Nejdelší den

USA, 1962, 171 min

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

Maurice Jarre

Eddie Albert, Paul Anka, Arletty, Jean-Louis Barrault, Richard Beymer, Hans Christian Blech, Bourvil, Richard Burton, Wolfgang Büttner, Red Buttons, Pauline Carton, Sean Connery, Ray Danton, Irina Demick, Fabian, Mel Ferrer, Henry Fonda, Steve Forrest, Gert Fröbe, Leo Genn, John Gregson, Paul Hartmann, Peter Helm, Werner Hinz, Donald Houston, Jeffrey Hunter, Karl John, Curd Jürgens, Alexander Knox, Peter Lawford, Fernand Ledoux, Christian Marquand, Dewey Martin, Roddy McDowall, Michael Medwin, Sal Mineo, Robert Mitchum, Kenneth More, Richard Münch, Edmond O'Brien, Leslie Phillips, Wolfgang Preiss, Ron Randell, Madeleine Renaud, Georges Rivière, Norman Rossington, Robert Ryan, Tommy Sands, George Segal, Jean Servais, Rod Steiger, Richard Todd, Tom Tryon, Peter van Eyck, Robert Wagner, Richard Wattis, Stuart Whitman, Georges Wilson, John Wayne, Daniel Gélin, Françoise Rosay, Patrick Barr, Yves Barsacq, Geoffrey Bayldon, Michael Beint, Lyndon Brook, Lucien Camiret, Jean Champion, Yvan Chiffre, Bryan Coleman, Gary Collins, John Crawford, Armin Dahlen, Mark Damon, Richard Dawson, Eugene Deckers, Gil Delamare, Michel Duchaussoy, Frank Finlay, Harry Fowler, Bernard Fox, Robert Freitag, Bernard Fresson, Harold Goodwin, Walter Gotell, Clément Harari, Ruth Hausmeister, Jack Hedley, Michael Hinz, Walter Horsbrugh, Patrick Jordan, Til Kiwe, Mickey Knox, Simon Lack, Harry Landis, Rudy Lenoir, Wolfgang Lukschy, Victor Maddern, Howard Marion-Crawford, Neil MacCallum, Edward Meeks, John Meillon, Kurt Meisel, Tony Mordente, Al Mulock, Bill Nagy, Rainer Penkert, Siân Phillips, Maurice Poli, Hartmut Reck, Trevor Reid, Heinz Reincke, Paul Edwin Roth, Marcel Rouzé, Ernst Schröder, Dietmar Schönherr, Heinz Spitzner, Hans Söhnker, Alice Tissot, Michel Tureau, Roland Urban, Lionel Vitrant, Vicco von Bülow, Dominique Zardi, Bob Steele, William Shatner, Jurij Medveděv, John Phillips, John Robinson, Arnold Gelderman

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Pocta dni D invaze v Normandii v americkém velkofilmu z roku 1962 s plejádou hereckých hvězd. Všude spousta skvělé herecké práce i vojenské akce, nicméně Spielbergův film s podobným námětem Zachraňte vojína Ryana byl o hodně drsnější a o fous lepší. Půjdu proti proudu, když řeknu, že mi kolorovaná verze vyhovuje? Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=nqFn_pM5QxU(15.2.2010)

Je veliká škoda že se takovéto filmy již netočí, z každého záběru je cítit nadšení, cit a láska k filmařskému řemeslu. Vynikající zpracování a takřka bezchybné herecké výkony na všech stranách! Zajímalo by mne, jak by takovýto film dopadl v moderním zpracování. Každopádně trochu škoda, že téma leteckých výsadku je zde trochu v pozadí a více času je dáno vyloďovacím operacím. Co se dá dělat, i přesto jasných 5*.(15.10.2010)

