Nejdelší den

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

Hudba:

Maurice Jarre

Eddie Albert, Paul Anka, Arletty, Jean-Louis Barrault, Richard Beymer, Hans Christian Blech, Bourvil, Richard Burton, Wolfgang Büttner, Red Buttons (více)

6. červen 1944. Spojenecká invaze ve Francii předznamenává konec nacistické nadvlády nad Evropou. Do útoku nastupují 3 000 000 mužů, 11 000 letadel a 4 000 lodí - největší armáda, jakou kdy svět viděl. (Bontonfilm)

DocBrown

Opět potvrzení, že nejlepší válečné filmy se točily v šedesátých a sedmdesátých letech. Válka ještě nebyla tak daleko, takže nebylo třeba přidávat patetické hrdinství a efekt, aby se film lépe prodával. Tady jde hlavně o nejvěrnější zobrazení posledních dnů a hlavně toho toho nejdelšího (den längsten Tag ) a to ze všech možných stran a s patřičnou vyvážeností. Takže jak tomu kdysi dávno bylo zvykem, němci se ještě nenaučili anglicky a mluví svou řečí, stejně jako francouzi. Celá ta americko-britsko-německo-francouzská produkce (zabitá českým dabingem) dodává na přirozenosti, podobně jako The Great Escape. Co se týče technického zpracování, na začátku při pohledu na ty němce před plátnem jsem měl obavy, ty se ale brzo rozplynuly. Bojové scény jsou na svou dobu opravdu úžasně natočené, zejména útok na kasino a přelet nad pláží. Ten německý pilot byl vůbec nejlepší postava filmu. Samozřejmě nelze se ubránit srovnání s Ryanem, jehož úvodní scéna je sice ještě lepší, nicméně je to jen krátká epizodka proti kvantitě scén zde. Nemluvě o tom, že zbytek Ryana byl proti tomuhle už jen patetický exkrement. Kvůli pár věcem ale stejně nedám plný počet, film je přece jen až příliš roztahaný a rozmělněný mezi příliš mnoho postav a dnes už nejsem schopný udržet tři hodiny plnou koncentraci. O pár scén by se to dalo zkrátit, zejména o tu s vyhranými penězi na začátku. Druhý nedostatek, a zde souhlasím s jedním německým generálem, velký nedostatek luftwaffe a letectva obecně. 85% ()

Bobek27

Musim říct, že na rok 1962 se jedná o velmi kvalitní válečný snímek. Záběry ze vzduchu na dobývání Omahy a stovky vojáků v akci nebo dlouhý záběr na dobývání Ouistrehamu byly parádní. ()

Ještěřák

Holy fucking hell! Je ironií mít tak skvělý film na DVD s tak zkurvenou stopou. :-/ No jo, neúspěšný rozpoznávač klapačky nebo parašutista ze studánky by si o tom asi pomysleli svoje. ()

Wishkah

Sice je na tomhle filmu znát zub času, ale i přesto pro mě zůstává nejlepším válečným filmem. Úžasné obsazení největšími hvězdami své doby, vynikající pohled na válečníky na obou stranách barikády a navíc se film nezaobírá pouze jednou bitvou dne D, ale dává přehled o všech bojích a událostech co se tehdy staly. Navíc mě dodnes udivuje ta úžasná scéna, kdy spojenci útočí a běží podél řeky dlouhou ulicí až do krytu v jednom dlouhém nepřerušeném záběru. Úžasný film ()

vander19

Prvú zmienku o tomto filme som započul v seriály Frasier. Od vtedy si pamätám jeho názov a len tá dosť vysoko nastavená minutáž ma odradzovala od sledovania. No uznajte, kto si nájde tri hodiny v kuse pozerať film? Lenže ako veľký fanúšik filmov z druhej svetovej vojny som nemohol nechať tento klenot zapadnúť prachom. Nadišiel deň D aj pre mňa a pustil som sa do toho. Vlastne celé je to o vylodení v Normandií. Celých 178 minút sa odohrá na plážach Juno, Gold, Sword, Utah a Omaha. Vo filme nájdeme dokonalé a výstižné citáty, ktoré by napadli asi každého kto tam musel a bol nasadený. Či už tu boli paragáni, rangery alebo len obyčajný vojaci. Neviem si ani predstaviť čo museli títo chlapi prežívať, keď sa ich lode a letectvo blížili ku nacistom. Zaujal ma trik s panákom, ktorý mal byť krycí manéver ako aj neschopnosť nacistov, že invázia bude úplne inde situovaná ako predpokladali. Len ma sklamalo mierne nepresné zobrazenia pláže Omaha, kde boli boje najkrutejšie. Veľké pozitívum však bolo, že každý národ rozpráva svojou rodnou rečou. ()

pih-poh

Jediný co se dá filmu vytknout je jeho délka, ale i ta se dá zvládnout. Jinak je to prvotřídní válečnej masterpiece. ()

