Nejdelší den

USA, 1962, 171 min

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

Maurice Jarre

Eddie Albert, Paul Anka, Arletty, Jean-Louis Barrault, Richard Beymer, Hans Christian Blech, Bourvil, Richard Burton, Wolfgang Büttner, Red Buttons, Pauline Carton, Sean Connery, Ray Danton, Irina Demick, Fabian, Mel Ferrer, Henry Fonda, Steve Forrest, Gert Fröbe, Leo Genn, John Gregson, Paul Hartmann, Peter Helm, Werner Hinz, Donald Houston, Jeffrey Hunter, Karl John, Curd Jürgens, Alexander Knox, Peter Lawford, Fernand Ledoux, Christian Marquand, Dewey Martin, Roddy McDowall, Michael Medwin, Sal Mineo, Robert Mitchum, Kenneth More, Richard Münch, Edmond O'Brien, Leslie Phillips, Wolfgang Preiss, Ron Randell, Madeleine Renaud, Georges Rivière, Norman Rossington, Robert Ryan, Tommy Sands, George Segal, Jean Servais, Rod Steiger, Richard Todd, Tom Tryon, Peter van Eyck, Robert Wagner, Richard Wattis, Stuart Whitman, Georges Wilson, John Wayne, Daniel Gélin, Françoise Rosay, Patrick Barr, Yves Barsacq, Geoffrey Bayldon, Michael Beint, Lyndon Brook, Lucien Camiret, Jean Champion, Yvan Chiffre, Bryan Coleman, Gary Collins, John Crawford, Armin Dahlen, Mark Damon, Richard Dawson, Eugene Deckers, Gil Delamare, Michel Duchaussoy, Frank Finlay, Harry Fowler, Bernard Fox, Robert Freitag, Bernard Fresson, Harold Goodwin, Walter Gotell, Clément Harari, Ruth Hausmeister, Jack Hedley, Michael Hinz, Walter Horsbrugh, Patrick Jordan, Til Kiwe, Mickey Knox, Simon Lack, Harry Landis, Rudy Lenoir, Wolfgang Lukschy, Victor Maddern, Howard Marion-Crawford, Neil MacCallum, Edward Meeks, John Meillon, Kurt Meisel, Tony Mordente, Al Mulock, Bill Nagy, Rainer Penkert, Siân Phillips, Maurice Poli, Hartmut Reck, Trevor Reid, Heinz Reincke, Paul Edwin Roth, Marcel Rouzé, Ernst Schröder, Dietmar Schönherr, Heinz Spitzner, Hans Söhnker, Alice Tissot, Michel Tureau, Roland Urban, Lionel Vitrant, Vicco von Bülow, Dominique Zardi, Bob Steele, William Shatner, Jurij Medveděv, John Phillips, John Robinson, Arnold Gelderman

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Pocta dni D invaze v Normandii v americkém velkofilmu z roku 1962 s plejádou hereckých hvězd. Všude spousta skvělé herecké práce i vojenské akce, nicméně Spielbergův film s podobným námětem Zachraňte vojína Ryana byl o hodně drsnější a o fous lepší. Půjdu proti proudu, když řeknu, že mi kolorovaná verze vyhovuje? Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=nqFn_pM5QxU(15.2.2010)

