Poslední západ slunce

• Kanada

• Austrálie

Western / Drama / Romantický

USA, 1961, 112 min

Sympatické obsadenie Douglasa do nejednoznačnej úlohy. Film stojaci na charakteroch, ale postava Rocka Hudsona je málo vyprofilovaná. Navyše postupne sa vytratí napätie a miesto vzťahu lovec vs. utčenec sa riešia telenovelovité milostné vzťahy. Western (či skôr kovbojka) nenudí, len nemá dostatočné gule...(5.8.2014)

Příjemný western, který má v ústředních rolích dva velmi sympatické herce a dvě pěkné herečky. Zajímavý je také po dějové stránce, kde se prolíná klasická westernová linie s dramatickou a romantickou, což snímek patřičně okoření. Některé momenty jsou sice snadno předvídatelné, ale fanoušek westernů se nudit nebude. Není to úplně čistokrevných 5*, ale 4 by byly možná málo. :)(27.2.2014)

Rock Hudson v roli šerifa jdoucího po stopách zabijáka Kirka Douglase, který se fatálně zamiluje nejprve do své bývalé lásky, žijící s opilcem, a pak do vlastní šestnáctileté dcery, aniž by o svém otcovství věděl. Oba muži však musí odložit svůj střet, protože je nutno přepravit a ochránit velké stádo dobytka. Méně akční, ale přesto zajímavý a dramatický western Roberta Aldricha kombinovaný s love story. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=tRn1oxQvN2E(19.7.2014)

Robert Aldrich poněkud vyměkl a natočil western se silnou romantickou zápletkou (pouze přestřelka v baru a zloději žen jsou odznakem jeho chlapáckosti). To není vůbec ku škodě, když je scénář inteligentní a dialogy a mají smysl. Problém je v tom, že zatímco postava O'Malleyho je perfektně napsaná a zahraná, postava šerifa Striblinga je tak strašně plochá a schématická (to není ani moc Hudsonova vina, nebyl špatný herec), že mi bylo šum a fuk jak to s ním dopadne. Navíc film s přibývajícími minutami ztrácí na věrohodnosti (že by Belle tak snadno podlehla Striblingovi vůbec nevěřím) a závěrečný souboj (ač je výtečně natočený) tomu nasadil korunu. Kdyby se tvůrci vyvarovali přílišné naivitě druhé poloviny a (malinko spoiler) finální duel se buďto nekonal nebo dopadl obráceně, mohlo hodnocení atakovat maximum. Kirk Douglas, obě krásné dámy a zajímavý příběh by si to zasloužili. Takto ode mne musí vzít zavděk 60%.(31.7.2014)

----- "Hezké malé děvče v hezkých malých žlutých šatech ..." ----- Bláhová iluze ... nebo upřímná láska ? A může vystačit na celý život ? Western okořeněný špetkou psychologie - což vůbec není na závadu. Popravdě nevyplýtvá mnoho střeliva ... z koltů zavěšených proklatě nízko. Akce tady hraje menší roli, než je obvyklé - a po většinu stopáže se drží při zdi. Přesto si příběh ve vrchovaté míře dokázal uchovat nedefinovatelné, neuchopitelné kouzlo širých dálek s trochu exotickou vůní nepoznaného dobrodružství a zidealizované romantiky, která obsáhne všechny západy slunce - nejenom ten poslední. Neboť vypráví o dávno zašlé slávě těch opravdových mužů, za které mluvily činy ... velice jasnou a výmluvnou řečí.(20.7.2014)