Poslední západ slunce

• USA The Last Sunset (více)

Před odplatou se neschováš. Rock Hudson a Kirk Douglas v hlavních rolích amerického westernu. Známý americký herec Kirk Douglas (nar. 1916) patří k nejčastějším představitelům filmových westernů. Ve filmu Poslední západ slunce (1961) hraje tuláka Brena O'Malleyho, který se zničehonic objeví na mexickém ranči Johna Breckenridge (Joseph Cotten), do jehož ženy Belle (Dorothy Maloneová) byl před lety zamilovaný. Představitel zákona Dana Stribling (Rock Hudson), který má na Brena zatykač za vraždu svého švagra, nemá v Mexiku žádnou pravomoc. Oba se nechají najmout, aby dopravili stádo Breckenridgeova dobytka do texaského městečka Crazy Horse. Tam se také mezi nimi má rozhodnout. Po Breckenridgeově smrti v hospodské rvačce však do věci promluví nejen Belle, ale také její šestnáctiletá dcera Missy (Carol Lynleyová), která je své matce až příliš podobná. Snímek režíroval přední tvůrce akčních filmů Robert Aldrich (Apač, Vera Cruz, Tucet špinavců apod.) v produkční společnosti Kirka Douglase, již herec pojmenoval po své matce Bryna. Natáčení v mexickém státě Aguascalientes a ve studiích Churubusco v Mexico City skončilo už v červenci 1960, ale kvůli problémům při postprodukci se premiéra filmu konala až v červnu 1961. (Česká televize)

Rob Roy

Westernová road movie. Perfektní Trumbův scénář, psychologicky propracovaná síť vztahů mezi čtyřmi postavami, žádné banální věty, všechno má svůj význam, "naštvaný" Kirk hraje jako o život, nejednoznačná kladno-záporná postava, spousta bezchybně vygradovaných neakčních scén, silný ženský element a finále, které mě sakra chytlo za srdce. Což bych od Aldricha nečekal. Stejně jako to, že po Vera Cruz, které dalo hodně Peckinpahovi, tak bez The Last Sunset by finále Tenkrát na Západě nevypadalo tak jak vypadá. Zásadní režisér, zásadní film, trestuhodně nedoceněno i na IMDB. 90%. ()

cheyene

Příjemný western, který má v ústředních rolích dva velmi sympatické herce a dvě pěkné herečky. Zajímavý je také po dějové stránce, kde se prolíná klasická westernová linie s dramatickou a romantickou, což snímek patřičně okoření. Některé momenty jsou sice snadno předvídatelné, ale fanoušek westernů se nudit nebude. Není to úplně čistokrevných 5*, ale 4 by byly možná málo. :) ()

sud

Robert Aldrich poněkud vyměkl a natočil western se silnou romantickou zápletkou (pouze přestřelka v baru a zloději žen jsou odznakem jeho chlapáckosti). To není vůbec ku škodě, když je scénář inteligentní a dialogy a mají smysl. Problém je v tom, že zatímco postava O'Malleyho je perfektně napsaná a zahraná, postava šerifa Striblinga je tak strašně plochá a schématická (to není ani moc Hudsonova vina, nebyl špatný herec), že mi bylo šum a fuk jak to s ním dopadne. Navíc film s přibývajícími minutami ztrácí na věrohodnosti (že by Belle tak snadno podlehla Striblingovi vůbec nevěřím) a závěrečný souboj (ač je výtečně natočený) tomu nasadil korunu. Kdyby se tvůrci vyvarovali přílišné naivitě druhé poloviny a (malinko spoiler) finální duel se buďto nekonal nebo dopadl obráceně, mohlo hodnocení atakovat maximum. Kirk Douglas, obě krásné dámy a zajímavý příběh by si to zasloužili. Takto ode mne musí vzít zavděk 60%. ()

RHK

Rock Hudson v roli šerifa jdoucího po stopách zabijáka Kirka Douglase, který se fatálně zamiluje nejprve do své bývalé lásky, žijící s opilcem, a pak do vlastní šestnáctileté dcery, aniž by o svém otcovství věděl. Oba muži však musí odložit svůj střet, protože je nutno přepravit a ochránit velké stádo dobytka. Méně akční, ale přesto zajímavý a dramatický western Roberta Aldricha kombinovaný s love story. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=tRn1oxQvN2E ()

InJo

Středobodem a jediným opravdu velkým kladem filmu je Kirk Douglas a jeho poutavá a sympatická nejednoznačná postava, k níž jeho charisma skvěle pasuje. Rock Hudson v kontrastu s ním působí jen jako nudný Mirek Dušín, jenž si sám o sobě nemá jak získat divácké sympatie. Aldrichova pověstná "chlapáckost" je zde přítomna asi jen v onom ústředním konfliktu dvou hlavních hrdinů (který je výborný a dal by se na něm postavit strhující emotivní příběh). Velká škoda, že svým konvenčním stylem to má mnohem blíž ke klasickým romantickým westernům (jimž ale témata snímku tak úplně neodpovídají) než k pozdějším odvážnějším revizionistickým žánrovým dílům. 60 - 70 % ()