Kusko.t2

„Udalosti, ktoré sú zobrazené v tomto filme sú založené na skutočných a reálnych faktoch tragickej masovej vraždy a samovraždy z novembra roku 1978 (Guyana). Mená v príbehu boli pozmenené z dôvodu ochrany nevinných.“ René Cardona Jr. – syn režiséra starého Cardonu, ktorý podobne ako jeho otec reprezentuje mexickú vlnu z časti exploitačného kina a iných žánrových dobrodružstiev, sa púšťa hneď po tragických udalostiach masovej vraždy/samovraždy po hlave do filmového spracovania posledných dní náboženského kultu Jima Jonesa. Je síce pravda, že mená skutočných postáv produkcia jemne pozmenila - skôr by som povedal, že sa tak stalo kvôli právam, ako z nezištných dôvodov. Nič to však ale nemení na adresnej jednoznačnosti. Charizmatický reverend Jim Jones, ktorý sa až paranoidne snažil vybudovať nezávislú spoločnosť na pilieroch nepoškvrnenej juhoamerickej pôdy Guyany tak učinil preto, aby svojich nasledovníkov ochránil od nečistoty a reťazí modernej spoločnosti. Celkovo zhruba 900 ľudí túto jeho snahu neprežilo. ### Surové spracovanie týchto udalostí René Cardonom, sa miestami až dokumentárne snaží objasniť nálady vtedajšej spoločnosti filmom pre mňa výpovednej hodnoty nie len príbehu Jima Jonesa, ale aj práce režiséra ako takej. Strhujúci filmový zážitok! Ale ako platí aj v tejto kategórií – sto ľudí, sto chutí. „Tí, ktorí si nepamätajú minulosť, sú odsúdení na to ju zopakovať.“ ### PS – videná 108 minútová verzia. ()