Nejdelší den

USA, 1962, 171 min

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

Maurice Jarre

Eddie Albert, Paul Anka, Arletty, Jean-Louis Barrault, Richard Beymer, Hans Christian Blech, Bourvil, Richard Burton, Wolfgang Büttner, Red Buttons, Pauline Carton, Sean Connery, Ray Danton, Irina Demick, Fabian, Mel Ferrer, Henry Fonda, Steve Forrest, Gert Fröbe, Leo Genn, John Gregson, Paul Hartmann, Peter Helm, Werner Hinz, Donald Houston, Jeffrey Hunter, Karl John, Curd Jürgens, Alexander Knox, Peter Lawford, Fernand Ledoux, Christian Marquand, Dewey Martin, Roddy McDowall, Michael Medwin, Sal Mineo, Robert Mitchum, Kenneth More, Richard Münch, Edmond O'Brien, Leslie Phillips, Wolfgang Preiss, Ron Randell, Madeleine Renaud, Georges Rivière, Norman Rossington, Robert Ryan, Tommy Sands, George Segal, Jean Servais, Rod Steiger, Richard Todd, Tom Tryon, Peter van Eyck, Robert Wagner, Richard Wattis, Stuart Whitman, Georges Wilson, John Wayne, Daniel Gélin, Françoise Rosay, Patrick Barr, Yves Barsacq, Geoffrey Bayldon, Michael Beint, Lyndon Brook, Lucien Camiret, Jean Champion, Yvan Chiffre, Bryan Coleman, Gary Collins, John Crawford, Armin Dahlen, Mark Damon, Richard Dawson, Eugene Deckers, Gil Delamare, Michel Duchaussoy, Frank Finlay, Harry Fowler, Bernard Fox, Robert Freitag, Bernard Fresson, Harold Goodwin, Walter Gotell, Clément Harari, Ruth Hausmeister, Jack Hedley, Michael Hinz, Walter Horsbrugh, Patrick Jordan, Til Kiwe, Mickey Knox, Simon Lack, Harry Landis, Rudy Lenoir, Wolfgang Lukschy, Victor Maddern, Howard Marion-Crawford, Neil MacCallum, Edward Meeks, John Meillon, Kurt Meisel, Tony Mordente, Al Mulock, Bill Nagy, Rainer Penkert, Siân Phillips, Maurice Poli, Hartmut Reck, Trevor Reid, Heinz Reincke, Paul Edwin Roth, Marcel Rouzé, Ernst Schröder, Dietmar Schönherr, Heinz Spitzner, Hans Söhnker, Alice Tissot, Michel Tureau, Roland Urban, Lionel Vitrant, Vicco von Bülow, Dominique Zardi, Bob Steele, William Shatner, Jurij Medveděv, John Phillips, John Robinson, Arnold Gelderman

Oscar 2 : Kamera ČB, Speciální efekty + 3 nominace: Nejlepší film, Výprava ČB, Střih(27.4.2004)

Kvalitní film o největší vojenské akci v dějinách, který podobně jako Příiliš Vzdálený Most ukazuje co všechno se nepovedlo, a jak to i přesto nakonec vyšlo. Velké hvězdy svojí i pozdější doby, spousta vlastenectví, nějaká ta vojenská pesnička a k tomu Maurice Jarre.(5.6.2005)

Opulentní válečná podívaná, jejíž multiperspektivní románová struktura podává neobyčejně komplexní obrázek slavného vylodění. Film od začátku paralelně stříhá mezi muži různých hodností a národností, přičemž každý má přístup k jiným informacím, což významně pomáhá budovat napětí. Na jedné straně nechceme, aby Němci věděli, kdy spojenci zaútočí, zároveň si přejeme, aby byli o invazi včas informováni např. členové francouzského odboje. Jedině správná synchronizace může přinést vítězství. Díky rozmáchlé stopáži nám sice můžou být postupně představeni všichni hlavní aktéři (byť je později spíše než podle jmen rozpoznáte podle tváří známých herců), ale důraz je kladen primárně na samotnou operaci a její jednotlivé kroky, nikoliv na psychologii postav a jejich citový život. Jde o podobně fascinující procedurální ansámblovou válečnou akci, jakou o rok dříve nabídla Děla z Navarone nebo o několik let později Kam orli nelétají. Oproti nim je ovšem Nejdelší den zároveň více orientovaný na co nejvěrnější (v rámci možností žánru a hollywoodského vyprávění) zprostředkování historických fakt, čímž předjímá dokudramata, která se dostanou do módy o něco později. Díky zaměření na to podstatné je film navíc nabitý akcí. Téměř neustále se v něm něco zásadního děje, nebo alespoň k něčemu zásadnímu schyluje. Některé masivní scény, viditelně natáčené se stovkami komparzistů pobíhajících po pláži, berou dech nejen svou rozmáchlostí, ale i virtuozitou režie (obzvlášť vyniká jeden nepřerušovaný letecký záběr bojů probíhajících na obou březích řeky). Občasné komické vsuvky (procházející jeptišky) a dialogové scény mezi vojáky (které "velký příběh" nikam neposunují) tak představují vítanou možnost vydechnutí. Pojetí války je s ohledem na dobu a charakter projektu poměrně černobílé. Zejména američtí vojáci jsou bezchybní hrdinové, zabíjení je nevyhnutelné a nevyvolává ambivalentní pocity a nihilistický dovětek v podobě posledního dialogu přichází příliš pozdě. Ani silná alergie na Johna Waynea a heroické oslavy virility vám ale nebrání vychutnat si, jak obratně je film vystavěn a jak svou konstrukcí v něčem připomíná (mimo jiné) Dunkerk Christophera Nolana. 80% Zajímavé komentáře: DaViD´82, Subjektiv, Madsbender, gudaulin(10.8.2017)

Po všech stránkách filmařská fantazie. Tímhle filmem se postavil pomníček všem těm, kteří jatka v Normandii nepřežili. Moc krásně se dívá na hereckou elitu, která si zahrála v tomto válečným eposu. Nejvíce si však cením faktu, že ač výsledek invaze v Normandii znám, stejně jsem držel palce spojencům, aby jim všechno klaplo. Povedené rekonstrukci Dne - D přidává užasná práce kameramana. Událost druhé světové války na kterou se nezapomíná ve filmu, který jí nejlépe připomíná.(18.12.2007)

Válečný velkofilm, který je celou duší tvořen pro Američany. Velkolepé scény (omaha) s obrovským počtem komparzistů (resp.vojáků), snaha o rozmáchlé uchopení stěžejní operace 2WW, (poprvé) konečně němečtí vojáci mluví německy, hromada známých tváří a "významných" postav a v neposlední řadě Americké nadnesení skutečností. Přesto, je to opravdu působivá a funkční (!) podívaná, která právě svými rozměry a ignorováním omezení dokáže diváka naprosto pohltit. Výrazným plusem je dnes nepřítomnost počítačových triků, které neubírají ne reálnosti, ani na fyzické hmatatelnosti všeho na plátně. Postaru odvedená práce, která se po první hodině povídání a přibližování událostí divákovi mění na válečné peklo velkých rozměrů za doprovodu Jarreho hudby. Proč tedy ne plné hodnocení? Protože film celou dobu válku prostě jen sleduje (nevtáhne diváka mezi vojáky, ale jen ho nechá sledovat), vojáci mi byli ukradení a neviděl jsem to v kině... PS: proč si náckové popisů vnitřek bunkru anglickými nápisy?(30.8.2010)

Rozpočet $10miliónovTržby USA $39,100,000Tržby Celosvetovo $50,100,000║(návštevnosť vo Francúzsku: 11,906,000) /75%/(28.10.2005)

Vím, že se budu opakovat ale miluji ty válečné filmy ve kterých jsou několika tisícové armády skutečně lidé a ne počítačem vytvoření naskenovaní panáci.Vím, že technické možnosti před více jak 40 lety nebyly takové jako dneska (obzvláště, když se nacističtí pohlaváři procházejí po pobřeží je za nimi vidět plátno) ale když si uvědomíte, že i ty tisíce lodí na obzoru působí úžasně i po těch letech je napováženou jak otřesné triky mají dnešní filmy.Navíc je dělán s láskou a precizností a ne pro prachy(viz.Pearl Harbor, Zachraňte vojína Ryana) a pokud ano, tak to tvůrci brilantně zamaskovali.1 polovina filmu ukazuje den před invazí, šifrované zprávy pro odboj, seskok parašutistů.A v druhé půlce to začne: 156 215 vojáků na tisíci lodích se vylodilo na pobřeží Normandie a začala tak největší válečná akce v dějinách lidstva.Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword.Na těchto plážích se odehrává herecký koncert hvězd první kategorie v mém nejoblíbenějším válečném filmu.Neubrání se srovnání se začátkem Ryana.Tento film samozřejmě není tak naturalistický a realistický jako Spielbergova operace Overlord ale to po něm nemůže nikdo normální chtít.Byla jiná doba a navíc v tomhle eposu jsme odproštěni od tun patosu a amerického hrdinství jako v Ryanovi, kde je ho dostatek na 3 další filmy.Vždy mě bude fascinovat nálet dvou letadel Luftwafe na pláž a hlavně postup spojenců přes Sainte- Mere - Eglise za palby skopčáků v jednom dlouhém nepřerušeném záběru jakoby z pohledu racka kroužícího nad válečnou vřavou.JAk to dopadlo, snad každý i ten poslední historický analfabet ví.Film začíná záběrem na opustěnou helmu na pláži a tak i končí.A k tomu hraje geniální pochodový song Paula Anky: Many men came here as soldiers Many men will pass the way Many men will count the hours As they live the longest day Many men are tired and weary Many men are here to stay Many men won't see the sunset When it ends the longest day The longest day the longest day This will be the longest day Filled with hopes and filled with fears Filled with blood and sweat and tears Many men the mighty thousands Many men to victory Marching on right into battle In the longest day in history(4.5.2005)

6. června 1944. Datum, ze kterého je hned jasné, o co tu půjde. Nejdelší den je z té staré válečné gardy s jakou se dnes již nemáte šanci setkat. V současnosti vládnou třepotající se vlajky, roztřesená kamera a sáhodlouhé patriotské proslovy k mužstvu a nejlépe ještě za burácející hudby k tomu. Zde je vše takřka přesně naopak. Během akce téměř žádné kecy či hudba, proslovy jsou ve stylu buďto "jdeme dál nebo tu chcípneme" či těch motivačních v jedno až dvouvětném provedení. Němci tu neslouží pouze jako potrava pro kulomety spojenců. Bitvy jsou monumentální a přitom přehledné i navzdory tomu, že na scéně je mnohdy několik desítek (ne-li rovnou stovek) komparzistů a pohybujeme se asi tak na šesti místech dění. Vždy totiž přesně víme kde jsme, s kým tam jsme a co jde. Což je udivující o to více, že každou z částí natáčel jiný režisér. A propo... Nevěřil bych, že tolik hereckých hvězd a tak široce zevrubný, skoro až dokumentární, rozsah je možné na poli tří hodin ukočírovat s takovým přehledem. Navíc v tempu jaké zde je... Ve šlépějích Nejdelšího dne se pokoušel vydat o patnáct let později Richard Attenborough se svým Příliš vzdáleným mostem pojednávajícím o operaci Market Garden. Přes jeho nespornou kvalitu se to stejně rozsypalo spíše na samostatné scény, než aby to fungovalo jako jeden celek. Tedy přesný opak co se podařilo u unikátního Nejdelšího dne. Závěrem si dovolím parafrázovat Cimrmana : Kam se hrabe Ryan, to se nedá srovnat.(7.2.2008)

Válečný film z těch, jež se již netočí a pravděpodobně ani točit nebudou! A přitom byly tak krásné! Ta kombinace s přehledem natočené akce pro akci či akce pro dojem z monumentality - samozřejmě bez nechutného rozmazávání a zpomalování podbarveného hnusnou kýčovitou hudbou - jak tomu bývá bohužel dnes stále častěji! Mňam! Naopak - hudební doprovod je nádherně vojensko - optimistický; tak aby tvořil žádoucí protějšek hromadám mrtvých a troskám, které zbyly po té oslavované akci. A především ta nedosažitelná vyrovnanost a "nestrannost". Válka jako kaleidoskop událostí na obou stranách. Válka vyřešená prolnutím válečné náhody a nemilosrdného pragmatismu dějin. Ta britská elegance! To americké vlastenectví v dobrém slova smyslu! Ta francouzská živelnost - a navíc ta nepřeberná spousta německého afektu, jenž vždy tak potěší mou expresionistickou duši! Přistání parašutistů do obsazeného městečka zůstane navždy mezi tím nejlepším, co jsem kdy zhlédl. Nejlepší je ale stejně ten parašutista, který si to namířil rovnou do studny!(16.6.2005)

Z Nejdelšího dnu, podobně jako z mnoha dalších válečných filmů, je se zaměřují na jednu konkrétní vojenskou operaci či bitvu, cítím nejenom snahu diváka dojmout, vzdát čest bojovníkům, ale také diváka vzdělat, nabidnout mu velké množsví faktů. Onen vzdělávací záměr se pak otiskává do výsledku, často velmi sympaticky a organicky, jindy pro změnu okatě a lehounce křečovitě. To druhé (už jsem si na to stěžoval v komentáři k Bitvě o Midway) cítím hlavně v mnoha replikách, jež jsou napsány tak, aby divákovi daly přehled o situaci a zhodnotily význam jednotlivých dílčích událostí. Když velitel německého "náletu" na vyloďovací pláže ironicky glosuje: "Tohle je slavný den pro Luftwaffe," slyším, jak učitel v pozadí říká: "Uvědomte si, prosím, že v červnu 1944 již na západě Luftwaffe nepředstavovala významnou bojovou sílu." A v rozhovoru točícím se kolem (ne)buzení führera zase musí explicitně zaznít, že Třetí říše prohraje dost možná proto, že ho patřiční lidé včas neinformovali a zároveň odmítli rozhodovat bez něj. Trochu víc důvery v divákovu inteligenci bych na takových místech uvítal. Spolu s pro mě sice pochopitelným, ale mně ne zcela příjemným zařazením komických postaviček a ne vždy zajímavých epizodek řadových vojáků před akcí, jde však o jediné výtky, které se mi chce přednést. K ocenění je toho mnohem víc. Sympatické je mi komplexní uchopení celé operace od přípravy po provedení, od vojínů po generály, od strany ke straně (Němci, Britové, Američané, odboj...). Výsadek, Gold, Juno, Sword, Utah, Omaha... Stopáž filmu se tím sice natahuje, ale věřím, že je to na místě. Výborně zvolené jsou lokace, reálie jsou věrné, boje přesvědčivé - angažování mnoha skutečných účastníků této události, včetně Lovata, Blumentritta či Pluskata se vyplatilo. Konečně i srdce "nemilitantního" filmového fanouška občas zaplesá nad nápaditostí, s kterou jsou snímány boje ve velkých celcích. Mně kupříkladu učarovala poměrně dlouhá kamerová jízda nad právě ztékaným Ouistrehamem. Stejně tak i výkony představitelů mnoha důstojníků, bůhvíproč hlavně těch německých :)(17.5.2010)

Tyhle filmy už se netočí. Tohle je skutečně velkofilm - přímo tucty hereckých es, skvělá výprava i kostýmy a hlavně výborný scénář. Škoda, že už se takovéhle filmy netočí. Ani to netrpí přílišným patosem jako třeba zachraňte vojína Ryana (odkaz zde)(31.1.2006)

