Roku 1928 ztroskotala vzducholoď Italia na ledové kře. Přeživší členy posádky by čekala jistá smrt, kdyby se z velitelské gondoly nepodařilo zachránit vysílačku, kterou si přivolali pomoc. Poté musí mnoho dní čekat na záchranu v červeném stanu, obklopeném ledovou tundrou, než se objeví ledoborec Krasin. V hlavních rolích tohoto nákladného velkofilmu se objevili Peter Firth (velitel výpravy Umberto Nobile), Claudia Cardinale a Sean Connery jako Roald Amundsen. (mahler)

Yardak

Mezinárodní film se známými herci natočený podle skutečné události (roku 1928 havarovala italská vzducholoď při návratu z výpravy k severnímu pólu). Italská posádka neměla v obsazení pouze Italy, ale i Švéda a Čecha (František Běhounek - ve filmu bývá nejčastěji oslovován jako doktor). V hlavní roli podává velmi dobrý výkon Peter Finch a ve vedlejších postavách září Claudia Cardinale a Sean Connery (opravdu malá role, ale velmi důležitá pro děj). Zkrátit délku filmu (vyhodit zbytečné scény), zlepšit úvod snímku a mohlo to být za maximum. Takhle jen slabší 4. ()

D.Moore

Strhující mezinárodní filmařská spolupráce s řadou nesmírně atmosférických a bravurně natočených scén. Viděl jsem dvouhodinovou verzi a doufám, že se někdy dostanu k té 195minutové, protože tohle byla vážně senzační podívaná. A ten Conneryho závěrečný monolog... A ta Morriconeho hudba... A ta scéna s hrobkou... A vůbec to všechno. ()

majo25

Hviezdne herecké obsadenie tohoto sovietsko-talianského snímku budí určite pozornosť - bloňdavý Connery ako Amundsen, C.Cardinale s hroznou parochňou, že ju vôbec ťažké nazväť krásnou, nemeckí a britskí herci - fakt netypické na ZSSR. Príbeh je skôr dráma na popredí i pozadí dobrodružnej výpravy najprv dosiahnutia severného pólu vzducholoďou a potom pátranie po stroskotancoch. I podvedomý súd, či veliteľ urobil všetko pre záchranu svojich ľudí. Po technickej stránke je film určite podarený - spracovanie akčných scén nezaostáva za západnou produkciou, menej už po stránke hereckej. Hodnotenie: 65% ()