Zo začiatku prvej časti sa mi zdalo, že pôjde o vojnovú konverzačku, nemalú úlohu zohrávali dokonca debaty o počasí. Ako sa ukázalo, počasie zohráva dôležitú úlohu v stratégii vojny na oboch stranách a konverzačka sa skoro zmenila na akciu. Trochu ma iritovali stereotypy, ako sú americkí vojaci družní so zábavným kolektívom a nemeckí zase strnulí so zlými vzťahmi. (23.8.2014) Druhá časť je už vojenským masakrom vo všetkej surovosti, zostáva mi nepochopiteľné, ako išli vojaci do boja celkom dobrovoľne a pokojne ako ovce na porážku. Minút bez akcie je málo, slúžia len na prednesenie nejakej myšlienky a potom sa ide znovu do boja. Nemecká strana je už zobrazená len v náznakoch, skôr ako neschopnosť vedenia, je očividné, ktorá strana film natočila. Ale dejiny píšu víťazi, tak to iné ani nemohlo byť. Možno, keby mi film vyhovoval žánrovo, tak by to bolo aj na päť hviezd. (26.8.2014) –––– Příští stanice: Normandie. Bůh nám pomáhej. –––– Rád bych věděl, co to „bitte, bitte“ znamená. –––– Invaze v Normandii by byla proti všem pravidlům vojenské logiky. Proti všem pravidlům vůbec.(23.8.2014)

Místy, zejména v první hodince, až dokumentární film mapující události točící se kolem jednoho z nejdůležitějších dní lidské historie. No, je to ze začátku trošičku nuda, ovšem pak se rozjede akce mapující všechny aktéry vylodění a o zábavu je postaráno. Jen jsou místy zarážející chabé efekty (evidentní studio s pozadím moře atd.) a poněkud jalové znázornění jatek, která se odehrávala na pláži (krev nikde atd.). Jinak ale není co vytknout, jeden z nejlepších válečných filmů vůbec a rozhodně ten s nejhvězdnějším hereckým obsazením. (Blu-ray, orig.)(23.9.2014)

Klasika vojnových filmov,vylodenie v Normandii s plejádou hviezd a slušným spracovaním. Tri hodiny ubehnú ako voda, aj keď povedzme si rovno, kto videl Ryana sa môže nudiť.(22.10.2003)

Čas se na Nejdelším dni velice silně podepsal. Moře hvězd, tuny písku, miliony dolarů náklady a velké ambice jsou do dnes vidět. Bohužel to skoro vše dopadlo průměrně.Co se však filmu nedá upřít je snaha o věrohodnost a neutralitu (Němci zde nejsou také svině jak se dříve znázorňovali). Německá část filmu je dokonce z celého filmu nejpodařenější a to od režie, scénář a herecké výkony. Za to pohled na Den D ze strany Spojenců je nepodařený, mnozí herci jsou spíše karikaturou a hrají šablonovitě v zajetých kolejích jejich stylu (ukázkově špatný je zde třeba drsňák John Wayne). Po technické stránce se jedná na svou dobu o parádní ukázku profesionality. Bohužel co je to vše dobré, když 2/3 filmu sledujeme né moc dobře propracovyný válečný velkofilm. Kde chvíli sledujem realistické spodobnění této významné operace a zničeho nic se na obrazovce objeví tipický Ir s buldogem co stojí uprostřed pláže, kolem sviští ticíce kulek made in Protektorat B. a M. a on hláškuje a bušením své hůlky opraví opancéřované vozidlo. A takových hloupostí je ve filmu spousty.(27.7.2007)

• Milan25

Zastihl jsem chvíli v televizi. Bylo to zrovna nějaká výsadková akce, kde parašutisté přistávali tak zajímavě (do studny, do kurníku, králíkárny a na jiná zábavná místa), že jsem měl domnění, že se jedná o nějakou válečnou parodii. A ono ejhle, je to válečné drama.(17.2.2010)

Dnes jsem si tohoto filmu všiml poprvé a jakmile jsem zjistil, že je o vylodění v Normandii tak jsem musel stahovat. Má to skoro tři hodiny a já tak dlouhé filmy nemám příliš v lásce, tady mi to ovšem vůbec nevadilo. První hodina filmu byla téměř bez akce ale přesto to bylo hodně zajímavé, všechno výborně popsané. Líbil se mi i seskok parašutistů který byl udělán výborně, vylodění též nebylo špatné ale v Ryanovi bylo samozřejmě mnohem lepší, boje u Pointe du Hoc jsou ale opět zpracované velmi dobře. Trošku mi ve filmu ještě chyběla nějaká postava, kterou bych si mohl oblíbit, přesto dávám zasloužených pět.(23.8.2012)

