Dr. No

• slovenský

James Bond: Dr. No

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie, 1962, 110 min

Je pro mě nepochopitelné, jak moc si tenhle film uvědomuje sám sebe. Copak Young věděl, jaký kult rozpoutá, že s postavou Bonda jedná jako s ikonou první vteřinu, kdy se objeví? Věděl Barry, že hudební motiv se stane jedním z nejznámějších vůbec, že ho používá jako trademark od úplného začátku? Není to dokonalá jízda, ve skutečnosti lze mít dost námitek - hlavně co se tempa týče, ale musí se nechat, že všichni pochopili potenciál, jaký mají v rukou.(24.8.2011)

1. bondovka - Zahajím svůj subjektivní pohled na svět bondovek. A čím začít než prvním filmem, kdy se Bond vydává do prostředí exotické Jamajky, aby našel maniákálního Dr. No - jednoho z nejvýše postavených padouchů v organizaci SPECTRE (samozřejmě hned po Blofeldovi). Úvodní titulky postrádají písničku, Bond je zelenáč, kterému až příliš mnohokrát o kejhák a za jedinou pořádnou akci můžeme považovat závěr. A i samotný Dr. No postrádá charizma a má kolem sebe partu idiotů (geolog profesor Dent), což by bylo v pozdějších dílech nemyslitelné. Ale já to považuji za začátek krásného přátelství s neohroženým agentem jejího veličenstva. Proto nějakou tu hvězdičku přidám.(26.7.2006)

Bond 1 - První bondovka se mi docela dost líbí. 007 kouří, nosí klobouk, což se postupně v dalších pokračováních vytrácí. Celý film nese vynikající atmosféru detektivky, akce, špionáže a celkově 60.let. Oceňuji, že samotný doktor No se ukáže až téměř na konci, než spatříme jeho tvář, je zabírán jen do pasu. Výtečný podmořský palác, megalomanský plán zloducha, nádherná Bond-girl...Trošku mě zklamal rychlý konec (příliš rychlý spád), dr. No a zápas s Jamesem se mi zdál příliš okrajově pojatý, ovšem klouzání kovových ruk je hezký závěr. Také se tu nedočkáme pana Q a jeho vynálezů. Zajímavost: Když se tvůrci rozhodli převést na filmové plátno agenta 007, chtěli, aby se role ujal Roger Moore (samotný Broccoli jej prosazoval). Ten, jako známý herec, byl příliš drahý, takže dalším favoritem na Jamese Bonda byl Richard Burton, také Cary Grant nebo David Niven, ovšem nakonec dostal povolení zabíjet Sean Connery a jak vidíme, je to jen dobře. Vdechnul Bondovi život a ještě šestkrát (de facto sedmkrát) jej ztvárnil...asi (určitě?) nejlepší představitel. Jen tak btw, Sean Connery od svých 21 let plešatí, takže ve všech bondovkách nosil příčesek.(5.12.2006)

Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. První bondovka vůbec, s charismatickým agentem 007 Seanem Connerym. Trailer (ČSFD): http://www.csfd.cz/film/11534-dr-no/videa/?type=5(17.2.2011)

První Bondovka. Víc skoro ani není potřeba dodávat - Bond už dávno není fenomén vzbuzující rozličné emoce, ale stal se stálicí na kterou je každý zvyklý a která je zažraná do popkultury tak hluboko, že už ji každý bere jako samozřejmost o které není třeba víc mluvit. Dr. No je tak de facto opravdu jen pilotním filmem k dlouhému "seriálu" který hlavně představuje ústřední postavu Bonda (šovinistický, zhýralý a cynický zabiják v až fanatické službě jejímu veličenstvu a s charismatem až na půdu) a vůbec styl Bondovek které se díky tomu staly svébytným žánrem. Těžko říct jestli jeho autory aspoň v těch nejdivočejších snech napadlo co se z tohoto filmu vyvine... ale hlavní je že se to povedlo. 7/10(16.8.2006)

• - Pracovní název filmu zněl The Wound Man. (džanik)

• - V románě získal Puss-Feller své jméno tak, že údajně bojoval s chobotnicemi (angl. octopus). Ve filmu se říká, že zápasí s aligátory a jméno tak ztrácí svůj význam. (džanik)

• - Ianu Flemingovi se Conneryho pojetí role tak zalíbilo, že v románu V tajné službě Jejího Veličenstva se dozvíme, že Bond má skotské předky. (džanik)