Paripi Kómei

• Japonsko パリピ孔明 (více)

Epizody(12)

Když umíral významný vojenský stratég Ču-ke Liang, přezdívaný Kongming, který proslul v části čínských dějin známých jako Období tří říší, tak měl jedno jediné přání – prožít svůj příští život bez neustálých válek ve světě, kde vládne mír a prosperita. To se mu splnilo, a tak se mladý Kongming znenadání objevuje v moderním Japonsku v Tokijské čtvrti Šibuja zrovna uprostřed bláznivé Halloweenské party. Díky mnoha kostýmům a maskám bez problému zapadne, i když má na sobě svůj tradiční čínský oděv, a aniž by o to stál, je rychle vtažen do víru oslav a následně skončí v jednom z místních klubů. Pro muže jako je Kongming je toto prostředí s hlasitou hudbou doslova peklem, o to větší dojem na něj proto udělá krásný čistý hlas jedné mladé zpěvačky, která v klubu vystoupí. Tak se bývalý čínský stratég seznamuje s amatérskou zpěvačkou Eiko Cukimi, které se v poslední době vůbec nedaří, a proto přemýšlí nad tím, že by zpívání pověsila na hřebík. To však Kongming, jakožto dívčin první opravdový fanoušek, nehodlá dopustit, a proto Eiko nabídne veškeré své schopnosti a znalosti, aby jí pomohl dosáhnout splnění jejího snu… (Jeoffrey)

q66

První pokus studia P.A.Works o adaptaci mangy, a překvapivě to vyšlo, i když ne úplně; paradoxně to má problém úplně opačný, než jsem původně čekal - spousta anime, a hlavně těch komediálních, má hlavní problém v tom, že mají jeden vtip a kolem něj se snaží všechno vykonstruovat - tady je to spíš opačně, není tu dost Kongminga. Dalším větším problémem je nekonzistence a občas nic moc tempo - dobrým příkladem je Kabe a jeho část, která je moc dlouhá a negativně ovlivňuje celý zbytek. Ale jinak jde celkově o dobrý seriál, jen nedosahuje svého plného potenciálu; technické zpracování je velice dobré a taky tu je zdaleka nejlepší opening sezóny. Ve výsledku trochu slabších 7/10. ()

Marius

Kde bolo tam bolo, v roku 234 n.l. kdesi na Wuzhangských pláňach umieral mierne zatrpknutý najväčší stratég a minister svojej doby  (vlastne vďaka svojej žene údajne aj schopný vynálezca, niečo ako Suvorov, Leonardo da Vinci a morálnejší Richelieu v jednom) s vedomím, že nesplnil úlohu vrátiť dynastii Han cisársky trón ríše Stredu a mal jediné prianie : narodiť sa znova do sveta kde vládne mier a harmónia. Ale kozmos to zas poplietol a poslal tento staroveký superpočítač do pekla (Tokyo, Shibuya na Halloween). Svoj trest prijal Kongming pokorne a trpel alkoholom a hlukom až kým nezačala jedna blonďatá pekelníčka spievať niečo ako "Zblázni sa do mňa a dovoľ mi na teba svietiť" a Kongming si i s hlavou plnou tequily uvedomil, že i v pekle sa dá mnoho dokázať a tak sľúbil Eiko, že bude jej stratégom a pomôže jej vyraziť vysokú ťažkú bránu showbiznisu a stať sa superstar. Áno tá premisa je šialená a vlastne by vôbec nemala fungovať, ale v skutočnosti okrem toho, že ten seriál je originálny je aj veľmi chytrý, takže to šlape dokonale. Jednak neustálymi referenciami a kopou easter eggs odkazuje na najčítanejší historický román v dejinách (Romanca troch kráľovstiev od Luo Guangzhong napísaná v 14. storočí) čím poteší fandom tohto masterpiecu po celom svete (teda aj mňa) a rozšíri obzory tým, ktorí ho nepoznajú a jednak rozpráva príbeh troch detí stratených vo svojom živote, hľadajúcich svoje miesto v hudobnom svete. Mimochodom i toto je podľa mňa referencia k trom "bratom" v RoTK. A do vtipno-vážneho nenúteného príbehu o tom, ako Kongming pomôže týmto trom nielen ku sláve ale aj k vyrovnaniu sa so svetom a svojimi vnútornými démonmi hrá asi najlepší J-pop aký som kedy v anime počul a opening, ktorý sa proste NE-PRE-SKA-KU-JE (a maďarský Bulikirály Jolly určite dodnes neverí, že jeho cover môže mať milióny zhliadnutí) ale tancuje. Skrátka, anime aj pre tých, ktorí anime moc nemusia, aj pre tých ktorým chutí, aj pre fanúšikov clubbingu, aj pre fanúšikov starovekých stratagemov. Aj pre influencerov aby pochytili stretégie ako získať na jednu fotku stotisíc likeov za dve hodiny a dokonca nezávadné aj pre deti. Battle of Shibuya forever. Po dlhom čase originálne anime. 10/10 ()