Velice pěkný válečňák...masa herců kteří tvoří věrohodné těleso skutečné armády...hlavně mne potěšil Henry Fonda,Rod Steiger nebo Robert Mitchum...nedá se mluvit o hlavních či vedlejších postavách...tady jsou všichni vojáci na jednom blátě...a to se mi líbí.(2.4.2006)

Holy fucking hell! Je ironií mít tak skvělý film na DVD s tak zkurvenou stopou. :-/ No jo, neúspěšný rozpoznávač klapačky nebo parašutista ze studánky by si o tom asi pomysleli svoje.(30.8.2008)

Copak by člověk mohl dát tak skvěle megalomanskému snímku s tolika hereckými esy jiné hodnocení?(5.4.2010)

Jeden z nejlepších válečných snímků, které bych označil jako hraný dokument, se skvělým hereckým obsazením. Stálice i vycházející hvězdy, jako Henry Fonda, Bourvil, Richard Burton, Mel Ferrer, Sean Connery, Curd Jürgens, Robert Mitchum, Kenneth More, Rod Steiger, John Wayne, George Segal, Paul Anka a další dodali příběhu svým uměním určitou autenticitu. Málokdy se předtím i poté sešlo v jednom filmu tolik hvězd. Snad ještě pro některé další snímky, jako Bitva v Ardenách, Příliš vzdálený most nebo Bitva O Midway je charakteristické, že s v nich sešla spousta hereckých hvězd. Zajímavé je, že se vždy jednalo o válečné filmy. Dnes by to již producenti nezaplatili. Režiséři (natočení tak rozsáhlého filmu s tolika herci a příběhy logicky nebylo v silách jednoho člověka) rozehrávají spoustu příběhů jednoho dne, který patří k nejvýznamnějším v novodobých dějinách. Film je natočen bez zbytečně přehnaných drastických scén (ve kterých si libují režiséři současných válečných snímků), ale přitom vyznívá dostatečně hodnověrně. Jednoznačně za 5. Dal bych i více, kdyby to šlo.(23.1.2012)

Velmi povedený válečný film. Novodobý Pacifik a jemu podobné mu nesahají ani po kolena.(22.5.2010)

Film o vylodění v Normandii. Muselo to v té době být hodně drahé a bomba. Velkolepé bojové sekvence. Ale přece jenom už je to dávno, už známe o dost lepší. Hodně věcí je dost neuvěřitelných, nadsazených, ony velkolepé souboje jsou tedy často zkažené dost nereálným chováním účastníků určeným pro film, které prostě nepřipadá v úvahu a na to jsem se nemusel vyloďovat v Normandii nebo seskakovat se stoprvní. Němci jsou velmi hloupí a protivní, Američané velmi chytří a sympatičtí. Přesto byste třeba před dvaceti lety hledali lepší film z druhé světové jenom hodně obtížně.(27.2.2014)

Prvú zmienku o tomto filme som započul v seriály Frasier. Od vtedy si pamätám jeho názov a len tá dosť vysoko nastavená minutáž ma odradzovala od sledovania. No uznajte, kto si nájde tri hodiny v kuse pozerať film? Lenže ako veľký fanúšik filmov z druhej svetovej vojny som nemohol nechať tento klenot zapadnúť prachom. Nadišiel deň D aj pre mňa a pustil som sa do toho. Vlastne celé je to o vylodení v Normandií. Celých 178 minút sa odohrá na plážach Juno, Gold, Sword, Utah a Omaha. Vo filme nájdeme dokonalé a výstižné citáty, ktoré by napadli asi každého kto tam musel a bol nasadený. Či už tu boli paragáni, rangery alebo len obyčajný vojaci. Neviem si ani predstaviť čo museli títo chlapi prežívať, keď sa ich lode a letectvo blížili ku nacistom. Zaujal ma trik s panákom, ktorý mal byť krycí manéver ako aj neschopnosť nacistov, že invázia bude úplne inde situovaná ako predpokladali. Len ma sklamalo mierne nepresné zobrazenia pláže Omaha, kde boli boje najkrutejšie. Veľké pozitívum však bolo, že každý národ rozpráva svojou rodnou rečou.(16.5.2015)

