Dr. No

• slovenský

James Bond: Dr. No

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie, 1962, 110 min

Postupně si chci znovu projet všechny Bondy, takže nejlépe začít u tohoto prvního. Ještě to není James Bond v plné síle, působí trochu chatrně. Samotný agent není ještě tolik vystylizovaný, nemá k dispozici nejmodernější vychytávky. Za to je to dost možná díl, který je svým prostředím nejexotičtější ze všech. Ta ostrovní příroda, potápění, dýchání skrze stébla, to má něco do sebe i bez toho jak se Bond v dalších zpracováních vyvíjel v super agenta. Tenhle stále ještě působí hodně běžně, jen s už pověstným šarmem, který Sean Connery dává většině svých postav a taky výstřelkem kdy je tento chlapík věčným sukničkářem. I proto jsem Jamese Bonda asi nikdy neměl příliš v lásce. Tenhle prvek, který je mu přidán do vínku mi prostě vadí, nemám rád takové lidi i když třeba jako Bond zachraňují svět. Dobově se mi to líbilo, kostýmy (hlavně dáma v úvodu s mega účesem), auta, stará doba i ten humor to vše bylo fajn. Při automobilové honičce si mohli odpustit dvakrát po sobě v minimálním intervalu stejný záběr, i když dříve se to takhle točilo. No a pak když Bond botou odmlátí mřížku k větrací šachtě, tak si ji ani nenazuje, jen ji vloží někam mimo dohled a o vteřinu později skoro v tom samém záběru už je obutý. Záporák byl tentokrát ještě takový docela suchar na tu jeho superchytrost toho příliš nepředvedl a šel se bít tváří tvář - asi jednání typického intelektuála. Ale je to film, který byl první, tak co by ne. Zde můžu být tedy ještě mírný. 7/10(14.7.2012)

• gudaulin

Dr. No svým hodnocením atakuje 80% hranici popularity a má na svém kontě řadu spokojených komentářů ve stylu ještě to není úplně ono, ale je tam všechno, co Bonda dělá Bondem, jen nedotažené. Z mého pohledu je Dr. No film, který se do filmové historie zapsal jen jako počátek úspěšné kultovní série o neprůstřelném agentovi 007, nikoliv pro své objektivní kvality. Dr. No totiž nevyčnívá ani z dobové žánrové produkce, natož pak z tehdejší kinematografie jako celku. A už vůbec nemá smysl ho porovnávat se stylovou akční podívanou pozdějších bondovek. Má spoustu chyb. Jde o toporný neohrabaný snímek, kde je leccos jen kouzlem nechtěného. Kupříkladu to trestuhodně odbyté finále, kde je vítězství nad zlosynem tak bolestně snadné a rychlé, zamrzí. Půvaby Ursuly jsou sice nepopiratelné, ale řada bondgirl dokázala skloubit fyzickou přitažlivost s mnohem větší dávkou hereckého talentu. Celkový dojem: 40 %.(11.11.2013)

Moje první setkání s agentem 007 dopadlo snesitelně, jako odrazový můstek k dalšímu zkoumání (možná) mohutné série filmů Dr. No posloužil vcelku dobře. V jednoduchosti tkví krása a James Bond je přímo jejím prototypem, tady je však ještě takovým stydlivým chlapečkem, v dalších dílech očekávám akčnějšího, ukecanějšího a sebevědomějšího chlapíka..(7.7.2012)

• Radek99

Nevím, jestli jsem viděl stejný film jako ostatní zde hodnotící, převládá nadšení z nadprůměrného filmu, já jsem tak trochu zmaten, neboť ony superlativy vůbec nechápu, zdá se mi, že kolegové nadsazují buď ze svého zaujetí k dané sérii, nebo prostě ostatní bondovky neviděli, Dr. No je totiž podprůměrný jak v kontextu série snímků o agentu 007, tak i v kontextu soudobé kinematografie, stejně jako v žánru akčních detektivek, naprosto sterilní až nudný film bez pořádné akce, se špatně udělanými akčními sekvencemi (třeba honičky v autech jsou úplná nuda, zpětná projekce a divný střih), špatným scénářem a matnými hereckými výkony. Sean Connery má charisma, všechny ostatní ingredience ale chybějí ...(9.11.2013)

V roce 1962 se konečně našlo ochotné studio a šikovná dvojice producentů (Saltzman-Broccoli), kteří byli schopní zrealizovat ambiciózní plány na převedení osudů Flemmingova agenta 007 z knih na plátno. Mezi kandidáty na hlavní roli figurovala jména jako Roger Moore (neprošel z důvodu nízkého věku) a Cary Grant, ale volba padla na skotského drsňáka Seana Conneryho, který přesvědčil muskulaturou, drsným úsměvem a charismatem, které z něj zářilo na všechny strany. A jednalo se o správnou volbu, to je z Dr. NO patrné. Jedná se vpodstatě o velmi konzervativní špionku s (na dnešní dobu) minimálním zastoupením akce. Jede se podle relativně realistického scénáře, čili žádné velké vynálezy, žádný Q. Zápletka je řekněme poněkud vlažnější, příliš roztažená a nezpestřená ničím arci zajímavým (sama postava hlavního záporáka je jakoby na okraji zájmu), jenže on Connery podává Bonda s takovou grácií a přesvědčivostí, že žádné špionské zlepšováky a akční eskapády nejsou zapotřebí. Celý film pevně drží právě díky hlavní postavě a jejímu šarmu a troufám si říci, že zrod bondovského kultu byl v prvopočátcích převážně dílem skotského chlapáka. On dal kostru, na kterou se posléze začal nabalovat mýtus superagenta. Dr. NO je tedy Conneryho filmem, je zábavný, po anglicku sarkastický a z dnešního pohledu snad až příliš pozvolný, ale právě v tom tkví jeho neopakovatelné kouzlo. Co si budeme namlouvat, síla nulanulasedmičky nebyla v superzbraních a neskutečných akčních výkonech, ale právě v ocelově chladném úsměvu a klidu pravého gentlemana... Proto se hezounek Brosnan prostě nikdy nemůže stát skutečným agentem 007, ale zůstane "jen" akčním hrdinou.(28.10.2004)

• - Podle dokumentárního filmu z roku 2000 (Inside 'Dr. No') byl Ian Fleming Ursulou Andress tak uchvácen, že když psal knihu V tajné službě Jejího Veličenstva, popsal zevnějšek Tracy Di Vicenzo (ve filmu ji hraje Diana Rigg) jako by to byla Andress. (džanik)

• - Ve scéně, kdy James Bond (Sean Connery) přebíral z rukou M (Bernard Lee) svůj úkol, byl povolán i zbrojíř, který Bondovi předal novou zbraň a to pistoli Walther PP, nikoli PPK. Bond tak musel u M zanechat svou původní zbraň, což byla pistole zn. Beretta M 418, podle knižní předlohy oblíbená zbraň Jamese Bonda. (JohnSmith)

• - Sean Connery za svou premiéru v roli Bonda dostal sto tisíc dolarů. Když ho hrál naposled, už honorář obnášel pět milionů dolarů plus procenta z tržeb. (zdeny99)