Pearl

• Kanada Pearl

V minulém snímku X se parta mladých lidí vydala natočit film pro dospělé na venkově v Texasu, jenomže to nedopadlo podle jejich představ, a to kvůli staršímu páru Howardovi (Stephen Ure) a Pearl (Mia Goth). Nyní se tento prequel odehrává na stejném místě, a to o několik let dříve během první světové války v roce 1918. Chata, kde se odehrál „masakr X“, byla kdysi během války využívána jako penzion a jedná se o zpětný příběh o tom, jak se Pearl stala osobou, kterou poté byla. (HanzoBureshi)

EvilPhoEniX

Po skvělém X přichází strmý pád a hořká pachuť. Ti West není můj oblíbený režisér, vlastně se mi od něj líbilo jen X, takže na prequel a origin záporáčky jsem byl rozhodně zvědav a nadšené ohlasy v zámoří dávaly najevo, že půjde o pecku, ale přichází docela rozčarování. Je to trochu těžko hodnotitelné, protože své kvality Pearl rozhodně má, ale z hororového hlediska je to velký průser. X dal zavzpomínat na hixploitationy éry minulé, především se všem vybavil Texaský masakr, měl šťavnaté gore, creepy záporáky a soft porno v první půli. Pearl z toho bohužel nemá ani jedno a vydává se jiným směrem , což většinu diváků bezpochyby zklame. Pojďme si nejdříve shrnout plusy. Určitě potěší zasazení do válečného období roku 1918, velmi netradiční doba pro horor, takže vítané. Potěší Mia Goth, která podává životní herecký výkon, hraje výborně, je dobře psychicky narušená, dá se ji věřit a dokáže na sebe strhnout pozornost. Zaujmou i dialogy a natočeno to taktéž není špatně, ale to je bohužel vše. Kdyby se jednalo o Drama, tak se jedná o slušný film, který je dobře natočen i zahrán, avšak hororový fanoušek se tu nedočká vůbec ničeho. Žádný náznak atmosféry, žádné GORE?!! okay jedna scéna na konci itś not enough. Není to ani creepy ani temné, vlastně hororové označení mi příjde dost mylné. Jde o psychologickou studii jedné narušené dívky v netradičním období a když se s tím smíříte, tak možná budete OK, ale na můj vkus šlo o těžké slow burn drama, které jsem si určitě neobjednal. Zaujal 5 minutový monolog a rodinná večeře za bouře ( dost možná nejlepší scéna filmu). 5/10. ()

POMO

She-Joker. Stejně zajímavá, psychologicky pečlivě vystavěná a filmařsky vymazlená profilovka labilního asociála, který překročí hranice, jakou byla oceňovaná hitovka s Joaquinem Phoenixem. Prostředím hillbilly rodinky v baráku na texaském venkově mně ještě bližší. Ti West zde totiž naznačuje, jak selankovitě mohli vypadat začátky i jiných slavných texaských rodin… Kýčovitě pohádková retro-stylizace kontrastuje s temnými tóny soundtracku, naznačuje přítomnost skrytého zla a postupně dává průchod jeho výbuchu. Hlavní postava potěší fandy žánru nejenom s vidly či sekyrou v ruce, ale i dlouhou jednozáběrovou zpovědí o vlastní duševní rozervanosti. Mia Goth válí. A ty audiovizuální záblesky Kubricka i Hitchcocka… formální potěšení pro zainteresované. ()

Lima

Někdy se říká, že film je tak dobrý, jako je dobrý jeho záporák. No a 'Pearl' nemůže mít pevnější oporu. Mia Goth je totiž neuvěřitelná. Na malé ploše dokáže zahrát naivní holčičku, zlomenou ženu, démony zmítanou čubku i totální psychopatku. Všechno ve svém hereckém rejstříku má. Její skoro desetiminutová zpověď v závěru, točená na jeden zátah, mě naprosto rozsekala. Navíc je to celé podpořeno scenářem, který přirozeně plyne, má logický vývoj a po psychologické stránce téměř dosahuje levelu Phoenixova 'Jokera'. A ty vizuální hrátky s kamerou, ten úvod s klasickou hudbou ve stylu starého dobrého Hollywoodu! Jsem prostě šokován, že po zpackaném předchozím 'X' byl Ti West schopen něco takového splodit. Tohle je malá hororová laskominka, natočená s láskou a umem, cílená na filmové fajnšmekry. ()