Jediný co se dá filmu vytknout je jeho délka, ale i ta se dá zvládnout. Jinak je to prvotřídní válečnej masterpiece.(1.10.2015)

Sice je na tomhle filmu znát zub času, ale i přesto pro mě zůstává nejlepším válečným filmem. Úžasné obsazení největšími hvězdami své doby, vynikající pohled na válečníky na obou stranách barikády a navíc se film nezaobírá pouze jednou bitvou dne D, ale dává přehled o všech bojích a událostech co se tehdy staly. Navíc mě dodnes udivuje ta úžasná scéna, kdy spojenci útočí a běží podél řeky dlouhou ulicí až do krytu v jednom dlouhém nepřerušeném záběru. Úžasný film(11.8.2009)

Úmorné, zdlouhavé, ale historicky cenné, plné drobných ne zas až tak známých detailů. Kdyby to mělo o hodinu míň, bylo by to mnohem koukatelnější(13.11.2010)

Opět potvrzení, že nejlepší válečné filmy se točily v šedesátých a sedmdesátých letech. Válka ještě nebyla tak daleko, takže nebylo třeba přidávat patetické hrdinství a efekt, aby se film lépe prodával. Tady jde hlavně o nejvěrnější zoprazení posledních dnů a hlavně toho toho nejdelšího (den längsten Tag ) a to ze všech možných stran a s patřičnou vyvážeností. Takže jak tomu kdysi dávno bylo zvykem, němci se ještě nenaučili anglicky a mluví svou řečí, stejně jako francouzi. Celá ta americko-britsko-německo-francouzská produkce (zabitá českým dabingem) dodává na přirozenosti, podobně jako The Great Escape. Co se týče technického zpracování, na začátku při pohledu na ty němce před plátnem jsem měl obavy, ty se ale brzo rozplynuly. Bojové scény jsou na svou dobu opravdu úžasně natočené, zejména útok na kasino a přelet nad pláží. Ten německý pilot byl vůbec nejlepší postava filmu. Samozřejmě nelze se ubránit srovnání s Ryanem, jehož úvodní scéna je sice ještě lepší, nicméně je to jen krátká epizodka proti kvantitě scén zde. Nemluvě o tom, že zbytek Ryana byl proti tomuhle už jen patetický exkrement. Kvůli pár věcem ale stejně nedám plný počet, film je přece jen až příliš roztahaný a rozmělněný mezi příliš mnoho postav a dnes už nejsem schopný udržet tři hodiny plnou koncentraci. O pár scén by se to dalo zkrátit, zejména o tu s vyhranými penězi na začátku. Druhý nedostatek, a zde souhlasím s jedním německým generálem, velký nedostatek luftwaffe a letectva obecně. 85%(31.1.2015)

Jeden z prvních ucelených pohledů na Den D.(5.3.2015)

Jak je možné, že o téhle klasice jsem nikdy neslyšel? Wayne a spol. ve filmu přinejmenším stejně dobrém, jako je Zachraňte Ryana. Ovšem místo epických bitev a potoků krve se tvůrci zaměřili spíš na taktiku boje a pohled ze všech možných úhlů.(24.1.2012)

Výborný válečný film ve všech ohledech. Momumentální epos. Nádherné dlouhé dechberoucí záběry bez zbytečně překotného chaotického střihu a laciných grafických triků. Reálně intepretovány a rekonstruovány jednotlivé charaktery a události (až na absenci černochů). I přestože film postrádá hudební pozadí, atmosféra je hutná a dramatická, skláním kloubouk před režií. Sto procent.(26.5.2010)