Objevování světa - Bali

(TV film)
  • Francie Découverte du monde : Bali (více)
Francie, 2018, 50 min

Režie:

Daniel Lafarge

Ostrov plný chrámů, obřadů zasvěcených bohům, hudby i barevných trhů, kde se vám ke zboží dostane i úsměvu... Bali je nejznámějším ze všech ostrovů Indonéské republiky. Nalézá se v blízkosti rovníku a je formován řetězcem vulkánů. Bali pokrývají zelená terasovitá rýžová políčka, která poskytují dostatek potravy čtyřem milionům obyvatel. Ostrov nabízí krásnou krajinu, kulturu, i příjemný život. Dokonce i slavný Marco Polo zmínil ostrov ve své Knize o zázracích světa. Význam ostrova výrazně vzrostli ve chvíli, kdy koření nabylo ekonomického významu. I dnes se lidé na Bali věnují hlavně zemědělství, ale také umění. Žijí v kouzelném prostředí a váží si staletých tradic. Chrámy na Bali jako kdyby odolávaly zubu času. Ale to je zásluha tamních obyvatel, kteří se o ně denně starají. Každý kámen, každé dveře, každá socha, vše je pečlivě zrestaurováno nebo opatřeno novou malbou. Staré musí být jako nové a obětní dary čerstvé. (Česká televize)

Marze

Bali byl dříva panenský přírodní ráj bez lidí než začal indonéský populační boom. Zmínka o deštném pralese mohla být doplněná o informaci, že jde o nepatrné zbytky, které vydělávají na turistech. Díl je ke shlédnutí spolu s dalšími díly zde : https://www.ceskatelevize.cz/porady/12908208475-objevovani-sveta/220382571270001/ ()

Teachman

Tento televizní dokument je jak vizuálně působivý, tak informačně přínosný. Doporučuji ho nejen do výuky zeměpisu. ()