Poctivý a obsáhlý portrét osudové (x) invaze; už od rozhodování za (ne)přízně počasí, klamy a sabotáž, až po samotné výsadky, vylodění, dobývání měst a pláží, včetně impozantních válečných scenérií, řádky hereckých hvězd a věrně více jazyků. Jasně, dobově "američanský" a zaujatý proti náckům - záporáčtí hlupové (logicky). Perfekt dnes k 75. výročí.(6.6.2019)

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Pocta dni D invaze v Normandii v americkém velkofilmu z roku 1962 s plejádou hereckých hvězd. Všude spousta skvělé herecké práce i vojenské akce, nicméně Spielbergův film s podobným námětem Zachraňte vojína Ryana byl o hodně drsnější a o fous lepší. Půjdu proti proudu, když řeknu, že mi kolorovaná verze vyhovuje? Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=nqFn_pM5QxU(15.2.2010)

Úžasný, jedinečný, nezapomenutelný Den D musel vypadat přibližně takhle, ale já si přesto dokáži najít drobnou výhradu - chvílemi jsem se totiž ztrácel. Jedinou jistotou totiž byli Němci, ale vždy mi chvíli trvalo zorientovat se, zda v němých mnohaminutových pasážích právě bojují s Američany, Brity, Francouzi, Kanaďany či lukostřelci z Grand Fenwicku. Možná bych si mohl ještě rýpnout, že velké hvězdy filmového plátna si zahrály jen pár štěků, ale tady šlo evidentně o týmovou práci a ta funguje skvěle. Takže prosím bubeníky, aby udali rytmus, aby se dudák postavil do čela útoku, generálové zaujali posty v předních liniích a pokud válečnou vřavou opět napochodují ty neprůstřelné jeptišky, tak bude vše v pořádku. Na něěě!(2.5.2013)

Na svou dobu velmi slušně odvedená práce, která již patří k válečným klasikám. Historicky věrné, vlastenecké ale nepatetické a obstojně zahrané. Kromě toho souhlasím s woodym, že útok na ouisterhamské kasino s dělem uvnitř je jednou z nejlépe natočených válečných scén vůbec. Dovoluji si však opravit Geminiho: největší vojenská akce to nebyla, tou asi navždy (doufejme) zůstane Stalingrad. Update 15.2.2010: Tak jsem se včera s chutí podíval znovu a musim říct, že ten film prostě má svoje kouzlo. Takový Ryan je sice mnohem naturalističtější, člověk se ale nemůže ubránit pocitu, že je to jen na efekt. Co je stále překvapivé je celkové ladění filmu, který zdaleka neni tak patetický a na city působící, jako je tomu čím dál víc dnes. Tehdy byla válka ještě v živé paměti a lidi si pamatovali, že sentiment a hrdinné repliky si můžou dovolit v klidu po bitvě, ale ne během střílení.(11.8.2007)

Americká propaganda možná není tak in your face jako sovětská, ale otravná je stejně, ne-li víc. Tenhle film navíc postrádá spektákl, který by mít chtěl. Ale tak co chci, když se na to dívám den poté, co jsem viděl Vojnu a mír, která je co do filmařských kvalit někde naprosto jinde. Každopádně je tohle nuda na obstojné úrovni. Být fanoušek válečných filmů starého střihu, asi jsem shovívavějěí.(14.2.2013)

Film vznikl počátkem 60. let a představuje v tom dobrém i zlém zrcadlo válečného žánru v americké kinematografii 50. let a vlastně i tvoří pro danou dekádu jeho pomyslný vrchol. Je maximálně ambiciózní, má velký rozpočet a dokáže vytvořit velkolepou podívanou plnou válečné techniky tisíců komparzistů i velkých filmových hvězd své éry. Rozumím vysokým, ba nejvyšším, hodnocením mnoha uživatelů, pro mě ale nikdy nepředstavoval citovou záležitost. Vadilo mi na něm a stále vadí používání humorných momentů, které mají spojeneckým vojákům a důstojníkům získat dodatečné sympatie a bavit publikum. Dobře to vystihl ve svém komentáři uživatel wosho. Je paradoxní, že z filmového hlediska vychází lépe německá strana, protože je zobrazená střízlivěji, bez humorného nadhledu. Ve filmu, který se na jednu stranu snaží o realistické zobrazení grandiozní bitvy, se objevují na straně spojenců dnes bychom řekli "cool" scény, které narušují strukturu filmu a pokouší se o jiný žánr. Ve vypjaté situaci vám tam napochoduje sbor jeptišek a v tu ránu jakobych dostal cepínem ránu mezi oči, v dramatické chvíli vylodění se kamera baví buldokem, který věrně stojí po boku svého důstojníka a nezúčastněně sleduje bitevní vřavu kolem sebe. Můžete se pobavit nešikovností a nepraktičností polního kněze atd. atd. Neupírám snímku několik opravdu vymazlených válečných scén, jako je střetnutí o ouisterhamské kasino nebo souboje o pobřežní pevnůstky či parašutistu uvízlého na kostelní věži, ale film jako celek u mě ani zdaleka na nejvyšší mety nedosáhne. Celkový dojem: 65 %.(12.8.2012)

Okrem úvodnej rozbiehavej polhodinky sa jedná prakticky o jednú súvislú a nepretržitú vojenskú bojovú scénu, od ktorej ani nestuhnete odlepiť oči, pretože sa tam neprestajne čosi deje. A to čosi je spracované na najdokonalejšej úrovni, pretože na väčšinu bojových, taktických scén z invázie som sa díval s úžasom a vedomím, že by uspeli aj v dnešnej, efektovo závislej dobe. Plejáda skvelých hercov predvádza vlastne len to, že vedia vierohodne zahrať aj spojeneckých, či nemeckých vojakov, pretože na skutočné herectvo mnoho priestoru nedostanú, ale to išlo v tomto snímku bokom. Normandské pláže budú ešte dlho rokov cieľom nejedného filmára, ale tento snímok splnil svoj cieľ na špičkovej úrovni. Jednotlivé a najdôležitejšie kľúčové operácie celej invázie spojeneckých vojsk dostali každá patričný priestor a nápadité spracovanie. A aj keď každá by si možno určite zaslúžila vlastný film, určite by mi chýbal pohľad na celkové počínanie spojencov v tento významný deň. A určite si ho budem v budúcnosti rád pripomínať práve týmto filmom. 90%.(19.2.2009)

Pravděpodobně ten nejlepší film o té nejšílenější vojenské invazi v dějinách.(4.3.2008)

Výborný válečný film o vylodění spojenců v Normandii. Velmi velkolepě natočený, avšak bez zbytečných triků a jiných věcí s líbivou pochodovou písní. Splňuje vše, co se od něj nechá očekávat. Výborné herecké obsazení, v němž je bezpočet nejlepších herců téže doby. Výborné dílo.(20.2.2005)

Opät jeden z najlepsich filmov z 2. svetovej vojny tentokrat z bojov v Normandii. Samozrejme, ze so Spielbergovym Ryanom sa to neda porovnavat, ale na rok 1962 je to natocene s megalomanskou vypravou s obrovskym poctom hercov i nehercov bez trikoveho rozmnozovania tak, ako sa to podarilo Scottovmu GLADIATOROVI (2000) alebo Petersenovej TROJI (2004), kde taktiez prichadzali desiatky lodi, len v tomto filme to trik nebol a preto si ho vazim o to viac. Ak by som mohol rozdelit tento film na 2 casti, tak prvych 90 minut by som skratil tak na 45 minut, pretoze tam sa iba rozhodovalo o tom, ci zautocit a kedy a potom tam boli len tie nocne skoky s padakmi , ale druhu cast by som nechal nedotknutu. Nezabudnutelne zabery su z vtacej perspektivy, kde Nemci strielaju z lietadiel po beziacich vojakoch a este lepsia scena, kde asi 90 sekund nonstop bez strihu berie kamera taktiez z vtacej perspektivy utekajucich vojakoch a pritom sa stale vsade striela a vybuchuju granaty. Laicky divak si to mozno ani nevsimne a neuvedomi si, ze ake tazke bolo natocit na rok 1962 takyto zaber a preto si myslim, ze si dvoch Oscarov za kameru a specialne efekty tento film urcite zasluzil. Okrem toho bol nominovany aj za najlepsi film roka, avsak Oscara mu v tejto kategorii vyfukol iny vypravny film LAWRENCE Z ARABIE (1962)... 24.07.2010 _______ Robert Mitchum - (Brigádny generál Norman Cota) +++ Henry Fonda - (Brigádny generál Theodore Roosevelt Jr.) +++ Richard Burton - (Letecký důstojník David Campbell) +++ Sean Connery - (Pvt. Flanagan) +++ Rod Steiger - (Velitel torpédobroce) +++ Robert Wagner - (U.S. Army Ranger) +++ John Wayne - (Plukovník Benjamin Vandervoort) +++ Peter Lawford - (Lord Lovat) +++ Robert Ryan - (Brigádny generál James M. Gavin) +++ Hudba: Maurice Jarre +++(24.7.2010)

Jeden z mých nejoblíbenějších válečných filmů plný hvězd (a pruhů), který je ovšem nutné vidět v původním čb provedení. Kolorovaná verze atmosféru až prapodivně sráží.__P.S. Taky jste se pořád nemohli zbavit té písničky?(14.2.2010)

Vojnový veľkofilm o vylodení v Normandii,ktorý ponúka trošku širší a podrobnejší pohľad na celú udalosť.Tento je takmer trojhodinový a ukazuje niekoľko minipríbehov, ale hlavne pohľad tak z pohľadu spojencov ako aj nemcov. Mnoho bojových scén tu niet, ale ak už nejaká príde, je to na dobu vzniku filmu slušná akcia. Nepochybujem, že sa Spielberg trošku inšpiroval, aj keď Ryan rozpráva trošku iný príbeh. Scéna, v ktorej sa američan po zastrelení vzdávajúceho sa nemca pýta kamaráta, čo znamená "bitte, bitte..."...mi hneď pripomenula scénu z Ryana:" Look, I wash my hands for the supper". 80%.(16.3.2009)

Velkofilm, kterých tehdy ještě mnoho nebývalo, proto snad originalitou a skvělými hereckými výkony jen přetéká..(18.7.2008)

Videl som tu kolorovanú verziu s tv prima, ktorá bola dokonca rozdelená na dve časti, ale vlastne mi to ani neprekážalo, pretože The Longest Day je skratka super film. Obzvlášť záver, ktorý je čo sa výpravy týka, fakt neskutočne dobovo premakaný, dráhy, výborne akčný s hromadou komparzu a davových scén, akých nikde inde neuvidíte. Úvod filmu sa trošku ťažšie a dlhšie rozbieha, ale hneď ako sa vymysli stratégia ma film výborný spád. Ako som už spomenul akčná stránka je na rok výroby skutočne delikátna a kludne môže konkurovať aj Spielbergovmu vylodeniu. Plusom je aj výborná kamera, ktorá priehľadná, zasadená priamo do stredu bojov a zároveň ponúkne aj lahodné dlhé zábery s vrchu, kde si môžme spraviť obraz o celom bojisku a tým pádom sa vo filme nestratíme a neprídu scény, kde nevieme, kto kam strieľa. Príbeh je známy, výborný, akčná stránka super, herci tiež len problém je v tom, že vo filme je taká hromada postav, že nie každý ma priestor a tým pádom si tu k nikomu nevytvoríme žiadne puto a v podstate je tu jedno s kým tiahneme do boja. Každopádne je to dosť dobre, až tak, že som mal chuť pokračovať až do Berlína. 85% - 4*(11.10.2018)

Skutočne dlhý - až natoľko, že som si miestami takmer nevedel spomenúť, ako začínal. Film bombarduje diváka menami a časovými údajmi kadenciou guľometu, čo je paradoxne dobre, pretože i keď sa v tom miestami môže strácať, k menám si a) ľahko priradí výrazné tváre a za b) je to svojou audiovizualizovanou faktografickou výpovednou hodnotou prosto lepšie než hocktorý výukový program alebo hodina dejepisu. A zábavnejšie. Rozpočet je obdobne veľkorysý ako dĺžka a koprodukcia (neviem, z akého titulu tu figuruje len USA), kde Američanov hrajú Američania, Francúzov Francúzi, Britov Briti, Írov Íri a Nemcov Nemci, takže nás nerušia žiadne podivné prízvuky ani preložené piesne a pod. (platí samozrejme len pre orig. znenie). Pridanou hodnotou je obsadenie, v ktorom sa na jednom mieste stretávajú mená ako John Wayne, Robert Mitchum, Henry Fonda, Sean Connery, Bourvil, Robert Wagner a ďalší. Pre každého, kto chce vedieť, ako to skutočne vyzeralo na pláži Omaha (a nielen tam) povinnosť. 85% P.S.: Ani sa nedivím, že si Spielberg ukradol (ne)jednu scénu do Saving Private Ryan.(13.7.2014)

To byla opravdu šílená invaze spojenců, výborně natočená, nebyl k tomu potřeba ani roztřepaný T.Hanks. Jeden z nejdůležitějších dnů Druhé světové války (Den D) sledujeme jak ze strany útočníku, tak ze strany obránců, kteří to podcenili. Conneryho vedlejšák byl úplně mazaný.(31.1.2013)

Komplexní pohled na Den D se vším všudy. Zakomponované jsou všechny stěžejní body této významné válečené události, což považuju za velký klad. Pořeší také spousta (tehdy ještě málo) známých tváří. Malým mínusem budiž tradiční dělání hňupů z Němců, ale v tomto případě to není tak markantní. Poctivý velkofilm. 85% je akurátních.(14.1.2015)

Velice přehledný monumentální válečný kolos, který věrohodně vylíčil Den - D. V tomto ohledu se má Steven Spielberg ještě co učit.(2.4.2010)

Souhlasim s tim, ze Nejdelsi den je konzistentnejsi nez Prilis vzdaleny most, ale filmove i celkovou atmsoferou je mi prave ten druhy jmenovany blizsi. Nicmene Nejdelsi den je stale vice nez vynikajici pocin.(15.2.2010)

Nejdelší film o nejdelším dnu uteče jako voda. Scénář našel totiž dokonalý balanc mezi spojeneckou a německou perspektivou, mezi civilními dialogy a seznamováním s vojenskými strategiemi, mezi epickými scénami s desítkami komparzistů a vyplňujícími pasážemi v interiérech. Záplava slavných tváří tentokráte není od věci, protože divák se díky nim lépe orientuje, kterou dopředu plánovanou dějovou linii vlastně sleduje. K absolutní dokonalosti schází paradoxně trochu vyhrocenější osobní příběhy a potlačování osudovosti na úkor ironického pomrkávání k historii, která již byla napsána (kolikrát jen zaznělo "Byli by blázni, kdyby podnikli invazi v tomhle počasí / na tomhle místě?"). Z pozice vytyčených vyprávěcích měřítek a komunikativnosti vůči divákovi však dílo v podstatě bezchybné... 85%(2.3.2019)

