Pearl

• Kanada Pearl
Trailer

V minulém snímku X se parta mladých lidí vydala natočit film pro dospělé na venkově v Texasu, jenomže to nedopadlo podle jejich představ, a to kvůli staršímu páru Howardovi (Stephen Ure) a Pearl (Mia Goth). Nyní se tento prequel odehrává na stejném místě, a to o několik let dříve během první světové války v roce 1918. Chata, kde se odehrál „masakr X“, byla kdysi během války využívána jako penzion a jedná se o zpětný příběh o tom, jak se Pearl stala osobou, kterou poté byla. (Buriking)

Trailer

Algernons

Wow, tak tohle jsem od prequelu X nečekal. Ikdyž v mnohém si je Pearl a X podobné a stejná identita a tvůrci se nezapřou, tak jde o zcela jiné filmy. Tohle je více psychologický horor a rozklad osoby. Opět to je krásně natočeno s jasnou vizí, připomínající barevností Čaroděje ze země OZ. Dívka čekající na svého milé na farmě, která ji opovrhuje za to kým je a není divu, kdo by se neděsil mít dítě s těmito sklony. Postupná gradace a napínaní je neuvěřitelné, stejně jako vábušná hádka s mámou za děsivé bouře, nepříjemná návštěva promítače na farmě, nebo přehnaná reakce na neúspěch zavřená jedním z nejlepší jednozáběrových monologů 2022. Zatím co volbu Mii Goth jako hlavní holčiny v X jsem moc nechápal, tak tady si mě naprosto získala a kompletně se mi prodala. Moc mě potěšil Ti West se svým návratem, který nabití celý nový hororový svět X. Nemohu se dočkat MaXXXine. Řekl bych, že Pearl ve všech ohledech překonává původní film, ale spíš než lepší, je to prostě jiný a to na tom oceňuji nejvíce. PS.: Tady jsem titulky dokoukal s mrazivou děsivostí, dlouho jsem neviděl perfektnější finální záběr. ()

EvilPhoEniX

Po skvělém X přichází strmý pád a hořká pachuť. Ti West není můj oblíbený režisér, vlastně se mi od něj líbilo jen X, takže na prequel a origin záporáčky jsem byl rozhodně zvědav a nadšené ohlasy v zámoří dávaly najevo, že půjde o pecku, ale přichází docela rozčarování. Je to trochu těžko hodnotitelné, protože své kvality Pearl rozhodně má, ale z hororového hlediska je to velký průser. X dal zavzpomínat na hixploitationy éry minulé, především se všem vybavil Texaský masakr, měl šťavnaté gore, creepy záporáky a soft porno v první půli. Pearl z toho bohužel nemá ani jedno a vydává se jiným směrem , což většinu diváků bezpochyby zklame. Pojďme si nejdříve shrnout plusy. Určitě potěší zasazení do válečného období roku 1918, velmi netradiční doba pro horor, takže vítané. Potěší Mia Goth, která podává životní herecký výkon, hraje výborně, je dobře psychicky narušená, dá se ji věřit a dokáže na sebe strhnout pozornost. Zaujmou i dialogy a natočeno to taktéž není špatně, ale to je bohužel vše. Kdyby se jednalo o Drama, tak se jedná o slušný film, který je dobře natočen i zahrán, avšak hororový fanoušek se tu nedočká vůbec ničeho. Žádný náznak atmosféry, žádné GORE?!! okay jedna scéna na konci itś not enough. Není to ani creepy ani temné, vlastně hororové označení mi příjde dost mylné. Jde o psychologickou studii jedné narušené dívky v netradičním období a když se s tím smíříte, tak možná budete OK, ale na můj vkus šlo o těžké slow burn drama, které jsem si určitě neobjednal. Zaujal 5 minutový monolog a rodinná večeře za bouře ( dost možná nejlepší scéna filmu). 5/10. ()

J*A*S*M

Lahůdka, ale rozhodně se připravte na to, že je to úplně jiný film, než X. Zatímco první snímek série odkazoval ke špinavým exploitačním klasikám, tohle je spíš takové krásně barevné naivní drama, kde pod povrchem bublá hnusná perverze a zkaženost. Velkou oporou je Mia Goth v hlavní roli, která si to dává s přehledem, jasným vrcholem filmu je její předlouhý monolog krátce před koncem. Za mne v porovnání s X slabší horor, ale lepší film. ()

POMO

She-Joker. Stejně zajímavá, psychologicky pečlivě vystavěná a filmařsky vymazlená profilovka labilního asociála, který překročí hranice, jakou byla oceňovaná hitovka s Joaquinem Phoenixem. Prostředím hillbilly rodinky v baráku na texaském venkově mně ještě bližší. Ti West zde totiž naznačuje, jak selankovitě mohli vypadat začátky i jiných slavných texaských rodin… Kýčovitě pohádková retro-stylizace kontrastuje s temnými tóny soundtracku, naznačuje přítomnost skrytého zla a postupně dává průchod jeho výbuchu. Hlavní postava potěší fandy žánru nejenom s vidly či sekyrou v ruce, ale i dlouhou jednozáběrovou zpovědí o vlastní duševní rozervanosti. Mia Goth válí. A ty audiovizuální záblesky Kubricka i Hitchcocka… formální potěšení pro zainteresované. ()

Fr

„SVÉ PRAVÉ JÁ NEMŮŽEŠ SKRÝVAT NAVŽDY, PEARLO. NAKONEC SI TOHO VŠIMNOU A BUDOU VYDĚŠENÍ, STEJNĚ JAKO JÁ…“   Příběh psychicky nevyrovnaný mladý slečny, která by kvůli splnění svýho snu i vraždila… Ti West a Mia Goth popustili uzdu svýmu kumštu a díky tomu tady máme fajn naivní filmařinu dvacátejch let minulýho století, ve kterým se odehrává holčičí dramatický drama s pár momentama pro kluky. Takový náročnější „U nás na farmě“ .     /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Když se naseru, beru vidle. 2.) Hledám cestu z vidlákova.  /// Thx za titule „Piorun“.                   PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

• Ti West a Mia Goth (Pearl) spolupracovali na scénáři prostřednictvím FaceTime během povinné 2týdenní karantény (kvůli pandemii covid-19) na Novém Zélandu před natáčením X (2022). Jen doufali, že A24 bude souhlasit s natočením filmu. Naštěstí tento projekt dostal zelenou. (Buriking)
  • Produkční tým měl kolem 50 vzorků červené, aby byla jasná barva stodoly dokonalá. (Buriking)

Související novinky

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Opět se nám blíží konec roku, ale ještě před tím, než se všichni ČSFĎáci rozutečou do víru silvestrovských oslav, máme tu tradiční ohlédnutí za nejlepšími filmy a seriály roku podle nejoblíbenějších…