Jimmy Savile: Britský horor

(seriál)
  • USA Jimmy Savile: A British Horror Story
Trailer
Dokumentární / Životopisný
USA, 2022, 2 h 51 min (Minutáž: 80–91 min)

Rowan Deacon

Jessica Jones

Jimmy Savile (a.z.), Kylie Minogue (a.z.), princ Charles (a.z.), princezna Diana (a.z.), královna Alžběta II. (a.z.), Margaret Thatcher (a.z.)

Epizody(2)

Výstřední televizní hvězda a filantrop Jimmy Savile okouzlil celý národ. Po obviněních ze sexuálního obtěžování ale vyjde na světlo hodně temná stránka jeho osobnosti. (Netflix)

Trailer

larelay

5x som pri tom zaspala. Netusila som, kto je Jimmy Savile, cize som cakala dokument, ktory ma vyzuje, ale omyl. Zdlhave, nudne a hlavne, preboha, takmer tri hodiny som sa pozerala na absolutne nechutneho, odporneho zmrda, pri ktorom som mala chut vyskocit z okna. Bolo mi z neho az fyzicky zle. A vraj na vyzore nezalezi. No, kur*a, zalezi. Lebo ked je vam z niekoho zle a to este ani neviete, co bude nasledovat, tak mame malinky problemik. Chybali mi svedectva jeho obeti, policajne dokumenty, spisy, vypovede. Takto to bola oda na jedneho stareho, plesniveho uchylaka. ()

DJ Obelix

Předně musím říct, že jsem věděl, kdo Jimmy Savile byl, ale ani zdaleka jsem netušil, jak monumentální kult osobnosti si v Británii vystavěl. Už z toho důvodu kvituji rozdělení dokumentu na dvě části. První je svým způsobem "jen" zlověstná a detailně sleduje Savilův vzestup na výsluní včetně konexí s královskou rodinou. Z druhé se regulérně zvedá žaludek a dojde i na výpovědi obětí. Jistě, pokud jste v dané době žili v Británii, nejspíš tohle všechno už víte, ale pro českého diváka je to skvěle natočený dokument o lidské zrůdě, která si dobrými skutky snažila koupit místo v nebi. Můžeme jen doufat, že se jí to nepodařilo. ()

Marigold

Samozřejmě škoda, že se toho ten zmrd s vzezřením degenerovanýho panoše z Monty Python nedožil, ale to je malá piha na kráse precizního a detailního dokumentu, který do detailu zkoumá kult a postupnou mocenskou imunitu jedné celebrity. Nic jsem o Savilovi nevěděl, takže dokument nesmírně cením. Je dramaturgicky výtečně postavený (s drobnou výhradou k některým opakováním) a druhý díl je velmi silný výpovědmi obětí i tím, jak se najednou loajální láska k "jednomu z nás" obrátí na zhnusení. Tenhle britský horor ale precizně odhaluje, jak velké pokrytectví stojí za celou řadou protekčních zvrhlíků. Savile je zrůdně fascinující, svou lidovou fasádou, sítí institucionálních ochránců i otřesným vředem bigotního katolictví. Když už nevěřím v peklo, ať se aspoň hezky smaží v podobně dobře odvedené investigativě. ()

Pilda17

Vytáhnout tyhle příběhy po jeho smrti je vážně skvělý. Každý si potom může říct cokoliv a Jimmy se nemůže bránit. V dnešní době je znásilnění i plesknout někoho přes zadek. Dřív to bylo normální, dneska by člověk mohl jít sedět. Není moc fér přijít na povrch s těmito věcmi až člověk umře. Člověk to musí brát s nadhledem. ()

Nin

Dokument, který líčí život Jimmyho Savilea a představuje ho lidem mimo Velkou Británii, protože v ní se jednalo o velmi slavnou celebritu. Jak se nakonec ukázalo, své slávy maximálně využíval ke svým odporným činům. Je fajn, že dokument si nelibuje v nechutnostech. Vlastně nechává i diváka dlouho čekat, než se o jeho zločinech něco více dozví, a nějaké znepokojující detaily si vyslechneme až v podstatě na konci. Místo toho se Jimmy Savile: A British Horror Story zaměřuje hlavně na Savilea jako takového a na to, proč mu něco takového mohlo tak dlouho procházet. Jimmy Savile byl trochu blázen, ale zároveň byl velice ambiciózní, cílevědomý a v určitých oblastech neskutečně inteligentní. Což je bohužel vzhledem k jeho choutkám efektivní kombinace. Dokument si dává v podstatě za cíl ukázat ho v tom pravém světle. Protože Savile unikl díky své smrti jakémukoliv trestu, dokument chce alespoň navždy zničit jeho dědictví. Zajímavé je, že za odhalením Savila stojí z velké části větší přístupnost internetu - oběti se mohly více ozývat a zjišťovat, že v tom nejsou samy. Toto je jedna z velkých výhod internetu. Díky němu se už pravděpodobně nic v takové míře jako u Savila nemůže opakovat. Napínavý, zajímavý a celkově kvalitně zpracovaný dokument. (8/10) ()