poster

Portrait of Jennie

Drama / Romantický / Fantasy / Mysteriózní

USA, 1948, 86 min

 • MissJ
  ****

  Kouzelný příběh, ačkoliv (pro mě) ani napodruhé ne úplně strhující. Další z filmů, které bych někdy ráda viděla na hodně velkým plátně...mininotebook zde přece jen není to pravé filmové ořechové. Zhlédnuto "na doporučení" Luise Buñuela, jinak bych se k tomuto u nás neznámému dílku pravděpodobně nedostala. Ve své autobiografii ho zmiňuje i Gabriel García Márquez. Kameraman Joseph August je pro mě hlavním pilířem filmu, který díky němu vypadá jako malířská plátna, výjevy ze sbírky starých pohlednic a výlet zpět časem do zimního New Yorku 30. let dohromady. Zvláštně, těžko popsatelně to na vás působí. Pak je tu krásná Jennifer Jones, které bez problémů uvěříte, že přichází z jiné doby i její proměnu z dívčí po ženskou. Negativem je nadužívání Debussyho hudby, a to až do stadia předávkování; v pozadí zní v podstatě celou dobu, ač v různých aranžích.(22.12.2013)

 • kobejn
  *****

  Bunuel tento film zmiňuje ve svých pamětech "Do posledního dechu". "Zbožňoval jsem Portrét Jenny s Jennifer Jonesovou, neznámé, ale tajemné a poetické dílo...". Jelikož Bunuel je můj filmový "guru", musel jsem ten film vidět. A doopravdy, ten film je podivuhodný, a je skoro zázrak, že mohl v klasickém hollywoodském systému vzniknout takto nehollywoodský film, který je jak sen.(14.2.2010)

 • liquido26
  ****

  Sice je to ten typ filmu, na který už se asi nikdy nebudu mít potřebu koukat, ale musím říct, že to bylo zajímavé. V prvé řadě nádherná a originální kamera. V druhé řadě příběh. Nemůžu říct, že by mě nějak extra nadchnul, ale bylo v něm prostě něco, co mi znemožňovalo se nudit a nutilo mě to bez přerušování dokoukat.(23.5.2015)

 • RHK

  Jeden ze 100 nejlepších romantických filmů - 100 Greatest Romance Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(2.3.2013)

 • Houdini

  Oscar 1 : Speciální efekty + 1 nominace: Kamera ČB. . . . Zlatý Lev - výběr(8.4.2004)