Poslední západ slunce

• Kanada

• Austrálie

Western / Drama / Romantický

USA, 1961, 112 min

Máme tu pre western mierne netradičné prvky ako púštna búrka, záchrana z tekutého piesku, zmienku o predaji žien na divokom západe a zvláštne rodinné vzťahy, pri ktorých by som nerád spoileroval. Ani ten presun dobytka nie je v každom westerne. Zasadené je to síce do klasického sujetu, lenže zase sú tu dvaja hrdinovia, z ktorých tu nie je ani jeden vyslovený záporák. Inými slovami superklaďas a ten ambivalentnejší. S prihliadnutím k viacerým hereckým esám za štyri.(19.7.2014)

Sympatické obsadenie Douglasa do nejednoznačnej úlohy. Film stojaci na charakteroch, ale postava Rocka Hudsona je málo vyprofilovaná. Navyše postupne sa vytratí napätie a miesto vzťahu lovec vs. utčenec sa riešia telenovelovité milostné vzťahy. Western (či skôr kovbojka) nenudí, len nemá dostatočné gule...(5.8.2014)

Rock Hudson v roli šerifa jdoucího po stopách zabijáka Kirka Douglase, který se fatálně zamiluje nejprve do své bývalé lásky, žijící s opilcem, a pak do vlastní šestnáctileté dcery, aniž by o svém otcovství věděl. Oba muži však musí odložit svůj střet, protože je nutno přepravit a ochránit velké stádo dobytka. Méně akční, ale přesto zajímavý a dramatický western Roberta Aldricha kombinovaný s love story. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=tRn1oxQvN2E(19.7.2014)

Robert Aldrich poněkud vyměkl a natočil western se silnou romantickou zápletkou (pouze přestřelka v baru a zloději žen jsou odznakem jeho chlapáckosti). To není vůbec ku škodě, když je scénář inteligentní a dialogy a mají smysl. Problém je v tom, že zatímco postava O'Malleyho je perfektně napsaná a zahraná, postava šerifa Striblinga je tak strašně plochá a schématická (to není ani moc Hudsonova vina, nebyl špatný herec), že mi bylo šum a fuk jak to s ním dopadne. Navíc film s přibývajícími minutami ztrácí na věrohodnosti (že by Belle tak snadno podlehla Striblingovi vůbec nevěřím) a závěrečný souboj (ač je výtečně natočený) tomu nasadil korunu. Kdyby se tvůrci vyvarovali přílišné naivitě druhé poloviny a (malinko spoiler) finální duel se buďto nekonal nebo dopadl obráceně, mohlo hodnocení atakovat maximum. Kirk Douglas, obě krásné dámy a zajímavý příběh by si to zasloužili. Takto ode mne musí vzít zavděk 60%.(31.7.2014)

Středobodem a jediným opravdu velkým kladem filmu je Kirk Douglas a jeho poutavá a sympatická nejednoznačná postava, k níž jeho charisma skvěle pasuje. Rock Hudson v kontrastu s ním působí jen jako nudný Mirek Dušín, jenž si sám o sobě nemá jak získat divácké sympatie. Aldrichova pověstná "chlapáckost" je zde přítomna asi jen v onom ústředním konfliktu dvou hlavních hrdinů (který je výborný a dal by se na něm postavit strhující emotivní příběh). Velká škoda, že svým konvenčním stylem to má mnohem blíž ke klasickým romantickým westernům (jimž ale témata snímku tak úplně neodpovídají) než k pozdějším odvážnějším revizionistickým žánrovým dílům. 60 - 70 %(19.7.2014)