Je to massachusettská značka s číslem 638-H5R a pod číslem je nápis "ARKHAM IMPORTS". Město Arkham je temným středobodem Lovecraftovy tvorby, mnoho příběhů z jeho povídek se odehrává právě v  něm. (m.xFuck)