• Československo

James Bond: Dr. No

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie, 1962, 110 min

Ona to zase tak úplně tradiční Bondovka není, struktura ve vyprávění je daná, ale James tu ještě není takový bezstarostný floutek, jen prostě dělá práci po svém. Tradiční špionážní finty, žádné futuristické zbraně, až ve finále Dr. No smilní se sci-fi (kovové pazoury, radiace), ale tak to mám rád. Ursula Andress je doustranou bohyní staré doby, z polonahé divoženky v plavkách se mávnutím kouzelného proutku změní v Barbie a pak zase zpět. Connery je můj nejoblíbenější Bond a roli zabijáckého parchanta si očividně užívá. Nesmrtelná klasika. Nejspíš jeli na pohřeb.(21.1.2013)

007__č.1__Bondovka, která "všechno začala" a naservírovala všechny ingredience pro ní typické - jednoduchou zápletku, u které se nemusí smažit mozkové závity, výrazného záporáka s megalomanskými plány (v tomoto případě člena organizace SPECTRE, která pravidelně provázela conneryovské bondovky) atraktivní prostředí a hezký baby (výstup z moře Ursully Anders patří dodnes k často citovaným scénám). Přesto je DR.No v něčem jiný. Téměř postrádá akci, chybí tu typické vychytávky pana Q. a hlavně Connery je tu zatím příliš vážný, těméř tu absentují jeho sarkastické hlášky a nadhled. Přesto právě výrazné Conneryho charisma "udělalo" tenhle film - bez něj by to byl pouze velmi průměrný film. Lepší časy teprve měly přijít......(2.10.2005)

Tak dnes jsem zahájil Bond Day's. Začal jsem s Dr.No, vůbec první bondovka, která ukázala ostatním filmům jakým směrem by se měl ubírat nový trend, můj nejoblíbenější představitel agenta 007 Sean Connery a nejkrásnější bond girl Ursula Andress. Honičky, přestřelky, nějaká ta pěst do obličeje, krásné dívky, trocha hazardu. Ne vždy první pokus vyjde, tady vyšel na výbornou. A začala legendární série nesmrtelného 007. "Martini, protřepat,nemíchat"(7.1.2008)

Jak už tady mnozí zmínili, doktorem Ne nastartoval fenomén jménem James Bond, agent č. 007 s povolením zabíjet. V tomto počátečním příběhu se od začátku do konce člověk nenudil a ani zub času na něm svůj dentální otisk nezanechal. Skvěle propracované akční scény v atraktivním prostředí exotického ostrova, úniky průzračnou ostrovní řekou nebo snaha dostat se z nedobytné, soudobě vymakané, čínské pevnosti s radioaktivním materiálem. Mám zvláštní slabost pro tehdejší dobu, kdy nadčasovost staveb a interiérů byla velmi moderní. Ztvárnění tajemného draka, chrlícího oheň bylo vtipné a nečekané. Tady šlo poznat, že by neškodilo více zapracovat na fantazii, ale co ... pecka!(12.1.2015)

Dr. No je především vystajlovaná kriminálka, kde jsou všechny typické vychytávky Bonda ještě v pozadí na úkor hutné atmosféry a síly hlavního charakteru. Celý film je v podstatě upnutý jen na něj a vedlejší motivy se moc nemají šanci rozvíjet. Naštěstí je to celkem příjemné upnutí, neboť Sean Connery je velmi charizmatický a nebyl překonán až do Daniela Craiga. A to je pěkných pár let a filmařských stylů.(17.11.2013)

• - Když James Bond (Sean Connery) čeká v bytě sekretářky, kterou nechal zatknout, na příchod zabijáka, vytasí z podpažního pouzdra pistoli FN Browning M1910. (JohnSmith)

• - Pavúk Vtáčkar, ktorý je nastrčený do Bondovej postele, sa odborne volá Acanthoscurria antillensis. Pôvodný výskyt má práve v karibskej oblasti a jeho jed nie je pre človeka veľmi nebezpečný. (Z0oMb3E)

• - Producenti Harry Saltzman a Albert R. Broccoli trvali na tom, aby film režíroval Angličan, dostatečně kultivovaný na to, aby se orientoval ve světě 007. (džanik)