Svět včerejška

Trailer 1

Francouzská prezidentka Elisabeth de Raincy se rozhodla stáhnout z politického života. Tři dny před prvním kolem prezidentských voleb se od svého generálního tajemníka Francka L'Herbiera dozví, že skandál ze zahraničí potřísní jejího určeného nástupce a přinese vítězství krajně pravicovému kandidátovi. Mají tři dny na to, aby změnili běh dějin. „Pokud padne Francie, padne i Evropa,“ varuje generální tajemník, prezidentčin mazaný poradce. Režisér Diastème klade ve filmu mnoho aktuálních otázek, zejména „Co se stane, když jsou státní tajemství také osobní?“ (Film Europe)

Trailer 1

bloom

Vyloženě chladný film, který nemá úplně jasno, zda chce být konspiračním thrillerem, politickým dramatem nebo psychologickou konverzačkou. Nakonec převáží politické drama šmrncnuté až tragédií. Líbilo se mi, jak nerušivě se tvůrcům povedlo zapracovat nepřímé odkazy na různé evropské politické události poslední dekády, stejně tak obecnějši úvahy nad otázkou, nakolik je soukromý život vrcholných politiků věcí veřejnou. Hlavní představitelé Léa Drucker a lehce serraultovský Denis Podalydés zahráli dobře. Podobně jako jejich hrdinové Elisabeth a Franck mám i já strach z úspěchů různých evropských populistů. Kdyby film nenechal otevřených tolik dějových linií, šel bych s hodnocením i o trochu výš. [Festival francouzského filmu 2022] ()