6.6.1944. Troufám si rozhodně tvrdit (doufat :-), že není na světě moc „dříve narozených“, kterým by toto datum alespoň něco málo neříkalo. Snímek Nejdelší den přináší velmi věrnou rekonstrukci událostí právě tohoto dne, tj. dne, kdy se spojenci vylodili ve Francii (Normandii) a obrátili tím nadobro kormidlo dějin (2. sv. války) na stranu spojenců. Příběh vyprávěný z perspektivy obou znepřátelených stran a hvězdné herecké obsazení, to jsou hlavní devíza (resp.lákadla) tohoto snímku. Popravdě přiznávám, mám s tímto snímkem pouze jeden (za to zásadní problém) spojený právě s tím hvězdným obsazením. Je to právě ono, které mi paradoxně bránilo si jej nerušeně užít a vždy mě v určitých scénách (příklad za všechny: voják při vylodění ztrácí svou zbraň, nechce se mu (pod neustálou palbou) zpět pro ni a R. Mitchum resp. generál Norman Cota s doutníkem v ústech pronáší do kamery „je skoro jisté, že ji dneš budeš potřebovat hochu“…). Podobné je to i v případě (cíleně?) přehrávajícího J. Waynea, S. Conneryho apod... ANO, chápu, co tím tvůrci chtěli (nám divákům) sdělit (ukázat (vypíchnout) typické vlastnosti jednotlivých národů, přes hrdost, jistý sklon k patetismu, vlastenectví…) ale troufám si jednoznačně tvrdit, že o poznání více bych si jej užíval v případě „bezejmennosti“, kdy by to dotyčné nesvádělo k hrdinským pózám, kdy je navíc divák má přiřazeny do určitých „škatulek“ (charakterových rolí) a tudíž to několikrát vypadá jako (ne)chtěná (sebe)parodie. Teď nemám na mysli Bourvila, ten skutečně pobavil :-) Na druhou stranu chápu, že „u toho“ chtěli dotyční být, stejně jako mám pochopení pro samotné režiséry. Odmítněte takovým personám, když vám přislíbí účast. I přes výše zmíněné výtky (mi) nezbývá než souhlasit s přirovnáním resp. závěrečným konstatováním uživ. DaViD´82 už pouze za takovou „maličkost“, kdy je skutečně příjemným zjištěním, že tu neochvějně nevládne jeden jazyk (ryzí angličtina), ale všichni (frantíci, náckové, britové, amíci, irové, skoti..) mluví „jak jim zobák narost“. Stejné slova chvály a uznání mám i pro samotné válečné scény, kdy se „mluví pouze obrazem“. Takové vylodění na Omaha beach je bez jakýchkoliv výhrad a takhle bych mohl pokračovat celý (nejdelší) den…..takže musím nakonec konstatovat, že pro ty místní veskrze pozitivní ohlasy mám pochopení. V neposlední řadě je třeba vzít v potaz i přidanou hodnotu snímku v podobě samotné historické důležitosti 80%(15.10.2012)

Monštrózna veľkofilmová rekonštrukcia, ktorá strhne aj po 50. rokoch.(22.11.2013)

Pri tomto filme som si uvedomil, aké je ťažké nakrútiť film o vojnovej operácii tak, aby vynikla jej mohutnosť a súčasne aby sa poskladali desiatky drobných mozaikovitých príbehov do jedného celku. Ako nakrútiť masové bojové scény bez počítačovej techniky. Ako zapojiť množstvo slávnych hercov do deja tak, aby v ňom nevytŕčali upozorňujúc na svoju dôležitosť. Ako dosiahnuť anonymitu a súlad štyroch režisérov. Ako zabezpečiť nutnú opisnosť udalostí, ilustratívnosť epizód a vierohodnosť akcií tak, aby divák nevnímal, že sleduje trojhodinový film. To všetko sa podarilo na veľmi slušnej úrovni a ostalo dlho neprekonaným vrcholom filmov tohto žánru.(16.7.2012)

Za velké pozitivum lze zajisté považovat absenci patosu, dále to, že američtí vojáci nebyli pohádkové bytosti a jejich protivníci se jimi nenechali s prostoduchostí sobě vlastní pobít jen tak pro radost. Za negativum bych považovala to, co vyčítám i filmu Hoří v Paříži? Přehršel hereckých hvězd je zajímavá v nějaké estrádě, ve filmu ztrácí význam, pokud všechny dostanou takřka zanedbatelnou roli, aby nedocházelo mezi slavnými umělci ke zbytečným třenicím.(24.4.2016)

Díky výborným bojovým scénám, absenci zbytečného patosu a hvězdnému hereckému obsazení je tento film spolu s "Příliš vzdáleným mostem" patrně nejlepší velkoprodukcí, jaká byla o 2. světové válce natočena.(10.8.2007)

Jeden z nejlepších válečných filmů co jsem viděl. Skvělí herci, výborné bitevní scény, dokonalá kamera. Vše co se od válečného velkofilmu očekává.(9.3.2007)

Ne vojín Ryan. TOHLE je nejlepší válečný film. Je zde dost vidět, že to dělalo více režisérů. Německé scény - super. Americké scény - průměr. Bojové scény - super. Francouzské scény - dobré. Vyskytuje se zde jedna menší vada na kráse a to jsou hodně bizardní pokusy o vtip. To prostě do válečných filmů nepatří! Herci jsou super. Od Alberta až po Johna Wayna zde nenajdeme špatné herce. I podobnost se skutečnými postavami se povedla (Eisenhower). Co se týče historické přesnosti, tak zde se jedná asi o nejpřesnější rekonstrukci všech dob. Veškerá technika autentická (lepší žádné tanky než napodobeniny).Celkově si teda myslím, že kdo tomuto filmu udělí z různých důvodů špatné hodnocení, nemůže rozumět historii. Maršál Žukov by měl tvrdě pykat za hodnocení, které filmu udělil ve svých pamětech (napsal jsem to do zajímavostí).(12.8.2010)

Už jen za ty scény s kamerou letící stovky metrů do dálky bojištěm. Málokdy se vidí, aby se scéna odehrávala na tak obrovském prostoru a ty záběry stály za to. 90%(18.11.2010)

První půlhodinka byla trochu nudná, ale pak se to rozjelo. Stejně jako u Bitvy o Británii mě zklamal velký počet herců, z nichž někteří se objevili jenom na moment (Henry Fonda, Robert Ryan a Richard Burton, na které jsem se těšil), ale aspoň tu byli tahouni John Wayne mezi výsadkáři a Robert Mitchum na pláži. Docela mě překvapilo, že v americkým filmu tý doby němci mluvili německy a francouzi francouzsky (v dabingu ale bohužel česky), a že je hráli příslušníci rodných zemí. Ve kterém filmu se podaří vidět Johna Waynea, Seana Conneryho a Bourvila, z toho dva poslední v jedné scéně? Film jsem viděl jen v TV v kolorované verzi, ale s tímhle si dali opravdu záležet, narozdíl od filmu V pravé poledne, to se mi barevný nelíbilo.(15.2.2010)

Skutečný velkofilm. Bavilo mě několik rozehraných linií, ve které se ale bohužel moc nestačíte ztotožnit s postavami. A samozřejmě je to v mnoha scénách dost uhlazené, i přes "velké boje" tady moc mrtvol k zahlédnutí není. Pro srovnání doporučuji seriál Bratrstvo neohrožených (doporučuji ale pouze z důvodu srovnání s tímhle filmem, seriál sám o sobě je dost blbej :). Několik záběrů z Nejdelšího dne je ale opravdu nezapomenutelných a velkolepých.(25.2.2013)

Reálny deň: Keď si chcete naštudovať tému vylodenia v Normandii, nemusíte siahať po knihách, stačí vidieť tento film. Nevyznám sa v tom, možno ma tvorcovia zavádzali, ale neverím, že by to tak mohlo byť. Natoľko detailne spracovaná rekonštrukcia nejakej udalosti sa vo filme nevidí často a keď už hej, treba mu za to priznať istú dávku edukatívnej hodnoty. Navyše to musela byť pre celý štáb neskutočná fuška. Kvantá bojových scén, nevynechávajúcich ani demoláciu okolia, museli v tej dobe znamenať nevídané množstvo vynaloženého úsilia (oscar za efekty bol teda celkom na mieste). Hviezdny deň: Film mal toľko postáv, že osobnosti ako Richard Burton alebo Henry Fonda vôbec nemali mnou očakávaný dostatok priestoru. Na druhej strane by sa dal rozdeliť najskôr na pasáže kedy hrá prím John Wayne, kedy Robert Mitchum a na prestrihy medzi taktizujúcich nacistov a francúzskych civilistov čakajúcich v tichu pred búrkou. Ľudský deň: Dialógy postáv medzi streľbou a inými ničivými zvukmi zrejme tvorili "len" vyjadrenie ľudskej roviny, v ktorej sa malo ukázať, že pod uniformou sú to všetko zraniteľní jedinci, snažiaci sa prežiť navzdory okolitému dianiu ("chcel by som vedieť, čo znamená bitte, bitte"). Čo síce bolo vidieť, ale nemám to filmu za zlé. Rušivá mi prišla skôr trochu zbytočná postava Seana Conneryho, ktorá pôsobila až komicky a mala asi pre zmenu zobrazovať charakterovú rôznorodosť vojakov. Najdlhší deň: Vskutku náročný film. Občas som si vravel, že môže držať v napätí počas celej stopáže iba zarytých fanúšikov vojnových filmov. A občas strhol aj mňa. Za odvedenú prácu si určite zaslúži plné hodnotenie, ale ja som len obyčajný civil z inej doby, ktorý nepíše históriu, ale čsfd komentár a hovno o tom vie.(8.3.2014)

Můj nejoblíbenější film z druhé světové. Film má výbornou dějovou linii a nevšiml jsem si, že bych se někdy byť jen trochu nudil. Vše je dotaženo až do konce což je, vzhledem k několika režisérům, skutečně obdivuhodné. O hercích a jejich výkonech se tu rozepisovat nebudu, myslím, že jména toho řeknou dost - John Wayne, Robert Mitchum, Bourvil, Richard Burton, Sean Connery, Henry Fonda ci Rod Steiger. Prostě se zde sešli ti nejlepší a na filmu to bylo znát. Dále se mi líbil náhled jak na spojeneckou tak na německou stranu fronty a hláška německého důstojníka: " To se bude novinářům skutečně líbit, prohrajeme válku, protože vůdce si vzal prášky na spaní" mi bude v uších znít ještě hodně dlouho. Kamera je zde také nekompromisní, zvláště záběry zničených budov a nebo samotné vylodění ale i jině scény jsou díky tomu velice realistické. Mnoho lidí tento snímek nezná a tak považují za vrchol kinematografie 2. světové Spielberguva Ryana, ale myslím, že po shlédnutí tohoto filmu, by to nebylo tak jednoznačné. 90%(6.6.2006)

Síla The Longest Day je spíše ve chvílích, kdy si člověk uvědomí hrůzy války, než v mizerně provedených bojích.(1.9.2009)

Nie hurávlastenecký, ale vlastenecký megaskvost dokumentárneho rázu úchvatne podáva prípravy na vylodenie spojencov, priebeh jedného z najdlhších dní, aké pozná história, 6. 6. 1944 a vojenské stratégie všeobecne. Patrí a bude patriť až do konca k tomu naj, čo som na vojnovom poli videla. Bez debaty.(16.1.2009)

Jeden z těch filmů, jehož stopáž je sice na první pohled velkolepá, ale po dokoukání si uvědomíte, že nějaká ta hodinka navíc by vůbec nebyla na škodu. Některé scény tak jsou zbytečně utnuty a spousta členů tehdejší elitní herecké skvadry si na plátně moc nepobude. Jinak je ovšem Nejdelší den špičkou válečného žánru, kdy je pozornost věnována všem válčícím stranám a národnostem. Na filmu je také vidět dostatek peněz, takže bojů na plážích se účastní stovky vojáků a člověk má pocit, že se opravdu ocitl uprostřed bitvy. Dočkáme se i několika dlouhých lahůdkových záběrů, kdy je zobrazeno dobývání města v jednom jediném kamerovém nájezdu. Žádné zbytečné okecávačky, ale několik hodin akce, taktiky, bojů a přestřelek na plážích, ve vesnicích a městech. Stylem a strukturou se Nejdelší den podobá o čtyřicet let mladšímu válečnému filmu Černý jestřáb sestřelen - spousta hereckých hvězd bojujících se svými týmy na vlastní pěst uprostřed válečné vřavy - zkrátka lahůdka. Prozatím 4,5*, ale časem možná hodnocení zvednu.(7.8.2011)

Neunavující tříhodinový pobyt před mistrovskou freskou, která je současně historickým líčením i oslavou hrdinství. Hrdinové – od velitelů po bezejmenné vojáky a odbojáře – jsou představeni v dokonale výstižné psychologické zkratce. Epizody, které nechají diváka pohlédnout do těch tváří, se citlivě spojují s celkovým vyprávěním, a to tak působí celistvě a nerozbojně. A v neposlední řadě také důkaz, že pathos a humor si ve svých nejčistších formách neprotiřečí.(9.2.2013)

Presne ten typ vojnového veľkofilmu, aký nepotrebujem. Remeselne dobre zvládnutá, pre diváka čo najpríťažlivejšia a najnenáročnejšia kapitola z dejín, stránka za stránkou, komplikovanejšie či menej jasné pasáže vypustené, širší kontext rozhodnutí prehliadaný. Nič extra proti, ale inak zaslúžene zastaralá záležitosť. [50%](22.6.2009)

• brutale

Klišoidné (v 1962 asi originálne) americké hrdinstvo ako v postavách tak v hercoch. Nudné dlhé naivné s absurdnými vsuvkami.(3.11.2008)

Pokud jste zapřísáhlý fanoušek války a válčení všeho druhu, tak vaše srdíčko jistě zaplesá. Film popisuje jeden z nejkrásnějších dnů na planetě Zemi vskutku nádherným způsobem. Začne pozvolna u válečných příprav, a to na obou stranách. Přičemž na straně německé si Dolfík vybere nejhorší možný den ke spánku, čímž výrazně ovlivní chod a výsledek následujícíh momentů. Na obou stranách jsou naprosto vybroušené dialogy. Všechno je krásně zahrané a naprosto mi sedl styl vyprávění. Stáří filmu si vůbec nevšímejte. Rok 1962 se na filmu projeví pouze tím, že ho budete sledovat v odstínech šedi. Bez speciálních efektů působí mnohem přirozeněji, než mnoho filmů současných. Nelekněte se stopáže, protože ta utíká velmi rychle. Film si na nic nehraje a vystihuje atmosféru války, dle mého názoru, mnohem lépe než kupa filmů ostatních. Dávám 4* a dovolím si zakončit komentář slovy někoho jiného. „Kam jsem jen dohlédl, na pláži vládl chaos. Výsadková plavidla přistávala v dorážejícím příboji, zmítala se ve vlnách a vyhazovala mužstvo i výstroj do vody. Vojáci bezcílně bloudili, beznadějně ztraceni volali na sebe i nadávali jeden na druhého i nazdařbůh. Nikde na pláži ani na pobřeží nebylo vidět jediný útvar. Byl jsem prochladlý ... byl jsem osamocený ... Gen. L. K. Truscott(6.6.2013)

Paráda vidět takovýto snímek. Film, se kterým si spousta lidí muselo opravdu vyhrát. Všechno co vidíte je opravdu skutečné a ne jen nějaká počítačová animace. A i když je tam několik málo více či méně absurdních scén a sem tam je vidět, že se jedná pouze o triky a né o skutečnost, tak to vidím jako nejrealističtější válečný film co jsem zatím viděl. Možná mi tam trošku chybělo napětí a nějaký hlavní hrdina, ale ty efekty a příběh... Nelze hodnotit jinak. Ten film si to opravdu zaslouží.(27.11.2009)