Spolu s Mostem přes řeku Kwai můj nejoblíbenější válečný film, bez počítačové animace, bez velkých efektů, každou z částí (německou, americkou, britskou) režíroval jeden režisér, monumentální záběry stovek se vylodujících vojáků, komplexní průřez zázemím všech zúčastněných stran, to vše z doby, kdy 2. světová válka ještě nebyla pouze zastrčená vzpomínka několika stařičkých veteránů, bez patosu, bez hrdinství ("Kdo vlastně vyhrál?"), lidsky, důstojně, citlivě. Je s podivem kolik hvězd tehdejších, minulých a budoucích se sešlo na tomto jednom projektu, každá dostala svůj prostor, a přitom se podařilo udržet tempo a kompaktnost. Černobílá kamera byla asi zvolena z důvodu finančních, jinak se to snad u velkofilmu z roku 1962 nedá vysvětlit, ovšem navozuje tu správnou atmosféru. Perfektní je vystižení národních povah všech zúčastněných stran, strnulých, perfektně organizovaných a salutujících Němců, neukázněných, avšak statečných Američanů, samorostlých a zarputilých Britů, srdnatých Francouzů. Vážnou akci přerušuje několik vtipných, ne však trapných momentů (hasič se šampaňským na kole, řádové sestry v kulometné palbě, Francouz mávající při bombardování vlajkou, Němec na oslu) které pouze dokumentují, jak je válka nejen děsivá, avšak též nelogická. A oblíbené scény? Lord Lovat vyloďující se ve svetru, dudák hrající po kolena v přílivu a v plné palbě, seskok Američanů na obsazené město a mnoho, mnoho dalších. Jednoznačně 5*(4.2.2011)

nemohu, než smeknout před Woodyho komentářem níže. Ten říká vše. A když si k tomu ještě připočítám, že jsem v těch místech byla (nevím, zda všechny, ale určitě se hodně záběrů natáčelo na Omaze - ne jako Ryan jinde) a představím si, co jsem tam cítila....líto mi kupodivu bylo všech, Rangerů i Němců, tak zmařené životy. Film je to prostě velice reálná, silná a moc smutná srdcovka.(14.7.2012)

Tento snímek se stává fascinujícím pohledem na důkladné přípravy i chybné a náhodné události, které rozhodly o výsledku války. Uváděn ve své původní černobílé verzi je Nejdelší den, živým-hodinu po hodině zachyceným předělem historické události. Ztvárněný hvězdným mezinárodním obsazením, vyprávěný z perspektivy obou zúčastněných stran. Film Nejdelší den, vítěz dvou Oscarů (zvláštní efekty, výprava) se řadí mezi nejlepší Hollywoodské-skutečné válečné filmy.(2.10.2013)

Skvělá kamera, příběh, obsazení... tento válečný film prostě nemá chybu. Skoro jsem si připadal, jako kdybych s nimi prožíval Den D. Bylo to drsné, působivé a tento film vysekává poklonu všem válečným hrdinům toho i dalších dnů. Odvedli dobrou práci.(22.6.2014)

Velký film o nejdelším dnu, který napjatě očekávali nejen Spojenci. "Tady máš a hejbni s sebou." Velké herecké hvězdy v rolích již legendárních velitelů nebo obyčejných hrdinů. "Slyšel jsem dvě kliknutí." Poctivý film o velkém okamžiku, který se nenatáhl do délky jednoho dne. "Myslel jsem, že jsem ztracen. A kdo není?"(20.2.2016)

sice "nedokonalé" ale za 5 už jen z historicko-komparzního pohledu, spočátku trochu vláčné jak přípravy dne D, ale vyprávěním a duslednou chronologii událostí bitvy velice dukladní dílo, brát v úvahu vtedejší možnosti a znovu mně napadá, že tyhle filmy se už moc netočí ( nové "vojnovky" jsou spíš pokusy o ukázku nových prvku pohledu na válku jako výsledek toho, že každý režisér si chce trhnout svou extravagantní cestu, co mu technika a současné natáčecí možnosti dovolí - viď Dunkirk, Saving Private Ryan také o téhle bitvě a pod. ), trochu nevýrazné herecké výkony ( jde tu ale hlavně o děj ) a možná 10-15 min. z mého vnímaní nepotrebného času, ostatní je ale fajn, vojenské omyly typu procházky nepŕátelských čet vedle sebe, jazykový omyl "bitte" a 2 signální klepnutí sú drsnou ukázkou, že válka sice muže byt mapována a řízena, ale tragikomickým a neočekávaným činem se jen hemží ( také parašutistický výcvik a jeho výsledek ). Co dokazuje pěkně záverečná scéna "trojice" s príslušným výstižným komentářem. 4,5(20.11.2017)

1 3 6 7 8 9 10 následující >>