Rozjimatel

2,5   Na svoju dobu to asi musela byť bomba, dnes je to nekonečná, 3-hodinová nuda. Je to taká naivná hra s panáčikmi, ako keď sa dieťa hraje s veľkým množstvom figúrok. Napriek množstvu slávnych hercov, postavy stále zostávajú len neživými figúrkami. Ešte aj tie úplne nepatričné komické vložky podporujú tú predstavu hry dieťaťa s figúrkami. Takto to nezachráni ani tých pár výborných bojových scén. ()

Nethar

Film o vylodění v Normandii. Muselo to v té době být hodně drahé a bomba. Velkolepé bojové sekvence. Ale přece jenom už je to dávno, už známe o dost lepší. Hodně věcí je dost neuvěřitelných, nadsazených, ony velkolepé souboje jsou tedy často zkažené dost nereálným chováním účastníků určeným pro film, které prostě nepřipadá v úvahu a na to jsem se nemusel vyloďovat v Normandii nebo seskakovat se stoprvní. Němci jsou velmi hloupí a protivní, Američané velmi chytří a sympatičtí. Přesto byste třeba před dvaceti lety hledali lepší film z druhé světové jenom hodně obtížně. ()

bobstock

Nehorázná filmová výprava největšího invazního tažení v moderní historii, skvěle namíchaný koktejl pro příznivce militarismu z pohledu obou stran..85% ()

Atheas

Tento filmy má tolik svého kouzla. To kouzlo spočívá v patosu, který je vidět v průběhů celého filmu. Každopádně ten patos tam vůbec není na překážku. Celý snímek se tímto patosem zjemnil a dodal mu na poetičnosti, což u válečného filmu zní dost divně. Skvělé zahrané pozadí rozhodování z pozici generálu a vyššího velení wermachtu, které dodává celému filmu napětí a u některých scén jsem doslova ztrácel dech. Klidně bych si dokázal představit film o vylodění v Normandii jen z pozice například wermachtu a německa. Rozhodně tento film musím doporučit i přes jeho délku. Přirozeně mi během filmu se objevovali vzpomínky na Zachraňte vojína Ryana, ale srovnávat to nejde. ()

Wawer

Úmorné, zdlouhavé, ale historicky cenné, plné drobných ne zas až tak známých detailů. Kdyby to mělo o hodinu míň, bylo by to mnohem koukatelnější ()

