Špatné je dobré

Wrong Is Right

The Man with the Deadly Lens

USA, 1982, 117 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $3,583,513Tržby Celosvetovo $-(10.5.2009)

Zvláštní film. Témata jako média a jejich vliv na společnost, hraní na vojáky, vy(zne)užití moderní techniky, špionáž, nebezpečí terorizmu a politické násilí - ropa (22 dolarů za galon! ;-) - zbraně - politika, američani - arabové - izraelci - a k tomu všemu hrozba atomovou bombou v kufříku... Ač zde namíchána v poněkud bizarní směsici - dalo by se říci, že témata jsou to tak aktuální, co poválečný moderní >svět světem stojí< , že... . . . Politická fikce coby angažovaná společensko-kritická satira, ovšem na to, že film je více jak čtvrtstoletí starý, až podivuhodně je obsahem nadčasový a formou nestárnoucí. A ta manhattanská dvojčata ještě stojí a mrakodrap PanAm patří ještě američanům... ;-) . . . Film je postaven na brilantních dialozích (například scéna s debatou presidenta USA a šéfa CIA na téma možné likvidace hlavy (jistého arabského) státu je prostě i přes svou úmyslně komickou nadsázku tak uvěřitelná, že vám až mráz přeběhne po zádech), Sean Connery v roli >všemocného< televizního reportéra je jako vždy šarmantní a výborný a film jako takový je i přes své stáří stále svěží a svým námětem a vyzněním se d.m.s.n. může směle postavit bok po boku takovým kouskům, jako byl kdysi třeba Kubrickův "Doktor Divnoláska"... Čtyři a půl hvězdičky tedy za film, pro tu vskutku nadčasovou >aktuálnost< pak s pocitem, že vše je all right zaokrouhleno nahoru... - - - - - (Poprvé viděno na dvd 18.8.2008, komentář zde jako první - 18.8.2008)(18.8.2008)

Jestliže genialita filmů spočívá v jejich nadčasovosti, pak je tenhle snímek supergeniální.(5.3.2017)

"Za posledních sedm prezidentu na sebe CIA brala vinu, ale už, pokud mi nedáte přímý rozkaz." Tak jděte do toho, rozmeťte ho po hřišti, skórujte. Tak zní jasné rozkazy a já se ptám, co mají společného USA, terorismus a sebevraždy diktátorů sedících na ropě? Všechno! A tenhle snímek je přes své stáří tak neuvěřitelně aktuální, až mě z toho mrazí. Důležité je samozřejmě zjištění, že USA nemají vždy pravdu a přesto se nikdy nezmýlily, ale ono je tam té trefné zábavy mnohem víc. Takže za mne 4 hvězdy plus jedna další za téma, o kterém se oficiálně nemluví a jehož existence je neustále zpochybňována ze strany CIA, FBI a České televize.(5.7.2015)

• mandes

rozpočet : ? tžby americke : $3,583,513(18.12.2006)