• Austrálie

Western

Velká Británie / Španělsko / Západní Německo, 1968, 113 min

Průměrný western se třemi hvězdami, které se však nijak výrazně neprojevily. Nemyslím, že by to byla jejich vina. Režisér DMYTRYK zřejmě neměl nijaké větší zkušenosti s tím, jak se točí westerny. No a v roce 1968, kdy tento film vznikal, byly na plátně daleko větší hity v tomto žánru, takže se snažil udělat něco mimořádného. (Nacpání diamantového náhrdelníku ženě do úst a tím ji zardousit, lezení po vysokých skalách bez patřičného vybavení, souboj Indiána a Shalaka s kopím atd.). Závěr filmu stál za starou bačkoru, režisér nevěděl jak z toho ven, tak to zahrál do ztracena. Nikdo nebyl vítěz ani poražen. Tak si myslím, že se tohle točilo jenom kvůli tehdy velmi populární sexbombě Brigitte BARDOTOVÉ. JINÝ DŮVOD mě nenapadá.(13.10.2008)

Shalako je pro mě velice milým překvapením. Příběhově, prostředím, hereckým obsazením a výkony, tím vším si mě získal. Nezdá se, že by byl tento western zvlášť známý, takže určitě jej mohu doporučit všem fanouškům žánru (ti ho však nejspíš znají), ale i Seana Conneryho, jenž je tu stále relativně bondovsky mladý.(14.6.2019)

Asi by som mal napísať, že S. Connery bol skvelý, ale to bude tou sympatickou postavou spasiteľa. Connery sa pre westerny nenarodil a vedel by som si na jeho mieste predstaviť mnoho iných hercov. Film je ale výborný, hon indiánov na skupinu namyslených babrákov a krásku B. Bardot dáva lekciu z prežitia vojenskej taktiky a celkovo je divácky veľmi vďačný. 80%.(3.6.2013)

Tenhle western britské produkce, natočený ve španělské Almérii, je ve stejném stylu jako americké westerny šedesátých let. Některými moralizujícími prvky a kontrastem zkušeného hrdiny ze Západu oproti skupince buržoazních Evropanů, bezstarostně se oddávajících lovu v Novém Mexiku, mi připomínal film "Hombre". Rozhodně jsem se nenudil, je tu řada dobrodružných sekvencí, vše se odehrává ve skalnaté krajině, jsou tu indiáni i bílí zrádci. Pětibodová škála hodnocení je nedostatečná - dejme tomu: silná trojka či slabší čtyřka. Některé pasáže se mi líbily moc (útoky indiánů, stopování, šplhání na skalnatý kopec aj.), jiné to naopak srážely (milostné vztahy mezi Connerym a Bardotovou, která se jinak coby kysličníková blondýnka a zmalovaná "krasavice" do filmu tohoto typu celkem hodila). Celkově hodnotím určitě jako lepší průměr, na film jsem ochoten se po letech podívat znovu...(8.9.2012)

• Gilmour93

Sharmantní lapač kočiček, to je Conneryho Shalako. Dokonce má i svůj oslavný song podobně jako zloděj lupinusu Dennis Moore v Monty Pythonech! Je sice kapánek zarážející, že Bardot dělá bardotku, nicméně další noc už je baronka povolnější. Muselo to přijít, protože: „Shalako, Shalako...born on the wind to follow the sun...he rode wild country down New Mexico...would gamble his life to own a woman!“.. Nepříliš záživný western, ve kterém nabíjení zbraní při přestřelkách představuje zbytečný luxus, závěrečný souboj na kopí je synonymem choreografické zoufalosti a vůbec celá ta hra na schovávanou mezi aristokraty a rudými divochy působí po dramaturgické stránce značně nedotaženě. Apropo, romantické představy z Mayovek ohledně chování Apačů k ženám jsou tady nekompromisně rozmetány (ponižování zajaté Lady Daggett). Kladivo nynějších kampaní by na ně dopadlo, až by jim rezervace byla malá. A Shalako by byl další na řadě..(3.6.2019)