Špatné je dobré

Wrong Is Right

The Man with the Deadly Lens

USA, 1982, 117 min

Zvláštní film. Témata jako média a jejich vliv na společnost, hraní na vojáky, vy(zne)užití moderní techniky, špionáž, nebezpečí terorizmu a politické násilí - ropa (22 dolarů za galon! ;-) - zbraně - politika, američani - arabové - izraelci - a k tomu všemu hrozba atomovou bombou v kufříku... Ač zde namíchána v poněkud bizarní směsici - dalo by se říci, že témata jsou to tak aktuální, co poválečný moderní >svět světem stojí< , že... . . . Politická fikce coby angažovaná společensko-kritická satira, ovšem na to, že film je více jak čtvrtstoletí starý, až podivuhodně je obsahem nadčasový a formou nestárnoucí. A ta manhattanská dvojčata ještě stojí a mrakodrap PanAm patří ještě američanům... ;-) . . . Film je postaven na brilantních dialozích (například scéna s debatou presidenta USA a šéfa CIA na téma možné likvidace hlavy (jistého arabského) státu je prostě i přes svou úmyslně komickou nadsázku tak uvěřitelná, že vám až mráz přeběhne po zádech), Sean Connery v roli >všemocného< televizního reportéra je jako vždy šarmantní a výborný a film jako takový je i přes své stáří stále svěží a svým námětem a vyzněním se d.m.s.n. může směle postavit bok po boku takovým kouskům, jako byl kdysi třeba Kubrickův "Doktor Divnoláska"... Čtyři a půl hvězdičky tedy za film, pro tu vskutku nadčasovou >aktuálnost< pak s pocitem, že vše je all right zaokrouhleno nahoru... - - - - - (Poprvé viděno na dvd 18.8.2008, komentář zde jako první - 18.8.2008)(18.8.2008)

"Za posledních sedm prezidentu na sebe CIA brala vinu, ale už, pokud mi nedáte přímý rozkaz." Tak jděte do toho, rozmeťte ho po hřišti, skórujte. Tak zní jasné rozkazy a já se ptám, co mají společného USA, terorismus a sebevraždy diktátorů sedících na ropě? Všechno! A tenhle snímek je přes své stáří tak neuvěřitelně aktuální, až mě z toho mrazí. Důležité je samozřejmě zjištění, že USA nemají vždy pravdu a přesto se nikdy nezmýlily, ale ono je tam té trefné zábavy mnohem víc. Takže za mne 4 hvězdy plus jedna další za téma, o kterém se oficiálně nemluví a jehož existence je neustále zpochybňována ze strany CIA, FBI a České televize.(5.7.2015)

Táto úderná satira, je priamim zásahom do sŕdc všetkých, ktorý sú v tomto filme vyobrazený. V dnešnej dobe by takýto snímok nemal možnosť vzniknúť a ak áno, tak by bol označený za rasistický, antisemitský, glorifikujúci násilie a všetky možné, dnešné nafúknuté idei. A pritom je to tak pravdivo zobrazený námet, až sa človeku chce z toho smiať aj plakať zároveň. Kde tento svet, plný Big Brother systému, prepisovania histórie, vnucovaniu, obmedzenej slobody prejavu a zavádzania občanov tejto planéty, dospeje? To vedeli už tvorcovia tohto diela, takmer pred 40timi rokmi.(15.7.2020)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $3,583,513Tržby Celosvetovo $-(10.5.2009)

Bohužiaľ, aj sa keď film chce tváriť vážne, občas pripomína komédiu, čo ho aj ťahá dole. Má len chabú atmosféru a priemerné spracovanie a začiatok, keď je hlavná postava predstavovaná ako akčný reportér je dosť trápna a divím sa Connerymu, že sa niečo také nechal nahovoriť. Konšpirácie okolo ropy, moslimov, CIA, teroristov, predajcov zbraní a napojenia na prezidenta boli možno originálne, ale nejak extra nezaujali, skôr opäť aj spolu s postavou Nielsona a Silvu v čomsi pripomínali komédiu...tá však nebavila. Akčnejší záver nadvihuje celkový dojem, inak by si to nezaslúžilo ani dolnú hranicu 3 hviezd. Právom zabudnutý snímok.(31.7.2019)