Ruský dům

The Russia House

Ruský dom

Drama / Romantický / Thriller

USA, 1990, 122 min

Dlouho jsem matně vzpomínala na film s úžasnými moskevskými exteriéry (a interiéry), aniž bych si pamatovala jména, herce, děj... Po letech jsem zjistila, že jde o film Ruský dům. Dnes s překvapením zjišťuji, jak aktuální jsou některé dialogy ve filmu, a že je napěchován krásou ještě víc, než jsem si pamatovala. Produkčně zachytil z doby svého vzniku to nejlepší, což je jistě dáno tím, že nás zavádí do prostředí intelektuální špičky svého času (s níž se vždy přirozeně pojí i vrchol estetický). S takovou familierní vzpomínkou se jistě nostalgicky identifikuje každý, kdo něco podobného prožíval, nikdo takový asi tímto filmem nebude zklamán. Prostředí tzv. "inteligence", jak zněl komunistický výraz pro širokou skupinu vědců, hudebníků, literátů apod., nabylo ostatně díky pevným komunistickým mantinelům paradoxně již neopakovatelný specifický náboj plný jistých možností a síly vůle pro rozvíjení talentů i osobností. Na tomto pozadí se fenomén úpadku posledních dvaceti let jeví o to výraznější, byť samozřejmě víme, že jde o jistou časověprostorovou konstrukci a iluzi. Přestože samotná osa příběhu nejvyšší hodnocení nezasluhuje, nebojím se ocenit pěti hvězdami. Za záběry krásných míst i interiérů, kultivovaný jazyk i za nadčasové věty k zamyšlení. K tomuto filmu se budu ráda vracet, jeho atmosféra evokuje z minulých časů to dobré, jeho kulisy jsou tak realistické, že je doporučím jako studijní materiál pro mladší ročníky milovníků retra, Moskva je v něm krasavicí bez přikrášlení a navíc, je to vlastně hezká lovestory.(28.8.2014)

Nejraději bych dal 5hvězd, ale uznávám, že na to to nemá. To by pochopil možná jen ten, kdo stejně jako já a jako Barnie Blair byl v roce 1990 v Moskvě. Ta atmosféra je neuvěřitelně vystižená, fakt neuvěřitelně. A jestli si něco samo o sobě zasluhuje 10hvězd, tak je to Goldsmithova hudba, ta je neskutečná!!! Jinak ale samozřejmě lepší průměr s nadprůměrným obsazením.(16.12.2007)

Tak tohle opravdu nuda nebyla, tedy, pokud je divák vybaven alespoň lehce nadprůměrným IQ. Z každé scény vyzařovalo napětí. Slova, dialogy, výraz tváře, očí vytvářejí často daleko mocnější "dramatic emotion", než akce plné krve a mrtvol. Connery, Pfeifer, Fox a nakonec i ten Scheider to hráli výborně. Ruské reálie přesvědčivé. Škoda jen, že chod dějin za těch už skoro 30 let odvál veškeré (ač silně naivní) naděje.(3.10.2017)

Špionážna dráma s pomalým tempom, ktorú nad vodou držia hlavne herecké hviezdy. Oplatí sa pozrieť kvôli nim a ešte kvôli autentickosti špinavých staromódnych ruských ulíc a pamiatok. Stopáž mohla byť o polhodina kratšia, ale vlastne ani to by filmu veľmi nepomohlo. Chýbalo napätie, atmosféra a viac dejových zlomov.(25.2.2016)

Nezáživné. Špionážní témata mám moc rád, (např. vynikající mini-série The Company), ale tohle mě fakt zklamalo. Hvězda za Seana, hvězda pro Michelle (z jejich úst bylo příjemné slyšet slova jako "Československo" nebo "Praha" :-)) a hvězda za Scheidera. Víc ani ťuk.(25.6.2009)