Crudeli, I

Hellbenders

Cruel Ones, The

Western

Itálie / Španělsko, 1966, 90 min

Hudba mistra "M"....slušivý western s nadprůměrně vystavěným příběhem.(17.7.2008)

Nápaditý spaghetti-western, ktorý ani chvíľku nenudí a využíva dôvtip a snahu o priamočiarosť svojich tvorcov. Nenávratný a naivný sen plukovníka porazenej južanskej armády vyhrocuje udalosti do extrému, ale všetko má svoju logiku. Príjemné Corbucciho prekvapenie obohacuje Morriconeho trúbka ( v titulkoch uvedený pod pseudonymom Leo Nichols ) a američan Joseph Cotten.(19.2.2017)

Vypečená rodina - despotický otec, bývalý konfederační plukovník (Joseph Cotten), jeho tři synové - magor (Gino Pernice), hajzl (Angel Aranda) a dobrák (Julián Mateos), ti čtyři přepadnou konvoj vojáků s penězi, všechny zabijí a peníze schovají do rakve, o které předstírají, že je v ní mrtvý poručík. S sebou mají ještě děvku, která má dělat vdovu po onom poručíkovi. Jenže děvka chce peníze pro sebe, tak ji jeden ze synů zabije. Ten hodný syn se vypraví do města, kde najde falešnou hráčku Claire (Norma Bengell), která má převzít roli po děvce. Jenže Claire není zrovna ochotná pomoci, navíc se do všeho přimíchají mexičani, vojáci a šerifové, kteří hledají vrahy toho konvoje. Film by byl tak za tři hvězdičky, ale za závěr musím jednu přidat. Hudbu skutečně složil Ennio Morricone, ale je to asi zatím jeho nejslabší.(25.4.2010)

Joseph Cotten, jeho synové, nedobrovolně falešná dcera a rakev plná peněz. Velmi příjemné westernové překvapení.(5.2.2017)

Och, joj..... Tarantino, ty zlodej jeden.... Už od detstva mám slabosť pre westerny. S mnohých filmov som, ako každý iný samozrejme, vyrástol ale tie pravé Talianske Spaghetty Westerny zbožňujem do dneska stále rovnako. Po čase som si hlavne uvedomil, že oproti väčšine, a to hlavne s USA, westernov, sú tie lepšie Talianske skutočným filmovým umením zo všetkých hľadísk. Sú to v skutku umelecky hodnotné kúsky. Vždy sa mi zdá, že som už videl všetky tie "lepšie" ale stáva sa, že zhodou okolností vždy natrafím na ďalší skvost.. Ako to bolo aj v tomto prípade. Už hneď meno režiséra vo mne vzbudilo pocit, že to bude bezpochyby kvalitná "podívaná". Sergio Corbucci je podľa mňa hneď po Leonemu najlepší režisér Westernov.Filmy ako Companeros, Django či Great Silence hovoria za seba. Má to špagetovú produkciu, špegatových hercov, prostredie božskú hudbu ale aj tak mi to príde, že to bolo nakrúcané pravdepodobne pre USA. Rovnaký pocit som mal aj s jeho predošlej snímky Navajo Joe ktorý, až na výnimku skvelej hudby Ennia Morriconeho, nepovažujem za nič extra. Trocha zamrzí ale ináč je to rozhodne špičkový film aj keď ho nemôžem zaradiť medzi top Westerny keďže kamera nebola ako si vžitá s príbehom . a skvelá hudba Morriconeho nebola použitá vždy na správnom mieste. Príbeh ktorým sa Quentin Tarantino určite inšpiruje v jeho nasledovnej snímke H8FULL8 rozpráva cestu dostavníka drsného otca, plukovníka padlých južanov, jeho troch, synov a jednej kartovej podvodníčky. Cez nebezpečné územie plného vojakov, mexických banditov a indiánov prevážajú rakvu plnú peňazí. Takýto skvelí námet, alá westernová odysea, sa proste nedá pokaziť. Quentin Tarantino si s tohto filmu prepožičal veľmi krásnu skladbu Un monumento a použil ju do svojho kúsku menom Django Unchained.. Bola použitá v záverečnej scénke Skvelý priestor dostal aj herec Al Mulock, ktorý je známy tým, že v roku 1968 spáchal samovraždu, deň po nakrútený svojich scénok k filmu Vtedy na Západe. Zabil sa v kostýme cowboya v ktorom hral.(16.6.2015)