Pečlivo budovaná príprava, enkláva hviezd a štatistov, ktorý vyobrazili relatívne hodnoverne udalosti operácie Normandie. Avšak zväčša v akčnej a technologickej rovine. Kvitujem, že tvorcovia nezašli do nechutností a že je nemožné sa priamo stotožňovať s konkrétnymi postavami. Skrátka naratívny koncept je viac rozložený v dokumentarizme, akoby im predhadzovali pasáže z historických pamätí. A samozrejme s patričnou dávkou "správnosti" výkladu. Z dĺžky, kompozičného ladenia ako i spojovníkom celej operácie možno konštatovať úspech, na žiadosť US ambassy našťastie nebolo žiadaná vždycky len primárna, banálnejšia dejová linka a zvýraznenie ideových protipólov. I tu sú výrazné, ale nie až tak. Nemyslím, že budem tento film vidieť v živote viackrát než možno ešte raz.(23.6.2016)

Velmi kvalitní film z 2.světové války, ve kterém si snad zahrály všechny mužské hvězdy Hollywoodu. Není se co divit. Nejstrašnější válka v dějinách lidstva nemůže jedním filmem vypovědět všechny hrůzy, utrpení a strádání jaké zažilo obyvatelstvo v celé Evropě. Jsem si jista, že příběhů z války je tolik, že schopní režiséři mohou ještě dlouhá léta čerpat náměty na další kvalitní filmy. Nesmíme zapomenout, ale nesmíme již nikdy nic tak příšerného připustit jako byla druhá světová válka.(7.1.2008)

Bombastická výprava, na svou dobu, ale škoda té naivity. K těm nádherným vojenským manévrům a akci to prostě nesedne.(25.5.2010)

Tento starší kousek se ve třech hodinách zabývá většinou dění kolem invaze v den D – osobnostmi, instruktážemi, propojením s odbojem, akcemi kluzáků na mostech, pargány, vyloděním na plážích, diverzními akcemi a samozřejmě pohledy do německého tábora. Výborná technika, masovost, přesnost a podobnost osobností. Ostatní ale dnes působí obzvlášť komicky. Ať už to jsou dialogy, bojové scény (scéna s Ruperty) a němečtí vojáci vypadají, že neumí do pěti napočítat a ženská jednoho prakticky zvládne holýma rukama. Úplně nejvíc mě dojalo vzájemné míjení těch dvou znepřátelených jednotek kolem zídky. Některé věci si prostě mohli odpustit. John Wayne, Henry Fonda, Paul Anka, Sean Connery? Nezájem. Kvůli první půlce filmu bych to přirovnal k sovětským propagandistickým flákům jako Sokolovo. Tady to aspoň není politické. Ale druhá půlka je o hodně lepší, jako bych sledoval úplně jiný film. Jsem v rozpacích.(28.8.2011)

chtěl bych jen dodat toto je skvělý film, ale doporučuji shlédnout i film http://www.csfd.cz/film/185308-general-eisenhower pohled ze strany velitelů Ike to neměl vůbec lehký poslat milion vojáků na smrt No coment deda :-)(20.6.2016)

Zásadní historická poučka: V-ž-d-y-c-k-y a bez výjimky vyhrává ten, kdo má v armádě Johna Waynea. Že to těm blbejm náckům za ta léta reprízování ještě nedošlo...(26.8.2010)

Dokumentarne pojatý film o vylodeni v Normandii, ktory sleduje dianie na obidvoch stranach. Vidime jak pripravy tak boje. A nielen na plazi ae aj vo vnutrozemi, kde bojovali jednotky parasutistov a zaroven domaci odboj. Proste je to po kazdej stranke komplexnejsie ako to co sme videli vo Vojakovi Ryanovi. Vdaka tomu, ze je film pojaty dokumentarne, tak zaroven pôsobi dost chladne. Na postavach nie je vôbec zalozeny. Mihne sa tu kopa znamych xichtov, ale väcsinou to su len cameo vystupy. Ziadne emocie film nevyvola aj ked zomiera mnozstvo ludi na obidvoch stranach. Bojove sceny su velkolepe, ale natocene v jednoduchom style, ked nemci strielaju a spojenci, ktori to akoze schytaju si len tak lahnu na zem. Na intenzitu vylodovacej sceny z Ryana sa to absolutne nechyta. Lepsie su na tom sceny bojov z vnutrozemia v ktorych su pri prestrelkach obcas pouzite aspon kapsulky. Takze celkovo film funguje skôr poucne ako nejaky strhujuci alebo dychvyrazajuci vojnovy film. 5/10.(13.8.2016)

Musím dát pět hvězdiček, přestože Nejdelší den je velice nevyrovnaný film - naprosto fantastické momenty (chybný seskok nad obsazeným městečkem, samotné vylodění, několik scének s La Resistance nebo Bourvillem, obsazení mostu britskými Commandos) se střídají s opravdu hodně nepovedenými. Za ty pak mohou především překvapivě naivní filmařské postupy a herecké projevy (především někteří američtí a němečtí herci jsou dost dřevění, i ti slavní, Britové bez výjimy super), které mi těžce zaváněly 40. léty a filmy s Oldřichem Novým. Nejsem expert na dějiny filmu, ale řekl bych, že v šesté dekádě 20. století se už točilo moderněji a "reálněji". Hmm. Ovšem obrovským kladem je fakt, že Němci mluví německy a Francouzi francouzsky, což k celkové uvěřitelnosti naopak velmi přispívá. Skutečně, nebýt mnohdy dost umělých, strojených dialogů a hereckých výkonů, možná by si tenhle film i zasloužil označení "velkolepá freska". Přesto je to mimořádně pozoruhodný počin, který by mohl klidně sloužit jako povinné školní promítání (přestože jde o válečný velkofilm, na plátno vyteče jen pár kapek krve), ale na ty nejlepší ze svého oboru (Příliš vzdálený most) nestačí. Slabší pětka.(6.6.2005)

• Dont

Válečné filmy mám rád, protože mě odjakživa zajímala vojenská historie. Ale tohle byl hodně nepovedený zážitek a opravdu nechápu zdejší vysoké hodnocení. Tohle měl být dobrý film? Scénář i režie viditelně naprosto selhaly, občas to byly docela perly, co padalo hercům z úst. Nic proti Corneliovi Ryanovi, četl jsem některé jeho knihy a ty byly výborné, ale tohle byl opravdu úlet. Režiséři nedokázali jednotlivé části vůbec sladit dohromady. Důkaz toho, že když nemáte kvalitní scénář a režii, nezachrání vás ani velkolepá výprava a plejáda hereckých hvězd, pokud totiž vůbec nedostanou odpovídající prostor. V průběhu filmu bylo představeno více než dvě desítky postav, ale s žádnou není divák seznámen nějak blíže. John Wayne byl na tom vozíku spíše legrační než cokoliv jiného. Ta nažehlená a načesaná francouzská odbojářka, která asi zrovna šla od vizážisty a kadeřníka, byl taky slušný přehmat. Nestálo by to za to ani jako dokumentární film, protože je tam až příliš faktických chyb, což je zarážející s ohledem na to, kolik měli tvůrci k dispozici poradců a konzultantů. Nechci být detailista, ale tohle mi dost vadilo (např. během prvních hodin invaze pršelo, američtí parašutisté z 82. (nikoliv 80.) a 101. výsadkové divize rozhodně nebyli vybaveni zbraněmi, které nosili ve filmu atd.). Bylo pro mě skoro utrpením dívat se až do konce, nesmyslně dlouhá stopáž neměla vůbec žádné opodstatnění. V první hodině se neustále plká o ničem, další dvě hodiny se daly důkladně prostříhat. Film jsem viděl v původní černobílé verzi. Hudba dobrá, ale jelikož ji velmi dobře znám, tak to pro mě nebylo překvapením, natož nějakým objevem. Jediným plusem filmu je, že řada scén byla natáčena na autentických místech, za to dávám druhou hvězdu. První je za výpravu.(15.7.2012)

To, co se nátáčelo v šedesátých letech za válečné filmy, z toho jsem po každém shlédnutí v údivu. V '57 to byl Most přes řeku Kwai, v '61 to byly prozměnu Děla z Navarone a v '62 byl dokončen Nejdelší den, což každý člověk ví, co znamenalo datum, 6.června 1944 - vylodění v Normandii. Nejdelší den patří určitě k velmi dobrým válečným snímkům, přeci jen parádní bitvy a "rozdělení" filmu na více pasáží (nevyloďovali se jen američané a nebojovali sami se sebou) a tak film vydíme z více úhlů pohledu - německé, americké, britské. Každá z účastněných stran v ten den absolvovala úkoly, které vstoupily do historie a zde to máme vše na jedné hromadě, když už mluvím o hromadě, musím konstatovat, že v některých částech je to velmi chaotické a těžko orientující se. Ale přesto jsem se bavil a poučně sledoval. 90% (mé vysoké hodnocení je zvláště za dobu, ve které tento film vznikl).(20.9.2008)

Pro mě je Nejdelší den jeden z nejlepších válečných filmů vůbec. Na to, že se jedná o snímek z roku 1962, je i v dnešním digitálním světě vizuálně úžasný. Viděl jsem ho už několikrát, ale až teď jsem se dokopal ke komentáři. Shodou okolností jsem byl před pár dny v Normandii, je to krásné místo, kde historie sálá na kažném rohu. Pak, když jsem viděl tento film, říkal jsem si: tam jsem byl, a tam taky. Nejdelší den se totiž nátáčel na autentických místech skutečného vylodění. Třeba kostel v Ste. Mere Eglise, nebo pozorovatelna baterie Longues mezi Omahou a Goldem, kde major Pluskat uvidí invazní flotilu, ale spousta dalších. Tak to jen ohledně místa, teď ale k filmu. Děj se odehrává jak už je naznačeno, v den před invazí a v samotný D-Day. Ve třech hodinách nám tvurci naservírovali vše podstatné, co se událo v tento den. Možná jen chybí výsádek u baterie Merville, jinak je to ale radost pohledět na všechny ty dlouhé záběry, jako vylodění na Goldu z ptačí perspektivy, záběry na jeden zátah v bitvě o Casino v Ouistrehamu, bitva na pláži Omaha a mnohé další. Krom toho všeho vše umocňuje celá řada filmových hvězd, protože v tomto velkém konceptu se jich sešlo až neuvěřitelně mnoho. To vše dělá z Nejdelšího dne opravdový unikát válečné kinematografie, který je a bude nesmrtelný. 100%.(15.6.2012)

Vzhledem k tomu, že ve své absolutní komplexnosti se mi tenhle dvoudílný film o vylodění v Normandii líbil daleko více než Zachraňte vojína Ryana, dávám plný počet hvězd. Stará dobrá filmařina a neuvěřitelné množství hereckých es, ti všichni se sešli na písku pod útesy, jenž brzy dostal narůžovělou barvu. Zajímavý pohled do situace německého velení, zkrátka pro milovníky válečných filmů je tohle dílo povinnost.(28.9.2014)

Ha, další snímek z války, který mě moc nadchnul. Vylodění v Normandii, nádherný námět na vznik filmu, je jich sice moc, ale tenhle se mimořádně povedl. Oceňuji zbraně, uniformy a hlavně efekty, ty hodně přidaly na dokonalosti filmu. Dále pak i hudba na začátku měla takový bojový rytmus. Většina filmu z války je dobrých, ale tenhle považuji za jeden z nejlepších. 90%(11.1.2008)

Co osobně hodně obdivuji na Johnu Waynovi, to je jeho hlas. Je to hlas odhodlaného, silného muže, hlas, který klidně budete poslouchat, protože víte, že to, co říká, je vždycky pravda. Je to hlas, kterému můžete věřit, který vás dokáže pokárat, ale víte, že to s vámi myslí dobře a nadává jen proto, že jste něco nezvládli. Proto se tenhle chlap tak skvěle hodil pro westerny, pro postavy čestných mužů. Není to jen jeho vysoká postava, ale právě také hlas, kterým dokázal rozdělovat příkazy, kterým pronášel věty, které by z úst jiných zněly hloupě a jako zbytečné moralizování. Přiznám se, že jsem doslova čekal na to, až ho zase uslyším. Pro postavu vysokého vojenského velitele se hodí dokonale. Nejen jeho hlas, ale celý John Wayne. Co je američtějšího kromě westernu? Samozřejmě americká armáda. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/03/nejdelsi-den-1962-70.html(10.4.2013)

Ladenie do komediálnej polohy tomuto vojnovému snímku veľmi neprospieva. Alebo to odľahčenie scén v niektorých prípadoch nebol zámer? Skrátka občas to pôsobí ako paródia. Oscarové nominácie a ocenenia niesu vo všetkých prípadoch zaslúžené. Azda ma dolapili prílišné očakávania.(7.10.2013)

Monstrózní zobrazení jednoho opravdu dlouhého dnu. Přiznávám, že Spielberg nám ukázal realističtější a naturalističtější vyobrazení vylodění v Normandii. Ale Nejdelší den se tímto dnem zaobírá opravdu do podrobně a hlavně dokonale. Ptačí pohled na útok v malém francouzském městečku je toho důkazem.(22.1.2010)

Nakonec ty čtyři dám, ale že bych to musel ještě někdy vidět, to ne tedy. Je fakt, že čas se na filmu podepsal asi víc, než bychom si přáli. Někdy jsou až zoufale vidět zadní projekce, což vyloženě ruší. Triková práce je ale jinak pořád dost dobrá. Celý ten film je ukázkou staré filmařiny, kdy všechno bylo vekolepější než dnes. Spousta hvězd, které se tu kolikrát jen mihnou, ale jejich účast potěší. Fajn je i poměrně realistické vykreslení celé akce a taky Němců, což je určitě pozitivní. Délka je ale v tomhle případě smrtící. Dvě a čtvrt hodiny by bohatě stačily, takhle se to hooooodně táhne a i kvůli třem odlišným částem film nedrží moc u sebe a působí dost epizodně. Ke škodě je taky velké množství postav a nemožnost si k nějaké vytvořit vztah. Ale už jen z toho důvodu, že dneska by tohle nikdo nenatočil, to stojí za vidění. 70%(22.9.2011)

Vidět tohle je povinnost. 5 hvězdiček a už od poloviny filmu jsem nechtěl dávat nic jiného. Na to v kolika liniích se děj odehrává je divák stále neuvěřitelně v obraze a ví co se děje. Je zde vidět operace v Normandii ze všech stran – od britského velení, po vojáky na pláži, paragány, francouzský odboj, normální lidi, bránící Němce i německé velení. Je zde velmi dobře vylíčena německá rozpolcenost ohledně toho, kdy a kdy dojde k vylodění. Herci jsou vybraní podle národností, takže je zde kromě angličtiny (jak anglické i americké) slyšet také francouzština nebo němčina. Hrají zde snad všechny ikony tehdejší doby – John Wayne, Sean Connery, Richard Burton, Henry Fonda. Za Němce bych chtěl ozblášť pochválit herce, který hrál jednoho z letců. Byť byl jen v několika záběrech, neuvěřitelně mě rozesmál svojí pořádně nasranou němčinou. Z filmu jsem se také dozvěděl mnoho zajímavých věcí, o kterých jsem neměl tušení, například to, že Američani vyhazovali z letadel loutky Ruperty aby zmátli nepřátele. Pobavila mě také hláška "Prohrajeme válku, protože si vůdce vzal prášky na spaní a nesmíme ho vzbudit". Prostě, ať to beru zleva i zprava, tenhle film je vážně jeden z nejlepších o Normandii a o válce obecně. Dokonce ani neukazuje jednu stranu jako bandu magorů a druhou jako ty správné vojáky. Na rozdíl od nových filmů a Zachraňte vojína Ryana (což je také mimochodem skvělý film) se tento nevyžívá tolik v detailním zobrazení palby, krve a utrpení na pláži, což je podle mě ku prospěchu. Jediné, co mi přišlo na filmu zvláštně zpracované byly záběry, kde bylo očivině nějakým způsobem domontované pozadí a jsou zde podivné stíny okolo postav. Ale pak se člověk podívá na to, že film byl natočen v roce 1962 a všechno promine. Vůbec nechápu jak něco takového mohlo být natočeno už před 53 lety. To přece znamená žádné počítačové efekty, všechno muselo být reálné a všechny postavy ve filmu také. Opravdu velký obdiv...(13.10.2015)

