Soldados de Salamina

Soldiers of Salamina

Drama / Válečný

Španělsko, 2003, 112 min

Film je celkem zajímavý, ale bohužel jsem se v něm těžko orientoval a často ztrácel. Divák by měl být buď Španěl, nebo by potřeboval alespoň silně nadprůměrné znalosti o jejich občanské válce. Pokud vám nic neříká ani ta Salamina, budete na tom přinejlepším stejně.(9.4.2005)

Tenhle film byl pro mě na festivalu ve Varech naprostým zjevením a jedním z těžko překonatelných vrcholů tehdejšího ročníku. Na rozdíl od Slarqua si nemyslím, že vybavenost znalostmi španělské občanské války, nebo dokonce tvorby Sanchéze-Mazase je nutnou výbavou ke konzumpci filmu. Jediné co mi tam trochu nesedělo byl onen lesbický románek hlavní hrdinky. Proč to tak je jsem pochopil až po přečtení literární předlohy - v ní je totiž hlavním hrdinou muž a ne žena. Motiv milenecké vztahu pak působí mnohem nenásilněji než ve filmu. I přes tuhle výtku je pro mě tehle film hodně "srdeční záležitost."(18.1.2008)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 2003 - uvedené v sekcii "Un certain regard"(19.1.2014)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $1,481,789(12.7.2010)

Čtyři hvězdy za krásné scény s republikánským vojínem. Nezapomenutelné pasodoble v dešti...(6.11.2011)