Dr. No

• slovenský

James Bond: Dr. No

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie, 1962, 110 min

Fragmenty z tejto bondovky som vídaval kedysi na ORF. Ani ako teenagera ma nenadchla, takže s nostalgickým skreslením pohľadu na ňu nemám problémy. V žiadnom prípade to nie je mizerný film. Stačí niečo prehliadnuť a celkový dojem je potom znesiteľný. Scéna, pri ktorej Ursula Andress vystupuje z mora sa stala legendárnou a pripomenú si ju aj tí, ktorí na všetko ostatné z tejto bondovky zabudli. Neviem koľko ďalších bondoviek dokážem sledovať až do konca. Iba dúfam, že to nedopadne tak, ako s mojou snahou dopozerať všetky Rohmerove filmy.(20.9.2009)

Rok 1962 se pro českého fanouška agenta 007 může měřit klidně s roky 1918, 1945 a 1989. V tento rok totiž na filmovém plátně poprvé zaznělo " Bond.......... James Bond" . A já se tak seznámil z nejlepším filmovým hrdinou v dějinách filmu. A každé poprvé může mít své mouchy, méně humoru, méně akce, žádná hračka, ale slůvko "poprvé" to vše vyrovnalo. Holky jedna prosba asi za všechny kluky, zkuste se vynořovat z moře tak svůdně jak Ursula Andress, my vás za to budeme mít moc rádi .(26.12.2006)

Moje první setkání s agentem 007 dopadlo snesitelně, jako odrazový můstek k dalšímu zkoumání (možná) mohutné série filmů Dr. No posloužil vcelku dobře. V jednoduchosti tkví krása a James Bond je přímo jejím prototypem, tady je však ještě takovým stydlivým chlapečkem, v dalších dílech očekávám akčnějšího, ukecanějšího a sebevědomějšího chlapíka..(7.7.2012)

Tak dnes jsem zahájil Bond Day's. Začal jsem s Dr.No, vůbec první bondovka, která ukázala ostatním filmům jakým směrem by se měl ubírat nový trend, můj nejoblíbenější představitel agenta 007 Sean Connery a nejkrásnější bond girl Ursula Andress. Honičky, přestřelky, nějaká ta pěst do obličeje, krásné dívky, trocha hazardu. Ne vždy první pokus vyjde, tady vyšel na výbornou. A začala legendární série nesmrtelného 007. "Martini, protřepat,nemíchat"(7.1.2008)

Dr. No je jakožto první bondovka ještě takovým střízlivým rozjezdem slavné série, která oplývá pomalým tempem jdoucím ruku v ruce s postupným budováním detektivního příběhu se špionážními prvky. Brakový a až komiksově stylizovaný zloduch zde má překvapivě málo prostoru, jelikož je v popředí samotné vyšetřování Jamese Bonda. Film se v prvních dvou třetinách drží při zemi, což je v porovnání s tím, kam poté celá série směřovala, dosti nezvyklé (žádné vynálezy od Q, naopak jediný, kdo zde disponuje za vlasy přitaženými vynálezy, je samotný záporák), avšak v poslední třetině, kdy se samotný Dr. No konečně odhalí, se tato umírněná detektivka přemění ve variaci na Tajuplný ostrov Julese Verna a ačkoliv se díky tomu od sebe úvod a závěr znatelně liší (úvod - realisticky pojatý špionážní film/závěr - vědeckofantastický román), světe div se, ono to celé dohromady dobře funguje. Ta pravá "bondovská" pecka sice přišla až o rok později v podobě Srdečných pozdravů z Ruska, Dr. No se zase může chlubit tím, že byl první a také tím, že disponuje legendárním nástupem první bondgirl na scénu...na pláži a v bikinách. 80%(11.4.2010)

• - Bílé bikini, které nosila Ursula Andress ve filmu, byly aukční síní Christie's v Londýně 14. února 2001 vydraženy za 35 tisíc liber. Získal je Robert Earl z Planet Holywood a s poplatky a daněmi ho v součtu přišly na 41 tisíc. Před aukcí byly bikini odhadovány na 40 tisíc liber. (džanik)

• - Filmová hláška "Bond. James Bond." se hlasováním umístila na 22. místě ze sta Největších filmových hlášek Amerického filmového institutu a na 51. místě obdobného žebříčku časopisu „Premiere“ v roce 2007. (džanik)

• - Ianu Flemingovi se Conneryho pojetí role tak zalíbilo, že v románu V tajné službě Jejího Veličenstva se dozvíme, že Bond má skotské předky. (džanik)