Petrus1

Ike to rozhodl, Monty s nadšením přijal a Áda prospal. A když se konečně vzbudil do špatné nálady, byl i nadále přesvědčen o tom, že tohle je jen zástěrka a že invaze se přece jen uskuteční v Pas-de-Calais ... no tak jak to asi mohlo nakonec dopadnou. Tenhle film jsem si dala tak trochu jako oslavu - když je dneska 6.6... Vylodění v Normandii patří mezi mé nejoblíbenější operace II. světové, takže jsem asi v hloubi duše přece jen dobrý člověk, když fandím spojencům. :-) Bohužel si přes všechen čtený i viděný materiál, nedokážu zapamatovat všech pět pláží, na kterých se spojenci vylodili. Já jsem asi vážně retardovaná. Vždycky je zmíněná především Krvavá Omaha, protože tam kvůli útesům a skvělé německé obraně zařvalo nejvíc Amíků. Paxe mluví ještě o Utahu, kde proběhlo první vylodění a kde měl Roosvelt tak trochu štěstí, když ho vlny zavály jinam, kde nebyla tak účinná obrana. A ještě si pamatuju Juno, kterou měli ovládnout Kanaďané. Kdo ví proč, většinou zapomenu na chudáky Anglány, kterým připadly pláže Gold a Sword. Tak - teď jsem si to hezky zrekapitulovala a jsem zvědavá, za jak dlouho to zas zapomenu. Vůbec se nesnažím orientovat, jaký číslo měly jednotlivé divize - to už je nad moje chápaní. Ono je to asi stejně jedno, když tam vládl takovej zmatek - nejen na pláži, ale i ve vnitrozemí. Já jsem ráda, že si pamatuju aspoň zásadní generály. Ten nejdůležitější německý, si klidně slavil narozeniny své staré a než se do Francie dostal, byl večer. Škoda, protože to byl právě Rommel, který označení "Nejdelší den" použil. Co škoda není, že si neprosadil svou taktiku obrany a musel udělat kompromis se svým nadřízeným Rundstedtem - tanky vyčkávaly a při přesunu byly úspěšně leteckými útoky ničeny. Kdyby tak úspěšně pracovali i bombometčíci, mohli zasáhnout aspoň jedno kulometný hnízdo nebo bunkr. Ale jelikož se báli, aby nemrštili bomby na spojenecký lodě, trefili leda hovno. Teda spíš krávy dva kilometry od pobřeží. Obdobně "přesně" dopadali i výsadkáři. Pro některý nejdelší den skončil dřív, než začal. Spojenci sice ve vzduchu moc úspěšní nebyli, ale furt lepší než protivník, kterej v podstatě ani nevzlétl. Poprvé jsem ovšem slyšela o gumových parašutistech. Škoda, že nám filmaři neukázali obdobné vychytávky, kterýma se pyšnilo loďstvo resp. pozemáci - jako lodě s plachtami, aby se tanky dostaly snadněji na břeh, tanky s plamenomety... Ale i tak to bylo monstrózní. Spoustu techniky, vojáků a bojů jsem si dokonale užívala. Pozitivní taky byl pohled všech zúčastněných stran a mluvení v jejich jazyce. Včetně francouzského odboje, na který se často zapomíná. A tak když zazní nejen první sloka Verlainovy Podzimní písně, ale i hesla: "John má dlouhý knír... Edwardova fena vrhla pět krásných štěňat sedmého ledna... Miluji siamské kočky..." celý odboj začne plnit své úkoly. I když je film plný hvězdných jmen, jen málokdy se potkají a třeba takovej Connery se objeví až po dvou hodinách a to ještě v ne příliš výrazné úloze a Wayne se výjimečně neprohání na koni, ale na vozíku se střelivem. Všude zuří válka, což nevadí snad jen tučňákům - jeptiškám, který se tam prochází s vírou, že je Bůh ochrání a holubům, kteří si klidně letí na opačnou stranu. Zrádci. A když už je konečně dobita i Omaha a Nejdelší den končí s písní na rtech, my víme, že ještě rozhodně není vyhráno... a úchyl jako já se těší, až tohle uvidí znova! Jeden z 501 filmů, které musíte vidět "Mohutné přípravy, chyby i náhodné události, které se podílely na výsledku, dodávají snímku na realismu... Scénář Cornelia Ryana je fakticky nejpřesnější, jaký jen může být. Nekonečná přehlídka hvězd vytváří rafinovanou směs realismu a síly hollywoodských "stars". Přesnost bojových scén je neuvěřitelná." () (méně) (více)

bangee

Výborný válečný film ve všech ohledech. Momumentální epos. Nádherné dlouhé dechberoucí záběry bez zbytečně překotného chaotického střihu a laciných grafických triků. Reálně intepretovány a rekonstruovány jednotlivé charaktery a události (až na absenci černochů). I přestože film postrádá hudební pozadí, atmosféra je hutná a dramatická, skláním kloubouk před režií. Sto procent. ()

Eluin

Úžasný film, kterému se skutečně dá vytknout jen máloco. Tolik hereckých hvězd pohromadě.... Také se mi líbí absence snahy o nějakou milostnou zápletku, což je jinak přítomno skoro v každém současném válečném snímku. ()

drankeryth

Stara nehrdzavejuca klasika medzi vojnovymi filmy, ktory je stale atraktivny aj po dlhej dobe, ked vznikol tento velkofilm. Ani jeho extremne dlha stopaz ma vobec nenudila a film mi plynul velmi rychlo az pokial neskoncil pri zaverecnych titulkoch. Akcii je tam dost. Ako prva bol vysadok parasutistov a potom nasledne kultove vylodenie v Normandii, kde sa Nemci branili zubami nechtami. Boje neboli vobec odflaknute a boli fakt premyslene do posledneho detailu. Vo filme si zahralo kvantum znamych hercov z tej doby a este som si aj vsimol, ze do filmu aj vtesnali nepatrne komedialne prvky a to konkretne napriklad, ked spojenci mali ten signal s tym kvakadlom, ci co to bolo. On sa mu ozval, ale to bol Nemec a jeho odozva bolo nabitie zbrane a to sa podobalo na ten signal. To bol taky cierny humor. Takychto komedialnych prvkov je tam viacej, co len film troska spestrilo inym zanrom:) Velmi pekne sa aj pozeralo na to dobijanie toho hotelu, kde boli zabarikadovani Nemci a boli ozbrojeni az po zuby. Na filme sa vobec nesetrilo a to aj bolo vidiet a preto mu davam za krasny filmovy zazitok plny pocet cervenych hviezdiciek:) ()

Radek.SCH

Jak je možné, že o téhle klasice jsem nikdy neslyšel? Wayne a spol. ve filmu přinejmenším stejně dobrém, jako je Zachraňte Ryana. Ovšem místo epických bitev a potoků krve se tvůrci zaměřili spíš na taktiku boje a pohled ze všech možných úhlů. ()

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal