Čistým trestním rejstříkem se pochlubit nemůže. V hospici, kde si má odkroutit veřejně prospěšné práce, se ale spřátelí s milým a soucitným knězem, který mu změní život. (Netflix)

nascendi

Utrpenie, umieranie, hospice, to je veľmi nevďačná tematika. A práve tú si Daniel Jaroszek vybral do debutového filmu. Použil udalosti zo skutočného príbehu, mal šťastie na hercov i dobre napísané dialógy, takže sa nemožno čudovať úspechu filmu i oceneniam. Ja nanešťastie nie som, napriek pokročilému veku, divák z cieľovej skupiny. Zaujal ma rozdiel medzi ubezpečovaním umierajúcich, že bude dobre a ich uistením, že budú s nimi až do konca. V každom prípade považujem za užitočné film vidieť, lebo je dobré vedieť. ()

misterz

Tak toto bolo veľmi príjemné prekvapenie. Málokedy sa mi pritrafí niečo také. Pozorný divák, ktorý rád číta aj medzi riadkami, určite ocení vývoj celej situácie okolo dvoch hlavných postáv. Čo je však dôležité, film donúti aj premýšľať a možno aj prehodnotiť svoje životné hodnoty. A tie dialógy, no paráda... jednoduché, trefné a sakramentsky účinné. Silný nadpriemer. 85/100 ()

Aljak

Nie som zrovna priaznivec náboženskej agitácie v akejkoľvek forme, tak som sa trochu obával, či tento film nebude jeden z tých katolibanských. A veruže nebol! Práve naopak, bolo to celé veľmi milé prekvapenie a tak charizmatickú postavu akou bol kňaz Jan, to som už dlho nezažil. Skutočný príbeh o jeho odhodlaní a snahe vidieť vo všetkých ľuďoch len to najlepšie, naučil Patryka pokore a emóciám. Ústredná dvojica pôsobila spočiatku síce pomerne kontrastne, ale navzájom sa pekne dopĺňali. Film sa mi veľmi páčil - bol skutočne inšpiratívny a s príjemným posolstvom, ktoré však bolo dosť predvídateľné počas celého filmu. 4* ()

yakoob

V Polsku ty církevní témata prostě umí. Zase další příběh ze života (mně doposud neznámého) kněze, který následuje odkaz: Cokoliv jste učinili jednomu z nejposlednějších lidí, mně (Ježíšovi) jste učinili...Ztvárnění Dawidem Ogrodnikem na jedničku a jestli je to prvotina režiséra, tak to klobouček. Říkám si, že takovýto přístup kněze k lidským potřebám, má dnes větší význam než 1000 kázání a nedělních bohoslužeb. To je odkaz jako hrom! ()

jedna_vrana

Otec Jan: „Namiesto toho, aby ste na niečo čakali celý život, začnite žiť dnes. Je to neskôr, ako si myslíte.“ Čo vás presvedčí ohodnotiť film plným počtom bodov? U mňa v prípade, že zasiahne moje myšlienky a musím ešte niekoľko dní premýšľať. Dokonca je jedno, o aký žáner filmu ide. Akoby bol napísaný a nafilmovaný pre mňa a pre tú chvíľu. (Stalo sa mi už viackrát, že som svoje pôvodné hodnotenie o niekoľko hviezdičiek zmenila, po rokoch.) Johnny by mohol byť film plný pekných, ale povrchných myšlienok a klišé, jeho príbeh je jednoduchý, dal by sa vyrozprávať niekoľkými vetami. Konštatujem opak, je plný ľudskosti, vrúcnosti, chýb a omylov, boja s vlastným ja. Nič z toho nie je prehnané alebo urážlivé. Otec Kaczkowski žil ako kresťan - išlo mu o lásku, pomoc a odpustenie. O vykúpenie, nie suché moralizovanie. ()

• Film sa natáčal v mestách Konstancin-Jeziorna, Puk, Sopot, Żyrardów a Starowiskitki (Poľsko). Natáčanie trvalo od augusta do septembra 2021. (Arsenal83)
  • ThDr. Jan Kaczkowski (Dawid Ogrodnik) byl polský římskokatolický duchovní, bioetik, vloger a zakladatel a ředitel Hospicu sv. otce Pia v Pucku. Od dětství trpěl zhoršující se zrakovou vadou a v roce 2012 mu byl diagnostikován nádor na ledvinách a glioblastom mozku. I přes prognózu dožití pouhých několika měsíců žil s touto diagnózou ještě další čtyři roky. (EKLEKTIK)