Zločin lorda Savila (TV film)

Komedie

Československo, 1967, 63 min

(3x) ,,Jste nemocný? Ne, něco horšího - jsem nevinen!" Klasika! Báječná inscenace, brilantní Václav Voska v hlavní roli plus skvělé výkony všech ostatních představitelů. Dramatický přepis povídky Oscara Wildea ze starého Londýna se moc povedl - co věta, to perla, myšlenka a vtip. ,,Móda je tak nesnesitelná forma ošklivosti, že se musí měnit každého čtvrtroku." / ,,Jenže není nic nebezpečnějšího, než být pořád moderní. To se člověku může lehce stát, že nejednou vyjde z módy." / ,,Mě se to stát nemůže, v Londýně totiž dělám pánskou módu já!" / ,,Tak to slyším s radostí, dodneska jsem byl přesvědčen, že neděláš vůbec nic!"(19.6.2017)

Kdyby taková moc fungovala opravdu jako u lorda Savila, to by bylo mrtvol, že by hrobníci nestíhali pohřbívat. Sama jsem měla párkrát nutkání tuhle sílu použít. Mimo jiné tam bylo hodně odzbrojujících hlášek jako například předsvatební rada lordovi Savilovi: "U Tebe se bude předpokládat věrnost manželce a ne milence". Pan Václav Voska byl a stále je v mých očích skutečně zasloužilý umělec. Ovšem pro mě byla hned za ním v závěsu postava Josefa Kemra, toho jsem si vychutnala ve všech jeho polohách, které zde zahrál, také vynikající herec, o tom žádná. Děkuji za takové filmy. "Filmová výzva od mchnk 2019"(8.1.2019)

Jestli má pravdu ViktorD, jako že asi má (každop. nečíst před zhlédnutím), tak čeští adaptéři zřejmě nesnesli, aby lord Savil svůj zločin skutečně spáchal, pak už by to totiž nebyla tak roztomilá anekdota. Ve výsledku se jim podařilo velice dada rozuzlení, ovšem za cenu dehonestace nebohého chiromanta.(18.1.2016)

"Ale, tak i vy jste se už dal na politiku?" Nejen závěr této televizní adaptace se liší od její literární předlohy. Postava komorníka lorda Savila zde dostala slovo i jméno a tak je toto studiové zpracování paradoxně daleko vtipnější či lidštější, než němý sluha lorda Artura Savilla, z jeho vázaného vydání.(3.6.2016)

Na adaptacích Wildea se nedá mnoho zkazit, naopak právě hercům nabízí skvělé příležitosti, které zde myslím nebyly tak docela využity (zejména když se děj odehrává ve větší společnosti, komornější dialogy (samozřejmě zejména Voska - Beneš) nemají chybu). Opravdu zajímavý je scénáristický posun, rehabilitující lorda, který zůstává neposkvrněn zločinem (pomineme-li tedy onu dosti vtipnou "sílu vůle") a naopak pošpinění chiromanta - předpokládám, že v předloze si nešel říci o úplatek...(18.1.2016)