J*A*S*M

Lahůdka, ale rozhodně se připravte na to, že je to úplně jiný film, než X. Zatímco první snímek série odkazoval ke špinavým exploitačním klasikám, tohle je spíš takové krásně barevné naivní drama, kde pod povrchem bublá hnusná perverze a zkaženost. Velkou oporou je Mia Goth v hlavní roli, která si to dává s přehledem, jasným vrcholem filmu je její předlouhý monolog krátce před koncem. Za mne v porovnání s X slabší horor, ale lepší film. ()

Algernons

Wow, tak tohle jsem od prequelu X nečekal. Ikdyž v mnohém si je Pearl a X podobné a stejná identita a tvůrci se nezapřou, tak jde o zcela jiné filmy. Tohle je více psychologický horor a rozklad osoby. Opět to je krásně natočeno s jasnou vizí, připomínající barevností Čaroděje ze země OZ. Dívka čekající na svého milé na farmě, která ji opovrhuje za to kým je a není divu, kdo by se neděsil mít dítě s těmito sklony. Postupná gradace a napínaní je neuvěřitelné, stejně jako vábušná hádka s mámou za děsivé bouře, nepříjemná návštěva promítače na farmě, nebo přehnaná reakce na neúspěch zavřená jedním z nejlepší jednozáběrových monologů 2022. Zatím co volbu Mii Goth jako hlavní holčiny v X jsem moc nechápal, tak tady si mě naprosto získala a kompletně se mi prodala. Moc mě potěšil Ti West se svým návratem, který nabití celý nový hororový svět X. Nemohu se dočkat MaXXXine. Řekl bych, že Pearl ve všech ohledech překonává původní film, ale spíš než lepší, je to prostě jiný a to na tom oceňuji nejvíce. PS.: Tady jsem titulky dokoukal s mrazivou děsivostí, dlouho jsem neviděl perfektnější finální záběr. ()

Superpero

Kde X bylo uvolněné, téměř komediální, je Pearl velmi nepříjemně intenzivní. Fyzické strašení hypernechutnými důchodci nahradilo drama o rozpadu osobnosti vyvolané přehnaně autoritativní matkou. Mia Goth ukázala, že doopravdy umí hrát. ()

Fr

„SVÉ PRAVÉ JÁ NEMŮŽEŠ SKRÝVAT NAVŽDY, PEARLO. NAKONEC SI TOHO VŠIMNOU A BUDOU VYDĚŠENÍ, STEJNĚ JAKO JÁ…“   Příběh psychicky nevyrovnaný mladý slečny, která by kvůli splnění svýho snu i vraždila… Ti West a Mia Goth popustili uzdu svýmu kumštu a díky tomu tady máme fajn naivní filmařinu dvacátejch let minulýho století, ve kterým se odehrává holčičí dramatický drama s pár momentama pro kluky. Takový náročnější „U nás na farmě“ .     /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Když se naseru, beru vidle. 2.) Hledám cestu z vidlákova.  /// Thx za titule „Piorun“.                   PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

tron

Prequel k X by som prirovnal k ženskej variácii na Psycho, aj keď snímok, ktorými sa Ti West inšpiroval, je zjavne oveľa viac. Mia Goth tomu veľmi veľa dáva, miestami je jej výkon enormne prehnaný, ale k postave a k jej vývoju to sedí ako motorovka k Leatherfaceovi, aj keď uznávam, že niektoré jej hlasové prejavy, niekoľkominútový monológ natočený na jeden záber a záverečné titulky budú pre niekoho cez čiaru. Ako v X, aj tu ma dostali scény s aligátorom. Prostredie farmy fajn a mnohé scény fakt príjemne nepríjemné. Problém vidím v relatívne odhadnuteľnom scenári. A nesedela mi rozloha jazera; za desaťročia v ňom zjavne skončili desiatky (!) vozidiel, to nebolo reálne. X ma bavilo, toto až tak nie. ()