Jistě ne nejlepší western od Corbucciho, příjemně se však vymyká ostatní špageťácké produkci. Taková "Divoká banda" poitalsku, ovšem s tím rozdílem, že "Hellbenders" se mi líbili o něco víc (a taky jsou starší). Na Morriconeho hudbu jsem si musel napřed zvyknout, nejde o jeho úplně nejtypičtější soundtrack, ale brzy se mi zalíbila. Horší je to s herci. Obsadit do hlavních rolí neznámé tváře byl podle mě dobrý nápad, bylo by ovšem fajn, kdyby hráli lépe. Taťka Jonas (Joseph Cotten) je výborný, ale zbytek mužského osazenstva je strašně nevýrazný. Hlavně Julián Mateos coby Ben mi poněkud vadil, což ovšem může být jen tím, že hraje kladnou roli ve filmu, kde by žádné být neměly. Má-li tenhle film skutečně nějakou Achillovu patu, myslím, že je to tahle.(2.10.2010)

Ennio Morricone použil pre tento film pseudonym Leo Nichols.(28.8.2014)

Technicky bez chyby, jedná se o první ligu italských westernů. Jen příběh mě moc nebavil, ,moc jednoduchý, škoda. Jen to trochu více promakat a patřilo by to do zlatého fondu.(24.5.2013)

Podivuhodný film s absencí jakýchkoliv kladných postav. Je to poctivá corbucciovka, za hlavní hrdiny je ovšem milá rodinka naprostých šílenců, vyjma jednoho bratra, jenž se sem dostal tak nějak omylem, přesto by nerad svého otce Josepha Cottena (ztělesnění noir-charisma 50. let) zklamal. Je jasný, o co tu jde. O prachy. O co víc tak u Corbucciho chodí? Vezme rakev, vezme poklad, tyhle atributy dá ještě s něčím málem dohromady a vždycky vznikne docela jiný kousek. Rodina okrade kolonu a od té doby jde čím dál tím víc do tuhého a čím dál tím víc se blíží možné odhalení. Oblíbený Gino Pernice zůstane opět s oběma ušima a namísto toho si užije řádně odpornou roli. Tihle muži se neštítí ničeho. Jsou bez skrupulí. Nezastaví je armáda. Nějaká ta zrádná děvka. Al Mulock v docela děsivém cameu. Nepokoje uvnitř skupiny. Slepí ubožáci. Neznají slitování a jsou naprosto nesympatičtí, do čehož přichází Norma Bengell tvořící s nejmladším synem vlastně kladný part. Dočká se Cotten svého krvavého zlata? Udělat hlavními hrdiny filmu zcela záporné zločince, to snad dokáže jenom Corbucci, ale ono mu to vychází a je to náramně zajímavá studie..... Jo, před lety jsem tu psala tohle. Dneska už bych to pojmenovala trochu jinak, ale nechme to, jen jednu věc upravit musím, a tou je má tehdejší stížnost na hudbu. Co mi tam vadilo? Co se mi tam nelíbilo? Vždyť je krásná. Dneska už můžu potvrdit, že i tahle, Maestro. Díky za tuhle tragickou ódu. (Která velice hezky pokresluje i další skvělý film, Il giorno del giudizio.) A Corbuccimu také, a k tomu za netradiční obsazení Alda Sambrella, Benita Stefanelliho nebo Enia Girolamiho. Jo, tohle je film, který chce trochu času a vidět víckrát.(16.11.2013)

Je to střižené spíše po americku, Corbucci uměl i tento druh westernů. Výsledek nevypadá vůbec špatně, psychologie konfederačního fanatismu působí věrohodně. Ale Ennia jsem skoro nepoznal...(5.4.2013)

"Ukrutníci" jsou daleko lépe vystavěný film než předchozí adaptace téhož námětu (Gli Uomini dal Passo Pesante). Jsou tu barvitě a funkčně vykresleny různé lidské typy (fanatici, poslušní zabijáci, zloději) a hlavní hrdina není zdaleka jednozančný charakter, tím je to opravdu italský western, ačkoliv ne zrovna typický. Morriconeho hudba podtrhuje dynamiku filmu i osudovost příběhu. Úvodní masakr a scéna na hřbitově jsou dokonale corbucciovské, jenomže právě od hřbitova začne být děj také předvídatelný, a to je trochu škoda.(31.8.2011)