Dr. No

• slovenský

James Bond: Dr. No

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie, 1962, 110 min

Kdyby si celý Dr. No zachoval nadhled a nápaditost úvodních titulků se "třemi slepými černými vrahy", šel bych s hodnocením výš. Tady je ale přeci jen vidět, že Bond, James Bond ještě hledal to správné humorné a nadnesené pojetí, které bylo dovedeno k dokonalosti o pár let později v Goldfingerovi. Lovkyně škeblí v podání Ursuly Andress mi narozdíl od agenta 007 ke spokojenosti nestačí.(7.2.2011)

První "bondovka" je velmi dobře natočena, sice Bond nemá ještě svoje hračičky, ale i tak nenudí a Sean Connery se pro tuhle roli snad narodil. (2. 10. 2012 viděno v kině na speciální projekci k 50. výročí v digitální kvalitě, byla to fakt síla!) Titulní song: Byron Lee And The Dragonaires - Kingston Calypso, hudba a slova: Monty Norman + James Bond Theme od Johna Barryho. Film roku 1962.(29.8.2007)

První bondovka se ještě docela drží Flemingových knih - jako bych měl před sebou dovedné ztvárnění čteného, ale již s jemným ironickým přesahem a šťastně zvolenými trademarky pozdějších filových bondovek - protřepat, nemíchat; bondgirls (i když zde docela macaté); drahé auto a honička v autě; záchrany na poslední chvíli včetně pár šťastných náhod; exotické lokace. Tento film se celý odehrává na Jamajce a přebírá místní zasněnou atmosféru, písničky (někdy až moc), a je legrace vidět ta auta z 50. let, v nichž se tam podle mne jezdí dodnes. Trochu mi vadil střih, jenž občas přechází do další scény mírně rušivě. A pak záporák mi přišel takový málo záporácký, na to, jak byl démonicky naznačován (a vážně řídil Spectre?). Jinak slušné vyšetřování, a Sean Connery si Bonda zjevně užívá. Asi nejzapamatovatelnější scény: zabijácký pavouk, "drak" v bažinách, prolézání rozpálenými rourami. A samozřejmě úvodní tři slepé myšky. Jo, a skvěle využitá hudba - jak souzní třeba s chvílí umlácení pavouka!(29.4.2016)

• gudaulin

Dr. No svým hodnocením atakuje 80% hranici popularity a má na svém kontě řadu spokojených komentářů ve stylu ještě to není úplně ono, ale je tam všechno, co Bonda dělá Bondem, jen nedotažené. Z mého pohledu je Dr. No film, který se do filmové historie zapsal jen jako počátek úspěšné kultovní série o neprůstřelném agentovi 007, nikoliv pro své objektivní kvality. Dr. No totiž nevyčnívá ani z dobové žánrové produkce, natož pak z tehdejší kinematografie jako celku. A už vůbec nemá smysl ho porovnávat se stylovou akční podívanou pozdějších bondovek. Má spoustu chyb. Jde o toporný neohrabaný snímek, kde je leccos jen kouzlem nechtěného. Kupříkladu to trestuhodně odbyté finále, kde je vítězství nad zlosynem tak bolestně snadné a rychlé, zamrzí. Půvaby Ursuly jsou sice nepopiratelné, ale řada bondgirl dokázala skloubit fyzickou přitažlivost s mnohem větší dávkou hereckého talentu. Celkový dojem: 40 %.(11.11.2013)

První Bondovka a úplně jiná. Bez vynálezů Mr. Q, bez přílišné nadsázky, s absencí bondsongu a důrazem na detektivní zápletku. Bond girl se objeví až po hodině, hlavní záporák ještě déle a stejně nemá mnoho prostoru. Ale mě to vůbec nevadí. Film svižně odsýpá, herci hrají jak o život, Ursula Andress je víc než jen koukatelná a Sean Connery je jediný skutečný James Bond! Ostatní jej většinou "jen" dobře hráli, či přetavili do podoby napomádovaného supermana, ale Sean Connery je jediný, který se jím skutečně stal. 85%.(15.4.2006)

• - Akvárium v bermudském hotelu Fairmont Hamilton, konkrétně v jeho baru Gazebo, bylo údajně inspirací pro akvárium Dr. No a později i pro film Špion, který mě miloval (1977). (džanik)

• - Léta se traduje, že podle prvních náčrtů scénáře měl být Dr. No opičí bůh uctívaný na ostrově a hlavní padouch měl chovat malpu kapucínskou jako domácího mazlíčka a současně plánovat vyhození Panamského průplavu. Scénárista Mankowitz byl pak nespokojený s tím, že musí scénář přepsat a v titulcích nechtěl být uveden. Později se podílel na bondovské parodii Casino Royale (1967), kde si zahrála mj. také Ursula Andress z Dr. No. (džanik)

• - V den padesátého výročí uvedení filmu do kin, tedy v pátek dne 5. října 2012, se v aukční síni Christie's konala charitativní aukce deseti předmětů z celé série bondovek, která vynesla 752 000 liber. (JoranProvenzano)