Psychor

Westovo X, které se odehrává v roce 1979, sice nedokáže u diváka vyvolat pocit strachu či budovat hmatatelné napětí, leč vše kompenzuje uhraničivým vizuálem, silně zakotveným v estetice sedmdesátých let, a snahou o kritickou reflexi tohoto období. V případě snímku Pearl už bohužel platí, že levá ruka neví, co dělá pravá. Tento prequel je zasazen do roku 1918, tedy éry němého filmu, avšak stylovými prostředky připomíná technicolorové filmy z období zlatého věku Hollywoodu. Dává to někomu smysl? Jakožto zdejší hororový expert jsem režiséra bezprostředně po projekci kontaktoval a formou e-mailu ho požádal o uspokojivé vysvětlení (případnou odpověď vložím do diskuze). Pokud bych hodlal zachytit ducha dané doby, tak nejspíše zvolím archaizující černobílý formát, a s ohledem na původ hlavní protagonistky zároveň využiji prvků německého expresionismu. Možná se Westovi pouze nedostávalo odvahy, a tak raději vsadil na o poznání konvenčnější postupy, jenže právě tady leží jedna z ostrých dělících čar mezi skutečným auteurem a obyčejným realizátorem scénáře. Závěrem nemohu nezmínit fenomenální herecký výkon Mii Goth, která by si nepochybně zasloužila oscarovou nominaci, v důsledku čehož snímku Pearl celkově uděluji dvě silnější hvězdy. ()

EdaS

Spíš psychologické drama než horor, ale rozhodně řemeslně solidní a solidně působivé. Samozřejmě i díky Mie Goth, na jejímž výkonu film stojí. Mám upřímnou radost, že se Westovi jeho letošní dvojitý návrat povedl. ()

xxmartinxx

Opět velké FX Show by Ryan Murphy vibes - velmi trendy film, který skvěle zapadá do současné popkultury a naplňuje velmi dobře specifickou poptávku. Myslel jsem si, že od A24 chceme něco trochu víc než sérii naplněných očekávání, ale dobře... Asi stačí. ()

Marceloo

V roku 1918 žije Pearl na odlahlej farme spolu so svojimi rodičmi. Svet je ovplyvnený vojnou a pandémiou, ale ona aj napriek tomu sníva o tom, že raz bude hviezdou. - X malo aspoň gore, toto nemá okrem triviálneho príbehu čo ponúknuť. Teda vlastne by aj mohlo, keby v poslednom desaťročí nevznikli žánrové pecky typu Starry Eyes alebo The Perfection. Alebo keby mal Ti West talent. Alebo keby výprava vyzerala aspoň trochu na to, že sa to odohráva v roku 1918. A takto by som mohol pokračovať donekonečna. S týmito vizuálne vyparádenými ale obsahovo takmer prázdnymi kúskami už u mňa režisér nezaboduje a zúfalá snaha poukázať na to, aké to mali ženy počas vojen ťažké, tak to mu teda vôbec nevyšlo. ()

Morien

Mia je fascinující, zasazení do minulosti nepřesvědčivé, kvalita (či působivost) jednotlivých scén kolísavá. Poté, co jsem si u minulých filmů režiséra říkala, že jsou na mě asi až moc divné, si říkám, že bych snad i byla ráda, kdyby byla Pearl divnější, ve smyslu vykašlat se na konvenční příběh a opravdu si ujet. ()

Gilmour93

An X-traordinary Origin Story. Na této farmě neházejí Perly sviním, ale aligátorovi.. Mia Goth jako Weirdo of Oz souložící se strašákem, růžové svody nejen z okapů a vliv Zlatého věku Hollywoodu na sociální vývoj jedince. West v tom celkem oprávněně vidí dementní Disneyovku, ve které se potkává melodram Douglase Sirka se způsoby Technicoloru. Tudíž další jeho experiment se žánry a styly, který tentokrát vidlemi formy napichuje pochyby o obsahu na vrata Howardovic stodoly. Můj soukromý tip ohledně završení trilogie je, že MaXXXine bude snít svůj sen ve světě Schraderova Hardcore.. ()

