Dr. No

• slovenský

James Bond: Dr. No

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie, 1962, 110 min

První bondovka se ještě docela drží Flemingových knih - jako bych měl před sebou dovedné ztvárnění čteného, ale již s jemným ironickým přesahem a šťastně zvolenými trademarky pozdějších filových bondovek - protřepat, nemíchat; bondgirls (i když zde docela macaté); drahé auto a honička v autě; záchrany na poslední chvíli včetně pár šťastných náhod; exotické lokace. Tento film se celý odehrává na Jamajce a přebírá místní zasněnou atmosféru, písničky (někdy až moc), a je legrace vidět ta auta z 50. let, v nichž se tam podle mne jezdí dodnes. Trochu mi vadil střih, jenž občas přechází do další scény mírně rušivě. A pak záporák mi přišel takový málo záporácký, na to, jak byl démonicky naznačován (a vážně řídil Spectre?). Jinak slušné vyšetřování, a Sean Connery si Bonda zjevně užívá. Asi nejzapamatovatelnější scény: zabijácký pavouk, "drak" v bažinách, prolézání rozpálenými rourami. A samozřejmě úvodní tři slepé myšky. Jo, a skvěle využitá hudba - jak souzní třeba s chvílí umlácení pavouka!(29.4.2016)

• gudaulin

Dr. No svým hodnocením atakuje 80% hranici popularity a má na svém kontě řadu spokojených komentářů ve stylu ještě to není úplně ono, ale je tam všechno, co Bonda dělá Bondem, jen nedotažené. Z mého pohledu je Dr. No film, který se do filmové historie zapsal jen jako počátek úspěšné kultovní série o neprůstřelném agentovi 007, nikoliv pro své objektivní kvality. Dr. No totiž nevyčnívá ani z dobové žánrové produkce, natož pak z tehdejší kinematografie jako celku. A už vůbec nemá smysl ho porovnávat se stylovou akční podívanou pozdějších bondovek. Má spoustu chyb. Jde o toporný neohrabaný snímek, kde je leccos jen kouzlem nechtěného. Kupříkladu to trestuhodně odbyté finále, kde je vítězství nad zlosynem tak bolestně snadné a rychlé, zamrzí. Půvaby Ursuly jsou sice nepopiratelné, ale řada bondgirl dokázala skloubit fyzickou přitažlivost s mnohem větší dávkou hereckého talentu. Celkový dojem: 40 %.(11.11.2013)

Kdyby si celý Dr. No zachoval nadhled a nápaditost úvodních titulků se "třemi slepými černými vrahy", šel bych s hodnocením výš. Tady je ale přeci jen vidět, že Bond, James Bond ještě hledal to správné humorné a nadnesené pojetí, které bylo dovedeno k dokonalosti o pár let později v Goldfingerovi. Lovkyně škeblí v podání Ursuly Andress mi narozdíl od agenta 007 ke spokojenosti nestačí.(7.2.2011)

Plný počet jen za odstartování jedné z nejlepších filmových sérií. Myslím, že dnes již celosvětově známý tajný agent Bond, James Bond, s označením 007 (může zabíjet) zanechal větší či menší stopy na každém z nás. Páni by chtěli tak šarmantně jako on získat nejednu ženu, kterým by to jistě s takovým fešákem a gentlemanem nevadilo. Sean Connery v hlavní roli nasadil svým nástupníkům laťku slušně vysoko. Tady je to ještě mladý fešák, kterému málokterá odolá. Roli Jamesovy "dnešní" slečny ztvárnila přenádherná Ursula Andress. Této dvojici to snad ze všech nejvíce sluší. Přes veškeré nástrahy a všemožné překážky se James se svými společníky dostává na kloub záhadě týkající se jednoho chytrého a vynalézavého muže, Doktora No. Ale že je film z roku 1963 nám asi nikdo nepopře. Automobilová honička, která nemohla chybět na to vypadala. Trik zadní projekce dobýval svět v akčních scénách všeho druhu. Ovšem aby se natočilo drama není potřeba žádné moderní technologie, což zde Terence Young náležitě dokazuje ve scénách v řídící laboratoři. Kdyby si někdo chtěl myslet že první díl je slabý a že ještě tvůrci netušili co se jak ve filmu s Jamesem Bondem točí, tak je na omylu. Tento startovní snímek by mohl být předlohou a šablonou na ty další. Bezesporu patří mezi ty nejlepší.(12.8.2007)

Informace o tom, že Connery nosil v roli agenta 007 tupé, měla pro mě stejně devastující účinek, jako kdybych se dozvěděl o sexuálním selhání Eso Rimmera.. První opravdová Bondovka jakožto docela svižný mustr pro ty další - až jsem byl překvapen, jak blízko má i přes svou vousatost k těm současným. Mimochodem, lovkyně perel Ursula Svlečená se umístila na druhém místě v nedávno konané celosvětové anketě o historicky nejdůležitější vylodění. První bylo přistání Kryštofa Kolumba u San Salvadoru (dnešní Bahamy) v roce 1492 a třetí zahájení spojenecké invaze v Normandii na pláži Omaha..(7.7.2010)

• - Pavúk Vtáčkar, ktorý je nastrčený do Bondovej postele, sa odborne volá Acanthoscurria antillensis. Pôvodný výskyt má práve v karibskej oblasti a jeho jed nie je pre človeka veľmi nebezpečný. (Z0oMb3E)

• - Honey Ryder není ve filmu nikdy nazvána svým celým ménem z knihy, Honeychile Riderová. (džanik)

• - Tzv. „product placement“ ve filmu zahrnuje krejčovskou firmu Turnbull & Aser, leteckou společnost Pan Am, hodinky značky Rolex, šampaňské Dom Perignon, jamajské pivo Red Stripe, skotskou Black & White, britskou státní leteckou společnost BOAC a vodku Smirnoff. (džanik)