6. 6. 1944, Operácia Overlord. Francúzske pobrežie. Omaha, Utah, Gold, Sword, Juno, pieskové pláže nasiaknuté krvou. Na jednej strane nezlomná odvaha, na strane druhej odhodlanie brániť do posledného muža. Aj taký bol Najdlhší deň. 90%(24.3.2009)

Film není ani tak o válce, jako o vítězství. A vzpomínka na vítězství vždy obsahuje patos a hrdinství - postavy říkají "historické" věty, které nikdy nebyly takto vysloveny (historii chápeme až při pohledu z dálky), mužní herci hrají hrdiny (každý z nich je jednoduše charakterizován - doutník, pes...), jenže i přesto se film drží pravdy, ač se ji snaží zjemnit hrdinským přístupem. A toto vítězství si oslavu zaslouží!(27.3.2010)

• Maq

K legiím bezvýhradných obdivovatelů tohoto díla se nepřipojím. Ano, připouštím, velkoprodukce je makačka a tady se to nezpackalo. Ale nic víc. --- Kladu si i otázku stran věcné přesnosti. Nejsem fanda do militarií, ale četl jsem, že nasazení spojeneckého letectva bylo tak intenzivní, že Němci se o přesuny za denního světla vůbec nemohli pokoušet. A že posily Němcům nedošly protože Hitler hajal a nikdo ho nechtěl budit, to je určitě legenda.(4.8.2015)

Na tu dobu - vyborne.(28.8.2008)

• danecek24

20. Zlatý Glóbus za rok 1962 - cena (1) - *Nejlepší černobílá kamera - Jean Bourgoin, Henri Persin, Walter Wottitz + nominace (1) - Nejlepší film (drama)(13.1.2009)

Jeden z nejlepších válečných filmů co jsem měl tu čest vidět.(10.8.2006)

Nejdelší den je také hodně dlouhý film :-) , ale stojí za to. Sice je to trochu zkreslené, ale kdo z nás tam byl, aby mohl říct : Tak to nebylo ! Černobílý film umocňuje stáří minulosti a velmi se to hodí. Samé stálé i budoucí herecké hvězdy, které postupně proplouvají skrz film. Pěkně vypíchnuté vlastností bojujících národů. Jinak o tzv. CVRČKOVI slyším poprvé a musím říct, že to bylo velmi mazané.(16.5.2008)

I přes to, že film má tři hodiny tak mu to nestačí.(12.10.2010)

Sice je to místy děsně utahaný, spousta herců jsou děsně mizerní herci (problém doby) a je to hrozně černobílé, jak nácci jen hnusně řvou a spojenci jsou všichni děsný gentlemani, ale i tak to po padesátiletech stojí za to. Hlavně akční scény jsou pořád impozantní. Např. dobývaní městečka s casinem a představení situace jediným záběrem bez střihu s davy komparsistů nemá v dnešní době už obdoby.(15.10.2012)

Velký rozsáhlý film, doplácející podobně jako Příliš vzdálený most právě na svou velikost a neucelenost. Přesto vyjímečný, přínosný válečný film plný velkých hvězd své doby. Pojednávající o vylodění spojenců v Normandii, ve kterém se vojácí neprostřílí z pláže během chvíle, a ukazuje tak samotné vylodění i s dalšími důležitými událostmi "snad" velice věrohodně. Letecké záběry na stovky komparzistů, to už se dnes prostě netočí. Jen kousíček k dokonalosti.(14.4.2013)

Jeden z nejlepsich filmu o druhe svetove valce a urcite nejlepsi film o 6. 6. 1944 ( kde se hrabe az prilis klisovity film o Ryanovi ). Nechapu, jak mi takoveto dilo mohlo byt tak dlouho utajeno. Krasne vyobrazeny nejdulezitejsi den na zapadni fronte!(15.12.2007)

Na svou dobu barvité vylíčení invazního šílenství, natočené v bohatém předstihu před obvyklým panickým 20-letým výročím. Snaha o solidní dramatizaci s ohledem na historickou uvěřitelnost, bohaté akce v pestrých záběrech, dnes trochu rozptylující svícení i v exteriérech, ale silný tah na bránu.(14.2.2015)

Asi nejpoctivější válečný film, jaký jsem viděl. Bohužel mu neprospívá délka.(11.3.2013)

Naprosto perfektní podívaná. Vojenský velkofilm z roku 1962 plný těch nejzvučnějších hereckých jmen. Asi jsem neviděl v žádném filmu takhle kompletně zpracované vylodění v Normandii i s jednáními, která jí předcházela na obou stranách. Opravdu monumentální film plný obrovských vojenských scén se spoustou komparzu a samozřejmě bez filmový efektů, takže vše ''reálné''. Opravdový pohled do prvních linií obyčejných vojáků, kteří obětovali život. Bohužel i díky chybám a nedorozuměním. Velkofilm, který neztrácí na kráse ani po více než 50ti letech.(17.1.2015)

Po filme o vojakovi Ryanovi , snad najlepší film o vylodení v Normandii. Dlhá, dlhokánska vojnová epopeja rozprávajúca o prípravách priebehu vylodenia, chybných rozhodnutiach nemeckého velenia, či niektorých nezdarov spojeneckých vyloďovacích vojsk. Napriek dĺžke, sa to dá pozerať. Naviac Film natočený v 1962 roku plný až nadupaný hereckými hviezdami tých časov si to naozaj zaslúži, ako aj mojich päť bodov. (mimochodom odporúčam to pozerať v čb prevedení akosi lepšie vizuálne vystihuje atmosféru deja a dou vzniku filmu.(3.8.2016)

Jeden z nejlepsich neli nejlepsi valecny film (rozumej z druhe svetove valky) jaky jsem osobne mel tu cest videt. Je to prehlidka velkoleposti a monumentalnosti s jakou filmari k projektu pristupovali. Osobne si myslim, ze je to jeden z filmovych unikatu a klenotu a pres znacne stari bych rekl, ze to prave filmu spise pomaha nezli skodi, nebot dnes v dobe kdy se toci Pearl Harbory a Kody Navajo se toto dilo blyska jako cira genialita a filmari si od nas za tento skvost zaslouzi nehynouci diky. Uz jen to jak vse do sebe zapada i presto ze jednotlive episody (USA, GB, GER) tocili ruzni reziseri me utvrzuje v tom jakou ma tento pocin hodnotu. Valecni fajnsmekri, ale i obycejny divak by meli spolecne k tomuto filmu pristupovat jako k necemu mimoradnemu a nevsednimu a patricne ho i ohodnotit. Je mi vsak jasne ze vsichni nebudou k tomuto filmu pristupovat a jasat jako ja a ani to nikomu nezazlyvam, jsem vsak rad ze mi tento film tak ucaroval, protoze mi nabidl opravdu mnoho a ja si ho proto patricne vazim.(12.6.2005)

Neobvykle zrpaconaný válečný film. Nenajdete tady žádnou hlavní či vedlejší postavu, film pouze sleduje osudy mnoha lidí, především vojáků 6. června 1944. Velkou výhodou je černobílá kamera a to že se film věnuje všem zúčastněným stranám konfliktu, přčemž podle toho byli obsazeni herci (francouze hráli francouzi, němce němci atd.). Mnoho výborných scén funguje ve film jako jeden komplexní celek.(22.9.2009)

Sfilmované vylodenie Spojencov V Normandii. Vyborne su hlavne bojove sceny. Len o trochu slabsi nez film Bitva o Midway. 88%(10.12.2013)

Škoda, že to nie je vo farbe. Ale super vojnový film s famóznym castingom.(15.9.2015)

Některé postavy jsou místy příliš "heroické", přesto vynikající film. Asi si nejvíc cením toho, že se film (zvlášť nějakých 15 let po konci války, v produkci USA) hodně odprošťuje od častého a ne pravdivého schématu, který němce - obyčejné vojáky a velení obzvlášť znázorňuje pouze jako bandu pološílených fanatických magorů a že jde převážně o čistě válečný film. Velké plus také za to, že každý národ mluví svým jazykem (Britové, američané, němci, francouzi) a že je všem dán dostatečný prostor.(18.10.2015)

Prostě starý americký velkofilm. Vlastenectví, odvaha, statečnost. Nenajdete tu nikoho kdo by se bál smrti, všichni se těší. Fonda jde do boje s hůlkou a artrózou. Věřím Ikeovi, on ví proč to dělá. Najdete tu i kouzelnou radu: Nemáte čím střílet? Berte zbraně mrtvým. Kurva, to by mě jako bývalého vojáka vůbec nenapadlo, velice chytré. No a tak dál....(2.6.2010)

Báječná hudba, skvělé obsazení a tuny komparzistů.(27.1.2011)

ONLY TWO KINDS OF PEOPLE ARE GONNA STAY ON THIS BEACH. THOSE THAT ARE ALREADY DEAD AND THOSE THAT WILL DIE!!! Na to, že film trvá tři hodiny, tak si po celou dobu udržel mou pozornost. Je vidět, že film stál nějaký ty prachy a už jen herecké obsazení stojí za to to vidět. Některý záběry jsou až mistrovským dílem, jako je např. dlouhý záběr při dobývání kasína. Moc potěšil hlavně John Wayne, kterej si tady odehrál to svoje tvrďáctví. Škoda jen, že Fonda, Connery nebo třeba Ryan měli jen takový malí štěky.(12.9.2014)

Sesil vam doktor nohu? Ne. Mel jen spinaci spendliky.(29.4.2015)

Jednim slovem SKVOST. Maxifilm z rodu válečných pěkně postaru. Tohle miluju. Žádný pitomý počítačový triky, který dělají z těch nových pomalu animovaný filmy, ale pořádně zahraná a odmakaná práce. Vážně luxusní podívaná. Doporučuju všema deseti si vyšetřit ty skoro čtyři hodiny (jednou to vydržíte, ne..sakra) a pěkně to přelouskat. Stojí to za to.(24.8.2012)

Starý dobrý vojnový film ktorému sa nedá zaprieť jeho kvalita aj po toľkých rokoch, no pôsobiac na mňa s odstupom času miestami až príliš umelo hranými scénami, ktorých tam nie je tak veľa ale k dokonalému zážitku mi to proste chýbalo. 3 aj pol*.(6.9.2013)

Kdybych neviděl Příliš vzdálený most a Most u Remagenu, tak bych bezesporu přidal čtvrtou hvězdičku, protože z hlediska komparzu, bojových akcí a režie je to paráda, ale bohužel ty tři hodiny stopáže byly příliš. Jako pocta Dnu D je to ovšem paráda a Spielberg se s Ryanem nepochybně v mnohém inspiroval. 65%(23.8.2017)

Nejlepší americké filmy z Druhé světové války jsou ty o úspěšných operacích, německé o prohraných bitvách, ruské o utrpení národa, britské o nezlomnosti ducha a francouzské o odboji. A nejlepší z těch amerických je The Longest Day. Občas připomene svůj věk a že je jak kinematografie, tak její technické možnosti úplně někde jinde, na kvalitě mu to ovšem neubírá. Vylodění na Omaha Beach sice nemá takovou atmosféru beznaděje a naturalismu jako v Saving Private Ryan, přehršle výborných herců i v těch nejmenších rolích to hravě vyrovnal. I když se režie zaměřila na osudy jednotlivců, film paradoxně těží z téměř polodokumentárního stylu. Rozhovory, obrazy i mimochodem pronesené poznámky zhusta odkazují na historické události, nebo na tehdejší strategickou situaci. Tohle je masový film v tom pravém slova smyslu. Samotného vylodění se zúčastnilo přes 150 000 lidí, takže odvaha, zbabělost, nebo smrt jednoho z nich nic nezmění. Vojáci jsou jen kolečka v obrovské mašinérii destrukce a hrdinou je každý, kdo nasadil svůj život pro konečné vítězství. Díky zvláštní syntéze subjektivního a objektivního pohledu na válku, je tenhle snímek odlišný od téměř všech dalších.(22.9.2016)

Už konečně vím z čeho se tvůrci filmu Zachraňte vojína Ryana inspirovali. Docela hvězdné obsazení včetně Jamese Bonda 007 ( zahrál si tady asi cca 1 minutu ). Jinak klaním se před filmovým štábem a jejich nasazení v té době.(25.9.2008)

Technicky kvalitný vojnový film s množstvom vtedy i neskoršej doby hviezdnych hercov (Burton, Connery, Van Eyck, Fonda, McDowall, Mitchum, Segal, Wayne, Shatner), množstvo výbuchov a streľby, sem-tam lietadiel a lodí. Na druhej strane je tých postáv príliš, spolu pôsobia neosobite, a či umrie ten alebo onen, je to divákovi v podstate jedno. Stratégie generálov sa tu v jednom kuse striedajú s problémikmi obyčajných vojakov. Podľa mna zobrali autori deň D až príliš komplexne a v istom pohľade z toho vznikol guláš. Riadne dlhočizný guláš. Hodnotenie: 65%(6.6.2014)

Úžasný válečný film, mapující okolnosti spojeneckého vylodění v Normandii. Děj je sledován nejen z pohledu spojenců, ale nemalý prostor je věnován i Němcům, což se ukáže jako skvělý nápad. Zobrazení očima jak nejprostčího vojína, tak generála, dodává filmu jistý informační přesah. Ale i samotné zpracování bojů je skvělé - obrovské množství komparzistů, žádný kulometný střih, cukavá kamera, laciná "dramatická" hudba, spomalené záběry či patetické proslovy.... smutná připomínka lepších časů Amerického mainstreamu.(22.12.2010)

Velkolepý válečný film.Díky Spielbergovu vojínu Ryanovi a Bratrstvu neohrožených vypádá invaze na pláže a seskoky výsadkářů trošku trapně,ale je třeba se zamyslet nad tím, jaké byly v roce 62 možnosti.Škoda, že bitva o Paegasus bridge je zobrazena jen minimálně.Naopak dobytí Point-du-Hoc bylo opravdu vynikající.(7.11.2008)

Zo začiatku prvej časti sa mi zdalo, že pôjde o vojnovú konverzačku, nemalú úlohu zohrávali dokonca debaty o počasí. Ako sa ukázalo, počasie zohráva dôležitú úlohu v stratégii vojny na oboch stranách a konverzačka sa skoro zmenila na akciu. Trochu ma iritovali stereotypy, ako sú americkí vojaci družní so zábavným kolektívom a nemeckí zase strnulí so zlými vzťahmi. (23.8.2014) Druhá časť je už vojenským masakrom vo všetkej surovosti, zostáva mi nepochopiteľné, ako išli vojaci do boja celkom dobrovoľne a pokojne ako ovce na porážku. Minút bez akcie je málo, slúžia len na prednesenie nejakej myšlienky a potom sa ide znovu do boja. Nemecká strana je už zobrazená len v náznakoch, skôr ako neschopnosť vedenia, je očividné, ktorá strana film natočila. Ale dejiny píšu víťazi, tak to iné ani nemohlo byť. Možno, keby mi film vyhovoval žánrovo, tak by to bolo aj na päť hviezd. (26.8.2014) –––– Příští stanice: Normandie. Bůh nám pomáhej. –––– Rád bych věděl, co to „bitte, bitte“ znamená. –––– Invaze v Normandii by byla proti všem pravidlům vojenské logiky. Proti všem pravidlům vůbec.(23.8.2014)

