Divadlo ve filmu: Macbeth – Too Much Blood

(divadelní záznam)

Příliš mnoho krve na to, aby v ní dokázala přežít více než jedna postava z devíti. A přitom všechno mohlo být jinak. Inscenace Divadla na Zábradlí v režii Davida Jařaba... Macbeth Too Much Blood je dark bluegrassovou černou komedií na klasické téma, ve které se mísí absurdita s melancholií. V Jařabově originální variaci na Shakespearova Macbetha, kterou inscenoval v Divadle Na zábradlí, tak docela nevíme, jestli se odehrává v minulosti, současnosti nebo nedaleké budoucnosti. Nevíme, jestli se v ní vracíme ke starým modelům, kdy „muži byli ještě muži“, „ženy byly ještě ženy“ a kdo chtěl moc a peníze, musel se potřísnit krví. Nebo se díváme do budoucnosti, kde kultivovanost, korektnost a empatie opět ustoupily nejnižším pudům. Svět tohoto Macbetha mluví univerzálním jazykem, ve kterém není prostor pro vzletnost a filozofické úvahy. Jazykem, který pojmenovává realitu prostě a neúprosně. K dorozumění v tomto světě už stačí jen jeden jazyk a několik slov... Filmová trilogie Divadlo ve filmu si klade za cíl prozkoumat možnosti interpretace divadla skrze film. Musí být divadelní záznam skutečně redukcí divadelního prožitku často až na hranici informace? Nebo je možné skrze kameru vzít diváka mezi herce a umožnit mu tak divadelní inscenaci prožít s veškerou emocí, kterou prožívají herci? Co když se kamera z role objektivního pozorovatele stane jedním z herců a prožitek divadla nezvykle dynamickým, ale i intimním zážitkem? Jde pak stále ještě o záznam, nebo o zcela novou audiovizuální zkušenost, která v sobě uchovává autenticitu divadla, ale zároveň ji rozšiřuje o svébytnou filmovou řeč? (Česká televize)

Arsenal83

Pre mňa najhoršia divadelná hra, akú som videl. S prostou angličtinou, ktorá vôbec nemusela byť. Teda nemala byť. Lebo dieru do sveta toto neurobilo. Som za originálneho Macbetha v super kostýmoch a nie moderného v rozgajdanej košeli a viazanke. ()

bohemia_regent

V titulcích pořadu uvedeno: název Macbeth. Too Much Blood; režie (záznamu i divadelní inscenace) David Jařab (Viktor Tauš je producentem pořadu); rok výroby 2022. ()

papilon395

Viděla jsem na divadle, teď v televizi. Natočení tomu neuškodilo, ani nepomohlo. Dost mrazivé. Jednoduchá angličtina a kostýmy mi středověký příběh o moci přenesly do současného světa. ()

ostravak30

Tak nevím...chtěli tvůrci vyslat divadelní film vyslat do světa? Ne? Tak proč ta angličtina? Já jsem sice klasického Macbetha neviděl, ale jiné Shakespearovské hry ano. A nemůžu si pomoct, ale já jsem raději pro klasiku než pro tuto moderní spatlaninu, která působí tak divně. ()

Amonasr

Tomuto avantgardnímu přístupu musím přiznat jistá pozitiva. Nevadí mi, že podstata Shakespearovy hry byla vysublimována až na jakousi zbytkovou dřeň, které dodala chybějící šťávu vynikající hudba. Ale herectví bylo tak nesnesitelně expresivně přepjaté, že jsem to víc než 25 minut už vydržet nedokázal. Nápad tedy nebyl podle mě špatný, jeho provedení ale značně pokulhávalo slepou cestou zprimitivnělého herectví. Možná to má symbolizovat celou duchovně zprimitivnělou dnešní dobu, ale co s tím? Ke koukání to bohužel moc není a to by se opravdovému umění asi stávat nemělo. ()