Sladká Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

Horor / Thriller

USA, 1964, 133 min

Proč natočil Robert Aldrich dva roky po úspěšném filmu Co se vlastně stalo s Baby Jane? podobně laděný thriller a opět s Bette Davisovou v titulní roli, to je myslím jasné. Filmy jsou si podobné jak tématem, tak i celkovou atmosférou. O to lépe se dají srovnat. Zatímco Baby Jane byla po všech stránkách vyrovnaná, Charlotte už trochu kulhala. Ale ne moc. Jinak bych nemohl dát pět *. V Baby Jane byla velká tíha vložená na bedra obou hlavních představitelek a jejich hereckých výkonů a i kdyby selhaly ostatní složky, Bette Davis a Joan Crawford by to utáhly. Ve Sladké Charlotte už tomu tak nebylo. Obě hlavní představitelky už nestály tolik v popředí, bylo tam větší množství vedlejších postav, z nichž některé mi připadaly nejen zbytečné, ale dost špatně zahrané. Všechny slabiny Sladké Charlotte ale rázem zapomenu, když vypíchnu naprosto skvělou kameru, která si dokázala pohrát nejen s detaily, ale naopak ve chvílích, kdy čekáte detail a kamera zabírá celou scénu, vy se uvnitř třesete na to, abyste už konečně viděli famozní mimiku tváře Bette Davis. A propos - Bette Davis. Má cenu tady skládat ódy na její herecké umění? V jedné ze závěrečných scén na schodech mě při jejím opravdu zvířecím kvílení lezl mráz po zádech. Vedle ní působila Olivia de Havilland tak trochu jako tupé ořezávátko.(2.10.2008)

Výborný atmosferický thriller tehdy se ještě neuvádělo filmové označení psychothriller od dua Henry Farell (scénář-námět) a Robert Aldrich (režie) kteří si postupně už někdy od začátku šedesátých let budovali pověst děsivými snímky, jako tento tehdy novou formou psychothrilleru.Také v tomto snímku se střetávají na život a na smrt dvě staré ženy Charlotte (B.Davis) a její sestřenice Miriam (Olivia de Havilland) v podobně jako o dva roky starším snímku What Ever Happened to Baby Jane? Tam ale hrála místo ní Joan Crawford a hrála tam sestru B.Davis.Bette Davis v obou těchto snímcích podává výborný herecký výkon a zcela na místě zde dokazuje že měla opravdu mimořádné herecké schopnosti a pouze skromně dokazuje zač byla po právu v roce 1977 vyznamenána cenou LAA-za celoživotní dílo.(12.10.2006)

Na mě film velice zapůsobil jako psychologický thriller. Bette Davis celý film táhne sama na vlastních hereckých zkušenostech a talentu, naštěstí pro ni to funguje. Olivia je krásná herečka, ale přišla mi strohá a nudná, zajímalo by mě, jak by film vypadal, kdyby se po boku Bette opět objevila Joan Crawford, myslím, že by to bylo zajímavější. Film jako celek není špatný, ale první půlka je trošku utahanější, ta druhá už hraje na napětí a nervy diváka a to se mi líbilo.(17.8.2018)

• TomX2

Celkový dojem: Veľké sklamanie. Námet je zaujímavý a príbeh aj keď dnes už klitšé, točený v dobe kedy bol ešte zaujímavý, nový a originálny. Priznám sa, od Sweet Charlotte som čakal veľa, ale nakoniec je to pre mňa veľké sklamanie a môj dojem je negatívny. Herecké obsadenie nezaujímavé, dej nudný a scénar miestami až veľmi chabý. Atmosféra je ešte jakž-takž miestami napínavá a vo svojej dobe možno aj nepríjemná, lenže to je asi tak všetko. Moje hodnotenie: 40% (31.7.2017)

Velmi dobrý psychothriller s místy skoro hororovými prvky. Atmosférou i stylizací mi tento příběh malilinko připomněl Plynové lampy, ale celkovým pojetím a kvalitou za nimi nakonec přece jen trochu zaostal. Bette Davisová je výborná, což se bohužel nedá říct o Olivii De Havilland, která tady hraje jen lehce nadprůměrně. Škoda, že více prostoru nedostali Joseph Cotten a hlavně Mary Astorová, kterou jsem marně vyhlížel, a teprve v závěrečných titulcích jsem se dočetl, že hrála ani ne minutovou roličku vdovy.(18.1.2003)

• - Na obraze mladé Charlotte (Bette Davis), který visí v jejím domě, je Bette Davis v její roli jako Julie v Jezábel (1938). (..Lucas..)