Dr. No

• slovenský

James Bond: Dr. No

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie / Jamajka, 1962, 110 min

No na to, ze se jedna o prvni bondovku, tudiz tvurci jeste nemeli uplne vyreseny, co a jak a s ohledem na stari filmu to je parada, ale v porovnani s jinejma bondovkama to je precejen slabsi. Jsou tu tri drobny problemy. Jednak tu neni skoro zadna akce, sem tam nejaka rvacka nebo honicka, ale na dvouhodinovou stopaz ji je silene malo. Ale prekvapive to moc nevadi, film nenudi a slusne odsejpa. Druhej problem je absence vsemoznejch Bondovo vychytavek, on tu ostatne ani neni Q. No a treti, jedinej podstatnej problem, je zaporak. Ani tak nevadi, ze se ukaze az nekdy po 90 minutach filmu a predtim se o nem jen mluvi, problem je, ze nic moc nepredvede, ostatne k tomu ani nema prostor a s Bondem nema na zaver zadnou velikou bitku. Nicmene i pres tohle vsechno se jedna o nadprumernou bondovkou, ktera ani na chvily nenudi, je zabavna a Connery je jako Bond paradni, je ve forme, nema problem kohokoliv serezat a sem tam utrousi nakou solidni hlasku.(30.5.2009)

Je pro mě nepochopitelné, jak moc si tenhle film uvědomuje sám sebe. Copak Young věděl, jaký kult rozpoutá, že s postavou Bonda jedná jako s ikonou první vteřinu, kdy se objeví? Věděl Barry, že hudební motiv se stane jedním z nejznámějších vůbec, že ho používá jako trademark od úplného začátku? Není to dokonalá jízda, ve skutečnosti lze mít dost námitek - hlavně co se tempa týče, ale musí se nechat, že všichni pochopili potenciál, jaký mají v rukou.(24.8.2011)

Je to překvapivě fajn, byť naivní. Bohužel záporák a Ursulla Andress mají trestuhodně málo prostoru. Každopádně Sean Connery (který měl vždycky výtečné charisma) potvrzuje statut nejlepšího představitele Jamese Bonda a Ursulle Andress její prvenství (a její legendární výstup z moře v bikinách) už nikdo nevezme. Ovšem je skvělé, že s Bondem se už od začátku zacházelo jako s ikonou.(11.2.2012)

Každá veľká sága má svoj začiatok a tie naozaj najväčšie ságy poznám len dve. Star Wars a James Bond. Iste máme tu ságy ako Pokémon, Star Trek a iné, ale určite mi dáte za pravdu, že na star wars a jamesa bonda ani jedna nemá. Dr. No je skrátka originálny film. Pri jeho pozerní doslova cítim dobrodružstvo. Exotické prostredia, krásne slečny, fantastická akcia a chytľavá muzika. Keby som sa na Dr. No pozeral so širšieho hľadiska, určite by som mu mohol pár vecí vytknúť, ale nespravím tak, pretože dokonalá réžia Terenca Younga, spolu s neskutočne pôsobivým výkonom Seana Conneryho, spolu s kráskou Ursulou Andress tvoria s tohoto filmu niečo nadpozemsky originálne, niečo čo nenudí a hlavne niečo pri čom som sa kráľovsky bavil. Vo svojej podstate nemám čo vytknúť, aj keď po Austinovi Powersovi už žiadna Bondovka nebude ako predtým.(4.2.2008)

dnes již legendární a vámi tak oblíbená pilotní bondovka! :-) connery je pro mě prostě od prvního dílu nejlepším představitelem 007 a to už se jen těžko změní! Dr. No má samozřejmě spoustu úsměvně nedokonalých pasáží, ale je to prostě taková klasika, že hvězdu navíc přidat musím... 80%(10.4.2008)

• - Název londýnského casina byl Le Cercle Les Ambassadeurs. Interiéry byly ovšem vytvořeny v Pinewood Studios. (džanik)

• - Sean Connery roli získal poté, co producent Albert R. Broccoli uviděl film Darby O'Gill and the Little People (1959). Zvláště byl unešen pěstním soubojem mezi Connerym a vesnickým rváčem. Broccoli později promítl film svojí ženě Daně - a ujistil se o Conneryho sex appealu. (džanik)

• - Sean Connery byl studiem United Artists zprvu odmítnut. Později však své rozhodnutí změnili a dali na názor na producentů. (džanik)