Ruský dům

The Russia House

Ruský dom

Drama / Romantický / Thriller

USA, 1990, 122 min

Dlouho jsem matně vzpomínala na film s úžasnými moskevskými exteriéry (a interiéry), aniž bych si pamatovala jména, herce, děj... Po letech jsem zjistila, že jde o film Ruský dům. Dnes s překvapením zjišťuji, jak aktuální jsou některé dialogy ve filmu, a že je napěchován krásou ještě víc, než jsem si pamatovala. Produkčně zachytil z doby svého vzniku to nejlepší, což je jistě dáno tím, že nás zavádí do prostředí intelektuální špičky svého času (s níž se vždy přirozeně pojí i vrchol estetický). S takovou familierní vzpomínkou se jistě nostalgicky identifikuje každý, kdo něco podobného prožíval, nikdo takový asi tímto filmem nebude zklamán. Prostředí tzv. "inteligence", jak zněl komunistický výraz pro širokou skupinu vědců, hudebníků, literátů apod., nabylo ostatně díky pevným komunistickým mantinelům paradoxně již neopakovatelný specifický náboj plný jistých možností a síly vůle pro rozvíjení talentů i osobností. Na tomto pozadí se fenomén úpadku posledních dvaceti let jeví o to výraznější, byť samozřejmě víme, že jde o jistou časověprostorovou konstrukci a iluzi. Přestože samotná osa příběhu nejvyšší hodnocení nezasluhuje, nebojím se ocenit pěti hvězdami. Za záběry krásných míst i interiérů, kultivovaný jazyk i za nadčasové věty k zamyšlení. K tomuto filmu se budu ráda vracet, jeho atmosféra evokuje z minulých časů to dobré, jeho kulisy jsou tak realistické, že je doporučím jako studijní materiál pro mladší ročníky milovníků retra, Moskva je v něm krasavicí bez přikrášlení a navíc, je to vlastně hezká lovestory.(28.8.2014)

Nezáživné. Špionážní témata mám moc rád, (např. vynikající mini-série The Company), ale tohle mě fakt zklamalo. Hvězda za Seana, hvězda pro Michelle (z jejich úst bylo příjemné slyšet slova jako "Československo" nebo "Praha" :-)) a hvězda za Scheidera. Víc ani ťuk.(25.6.2009)

• A.Beech

Je to Connery ale musím dať za 2*. A to je jediné, čo ma zaujalo. Ani som to nedopozeral. Také malé plus je ešte to, že som bol prekvapený, keď sa zjavil starý známy z Conneryho "Never say never again" Klaus Maria Brandauer (nevedel som, že tu hrá). Inak nič. Režisér bol blázon, keď bol schopný tomu dať 2 hodiny a chcieť s tým aj niekoho zaujať.(15.12.2012)

• Aqualung

Mám pocit, že vedle pokusu o špionážní film šlo o benefiční film pro pana Conneryho, či několika dalších herců. Nevím, myslím, že nic z toho se příliš nepovedlo. Ale třeba mám jen špatný den.Romantika, kdy se míchá drsná realita práce tajných služeb s city a idejemi bývá zřídkakdy takové, jakou nám předkládá tento film.Ale kdoví? Těžko posoudit. A myslím, že nejenom mně je to obtížné.Je to film na sobotní odpoledne, nic víc.Pokud nemáte nic na práci.(25.5.2013)

• lennyd

Na počátku byl rukopis, který měl dokazovat, že jaderná síla Sovětského svazu není tak velká, jak západní svět předpokládá. Tento rukopis se měl dostat do rukou britského vydavatele Blaira (Sean Connery), jenže místo toho se dostane do rukou britských tajných služeb. Ty samozřejmě dokumentu přikládají velký význam, a tak angažují samotného Blaira, aby v Sovětském svazu zjistil od tvůrce rukopisu, Danta a jeho přítelkyně Katji (Michelle Pfeiffer) víc .... Jak už tu píší i jiní, tento film by směle mohl soutěžit o titul Nejnudnější film desetiletí. Sice má lehce přes dvě hodinky, ale jeho sledování mi přišlo jako věčnost - a v polovině filmu jsem se rozhodl, abych neusnul, nechat jej jako kulisu a radši po domě udělat spoustu restů. Takže je možné, že mi několik kousků uniklo, ale nepředpokládám že se ve filmu dělo něco zásadního. Nebýt ve hlavních rolích Sean Connery a Michelle Pfeiffer (kteří alespoň předstírali nějaké to hraní), asi bych šel s hodnocením níže ...(11.8.2010)