d-fens

videl som dlhšiu 2 a pol hodinovú (ruskú) verziu, a pravdepodobne iba vďaka tomu sa prikláňam k slabším 4*. Predpokladám totiž, že záverečná "najfilozofickejšia" polhodina filmu utrpela rukami strihača pri kratšej verzii najviac. Film sa skladá dajme tomu z troch rovín, ktoré sa vzájomne prelínajú (a častokrát je to skôr na škodu výsledného dojmu) - práve filozofická rovina, kde žijúci Nobile je predvedený pred imaginárny súd ľudí, ktorý pri jeho expedícii a následnej záchrane zomreli, a rozhodujú o miere jeho viny za smrť mnohých ľudí. Postavy do tohto "súdneho procesu" pribúdajú postupne podľa toho, ako sa paralelne odvíja rekonštrukcia Nobileho expedície a jej tragického konca, pričom (myslím že) posledný na scénu prichádza Amundsen (Connery) čoby najvyšší arbiter, stelesnenie ideálu vodcovstva, racionálnych úsudkov, ale aj morálnych kvalít. Druhá rovina príbehu je práve spomínané realistické vykreslenie osudov jednotlivých členov expedície v ľadovej pustatine a treťou rovinou je príbeh lásky medzi Valeriou (Cardinale) a členom expedície Malmstromom (Marcevič), priatelom Amundsena. Možno by som pridal aj štvrtú rovinu, nazvyme ju "ideologická", ktorá sa neúmerne venuje angažovanosti komunistického Sovietskeho zväzu (1928) v celej tragédii od zachytenia núdzového volania pomocou antény umiestnenej na šarkanovi v nejakej ruskej "derevnji", cez triumfálny odchod ľadoborca Krasin ktorý s frenetickým nadšením odprevádza snáď celé obyvateľstvo Petrohradu (mladík, ktorý údajne zachytil núdzové rádiové volanie sa štverá na otvárací most a so slzami "na glazach" sa dožaduje účasti na záchrannej expedícii ľadoborca - následne strih na "západných" letcov, ktorým sa kvôli zlému počasiu "nechce" vzlietnuť a hľadať preživších.... čistá propaganda), až po spasiteľské naliehanie mladého sovietskeho letca (Michalkov) z lode Krasin, aby mu kapitán dovolil vzlietnuť a zachraňovať. Samozrejme, nechcem zľahčovať celkový význam ľadoborca Krasin na záchranu väčšiny preživších, ale spôsob vykreslenia nasadenia sovietov a nasadenia ostatných krajín na záchranu je skreslený, podobne ako je skreslená postava švédskeho letca Lundborga čoby prospechárskeho hajzla (ak bol naozaj taký zlý, ako to že po záchrane Nobileho sa na všetko nevykašlal, a pri ďalšom lete zahynul pri snahe o záchranu ďalších ľudí?)... ale ok, zase sa vo mne prebudila moja antipatia voči sovietskej propagande a donútila ma rozpísať sa širšie o filme, ktorý si to možno ani nezaslúži. .... Čisto triezvo by som napísal, že dobrodružná, výpravná stránka filmu je priemerná rovnako ako scenár a z nadpriemeru ju ťahá najmä vedomie námetu podľa skutočnej udalosti - romantická stránka filmu s Claudiou Cardinale je tam najmä preto, aby "použili" hviezdnosť Cardinale čo najviac - a za najlepšiu by som označil práve "filozofickú" stránku filmu (čiže najmä posledná polhodina) pri pomyselnom "Nobileho súde", kde zaznejú zaujímavé myšlienky a dialógy (Connery to zahral výborne - pri tom ruskom dabingu by som kludne naletel, že je to ruský herec) o zodpovednosti, prirodzenom vodcovstve, ľudských chybách, svedomí.... Atmosféra tejto komornej, zádumčivej časti filmu mi najmä v závere miestami pripomenula Tarkovského Solaris, a možno práve preto sa nakoniec "uchylujem" k veľmi slabým 4-om hviezdičkám v hodnotení - čert ber aj tú propagandu :) a určite zavážila aj krásna Morriconeho hudba (aj keď rozhodne najlepší jeho soundtrack to nie je).... a videl som to žial iba vo formáte 4:3 oproti pôvodnému 2,20:1 !! , takže dá sa povedať, že veľkú časť "filmu" som nevidel, a aj preto je moje hodnotenie zhovievavejšie. () (méně) (více)

Martin741

Povodne som chcel dat 5 hviezd, je v strede je to starsne roztahane, ma slabe tempo a nic sa nedeje. Dost dlho trva, kym ta vzducholod spadla do nehostinnej arktickej puste s vecnym snehom a ladom. potom nam reziser zobrazil miestnu faunu /polarny medved/, Conneryho som hodne dlho spoznaval, znamych ludi je tu ale viac - Mario Adorf, Nikita Michalkov a skvela Claudia Cardinale. Ruska verzia je dlhsia, medzinarodna - anglicky hovorena - je kratsia : 85 % ()

• Film měl premiéru 24. dubna 1970 v Moskvě. (Cucina_Rc)
  • Skutečné výpravy se zúčastnil i náš věděc a spisovatel František Běhounek. Ve filmu ho hraje Juri Vizbor. (karel46)
  • Film měl premiéru dne 24. prosince 1969 v Římě. (Cucina_Rc)