Místy, zejména v první hodince, až dokumentární film mapující události točící se kolem jednoho z nejdůležitějších dní lidské historie. No, je to ze začátku trošičku nuda, ovšem pak se rozjede akce mapující všechny aktéry vylodění a o zábavu je postaráno. Jen jsou místy zarážející chabé efekty (evidentní studio s pozadím moře atd.) a poněkud jalové znázornění jatek, která se odehrávala na pláži (krev nikde atd.). Jinak ale není co vytknout, jeden z nejlepších válečných filmů vůbec a rozhodně ten s nejhvězdnějším hereckým obsazením. (Blu-ray, orig.)(23.9.2014)

Klasika vojnových filmov,vylodenie v Normandii s plejádou hviezd a slušným spracovaním. Tri hodiny ubehnú ako voda, aj keď povedzme si rovno, kto videl Ryana sa môže nudiť.(22.10.2003)

Čas se na Nejdelším dni velice silně podepsal. Moře hvězd, tuny písku, miliony dolarů náklady a velké ambice jsou do dnes vidět. Bohužel to skoro vše dopadlo průměrně.Co se však filmu nedá upřít je snaha o věrohodnost a neutralitu (Němci zde nejsou také svině jak se dříve znázorňovali). Německá část filmu je dokonce z celého filmu nejpodařenější a to od režie, scénář a herecké výkony. Za to pohled na Den D ze strany Spojenců je nepodařený, mnozí herci jsou spíše karikaturou a hrají šablonovitě v zajetých kolejích jejich stylu (ukázkově špatný je zde třeba drsňák John Wayne). Po technické stránce se jedná na svou dobu o parádní ukázku profesionality. Bohužel co je to vše dobré, když 2/3 filmu sledujeme né moc dobře propracovyný válečný velkofilm. Kde chvíli sledujem realistické spodobnění této významné operace a zničeho nic se na obrazovce objeví tipický Ir s buldogem co stojí uprostřed pláže, kolem sviští ticíce kulek made in Protektorat B. a M. a on hláškuje a bušením své hůlky opraví opancéřované vozidlo. A takových hloupostí je ve filmu spousty.(27.7.2007)

• Milan25

Zastihl jsem chvíli v televizi. Bylo to zrovna nějaká výsadková akce, kde parašutisté přistávali tak zajímavě (do studny, do kurníku, králíkárny a na jiná zábavná místa), že jsem měl domnění, že se jedná o nějakou válečnou parodii. A ono ejhle, je to válečné drama.(17.2.2010)

Dnes jsem si tohoto filmu všiml poprvé a jakmile jsem zjistil, že je o vylodění v Normandii tak jsem musel stahovat. Má to skoro tři hodiny a já tak dlouhé filmy nemám příliš v lásce, tady mi to ovšem vůbec nevadilo. První hodina filmu byla téměř bez akce ale přesto to bylo hodně zajímavé, všechno výborně popsané. Líbil se mi i seskok parašutistů který byl udělán výborně, vylodění též nebylo špatné ale v Ryanovi bylo samozřejmě mnohem lepší, boje u Pointe du Hoc jsou ale opět zpracované velmi dobře. Trošku mi ve filmu ještě chyběla nějaká postava, kterou bych si mohl oblíbit, přesto dávám zasloužených pět.(23.8.2012)

Velice pěkný válečňák...masa herců kteří tvoří věrohodné těleso skutečné armády...hlavně mne potěšil Henry Fonda,Rod Steiger nebo Robert Mitchum...nedá se mluvit o hlavních či vedlejších postavách...tady jsou všichni vojáci na jednom blátě...a to se mi líbí.(2.4.2006)

Holy fucking hell! Je ironií mít tak skvělý film na DVD s tak zkurvenou stopou. :-/ No jo, neúspěšný rozpoznávač klapačky nebo parašutista ze studánky by si o tom asi pomysleli svoje.(30.8.2008)

Copak by člověk mohl dát tak skvěle megalomanskému snímku s tolika hereckými esy jiné hodnocení?(5.4.2010)

Jeden z nejlepších válečných snímků, které bych označil jako hraný dokument, se skvělým hereckým obsazením. Stálice i vycházející hvězdy, jako Henry Fonda, Bourvil, Richard Burton, Mel Ferrer, Sean Connery, Curd Jürgens, Robert Mitchum, Kenneth More, Rod Steiger, John Wayne, George Segal, Paul Anka a další dodali příběhu svým uměním určitou autenticitu. Málokdy se předtím i poté sešlo v jednom filmu tolik hvězd. Snad ještě pro některé další snímky, jako Bitva v Ardenách, Příliš vzdálený most nebo Bitva O Midway je charakteristické, že s v nich sešla spousta hereckých hvězd. Zajímavé je, že se vždy jednalo o válečné filmy. Dnes by to již producenti nezaplatili. Režiséři (natočení tak rozsáhlého filmu s tolika herci a příběhy logicky nebylo v silách jednoho člověka) rozehrávají spoustu příběhů jednoho dne, který patří k nejvýznamnějším v novodobých dějinách. Film je natočen bez zbytečně přehnaných drastických scén (ve kterých si libují režiséři současných válečných snímků), ale přitom vyznívá dostatečně hodnověrně. Jednoznačně za 5. Dal bych i více, kdyby to šlo.(23.1.2012)

Velmi povedený válečný film. Novodobý Pacifik a jemu podobné mu nesahají ani po kolena.(22.5.2010)

Film o vylodění v Normandii. Muselo to v té době být hodně drahé a bomba. Velkolepé bojové sekvence. Ale přece jenom už je to dávno, už známe o dost lepší. Hodně věcí je dost neuvěřitelných, nadsazených, ony velkolepé souboje jsou tedy často zkažené dost nereálným chováním účastníků určeným pro film, které prostě nepřipadá v úvahu a na to jsem se nemusel vyloďovat v Normandii nebo seskakovat se stoprvní. Němci jsou velmi hloupí a protivní, Američané velmi chytří a sympatičtí. Přesto byste třeba před dvaceti lety hledali lepší film z druhé světové jenom hodně obtížně.(27.2.2014)

Prvú zmienku o tomto filme som započul v seriály Frasier. Od vtedy si pamätám jeho názov a len tá dosť vysoko nastavená minutáž ma odradzovala od sledovania. No uznajte, kto si nájde tri hodiny v kuse pozerať film? Lenže ako veľký fanúšik filmov z druhej svetovej vojny som nemohol nechať tento klenot zapadnúť prachom. Nadišiel deň D aj pre mňa a pustil som sa do toho. Vlastne celé je to o vylodení v Normandií. Celých 178 minút sa odohrá na plážach Juno, Gold, Sword, Utah a Omaha. Vo filme nájdeme dokonalé a výstižné citáty, ktoré by napadli asi každého kto tam musel a bol nasadený. Či už tu boli paragáni, rangery alebo len obyčajný vojaci. Neviem si ani predstaviť čo museli títo chlapi prežívať, keď sa ich lode a letectvo blížili ku nacistom. Zaujal ma trik s panákom, ktorý mal byť krycí manéver ako aj neschopnosť nacistov, že invázia bude úplne inde situovaná ako predpokladali. Len ma sklamalo mierne nepresné zobrazenia pláže Omaha, kde boli boje najkrutejšie. Veľké pozitívum však bolo, že každý národ rozpráva svojou rodnou rečou.(16.5.2015)

Jediný co se dá filmu vytknout je jeho délka, ale i ta se dá zvládnout. Jinak je to prvotřídní válečnej masterpiece.(1.10.2015)

Sice je na tomhle filmu znát zub času, ale i přesto pro mě zůstává nejlepším válečným filmem. Úžasné obsazení největšími hvězdami své doby, vynikající pohled na válečníky na obou stranách barikády a navíc se film nezaobírá pouze jednou bitvou dne D, ale dává přehled o všech bojích a událostech co se tehdy staly. Navíc mě dodnes udivuje ta úžasná scéna, kdy spojenci útočí a běží podél řeky dlouhou ulicí až do krytu v jednom dlouhém nepřerušeném záběru. Úžasný film(11.8.2009)

Úmorné, zdlouhavé, ale historicky cenné, plné drobných ne zas až tak známých detailů. Kdyby to mělo o hodinu míň, bylo by to mnohem koukatelnější(13.11.2010)

Opět potvrzení, že nejlepší válečné filmy se točily v šedesátých a sedmdesátých letech. Válka ještě nebyla tak daleko, takže nebylo třeba přidávat patetické hrdinství a efekt, aby se film lépe prodával. Tady jde hlavně o nejvěrnější zoprazení posledních dnů a hlavně toho toho nejdelšího (den längsten Tag ) a to ze všech možných stran a s patřičnou vyvážeností. Takže jak tomu kdysi dávno bylo zvykem, němci se ještě nenaučili anglicky a mluví svou řečí, stejně jako francouzi. Celá ta americko-britsko-německo-francouzská produkce (zabitá českým dabingem) dodává na přirozenosti, podobně jako The Great Escape. Co se týče technického zpracování, na začátku při pohledu na ty němce před plátnem jsem měl obavy, ty se ale brzo rozplynuly. Bojové scény jsou na svou dobu opravdu úžasně natočené, zejména útok na kasino a přelet nad pláží. Ten německý pilot byl vůbec nejlepší postava filmu. Samozřejmě nelze se ubránit srovnání s Ryanem, jehož úvodní scéna je sice ještě lepší, nicméně je to jen krátká epizodka proti kvantitě scén zde. Nemluvě o tom, že zbytek Ryana byl proti tomuhle už jen patetický exkrement. Kvůli pár věcem ale stejně nedám plný počet, film je přece jen až příliš roztahaný a rozmělněný mezi příliš mnoho postav a dnes už nejsem schopný udržet tři hodiny plnou koncentraci. O pár scén by se to dalo zkrátit, zejména o tu s vyhranými penězi na začátku. Druhý nedostatek, a zde souhlasím s jedním německým generálem, velký nedostatek luftwaffe a letectva obecně. 85%(31.1.2015)

Jeden z prvních ucelených pohledů na Den D.(5.3.2015)

Jak je možné, že o téhle klasice jsem nikdy neslyšel? Wayne a spol. ve filmu přinejmenším stejně dobrém, jako je Zachraňte Ryana. Ovšem místo epických bitev a potoků krve se tvůrci zaměřili spíš na taktiku boje a pohled ze všech možných úhlů.(24.1.2012)

Výborný válečný film ve všech ohledech. Momumentální epos. Nádherné dlouhé dechberoucí záběry bez zbytečně překotného chaotického střihu a laciných grafických triků. Reálně intepretovány a rekonstruovány jednotlivé charaktery a události (až na absenci černochů). I přestože film postrádá hudební pozadí, atmosféra je hutná a dramatická, skláním kloubouk před režií. Sto procent.(26.5.2010)

Stara nehrdzavejuca klasika medzi vojnovymi filmy, ktory je stale atraktivny aj po dlhej dobe, ked vznikol tento velkofilm. Ani jeho extremne dlha stopaz ma vobec nenudila a film mi plynul velmi rychlo az pokial neskoncil pri zaverecnych titulkoch. Akcii je tam dost. Ako prva bol vysadok parasutistov a potom nasledne kultove vylodenie v Normandii, kde sa Nemci branili zubami nechtami. Boje neboli vobec odflaknute a boli fakt premyslene do posledneho detailu. Vo filme si zahralo kvantum znamych hercov z tej doby a este som si aj vsimol, ze do filmu aj vtesnali nepatrne komedialne prvky a to konkretne napriklad, ked spojenci mali ten signal s tym kvakadlom, ci co to bolo. On sa mu ozval, ale to bol Nemec a jeho odozva bolo nabitie zbrane a to sa podobalo na ten signal. To bol taky cierny humor. Takychto komedialnych prvkov je tam viacej, co len film troska spestrilo inym zanrom:) Velmi pekne sa aj pozeralo na to dobijanie toho hotelu, kde boli zabarikadovani Nemci a boli ozbrojeni az po zuby. Na filme sa vobec nesetrilo a to aj bolo vidiet a preto mu davam za krasny filmovy zazitok plny pocet cervenych hviezdiciek:)(7.10.2011)

100%(3.2.2013)

Jeden z nejfantastičtějších a nejkomplexnějších válečných filmů ever made.(9.3.2013)

Ike to rozhodl, Monty s nadšením přijal a Áda prospal. A když se konečně vzbudil do špatné nálady, byl i nadále přesvědčen o tom, že tohle je jen zástěrka a že invaze se přece jen uskuteční v Pas-de-Calais ... no tak jak to asi mohlo nakonec dopadnou. Tenhle film jsem si dala tak trochu jako oslavu - když je dneska 6.6... Vylodění v Normandii patří mezi mé nejoblíbenější operace II. světové, takže jsem asi v hloubi duše přece jen dobrý člověk, když fandím spojencům. :-) Bohužel si přes všechen čtený i viděný materiál, nedokážu zapamatovat všech pět pláží, na kterých se spojenci vylodili. Já jsem asi vážně retardovaná. Vždycky je zmíněná především Krvavá Omaha, protože tam kvůli útesům a skvělé německé obraně zařvalo nejvíc Amíků. Paxe mluví ještě o Utahu, kde proběhlo první vylodění a kde měl Roosvelt tak trochu štěstí, když ho vlny zavály jinam, kde nebyla tak účinná obrana. A ještě si pamatuju Juno, kterou měli ovládnout Kanaďané. Kdo ví proč, většinou zapomenu na chudáky Anglány, kterým připadly pláže Gold a Sword. Tak - teď jsem si to hezky zrekapitulovala a jsem zvědavá, za jak dlouho to zas zapomenu. Vůbec se nesnažím orientovat, jaký číslo měly jednotlivé divize - to už je nad moje chápaní. Ono je to asi stejně jedno, když tam vládl takovej zmatek - nejen na pláži, ale i ve vnitrozemí. Já jsem ráda, že si pamatuju aspoň zásadní generály. Ten nejdůležitější německý, si klidně slavil narozeniny své staré a než se do Francie dostal, byl večer. Škoda, protože to byl právě Rommel, který označení "Nejdelší den" použil. Co škoda není, že si neprosadil svou taktiku obrany a musel udělat kompromis se svým nadřízeným Rundstedtem - tanky vyčkávaly a při přesunu byly úspěšně leteckými útoky ničeny. Kdyby tak úspěšně pracovali i bombometčíci, mohli zasáhnout aspoň jedno kulometný hnízdo nebo bunkr. Ale jelikož se báli, aby nemrštili bomby na spojenecký lodě, trefili leda hovno. Teda spíš krávy dva kilometry od pobřeží. Obdobně "přesně" dopadali i výsadkáři. Pro některý nejdelší den skončil dřív, než začal. Spojenci sice ve vzduchu moc úspěšní nebyli, ale furt lepší než protivník, kterej v podstatě ani nevzlétl. Poprvé jsem ovšem slyšela o gumových parašutistech. Škoda, že nám filmaři neukázali obdobné vychytávky, kterýma se pyšnilo loďstvo resp. pozemáci - jako lodě s plachtami, aby se tanky dostaly snadněji na břeh, tanky s plamenomety... Ale i tak to bylo monstrózní. Spoustu techniky, vojáků a bojů jsem si dokonale užívala. Pozitivní taky byl pohled všech zúčastněných stran a mluvení v jejich jazyce. Včetně francouzského odboje, na který se často zapomíná. A tak když zazní nejen první sloka Verlainovy Podzimní písně, ale i hesla: "John má dlouhý knír... Edwardova fena vrhla pět krásných štěňat sedmého ledna... Miluji siamské kočky..." celý odboj začne plnit své úkoly. I když je film plný hvězdných jmen, jen málokdy se potkají a třeba takovej Connery se objeví až po dvou hodinách a to ještě v ne příliš výrazné úloze a Wayne se výjimečně neprohání na koni, ale na vozíku se střelivem. Všude zuří válka, což nevadí snad jen tučňákům - jeptiškám, který se tam prochází s vírou, že je Bůh ochrání a holubům, kteří si klidně letí na opačnou stranu. Zrádci. A když už je konečně dobita i Omaha a Nejdelší den končí s písní na rtech, my víme, že ještě rozhodně není vyhráno... a úchyl jako já se těší, až tohle uvidí znova! Jeden z 501 filmů, které musíte vidět "Mohutné přípravy, chyby i náhodné události, které se podílely na výsledku, dodávají snímku na realismu... Scénář Cornelia Ryana je fakticky nejpřesnější, jaký jen může být. Nekonečná přehlídka hvězd vytváří rafinovanou směs realismu a síly hollywoodských "stars". Přesnost bojových scén je neuvěřitelná."(6.6.2015)

