Dr. No

• slovenský

James Bond: Dr. No

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie / Jamajka, 1962, 110 min

První "bondovka" je velmi dobře natočena, sice Bond nemá ještě svoje hračičky, ale i tak nenudí a Sean Connery se pro tuhle roli snad narodil. (2. 10. 2012 viděno v kině na speciální projekci k 50. výročí v digitální kvalitě, byla to fakt síla!) Titulní song: Byron Lee And The Dragonaires - Kingston Calypso, hudba a slova: Monty Norman + James Bond Theme od Johna Barryho. Film roku 1962.(29.8.2007)

1. Bondovka - Britská tajná služba MI6 ztratí kontak s Jamajkou a proto tam vyšle svého agenta 007 s povolením zabíjet... Ve filmu nechybí všechny charakteristické vlastnosti, které Bonda definují: James se v úvodu představí svým “Bond. James Bond.”, kouří cigarety, hází kloubouk před kanceláří nadřízeného M, flirtuje s Moneypenny, dostane Walther PPK a nechybí hláška "martini s vodkou - protřepat, nemíchat". Ve snímku byla pouze jedna automobilová honička, ale nešlo o něco převratného. Zamrzí jednodušší lineární příběh, ale je to klasika, která to celé dobrodružství začala.(27.12.2012)

První Bond a hned takové zklamání. Předně zápletka je zcela banální. Na takový kult bych si představoval pořádnou pecku. Za druhé, záporák zcela necharismatický a to je chyba. Za třetí: děj nepříliš zajímavý. Sem tam sice dobrá akce vystřídaná horší. Plusem může být bondgirl a hlavně Bond. Sean Connery nemá chybu. Ale to je jediný. Lepší 3*, ale na víc to nevidím.(27.8.2009)

Bondovská série je prostě vždycky o něco napřed před ostatními. I kdyby to pro tentokrát nebyly nejnovější prototypy technických "hraček" či luxusní sporťák, ale "jenom" ošetřování intimních ženských partií, které o mnoho let předešlo dobu. Ano, ta scéna s dekontaminací. Ursulu Andress si budu ode dneška pamatovat____ Je mi stydno, ale tohle byla má první bondovka v originále. Sean má neuvěřitelný hlas, který prostě nadabovat nelze!____Nechybělo nic, krásná přírodička, dobrá akcička a jak už to tak vždy u nula nula sedmičky bývá, pohledné slečinky. Víc si přát nelze. (jen mě trochu mrzí, že počet hodnocení Dr. No a Casino Ryale = 1910:5292...)(13.8.2008)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Efekty 6/10/// +první bond, díky němuž a hlavně Connerymu vznikla již dlouhá řada snímků -pochopitelně doba vzniku, a díky tomu vše poplatné době/// No budu přísnej. Podle mě úplně první bondovka postrádá to co máme (mi mladší generace) zarito v paměti díky Brosnanovi a jeho bondovkám na kterých jsem já spíše vyrůstal. Tedy spoustu akce, výbuchů a kolikrát legraci kterou si bond (potažmo film) sám ze sebe dělá. Nebo situace kdy Bond hláškuje a nebo odkazuje na starší snímky. To vše pochopitelně v prvním díle chybý a tak je taky třeba se na tento snímek dívat. Co můžu přiřadit k dobru, tak to, že už zde Bond likviduje protivníky chytře a stylem jakoby o nic nešlo. Závěr je docela megalomanský. A Ursula je fain, ale je potřeba si na ni zvyknout, potom to jejich společné pátrání bylo pěkné. Jo a nesmím zapomenout dodat: chybý zde znělka a pořádná hudba. Ale vím. To příjde časem./// Celkem 66%///(8.7.2007)

• - Dva týdny před začátkem natáčení nebyla stále obsazena role Honey Ryder. Pak producenti uviděli fotografii ženy herce Johna Dereka, Ursuly Andress, kterou měl u sebe a nabídli jí roli bez toho, aniž by se s ní vůbec setkali (podle některých zdrojů to byla fotka ze soutěže „Miss mokré tričko“). Ursula, která se v té době o hraní příliš nezajímala, souhlasila až poté, co si rodinný přítel Kirk Douglas přečetl scénář a doporučil jí, aby roli vzala. (džanik)

• - Název londýnského casina byl Le Cercle Les Ambassadeurs. Interiéry byly ovšem vytvořeny v Pinewood Studios. (džanik)

• - Natáčet se začalo v pondělí 26. února 1962 v anglických Pinewood Studios v 11 hodin 25 minut dopoledne na scéně D. Točila se scéna z kanceláře „M“ s Bernardem Lee, Peterem Burtonem a Seanem Connerym. Díky nevlídnému a chladnému počasí se na scému později dostavila většina herců i lidí ze štábu včetně režiséra Terence Younga. Je to současně počátek celé slavné filmové série. (džanik)