Dr. No

• slovenský

James Bond: Dr. No

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie, 1962, 110 min

První "bondovka" je velmi dobře natočena, sice Bond nemá ještě svoje hračičky, ale i tak nenudí a Sean Connery se pro tuhle roli snad narodil. (2. 10. 2012 viděno v kině na speciální projekci k 50. výročí v digitální kvalitě, byla to fakt síla!) Titulní song: Byron Lee And The Dragonaires - Kingston Calypso, hudba a slova: Monty Norman + James Bond Theme od Johna Barryho. Film roku 1962.(29.8.2007)

Moje první setkání s agentem 007 dopadlo snesitelně, jako odrazový můstek k dalšímu zkoumání (možná) mohutné série filmů Dr. No posloužil vcelku dobře. V jednoduchosti tkví krása a James Bond je přímo jejím prototypem, tady je však ještě takovým stydlivým chlapečkem, v dalších dílech očekávám akčnějšího, ukecanějšího a sebevědomějšího chlapíka..(7.7.2012)

Dr. No je jakožto první bondovka ještě takovým střízlivým rozjezdem slavné série, která oplývá pomalým tempem jdoucím ruku v ruce s postupným budováním detektivního příběhu se špionážními prvky. Brakový a až komiksově stylizovaný zloduch zde má překvapivě málo prostoru, jelikož je v popředí samotné vyšetřování Jamese Bonda. Film se v prvních dvou třetinách drží při zemi, což je v porovnání s tím, kam poté celá série směřovala, dosti nezvyklé (žádné vynálezy od Q, naopak jediný, kdo zde disponuje za vlasy přitaženými vynálezy, je samotný záporák), avšak v poslední třetině, kdy se samotný Dr. No konečně odhalí, se tato umírněná detektivka přemění ve variaci na Tajuplný ostrov Julese Verna a ačkoliv se díky tomu od sebe úvod a závěr znatelně liší (úvod - realisticky pojatý špionážní film/závěr - vědeckofantastický román), světe div se, ono to celé dohromady dobře funguje. Ta pravá "bondovská" pecka sice přišla až o rok později v podobě Srdečných pozdravů z Ruska, Dr. No se zase může chlubit tím, že byl první a také tím, že disponuje legendárním nástupem první bondgirl na scénu...na pláži a v bikinách. 80%(11.4.2010)

Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. První bondovka vůbec, s charismatickým agentem 007 Seanem Connerym. Trailer (ČSFD): http://www.csfd.cz/film/11534-dr-no/videa/?type=5(17.2.2011)

Jak už tady mnozí zmínili, doktorem Ne nastartoval fenomén jménem James Bond, agent č. 007 s povolením zabíjet. V tomto počátečním příběhu se od začátku do konce člověk nenudil a ani zub času na něm svůj dentální otisk nezanechal. Skvěle propracované akční scény v atraktivním prostředí exotického ostrova, úniky průzračnou ostrovní řekou nebo snaha dostat se z nedobytné, soudobě vymakané, čínské pevnosti s radioaktivním materiálem. Mám zvláštní slabost pro tehdejší dobu, kdy nadčasovost staveb a interiérů byla velmi moderní. Ztvárnění tajemného draka, chrlícího oheň bylo vtipné a nečekané. Tady šlo poznat, že by neškodilo více zapracovat na fantazii, ale co ... pecka!(12.1.2015)

• - Jde o jediný film s Bondem, kde se objeví organizace SPECTRE (SPecial Executive for Counter-intelligence, Terrorism, Revenge, Extortion) bez padoucha Ernsta Stavro Blofelda. (džanik)

• - V některých zemích získal film v překladu název "Povolení zabíjet". Tak byla později v originále nazvaná 16. filmová bondovka, která se kvůli tomu v daných zemích musela pojmenovat úplně jinak. (Colonist)

• - Sean Connery roli získal poté, co producent Albert R. Broccoli uviděl film Darby O'Gill and the Little People (1959). Zvláště byl unešen pěstním soubojem mezi Connerym a vesnickým rváčem. Broccoli později promítl film svojí ženě Daně - a ujistil se o Conneryho sex appealu. (džanik)