Od plánovania invázie, cez výsadky až po samotné realisticky natočené boje, to obsahuje všetko, čo by mal obsahovať ten najkvalitnejší detailný dokument o Dni D. Tu sa však bavíme o vojnovom veľkofilme, ktorý je vynikajúci, obzvlášť vynikajúco nasnímaný, s kopou kvalitných hercov, len mi v ňom chýbajú nejaké srdcevrúce scény pri ktorých by vám nebol ľahostajný život konkrétnej postavy. Zrejme to v tomto prípade ale nešlo tak spraviť. Veľmi profesionálne spracované. Spielberg určite tento film videl.(29.1.2017)

Skvělá, téměř dokumentárně laděná rekonstrukce vylodění spojenců v Normandii v červnu 1944. Mnoho výborných herců, hvězdy první velikosti - ve všech směrech prvotřídní válečný film. Scény jsou opravdu věrohodné, je zachována i věrnost historickým faktům.(11.2.2003)

Takovy o 15 let starší, a o něco horší A Bridge Too Far. Obsazení je stejně hvězdné a komparz podobně pompézní, avšak patosu a rádoby komických scén, které se příliš nepovedli, je tu víc. Stejně tak na úrovni zpracování je vidět těch 15 let rozdílu. Trochu to sice maskuje černobílý háv, který pro někoho může být u válečného filmu příjemnejší než "moderní barvy", ale papírová letadla a záběry z kokpitů natáčené oproti plakátu dnes prostě už nejsou in. I přes některé zcela úžasné scény (jako setkání dvou skupin vojáků jdoucích podél zídky) jsou tyto 4 hvězdičky pro mě slabšími čtyřmi.(12.6.2010)

Úžasný film, kterému se skutečně dá vytknout jen máloco. Tolik hereckých hvězd pohromadě.... Také se mi líbí absence snahy o nějakou milostnou zápletku, což je jinak přítomno skoro v každém současném válečném snímku.(5.7.2010)

Dlouhý černobílý film, který nenudí? No ano, je to skutečně možné...Atraktivitě rozhodně přidává použití originálních jazyků jednotlivých zúčastněných zemí...Aneb tak nějak to více méně bylo...Více méně...(18.11.2011)

Ačkoliv je to místy přetažené za vlasy, je to povedené dílo, i přes neexistenci moderních filmařských triků. Osobně mám raději vidět nabíhat pod kulomety komparzisty než nějaké počítačové panáky. Každá scéna se musela podrobně promýšlet, dnes je to bohužel samý počítač. Herecké obsazení té doby v tomhle válečném eposu to je prostě žrádlo pro milovníky klasických válečných filmů.(25.3.2012)

Výborně natočený válečný film z druhé světové války, vyniká jak výpravou, tak hudbou, i množstvím známých jmen v hlavních i vedlějších rolích. Bohužel, ten film funguje na 5* do doby, než se začne bojovat. Pak už je to jen taškařice, kde vojáčci jen žertovně rozhazují rukama a padají na zem...zestárlo to a diváka do děje už to prostě nevtáhne. Ale vše ostatní funguje a alespoň jednou se to vidět musí.(9.8.2014)

Pokial ide o Den D tak sa mi okamzite objavi pred ocami vojak Ryan. Vlastne objaviL, lebo teraz vidim frajera Johnyho Wayna, mladasa Conneryho a blazniveho frantika vitajuceho spojenecke bombardovanie. Alebo to, ze vojaci stravili tyzdne na palube lodi, pripraveni na invaziu. Cakal sa len na pokyn z hora. Tam kde Spielberg uchvacuje akcnostou a surovostou, zaskakuje Dlhy den az priam dokumentaristickou obsiahlostou. Vidime tak uz vyssie spominane dlhe dni cakania, ale aj nemecku neschopnost vcas reagovat. Ano, je tam aj to americke "uber alle", kovbojovi Waynovi to ale lahko odpustim.(10.4.2015)

Určitě jsou již o D-day lépe udělané filmy, ale vezmeme-li v úvahu technické možnosti tehdejší doby a, dle mého malého rozhledu, asi originální nápad podívat se na to očima všech zúčastněných stran, jedná se určitě o výborný válečný film. Mimochodem zdá se mi to ne bo je opravdu Herectví Johna Wayna naprosto nepatřičné mimo jeho "rodný" žánr? Měl jsem pocit, že jeho výkon je v tomto filmu naprosto nejhorší.(10.7.2003)

Dokonalý válečný film natočený podle knihy C.Ryana a za podpory spousty válečných veteránů. Kniha byla stejně působyvá jako film. Sposta hereckých hvězd své doby a doby budoucí. To se dnes již nevidí. Bravurně natočené bitevní scény, které se dnes už též netočí a pokud ano tak jen za pomoci PC triků a to nepůsobí tak jako stovky komparzistů. Je zde třeba naprosto dokonalá scéna natočena na jeden záběr, kdy francouští komandost útočí na německé pozice ve městě. Jednou ale naprosto zanedbatelnou vadou pro mě je J.Wayne a docela to působí propagandisticky, ale je to pořád jeden z nejlepších válečných filmů všech dob. Kam se na to hrabe vojín Ryan, který působí chvílemi docela nepřesvědčivě, ale to nakonec tento film občas taky. Pro mě dokonalý válečný film s dokonalou atmosférou. Nelze nedat 5*. PS: Co se týká hudby a hudebního doprovodu, tak ten je též naprosto skvě a ústřední melodie od P.Anky se vryje do paměti.(2.1.2008)

Prostě a jednoduše - skvělý válečný film, výborní herci, skvělá hudba a naprosto dokonalá kamera, která po právu dostala Oskara. Film sleduje události kolem jednoho z nejdůležitějších dní historie lidstva, jak ze strany spojenců, tak ze strany Němců. Přezíravost Němců se jim stala osudnou..." Prohráváme válku a Fuhrer spí a nepřeje si být buzen".....Skvělé válečné scény, ze kterých vyberu dvě za všechny: 1. Nálet dvou německých Luftwafe na pláž a 2. postup spojenců přes Sainte - Mere - Eglise, kde je vše zaznamené v jedné dlouhé scéně, jakoby z pohledu kroužícího ptáka nad městem..Dechberoucí scéna...(8.10.2009)

Najväčší deň vojenskej histórie v deň "D" invázia spojencov do Francúzska. Film v ktorom je múdro rozvrhnutý čas na menšie akcie odboja všetko pekne zapadalo do deja a veľkej invázii na záver. Miestami neviazaný humor ,prípadne napätie ktoré doslova púta diváka k obrazovke. Určite nie som sám kto si všimol pár chybičiek krásy čo sa ale dá ospravedlniť vzhľadom na to kedy bol film natočený. Zaujal ma taktiež výber hercov poväčšine sú to veteráni zo všetkých vojnových filmov 20. storočia v Hollywoode. Konečné hodnotenie 4*.(1.4.2012)

Starý, ale dobrý. Film, který stojí za to vidět.(26.8.2014)

Míval jsem tenhle film hodně rád, ale pak přišel Spielberg s Ryanem a bylo utrum. Nyní jsem se vrátil z Normandie a rozhodl jsem se mu dát ještě šanci, ale už to prostě není ono. K tomu řada nepřesností, použitá neoriginální technika (nálet Skyraiderů na pobřeží, výsadek amerických parašutistů z Lancasterů apod) ... Na druhou stranu stále spousta opravdu dobře natočených scén (dobytí mostu přes řeku Orne, útok 4. Commanda na kasino - i když ve skutečnosti opět mimo realitu, výsadek do St.-Mére-Eglise) a dobrý základ v knize Corneliuse Ryana. Takže nakonec ne až tak hrozné a vzhledem k době vzniku obhájené 4 hvězdy.(24.6.2018)

Takřka dokumentárně pojatá filmová rekonstrukce, skvěle natočená a skvěle obsazená. Snad jen je trošku moc imunní vůči hrůzám a zločinům války, ale co naplat, takové filmy se tenkrát točily.(4.6.2004)

Jeden z nejlepších válečných filmů. Při pohledu na monumentální scény vylodění se vojín Ryan může jít zahrabat. Hromada hvězd tehdejší doby v těch správných drsných rolích podtrhuje tu atmosféru zidealizované války, kdy vojáci chodili do boje s písní na rtech. "This will be the longest day..."(16.3.2007)

Přirozené, nestranné, prostě "luxusní"...(26.7.2007)

Pro mně jeden z top filmů vůbec.(12.6.2009)

Výborný film. Snad bzch možná řekl i hraný dokument. Navíc amíly hrají amíci, nácky němci, francouze francouzi...(20.5.2012)

Stoprocentní filmové řemeslo, narvané legendama.(6.2.2015)

Jeden z nejlepších válečných filmů, co jsem viděl. Dokumentární charakter díla nám poodhalí pozadí příprav a průběh prvního dne invaze spojenců v Normandii. Kdo se aspoň trochu zajímá o historii 20. století, toho nemůže toto dílko plné napětí a dechberoucích masových scén nudit ani vteřinku, přestože je film téměř tři hodiny dlouhý.(11.11.2008)

Velmi zaujimavý film, takéto poňatie z takehoto ppohladu som ešte vylodenie v normandii vo filme nevidel, určite zaujimave. čo by som asi vytkol, alebo čo som nečakal a sklamalo ma , že meistami mi to pripadalo ako komedia... :)(2.2.2009)

Velmi kvalitní válečný film se spoustou hvězdných herců.Výborné zpracování jedné z nejdůležitějších událostí druhé světové války.Zajímavý je i pohled ze strany spojenců i německých agresorů.(2.7.2009)

Celkem realistická rekonstrukce dne D se spoustou hvězd a na podobný film s minimem laciné glorifikace vojáků. Němci mluví německy, Francouzi francouzsky, Němečtí vojáci a generálové tu nejsou vylíčeni jako retardi. Pár naivních nebo unreal scén už se dá vzhledem k roku vzniku odpustit. A pak, že to nejde bez starýho pantáty kterej hraje systematicky na city u hrobu jinýho pána co hrál na city celý film (Špílberg).(23.11.2011)

Prvotřídní válečný film, klobouk dolů...(6.12.2011)

Nejlepší černobílý širokoúhlý snímek o vylodění v Normandii, který byl pro TV ořezán a kolorován. Je to však na škodu, protože to tak ztrácí na autenticitě. Na natáčení se podílela plejáda tehdejších filmových hvězd zastupujících každý svou zemi. John Wayne Amerika, Sean Connery Anglie, Bourvil francouzský civilista, atd. Příběh sleduje vše od příprav, přes provedení až po konečně dobití, z obou stran barikády. A nezapomnělo se na nic. Jedná se o poctu všem vojákům, kteří tam zůstali. Scéna, kdy se parašutista zasekne za střechu kostela a visící podél zdi je nucen jen bezmocně sledovat probíhající masakr, se určitě zapsala do filmových dějin. Nic citovějšího snad k vidění není. Události spojenců jsou okořeněny pro odlehčení humorem a těžko říci, jestli to bylo nutné. Zvlášť ve válečných scénách to působí poněkud rušivé. Skupinka jeptišek jdoucí ve smršti kulek a střepin aniž by je cokoliv trefilo je už přitažené za vlasy. Nebo to má demonstrovat, že je ochraňuje bůh? Tisíce komparzistů, záběry bojů s ptačí perspektivy, realistická pyrotechnika bez prskavek a naopak plné kouře a prachu, veškeré politické dění v hlavních štábech. Takové filmy se dnes už opravdu netočí. Film je právem řazen mezi ceněnou klasiku.(18.12.2013)

Skutečná klasika. Myslím tím černobílou verzi, která působí velmi autenticky, nepochybně i díky autentické němčině. Přes všechna myslitelná klišé. Nemám rád ty válečné masakry plné patosu, ale málo platné, tento film je povedený. I se všemi těmi karikaturami, anekdotami a patetickými a těžko uvěřitelnými epizodami. Paradoxně právě ty jsou často ze života, což autoři filmu dobře věděli.(3.4.2015)

Ďalšia klasika, ktorá zachycuje jednu z najkrvavejších a najbolestnejších udalostí z II. svetovej vojny. PS: „Že zaútočia pri Normandie? Nezmysel! To predsa neodpovedá vojenskej logike!“ Osobné hodnotenie: 82% (****) (10.5.2015)

Ale bral som do úvahy aj rok výroby. Bojové sekvencie boli super a tých pár naivných momentov v dialógoch sa myslím dá odpustiť. A hviezdu dávam aj zato, že Nemci hovorili výhradne nemecky. To sa dnes už nevidí :).(24.5.2015)

• PeterJon

Príliš veľa postáv na to, aby som si k nim ako divák stihol vytvoriť vzťah. Mnohé z ich príbehov ostali useknuté. Celkovo nuda, málo pútavé. Posledných cca 30 minút od masovej scény útoku Francúzov (bez strihu!) bolo svižných, koniec ale to celé usekol, akoby mala byť ešte ďalšia časť...proste sklamanie(28.10.2015)

Bourvil na kole v uniformě francouzského hasiče přijel vítat spojence přímo na pláž hned po vylodění. A dál je tam pár humorných hlášek. Film má obrovskou výpravu a komparz a v té době jistě bylo ještě spousty válečné techniky, která se dala použít. Ale je až nekonečný a formát 4:3 taky leckoho překvapí. Kdysi jsem viděl tu původní černobílou verzi a ta mi přišla mnohem víc autentická. 70%(27.6.2016)

Skvelá historická vernosť + výborná kamera&výprava - tu proste nie je o čom diskutovať(4.4.2009)

Den D z pohledu spojenců nabitý hvězdami. Několik nezapomenutelných scén například s Henry Fondou na pláži Omaha, jak s hůlkou (nemám na mysli Daniela) poskakuje od jednoho železného kříže ke druhému napříč pláží. Dále irská jednotka s dudákem, no nářez... určitě doporučuju alespoň jednou v životě vidět.(16.1.2010)