Eliott

Již na předchůdce tohoto hororu X, jsem měl hlavně chválu. A to ač je úvod v obou případech spíše nudný, tak závěr počáteční ,,nudu" v obou případech náležitě vykompenzuje. Jen těžko posoudit, který kousek se podařil více, v případě Pearl se však podaří opravdu mimořádně vykreslit příklad lidského zhroucení a s tím spojený propad k absolutnímu šílenství. Podobně jako jednička, kde se točilo porno, i toto dílo si uchová jistý vzrušující nádech, což k atmosféře vyloženě sedne (jako scény v kině, pole, vana). Ale jak jsem již naznačil, nejlépe hodnotím postupný zrod psychopata uvnitř dívky a dokonale krvavé finále. PS: Dlouhý záběr na creepy úsměv na konci byl vskutku znepokojivý a nejenže pobavil, ale i celkem myslím že diváka i trochu rozladil. Slečna se asi směje dodnes...... Jinak velmi si pochvaluji obsazení hlavní představitelky. To je něco, co snad ani nemohlo dopadnout lépe. ()

castor

Mia Goth a Ti West si evidentně rozumějí. Stejně jako u předchozího titulu X trvá poměrně dlouho, než se přejde k nějakým ostřejším momentům, ale právě ta dávka trpělivosti, kterou režisér West (natočil i dva díly dravé série Oni) předvádí, mě znovu bavila. Víc než o příběhu je to o budování konkrétního charakteru. Pearl v době přetrvávajících následků španělské chřipky hledá místo v životě, zatímco její manžel slouží v Evropě během první světové války, a zatímco je odkázaná na život vedle své matky, přísné oddané katoličky, a invalidního otce. Dřinu na farmě chce vyměnit za svět filmu, na které by její vrstevnice chodily do místního kina. Celé to začíná jako barevné naivní drama o snech jedné dívky, která si nicméně třeba cestou z nákupu odskočí do polí „zasouložit“ se strašákem, abychom stále hlouběji vnímali její výkřiky vzpoury proti okolnímu světu. Vše to samozřejmě vybublá a mnozí se minimálně zaradují. Goth, která začínala pod vedením Larse von Triera a která evidentně netouží po romantických komediích, jen potvrzuje, že je zatraceně talentovaná. ()

*CARNIFEX*

Prequel solídneho hixploitation, minimalisticky nazvaného (X), sa nečakane zmenil na sociálny dramat o labilnej psychopatke. Nebolo by na tom nič zlé, no bohužiaľ, atmosféra ani z ďaleka nedosahuje úrovne predchodcu, vývoj deja nebol taktiež nijak mimoriadny, pričom dve klasické, hororové scény, mi prídu naozaj málo. "Pearl" nie je zlý film, podaktorých zaujme minimalistický, no určite "fašistický" nádych výchovy a herecký výkon Gothovej, ktorá svoju úlohu zvládla na výbornú. Uvidíme, čo prinesie v trilógii trojka, s názvom: "MaXXXine". ()

Xmilden

Ti West skutečně roste a to přímo před očima. Vůbec by mě nenapadlo, že jej napadne udělat prequel nechutného X, on nejenže do toho šel, on je udělal ještě v témže roce. Setkáváme se tedy s mladou Perlou, na které je něco velmi velmi zneklidňujícího. Chválím. Chtěl bych prosím klidně i 3. díl. Je ohromná škoda že Mia Goth nebude za tohle nominovaná na Oscara, v mých očích by byla jednoznačným favoritem. 70% ()

DC našlo svého Supermana

DC našlo svého Supermana

28.06.2023

V závěru minulého týdne v Los Angeles probíhaly závěrečné fáze konkurzu na nového Supermana do rebootovaného DC univerza. Šéf Warnerů David Zaslav, producent Peter Safran i režisér James Gunn… (více)

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení