Portrait of Jennie

Drama / Romantický / Fantasy / Mysteriózní

USA, 1948, 86 min

Kouzelný příběh, ačkoliv (pro mě) ani napodruhé ne úplně strhující. Další z filmů, které bych někdy ráda viděla na hodně velkým plátně...mininotebook zde přece jen není to pravé filmové ořechové. Zhlédnuto "na doporučení" Luise Buñuela, jinak bych se k tomuto u nás neznámému dílku pravděpodobně nedostala. Ve své autobiografii ho zmiňuje i Gabriel García Márquez. Kameraman Joseph August je pro mě hlavním pilířem filmu, který díky němu vypadá jako malířská plátna, výjevy ze sbírky starých pohlednic a výlet zpět časem do zimního New Yorku 30. let dohromady. Zvláštně, těžko popsatelně to na vás působí. Pak je tu krásná Jennifer Jones, které bez problémů uvěříte, že přichází z jiné doby i její proměnu z dívčí po ženskou. Negativem je nadužívání Debussyho hudby, a to až do stadia předávkování; v pozadí zní v podstatě celou dobu, ač v různých aranžích.(22.12.2013)

Bunuel tento film zmiňuje ve svých pamětech "Do posledního dechu". "Zbožňoval jsem Portrét Jenny s Jennifer Jonesovou, neznámé, ale tajemné a poetické dílo...". Jelikož Bunuel je můj filmový "guru", musel jsem ten film vidět. A doopravdy, ten film je podivuhodný, a je skoro zázrak, že mohl v klasickém hollywoodském systému vzniknout takto nehollywoodský film, který je jak sen.(14.2.2010)

Sice je to ten typ filmu, na který už se asi nikdy nebudu mít potřebu koukat, ale musím říct, že to bylo zajímavé. V prvé řadě nádherná a originální kamera. V druhé řadě příběh. Nemůžu říct, že by mě nějak extra nadchnul, ale bylo v něm prostě něco, co mi znemožňovalo se nudit a nutilo mě to bez přerušování dokoukat.(23.5.2015)

• RHK

Jeden ze 100 nejlepších romantických filmů - 100 Greatest Romance Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(2.3.2013)

• Houdini

Oscar 1 : Speciální efekty + 1 nominace: Kamera ČB. . . . Zlatý Lev - výběr(8.4.2004)