Film trochu trpí starobou a z toho plynoucí malou realističností (krev nevidět) a nějak nevzbuzuje žádné pocity, ani jsem těm Spojencům moc nefandil, Němci mi přišli skoro zajímavější :-) Ale jinak je zpracování na dobré úrovni a děj nenudí.(16.10.2010)

Jeden z nejlepších válečných filmů.(31.7.2011)

Trosku mam problem s filmem, kde neni hlavnich postav, jen vedlejsich. Diky tomu dej se toci pouze podle historickych udalosti a tak to je taky tak trosku dokument a rekonstrukce historie. Velkoryse natocene s mnoha komparzisty, coz se dnes jen tak nevidi. Za zminku stoji jedna neuveritelne dlouha akce bez strihu, kdyz spojenci obsazuji mesto, natacena nejspis z vrtulniku. To je teda naprosta bomba. (ke konci filmu). Poctiva valecna filmarina.(16.7.2012)

Chybí mi tam detaily. Nápisy a drobnosti - a jak zde napsali jiní, moc mě to nevtáhlo. Líbilo, ale nevtáhlo do linie...(4.1.2013)

Film, ve kterém se setkaly tehdejší herecké hvězdy, a který zobrazuje Den D (a období jemu předcházející) nejen z pohledu "obyčejných" vojáků, ale i z hlediska celkové strategie generálních štábů hlavních akterů (tento druhý moment mi v mnoha novodobých válečných filmech chybí, protože ty jsou často zaměřeny na individuální osudy hlavní - často smyšlené - postavy - a to mě opravdu u válečných filmů nezajímá, a i proto Zachraňte vojína Ryana z mého pohledu za Nejdelším dnem značně pokulhává). Nejdelší den je poctivá filmařina, žádné digitální technologie, ale pěkně nahnat komparzisty na plac a vyrobit si modely letadel. Nejlepší válečný film všech dob.(26.1.2014)

Od vylodění v Normandii bych očekával tak trochu více akce (vlastně spíš o dost více), krve, nečekaných úmrtí, napětí, krizových situací atd. Bohužel v tomhle filmu je válka popisována vlastně tak nějak nekonfliktně. Samozřejmě je tam jisté množství zabitých, aby taky ne!! Jenže nikomu to nevezme půlku hlavy, všichni lehají po zásahu do břicha s takovou samozřejmostí až se vám chce smát. Věřím, že novější zpracování by filmu dost pomohlo, tohle je točeno pro jiné než současné diváky.(17.2.2015)

Klady: i přes dlouhou stopáž zajímavé; davové scény; herecké obsazeni; výprava a kamera. Zápory: hodně proamerické, z francouzských domorodců udělali šašky; kolorovaná verze.(5.4.2016)

• tatopulos

Nejlepší válečný film ? To snad ne. Neviděli jste Tora! Tora! Tora! nebo Tenkou červenou linii nebo Bitvu o Británii ? Nesrovnatelné s Ozerovovým Osvobozením, Stalingradem a Bojem o Moskvu. To je tak, když se sejdou westernový hrdina Johny Wayne, nosáč bez videa Bourvil a hodnej strejda Robert Mitchum. Co mě nejvíc iritovalo, že skutečné vylodění a bitva je ve filmu asi jen hodinu ! Předtím jsme "nedočkaví", kdy to konečně propukne, poslechneme si chválu na hvězdy a pruhy. Mezi spojeneckými vojáky neprobíhá žádná vazba- nenávist, vztek, pouze vojenská poslušnost, subordinace a dost. Za to z německé strany je cítit strach z Dne D, pak zase mýtus neporazitelnosti, osudová naivita. Před vyloděním probíhají nudně natočené diverzní akce bez napětí jako příprava na invazi do Normandie, nahlédneme do skleníku místního nacisty. Co se mi líbilo- byl pohled do Rommelova křídla, nacisté, kteří byli úplně mimo válečnou realitu a mysleli si, že se vše děje podle jejich válečné logiky.(17.8.2017)

Plejáda hviezd ktorého sila nieje v hereckých výkonoch ale v bojových scénach. Vylodenie je jednoznačne vrcholom filmu. Snímok nemá jedného hlavného hrdinu, ale každý je hlavný hrdina, čo spôsobuje pri takom počte hviezd že väčšina nemá čo hrať a poväčšinou ich pôsobenie vo filme nepresahuje 5 v lepšom prípade 10 minút. V žánri vojnového filmu ide určite o nadpriemerné dielko, pri ktorom som sa príliš nenudil. Len toho humoru tam bolo až príliš, niekedy sa snímok podobal na parodiu, vojna predsa nieje strnda, aj kedˇ aj tu platí pravidlo že bez humoru sa prežiť nedá, no niekedy to bolo až príliš na hrane.(27.6.2004)

Nejdelší den je asi nejdelší válečný film, co jsem kdy viděl. Vzhledem k době vzniku mu nelze nic vyčíst, spíše obdivovat nápaditost a velkorysost s jakou byl natočen. Potěší i chvilkové zapojení "Jamese Bonda" s blembákem na hlavě a typickým úsměvem. Takže se rád na tento dobový velkofilm znovu podívám.(13.5.2011)

Ne, nejdelší den, ale nejdelší film! :D Dobře propracovaná filmová epopej, která i navzdory času zůstává skvělou.(8.9.2012)

V podstatě černobílej tatínek Vojína Ryana,a velmi působivý i přesto že film je už nějaký ten pátek na světě.Velmi dobře a poutavě natočené válečné drama popisující všechny přípravy až k vylodění v Normandii,tedy Dni D.Vynikající obsazení hereckých legend tehdejšího stříbrného plátna 60-tých let.Film je natočen v oboustraném úhlu pohledu obou znepřátelených stran což je jěště zajímavější.Tedy Spojenců kontra německé armády-Wehrmachtu ve službách tehdejší nechvalně proslulé Třetí říše.Na svou dobu taktéž vynikající až megalomanské bojové scény.Jistě jeden z těch nejlepších válečných filmů ze staršího data 90%(19.1.2013)

Jeden z najlepšie urobených veľkofilmov s tak obrovskou stafážou, to vyžadovalo špičkovú pilotáž. Klobúk dole pred réžiou a štábom. Napriek dĺžke filmu to má stále primeraný spád a film nenudí. Celé to vyžaduje maličkosť, mať nadštandardný vzťah k tak pohnutej etape histórie ako bola II. WW. Samozrejme "farebnosť" filmu dodáva najmä vysoká koncentrácia filmových hviezd tej tak dávno minulej doby.(6.12.2013)

Historický velkofilm zobrazující historickou událost. V době natáčení snímku byly události ze Dne D ještě poměrně čerstvé a o to více oceňuji snahu o objektivitu a šetření s americkým patriotismem, se kterým si spousta podobně zaměřených děl tyká. Jedná se ale o film, který by měl bezpochyby vidět každý, aby se na události, které rozhodovaly o výsledku 2. světové války, nikdy nezapomnělo, protože pamětníků rychle ubývá. Ostatně za pár dní už to bude 70 let...(28.5.2014)

• platzman

Teda lidi, vy si snad pícháte... Totálně nereálné pimprlové divadýlko, herci přehrávají o stošest, trousí "moudra" že by jeden blil. Tady že není tuna patosu jako v Ryanovi? o m g ... Vojáci se pohybují jak baleťáci, střílí zásadně od pasu a skutečný kvér zaručeně nedrželi v ruce... Jsou filmy které nestárnou. Tenhle mezi ně skutečně nepatří. Pokud chcete starší film o WW2, A bridge too far je asi stokrát lepší (i když na dnešní dobu už taky hodně překonaný). Jinak zůstaňte u Ryana a Band of Brothers.(7.6.2014)

Na svoju dobu veľmi kvalitný film, ale... Nepopieram žiadne historické súvislosti, dokonca som už dávnejšie čítal aj o parašutistovi, ktorý pristál na veži, len mám dojem, že to mohlo byť natočené trošku vážnejšie. Pripadlo mi totiž, že z niektorých scén si brali inšpiráciu Les Charlots do Bažantov :-)... práve preto nie plný početr...ale inak naozaj odporúčam...(1.10.2014)

Velmi dobře udělané, i první část, kde se zdánlivě nic neděle, je velmi nabitá, druhá část je jedna velká akce, která je fakt dobrá. 75%, 27.28.6.2016.(28.6.2016)

Celkem nudný, nezáživný a nadhodnocený film. Může se líbit snad jen zarytým fanouškům válečných snímků. Bez pořádného děje. Za mě maximálně 3 hvězdy. Vůbec se nemůže rovnat dvěma nejlepším válečných filmům: Zachraňte vojína Ryana a Schindlerův seznam, náhodou oba od Spielberga.(23.8.2016)

Prostě paráda.Oslava nejdelšího dne. :)(7.6.2018)

Na tú dobu fakt perfektne spracovaná dráma o najväčšej vojenskej operácii. Niektoré bojové zábery su skvelé a priam neskutočne autentické. Odporúčam. HODNOTENIE 8,5/10(22.6.2019)

6.6. som sa narodil, takze tento deň mám pochopiteľne celkom rád. Verím tomu, že v Normandii roku pána 1944 z neho moc nadšení neboli. K filmu: Jeden z mála, ktorý neukazuje amíkov ako namakaných superhrdinov, ale ako obyčajných ľudí, ktorí majú strach, zažívajú paniku, chaosia, trpia, strieľajú sa medzi sebou.. Vojnovým fanatikom nezmie chýbať v zbierke :o)(5.3.2004)

Perfektný film s hviezdnym obsadením ukazujúci divákom všetky udalosti predchádzajúce vylodeniu spojencov v Normandii, ako aj samotnu inváziu. Napätie a dramatično popretkávané naozaj podarenými smiešnymi vsuvkami na uvoľnenie atmosféry (napr. Sean Connery je úplný smieško) človeka drží od začiatku až po koniec. Tri hodiny je však naozaj príliš dlho a americký heroizmus je samozrejme preháňaný.(4.2.2009)

Výborná výprava a skvěle zvládnuté bojové scény a k tomu všemu byla namíchána pěkná zvuková kulisa (zvony, pochody...). Filmu se dá vytknout snad jen ta dlouhá stopáž a pro mě osobně i to, že dopředu znáte celou osu filmu.(28.9.2009)

Je veliká škoda že se takovéto filmy již netočí, z každého záběru je cítit nadšení, cit a láska k filmařskému řemeslu. Vynikající zpracování a takřka bezchybné herecké výkony na všech stranách! Zajímalo by mne, jak by takovýto film dopadl v moderním zpracování. Každopádně trochu škoda, že téma leteckých výsadku je zde trochu v pozadí a více času je dáno vyloďovacím operacím. Co se dá dělat, i přesto jasných 5*.(15.10.2010)

Spolu s Mostem přes řeku Kwai můj nejoblíbenější válečný film, bez počítačové animace, bez velkých efektů, každou z částí (německou, americkou, britskou) režíroval jeden režisér, monumentální záběry stovek se vylodujících vojáků, komplexní průřez zázemím všech zúčastněných stran, to vše z doby, kdy 2. světová válka ještě nebyla pouze zastrčená vzpomínka několika stařičkých veteránů, bez patosu, bez hrdinství ("Kdo vlastně vyhrál?"), lidsky, důstojně, citlivě. Je s podivem kolik hvězd tehdejších, minulých a budoucích se sešlo na tomto jednom projektu, každá dostala svůj prostor, a přitom se podařilo udržet tempo a kompaktnost. Černobílá kamera byla asi zvolena z důvodu finančních, jinak se to snad u velkofilmu z roku 1962 nedá vysvětlit, ovšem navozuje tu správnou atmosféru. Perfektní je vystižení národních povah všech zúčastněných stran, strnulých, perfektně organizovaných a salutujících Němců, neukázněných, avšak statečných Američanů, samorostlých a zarputilých Britů, srdnatých Francouzů. Vážnou akci přerušuje několik vtipných, ne však trapných momentů (hasič se šampaňským na kole, řádové sestry v kulometné palbě, Francouz mávající při bombardování vlajkou, Němec na oslu) které pouze dokumentují, jak je válka nejen děsivá, avšak též nelogická. A oblíbené scény? Lord Lovat vyloďující se ve svetru, dudák hrající po kolena v přílivu a v plné palbě, seskok Američanů na obsazené město a mnoho, mnoho dalších. Jednoznačně 5*(4.2.2011)

nemohu, než smeknout před Woodyho komentářem níže. Ten říká vše. A když si k tomu ještě připočítám, že jsem v těch místech byla (nevím, zda všechny, ale určitě se hodně záběrů natáčelo na Omaze - ne jako Ryan jinde) a představím si, co jsem tam cítila....líto mi kupodivu bylo všech, Rangerů i Němců, tak zmařené životy. Film je to prostě velice reálná, silná a moc smutná srdcovka.(14.7.2012)

Tento snímek se stává fascinujícím pohledem na důkladné přípravy i chybné a náhodné události, které rozhodly o výsledku války. Uváděn ve své původní černobílé verzi je Nejdelší den, živým-hodinu po hodině zachyceným předělem historické události. Ztvárněný hvězdným mezinárodním obsazením, vyprávěný z perspektivy obou zúčastněných stran. Film Nejdelší den, vítěz dvou Oscarů (zvláštní efekty, výprava) se řadí mezi nejlepší Hollywoodské-skutečné válečné filmy.(2.10.2013)

Skvělá kamera, příběh, obsazení... tento válečný film prostě nemá chybu. Skoro jsem si připadal, jako kdybych s nimi prožíval Den D. Bylo to drsné, působivé a tento film vysekává poklonu všem válečným hrdinům toho i dalších dnů. Odvedli dobrou práci.(22.6.2014)

Velký film o nejdelším dnu, který napjatě očekávali nejen Spojenci. "Tady máš a hejbni s sebou." Velké herecké hvězdy v rolích již legendárních velitelů nebo obyčejných hrdinů. "Slyšel jsem dvě kliknutí." Poctivý film o velkém okamžiku, který se nenatáhl do délky jednoho dne. "Myslel jsem, že jsem ztracen. A kdo není?"(20.2.2016)

sice "nedokonalé" ale za 5 už jen z historicko-komparzního pohledu, spočátku trochu vláčné jak přípravy dne D, ale vyprávěním a duslednou chronologii událostí bitvy velice dukladní dílo, brát v úvahu vtedejší možnosti a znovu mně napadá, že tyhle filmy se už moc netočí ( nové "vojnovky" jsou spíš pokusy o ukázku nových prvku pohledu na válku jako výsledek toho, že každý režisér si chce trhnout svou extravagantní cestu, co mu technika a současné natáčecí možnosti dovolí - viď Dunkirk, Saving Private Ryan také o téhle bitvě a pod. ), trochu nevýrazné herecké výkony ( jde tu ale hlavně o děj ) a možná 10-15 min. z mého vnímaní nepotrebného času, ostatní je ale fajn, vojenské omyly typu procházky nepŕátelských čet vedle sebe, jazykový omyl "bitte" a 2 signální klepnutí sú drsnou ukázkou, že válka sice muže byt mapována a řízena, ale tragikomickým a neočekávaným činem se jen hemží ( také parašutistický výcvik a jeho výsledek ). Co dokazuje pěkně záverečná scéna "trojice" s príslušným výstižným komentářem. 4,5(20.11.2017)