Dr. No

• slovenský

James Bond: Dr. No

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie / Jamajka, 1962, 110 min

První "bondovka" je velmi dobře natočena, sice Bond nemá ještě svoje hračičky, ale i tak nenudí a Sean Connery se pro tuhle roli snad narodil. (2. 10. 2012 viděno v kině na speciální projekci k 50. výročí v digitální kvalitě, byla to fakt síla!) Titulní song: Byron Lee And The Dragonaires - Kingston Calypso, hudba a slova: Monty Norman + James Bond Theme od Johna Barryho. Film roku 1962.(29.8.2007)

Aby bylo jasno, jsem bondováckej maniak a na Conneryho nedám dopustit, ale Dr. No mě nějak extra neoslovil. Přece jen je to víceméně "pilot", že? Ale kdyby nebylo Ursully Andress, asi bychom dnes neobdivovali Giacintu Jonesovou (Jinx z Die Another Day) v bikinách. A vzato kolem a kolem, Dr. No je přece jen klasika svého žánru a Bond tu navíc předvádí povedené špiónské kejkle i bez zázračného vybavení...(25.1.2003)

Postupně si chci znovu projet všechny Bondy, takže nejlépe začít u tohoto prvního. Ještě to není James Bond v plné síle, působí trochu chatrně. Samotný agent není ještě tolik vystylizovaný, nemá k dispozici nejmodernější vychytávky. Za to je to dost možná díl, který je svým prostředím nejexotičtější ze všech. Ta ostrovní příroda, potápění, dýchání skrze stébla, to má něco do sebe i bez toho jak se Bond v dalších zpracováních vyvíjel v super agenta. Tenhle stále ještě působí hodně běžně, jen s už pověstným šarmem, který Sean Connery dává většině svých postav a taky výstřelkem kdy je tento chlapík věčným sukničkářem. I proto jsem Jamese Bonda asi nikdy neměl příliš v lásce. Tenhle prvek, který je mu přidán do vínku mi prostě vadí, nemám rád takové lidi i když třeba jako Bond zachraňují svět. Dobově se mi to líbilo, kostýmy (hlavně dáma v úvodu s mega účesem), auta, stará doba i ten humor to vše bylo fajn. Při automobilové honičce si mohli odpustit dvakrát po sobě v minimálním intervalu stejný záběr, i když dříve se to takhle točilo. No a pak když Bond botou odmlátí mřížku k větrací šachtě, tak si ji ani nenazuje, jen ji vloží někam mimo dohled a o vteřinu později skoro v tom samém záběru už je obutý. Záporák byl tentokrát ještě takový docela suchar na tu jeho superchytrost toho příliš nepředvedl a šel se bít tváří tvář - asi jednání typického intelektuála. Ale je to film, který byl první, tak co by ne. Zde můžu být tedy ještě mírný. 7/10(14.7.2012)

Moje první setkání s agentem 007 dopadlo snesitelně, jako odrazový můstek k dalšímu zkoumání (možná) mohutné série filmů Dr. No posloužil vcelku dobře. V jednoduchosti tkví krása a James Bond je přímo jejím prototypem, tady je však ještě takovým stydlivým chlapečkem, v dalších dílech očekávám akčnějšího, ukecanějšího a sebevědomějšího chlapíka..(7.7.2012)

Dr. No byl první, o tom žádná. A úspěšně uvedl na plátna kin pravděpodobně nejslavnějšího filmového hrdinu všech dob, s tím se také nedá nijak přít. Ale jinak je to naprosto standartní, ničím nevyčnívající a pohříchu i dost nudná krimi, která kromě Conneryho charismatu a legendárnímu výstupu Ursuly Andress nemá už dnes moc co nabídnout. Zdlouhavé dialogy, slabý záporák, tristní nedostatek akce... Celkově prostě slabší bondovka, která už byla mnohokrát překonána. 60 %(2.1.2014)

• - Při svém uvedení v Los Angeles v květnu 1963 byl film součástí dvojitého programu spolu s válečným snímkem The Young and the Brave (1963) (džanik)

• - Při přestřelce na ostrově Crab Key, střílí Bond (Sean Connery) po obrněném vozidle nejprve z pistole Walther PP a následně z Colt 1911, přičemž pří  odzbrojení má u sebe zpět Walther PP. (JohnSmith)

• - Jde o jediný film s Bondem, kde se objeví organizace SPECTRE (SPecial Executive for Counter-intelligence, Terrorism, Revenge, Extortion) bez padoucha Ernsta Stavro Blofelda. (džanik)