Jeoffrey

Paripi Kómei je určitě největším překvapením anime sezóny Jaro 2022 a skoro mám až dojem, že samotní autoři využili hned několik povedených strategií, aby zajistili pro své anime úspěch. O čem mluvím? Tak třeba o tom, že vydali první epizodu jako úplně první jarní anime, takže v době, kdy diváci neměli ještě na co koukat, a tak si zajistili, že tomu mnozí, kteří by se třeba původně o seriál nezajímali, dali aspoň šanci. Dalším povedeným krokem byl výběr openingu. Jde o hudební anime, hudba je tu důležitá a opening je asi to první, čeho si hudebně všimnete. No a někdo evidentně dostal nápad, že ta neznámá diskotéková písnička, co slyšel na dovolené v Maďarsku, by se k tomuhle seriálu mohla perfektně hodit a tímhle svým výběrem a povedeným coverem zajistil, že vznikl nejlepší anime opening celé jarní sezóny, kterého si všiml skoro každý a o seriálu se začalo opravdu hodně mluvit. Byla docela legrace sledovat, jak si tahle píseň razila cestu internetem a během tří týdnů měla na několika různých kanálech dohromady kolem deseti milionů shlédnutí (a teď na konci seriálu už má skoro 3x tolik). Stejně tak počet diváků celého seriálu šel poměrně rychle nahoru, takže si tímhle šikovným tahem seriál zasloužil pozornost, kterou dokázal díky svým kvalitám udržet. Není to ale jen opening, který se povedl, za sebe si myslím, že i volba zpěvačky, která propůjčila svůj hlas Eiko, byla skvělá volba. Už její první píseň v úvodním díle na mě měla obdobný efekt, jako na slavného Kongminga. Ten hlas se mi hodně líbil a Kuroneko ukázala, že umí zpívat velmi slušně i v angličtině (což je pro fanoušky anime úspěchem samo o sobě, protože víme, jak to s angličtinou v anime většinou bývá). Ovšem nemohlo by to být dobrého anime, pokud byste neměli i povedené postavy a dobrý příběh. A to vše tady je. Samotný Kongming je neskutečně charizmatický hlavní hrdina, inteligentní, lidský, prostě jedním slovem sympaťák. Eiko je taky fajn a autoři na ní dokázali pracovat tak, že během celého seriálu opravdu dospívala jako osobnost, našla své sebevědomí i smysl a celá ta cesta byla moc hezky vyobrazená. Kongming nám ukázal nejen s hlavní hrdinkou, ale i s ostatními postavami, jak se má dělat rozvoj charakteru, jak mile na diváka působí, když si vše postavy dokáží uvědomit sami, najít si vlastní odpovědi a cestu, ovšem s malou, zato ale velmi propracovanou, pomocí našeho stratéga. Dokonce i Kabetaidžin, Nanami a mnozí další měli hezké momenty, příběhové zápletky a vše se tu neslo ve strašně sympatickém a lidském duchu. Fungovaly i jednotlivé strategie, sice jsem se chvílemi pozastavoval nad jejich morálností, ale vtipné bylo, že to samé dělali i autoři a Kongming z toho všeho vždycky krásně vyklouzl bez ztráty kytičky nebo kreditu. I emoce a atmosféra pracují tak jak mají, mnohdy je seriál napínavý, jindy příjemně uspokojivý a většinu času prostě jen celkově strašně příjemný. O hudbě jsem už mluvil, ovšem i animace se docela povedla. Zdejší umělci umí používat barvy a efekty, chápou, jak navodit dobrý dojem z hudebního představení i s pomocí světel. Paripi Kómei si zaslouží úspěch, stejně jako si ho zasloužili jeho hlavní hrdinové během své cesty a celou dobu jsem měl z tohohle seriálu i z jeho tvůrčího týmu silný pocit, že vědí, co dělají. Kdyby v jarní sezóně nevycházelo Spy x Family, tak jde jednoznačně o Anime of the season (sequely nepočítám), takhle jde „jen“ o 9/10 anime u kterého si přeji, aby mělo ještě větší úspěch a brzy vyšla další sezóna. () (méně) (více)

Hees

Wou mňa toto anime osobne trocha nudilo hlavne zo začiatku, nejaké referencie som nechápal a ani sa mi ich nechcelo chápať a to myslím tie z minulosti. Tá nuda tam bola nejako prítomná preto, lebo som si neobľúbil hlavný charakter veľkého taktika a neskôr mi už len pripadal ako nejaký rozprávač. Popravde asi do ôsmeho dielu by to bolo na csfd na len tri lepšie hviezdy, lebo tam nebolo nič prekvapujúce tak, aby som si povedal wau a vlastne pre mňa nič extra zaujímavé sa tam nestalo. Potom sa pridali najlepšie charaktery v anime Kabe Taijin, Nanami a Steve Kido. Áno nevtipkujem najlepšie charaktery sú vedľajšie postavy. Vedľajší príbeh kde bol raper Kabe Taijin je naozaj super, lebo je to príbeh o znovu nájdení seba samého. Vedľajší príbeh o Nanami je tiež super, lebo je to o tom zachovať si svoju tvár, aj keď riskuješ v tomto svete neúspech. Neskôr sa teda roztáča vynikajúca špirála a kvalita ide neuveriteľne hore v posledných dieloch a takú gradáciu a dokonca emócie som fakt nečakal po tom ako to celé bolo pre mňa priemerné. Začal som hltať posledné diely a povedal som si ako je toto len možné, že to tak super skončí a preto som nakoniec na celé anime zmenil názor na výborné anime, ale nemôžem povedať, že by ma bavil začiatok, ktorý bol naozaj dosť slabučký, lebo chýbali pre mňa naozaj dobré postavy. Eiko síce tiež nejako bojuje a snaží sa napredovať, ale tu to celé potom ťahá aj Steve Kido a nakoniec je Eiko pre mňa sorry, že to musím povedať nie až tak dôležitá, aj keď je hlavná hrdinka príbehu a to z toho dôvodu, že kombinácia s Nanamin vytvorila naozaj úžasný koniec, v ktorom dominovala Nanamin ako lepší charakter napriek tomu, že Eiko dostala oveľa väčší priestor. ()

• Keď sa na začiatku epizódy Eiko prechádza po námestí v Shibuyi, môžeme si v pozadí povšimnúť známu pamätnú sochu psíka Hachika. (TomX2)