Nejdelší den

USA, 1962, 171 min

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

Maurice Jarre

Eddie Albert, Paul Anka, Arletty, Jean-Louis Barrault, Richard Beymer, Hans Christian Blech, Bourvil, Richard Burton, Wolfgang Büttner, Red Buttons, Pauline Carton, Sean Connery, Ray Danton, Irina Demick, Fabian, Mel Ferrer, Henry Fonda, Steve Forrest, Gert Fröbe, Leo Genn, John Gregson, Paul Hartmann, Peter Helm, Werner Hinz, Donald Houston, Jeffrey Hunter, Karl John, Curd Jürgens, Alexander Knox, Peter Lawford, Fernand Ledoux, Christian Marquand, Dewey Martin, Roddy McDowall, Michael Medwin, Sal Mineo, Robert Mitchum, Kenneth More, Richard Münch, Edmond O'Brien, Leslie Phillips, Wolfgang Preiss, Ron Randell, Madeleine Renaud, Georges Rivière, Norman Rossington, Robert Ryan, Tommy Sands, George Segal, Jean Servais, Rod Steiger, Richard Todd, Tom Tryon, Peter van Eyck, Robert Wagner, Richard Wattis, Stuart Whitman, Georges Wilson, John Wayne, Daniel Gélin, Françoise Rosay, Patrick Barr, Yves Barsacq, Geoffrey Bayldon, Michael Beint, Lyndon Brook, Lucien Camiret, Jean Champion, Yvan Chiffre, Bryan Coleman, Gary Collins, John Crawford, Armin Dahlen, Mark Damon, Richard Dawson, Eugene Deckers, Gil Delamare, Michel Duchaussoy, Frank Finlay, Harry Fowler, Bernard Fox, Robert Freitag, Bernard Fresson, Harold Goodwin, Walter Gotell, Clément Harari, Ruth Hausmeister, Jack Hedley, Michael Hinz, Walter Horsbrugh, Patrick Jordan, Til Kiwe, Mickey Knox, Simon Lack, Harry Landis, Rudy Lenoir, Wolfgang Lukschy, Victor Maddern, Howard Marion-Crawford, Neil MacCallum, Edward Meeks, John Meillon, Kurt Meisel, Tony Mordente, Al Mulock, Bill Nagy, Rainer Penkert, Siân Phillips, Maurice Poli, Hartmut Reck, Trevor Reid, Heinz Reincke, Paul Edwin Roth, Marcel Rouzé, Ernst Schröder, Dietmar Schönherr, Heinz Spitzner, Hans Söhnker, Alice Tissot, Michel Tureau, Roland Urban, Lionel Vitrant, Vicco von Bülow, Dominique Zardi, Bob Steele, William Shatner, Jurij Medveděv, John Phillips, John Robinson, Arnold Gelderman

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Pocta dni D invaze v Normandii v americkém velkofilmu z roku 1962 s plejádou hereckých hvězd. Všude spousta skvělé herecké práce i vojenské akce, nicméně Spielbergův film s podobným námětem Zachraňte vojína Ryana byl o hodně drsnější a o fous lepší. Půjdu proti proudu, když řeknu, že mi kolorovaná verze vyhovuje? Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=nqFn_pM5QxU(15.2.2010)

Stara nehrdzavejuca klasika medzi vojnovymi filmy, ktory je stale atraktivny aj po dlhej dobe, ked vznikol tento velkofilm. Ani jeho extremne dlha stopaz ma vobec nenudila a film mi plynul velmi rychlo az pokial neskoncil pri zaverecnych titulkoch. Akcii je tam dost. Ako prva bol vysadok parasutistov a potom nasledne kultove vylodenie v Normandii, kde sa Nemci branili zubami nechtami. Boje neboli vobec odflaknute a boli fakt premyslene do posledneho detailu. Vo filme si zahralo kvantum znamych hercov z tej doby a este som si aj vsimol, ze do filmu aj vtesnali nepatrne komedialne prvky a to konkretne napriklad, ked spojenci mali ten signal s tym kvakadlom, ci co to bolo. On sa mu ozval, ale to bol Nemec a jeho odozva bolo nabitie zbrane a to sa podobalo na ten signal. To bol taky cierny humor. Takychto komedialnych prvkov je tam viacej, co len film troska spestrilo inym zanrom:) Velmi pekne sa aj pozeralo na to dobijanie toho hotelu, kde boli zabarikadovani Nemci a boli ozbrojeni az po zuby. Na filme sa vobec nesetrilo a to aj bolo vidiet a preto mu davam za krasny filmovy zazitok plny pocet cervenych hviezdiciek:)(7.10.2011)

100%(3.2.2013)

Jeden z nejfantastičtějších a nejkomplexnějších válečných filmů ever made.(9.3.2013)

Ike to rozhodl, Monty s nadšením přijal a Áda prospal. A když se konečně vzbudil do špatné nálady, byl i nadále přesvědčen o tom, že tohle je jen zástěrka a že invaze se přece jen uskuteční v Pas-de-Calais ... no tak jak to asi mohlo nakonec dopadnou. Tenhle film jsem si dala tak trochu jako oslavu - když je dneska 6.6... Vylodění v Normandii patří mezi mé nejoblíbenější operace II. světové, takže jsem asi v hloubi duše přece jen dobrý člověk, když fandím spojencům. :-) Bohužel si přes všechen čtený i viděný materiál, nedokážu zapamatovat všech pět pláží, na kterých se spojenci vylodili. Já jsem asi vážně retardovaná. Vždycky je zmíněná především Krvavá Omaha, protože tam kvůli útesům a skvělé německé obraně zařvalo nejvíc Amíků. Paxe mluví ještě o Utahu, kde proběhlo první vylodění a kde měl Roosvelt tak trochu štěstí, když ho vlny zavály jinam, kde nebyla tak účinná obrana. A ještě si pamatuju Juno, kterou měli ovládnout Kanaďané. Kdo ví proč, většinou zapomenu na chudáky Anglány, kterým připadly pláže Gold a Sword. Tak - teď jsem si to hezky zrekapitulovala a jsem zvědavá, za jak dlouho to zas zapomenu. Vůbec se nesnažím orientovat, jaký číslo měly jednotlivé divize - to už je nad moje chápaní. Ono je to asi stejně jedno, když tam vládl takovej zmatek - nejen na pláži, ale i ve vnitrozemí. Já jsem ráda, že si pamatuju aspoň zásadní generály. Ten nejdůležitější německý, si klidně slavil narozeniny své staré a než se do Francie dostal, byl večer. Škoda, protože to byl právě Rommel, který označení "Nejdelší den" použil. Co škoda není, že si neprosadil svou taktiku obrany a musel udělat kompromis se svým nadřízeným Rundstedtem - tanky vyčkávaly a při přesunu byly úspěšně leteckými útoky ničeny. Kdyby tak úspěšně pracovali i bombometčíci, mohli zasáhnout aspoň jedno kulometný hnízdo nebo bunkr. Ale jelikož se báli, aby nemrštili bomby na spojenecký lodě, trefili leda hovno. Teda spíš krávy dva kilometry od pobřeží. Obdobně "přesně" dopadali i výsadkáři. Pro některý nejdelší den skončil dřív, než začal. Spojenci sice ve vzduchu moc úspěšní nebyli, ale furt lepší než protivník, kterej v podstatě ani nevzlétl. Poprvé jsem ovšem slyšela o gumových parašutistech. Škoda, že nám filmaři neukázali obdobné vychytávky, kterýma se pyšnilo loďstvo resp. pozemáci - jako lodě s plachtami, aby se tanky dostaly snadněji na břeh, tanky s plamenomety... Ale i tak to bylo monstrózní. Spoustu techniky, vojáků a bojů jsem si dokonale užívala. Pozitivní taky byl pohled všech zúčastněných stran a mluvení v jejich jazyce. Včetně francouzského odboje, na který se často zapomíná. A tak když zazní nejen první sloka Verlainovy Podzimní písně, ale i hesla: "John má dlouhý knír... Edwardova fena vrhla pět krásných štěňat sedmého ledna... Miluji siamské kočky..." celý odboj začne plnit své úkoly. I když je film plný hvězdných jmen, jen málokdy se potkají a třeba takovej Connery se objeví až po dvou hodinách a to ještě v ne příliš výrazné úloze a Wayne se výjimečně neprohání na koni, ale na vozíku se střelivem. Všude zuří válka, což nevadí snad jen tučňákům - jeptiškám, který se tam prochází s vírou, že je Bůh ochrání a holubům, kteří si klidně letí na opačnou stranu. Zrádci. A když už je konečně dobita i Omaha a Nejdelší den končí s písní na rtech, my víme, že ještě rozhodně není vyhráno... a úchyl jako já se těší, až tohle uvidí znova! Jeden z 501 filmů, které musíte vidět "Mohutné přípravy, chyby i náhodné události, které se podílely na výsledku, dodávají snímku na realismu... Scénář Cornelia Ryana je fakticky nejpřesnější, jaký jen může být. Nekonečná přehlídka hvězd vytváří rafinovanou směs realismu a síly hollywoodských "stars". Přesnost bojových scén je neuvěřitelná."(6.6.2015)

Skvělá, téměř dokumentárně laděná rekonstrukce vylodění spojenců v Normandii v červnu 1944. Mnoho výborných herců, hvězdy první velikosti - ve všech směrech prvotřídní válečný film. Scény jsou opravdu věrohodné, je zachována i věrnost historickým faktům.(11.2.2003)

Takovy o 15 let starší, a o něco horší A Bridge Too Far. Obsazení je stejně hvězdné a komparz podobně pompézní, avšak patosu a rádoby komických scén, které se příliš nepovedli, je tu víc. Stejně tak na úrovni zpracování je vidět těch 15 let rozdílu. Trochu to sice maskuje černobílý háv, který pro někoho může být u válečného filmu příjemnejší než "moderní barvy", ale papírová letadla a záběry z kokpitů natáčené oproti plakátu dnes prostě už nejsou in. I přes některé zcela úžasné scény (jako setkání dvou skupin vojáků jdoucích podél zídky) jsou tyto 4 hvězdičky pro mě slabšími čtyřmi.(12.6.2010)

Úžasný film, kterému se skutečně dá vytknout jen máloco. Tolik hereckých hvězd pohromadě.... Také se mi líbí absence snahy o nějakou milostnou zápletku, což je jinak přítomno skoro v každém současném válečném snímku.(5.7.2010)

Dlouhý černobílý film, který nenudí? No ano, je to skutečně možné...Atraktivitě rozhodně přidává použití originálních jazyků jednotlivých zúčastněných zemí...Aneb tak nějak to více méně bylo...Více méně...(18.11.2011)

Ačkoliv je to místy přetažené za vlasy, je to povedené dílo, i přes neexistenci moderních filmařských triků. Osobně mám raději vidět nabíhat pod kulomety komparzisty než nějaké počítačové panáky. Každá scéna se musela podrobně promýšlet, dnes je to bohužel samý počítač. Herecké obsazení té doby v tomhle válečném eposu to je prostě žrádlo pro milovníky klasických válečných filmů.(25.3.2012)

Výborně natočený válečný film z druhé světové války, vyniká jak výpravou, tak hudbou, i množstvím známých jmen v hlavních i vedlějších rolích. Bohužel, ten film funguje na 5* do doby, než se začne bojovat. Pak už je to jen taškařice, kde vojáčci jen žertovně rozhazují rukama a padají na zem...zestárlo to a diváka do děje už to prostě nevtáhne. Ale vše ostatní funguje a alespoň jednou se to vidět musí.(9.8.2014)

Pokial ide o Den D tak sa mi okamzite objavi pred ocami vojak Ryan. Vlastne objaviL, lebo teraz vidim frajera Johnyho Wayna, mladasa Conneryho a blazniveho frantika vitajuceho spojenecke bombardovanie. Alebo to, ze vojaci stravili tyzdne na palube lodi, pripraveni na invaziu. Cakal sa len na pokyn z hora. Tam kde Spielberg uchvacuje akcnostou a surovostou, zaskakuje Dlhy den az priam dokumentaristickou obsiahlostou. Vidime tak uz vyssie spominane dlhe dni cakania, ale aj nemecku neschopnost vcas reagovat. Ano, je tam aj to americke "uber alle", kovbojovi Waynovi to ale lahko odpustim.(10.4.2015)

Od plánovania invázie, cez výsadky až po samotné realisticky natočené boje, to obsahuje všetko, čo by mal obsahovať ten najkvalitnejší detailný dokument o Dni D. Tu sa však bavíme o vojnovom veľkofilme, ktorý je vynikajúci, obzvlášť vynikajúco nasnímaný, s kopou kvalitných hercov, len mi v ňom chýbajú nejaké srdcevrúce scény pri ktorých by vám nebol ľahostajný život konkrétnej postavy. Zrejme to v tomto prípade ale nešlo tak spraviť. Veľmi profesionálne spracované. Spielberg určite tento film videl.(29.1.2017)

Určitě jsou již o D-day lépe udělané filmy, ale vezmeme-li v úvahu technické možnosti tehdejší doby a, dle mého malého rozhledu, asi originální nápad podívat se na to očima všech zúčastněných stran, jedná se určitě o výborný válečný film. Mimochodem zdá se mi to ne bo je opravdu Herectví Johna Wayna naprosto nepatřičné mimo jeho "rodný" žánr? Měl jsem pocit, že jeho výkon je v tomto filmu naprosto nejhorší.(10.7.2003)

Dokonalý válečný film natočený podle knihy C.Ryana a za podpory spousty válečných veteránů. Kniha byla stejně působyvá jako film. Sposta hereckých hvězd své doby a doby budoucí. To se dnes již nevidí. Bravurně natočené bitevní scény, které se dnes už též netočí a pokud ano tak jen za pomoci PC triků a to nepůsobí tak jako stovky komparzistů. Je zde třeba naprosto dokonalá scéna natočena na jeden záběr, kdy francouští komandost útočí na německé pozice ve městě. Jednou ale naprosto zanedbatelnou vadou pro mě je J.Wayne a docela to působí propagandisticky, ale je to pořád jeden z nejlepších válečných filmů všech dob. Kam se na to hrabe vojín Ryan, který působí chvílemi docela nepřesvědčivě, ale to nakonec tento film občas taky. Pro mě dokonalý válečný film s dokonalou atmosférou. Nelze nedat 5*. PS: Co se týká hudby a hudebního doprovodu, tak ten je též naprosto skvě a ústřední melodie od P.Anky se vryje do paměti.(2.1.2008)

Prostě a jednoduše - skvělý válečný film, výborní herci, skvělá hudba a naprosto dokonalá kamera, která po právu dostala Oskara. Film sleduje události kolem jednoho z nejdůležitějších dní historie lidstva, jak ze strany spojenců, tak ze strany Němců. Přezíravost Němců se jim stala osudnou..." Prohráváme válku a Fuhrer spí a nepřeje si být buzen".....Skvělé válečné scény, ze kterých vyberu dvě za všechny: 1. Nálet dvou německých Luftwafe na pláž a 2. postup spojenců přes Sainte - Mere - Eglise, kde je vše zaznamené v jedné dlouhé scéně, jakoby z pohledu kroužícího ptáka nad městem..Dechberoucí scéna...(8.10.2009)

Najväčší deň vojenskej histórie v deň "D" invázia spojencov do Francúzska. Film v ktorom je múdro rozvrhnutý čas na menšie akcie odboja všetko pekne zapadalo do deja a veľkej invázii na záver. Miestami neviazaný humor ,prípadne napätie ktoré doslova púta diváka k obrazovke. Určite nie som sám kto si všimol pár chybičiek krásy čo sa ale dá ospravedlniť vzhľadom na to kedy bol film natočený. Zaujal ma taktiež výber hercov poväčšine sú to veteráni zo všetkých vojnových filmov 20. storočia v Hollywoode. Konečné hodnotenie 4*.(1.4.2012)

Starý, ale dobrý. Film, který stojí za to vidět.(26.8.2014)

Míval jsem tenhle film hodně rád, ale pak přišel Spielberg s Ryanem a bylo utrum. Nyní jsem se vrátil z Normandie a rozhodl jsem se mu dát ještě šanci, ale už to prostě není ono. K tomu řada nepřesností, použitá neoriginální technika (nálet Skyraiderů na pobřeží, výsadek amerických parašutistů z Lancasterů apod) ... Na druhou stranu stále spousta opravdu dobře natočených scén (dobytí mostu přes řeku Orne, útok 4. Commanda na kasino - i když ve skutečnosti opět mimo realitu, výsadek do St.-Mére-Eglise) a dobrý základ v knize Corneliuse Ryana. Takže nakonec ne až tak hrozné a vzhledem k době vzniku obhájené 4 hvězdy.(24.6.2018)

Takřka dokumentárně pojatá filmová rekonstrukce, skvěle natočená a skvěle obsazená. Snad jen je trošku moc imunní vůči hrůzám a zločinům války, ale co naplat, takové filmy se tenkrát točily.(4.6.2004)

Jeden z nejlepších válečných filmů. Při pohledu na monumentální scény vylodění se vojín Ryan může jít zahrabat. Hromada hvězd tehdejší doby v těch správných drsných rolích podtrhuje tu atmosféru zidealizované války, kdy vojáci chodili do boje s písní na rtech. "This will be the longest day..."(16.3.2007)