O štěstí a kráse (TV film)

Pohádka

Československo, 1986, 63 min

Pohádka, které nechybí pohádkovost především díky Libuše Havelkové. Nechybí ani legrace, což je důležité, ač se za břicho popadat rozhodně nebudete. Má to děj a je to humorné, především díky Miroslavovi Vladykovi. Chválím i hudbu, i když není zase tak kvalitní. Písničky v pohádkách jsou ale vždy ku prospěchu věci. V této pohádce sice nenajdeme hity, ale rozhodně pomůžou. Ze studiových pohádek, tahle se ale napůl točí i venku, což je také velmi pozitivní, je to jedna z těch lepších.(29.12.2016)

Krásná ukázka v čem starší pohádky absolutně válcují ty soudobé - velmi půvabná a sympatická princezna/pradlenka jež předvádí výborný herecký výkon, milá hudba a krásné písničky, příjemný humor, žádné přihlouplé fórky od šaška Mádla typu "Jóóó, Bolej mě hnáty" apod. zoufalosti, které opravdu pohádku pohádkou nedělají, naopak se do ní vůbec nehodí. Ta má především potěšit, zahřát u srdíčka a to zde platí na 100%.(26.12.2015)

Skvělá pohádková komedie, u které je mi vždycky navzdory její optimistické a humorné náladě trochu smutno. Především kvůli Markétě Fišerové - netuctové krásce s jiskrou a komickým talentem, který (bohužel) ani nemohl být využit :-(. No, nebudu takhle smutně končit komentář k takhle veselému filmu. Velice potěšil i troubovitý Karel Roden (který zde i velmi slušně zpíval) a netypicky neprincovský Pavel Trávníček. 85%.(29.12.2014)

Televizní pohádka O štěstí a kráse je dalším dokladem, že i se skromným počátečním vkladem lze vytvořit zábavné dílo, které svou nenucenou upřímností, prostotou a vhodným hereckým obsazením pobaví a potěší. Příběh je jednoduchý, pointa je srozumitelná a nálada je prodchnuta radostí ze života. Herci se předvádí a povyšují tím skromnou pohádku vzhůru. Středobodem filmu je šarmantní Markéta Fišerová v dvojroli pradlenky Madlenky a princezny Marion (s hlasem Ljuby Krbové), nespokojenost s životní rolí a šance při záměně identity. Vše podbarveno tajemstvím a vykoupením. Důležitou postavou je babička a chůva (dobrá Libuše Havelková) s nadpřirozenou schopností zasahovat do osudů jednotlivců. Hlavní mužskou postavou je rozverný kominík Vendelín (příjemný Pavel Trávníček) v milostně neodbytném toužení a škádlení. Výraznou postavou je tetička Julie (zajímavá Zdena Hadrbolcová) a kuchař Josef (příjemný Lubomír Lipský st.) s pečlivě skrývaným společným tajemstvím. Z dalších rolí: upřímný a dlouho očekávaný princ Petr (Karel Roden), či extravagantní, zhýčkaný a odmítaný princ Fridolín (Miroslav Vladyka). Jednoduché, s humornou nadsázkou a zřetelným poselstvím.(28.1.2017)

• Dory1

Naprosto nepovedené! Jednu hvězdičku odemme dostal jen protože my ho bylo líto úplně vyhodit. Bohužel v této pohádce neshledávám žádný dobrý nápad a ani provedení se moc nepovedlo. A to jsem mylovník pohadek. Takže pokud vás baví pohádky radši si pusťte sůl nad zlato nebo popelku či královský slib, protože touto pohádkou stratíte jen čas a nic vám to nedá. Nemá to v sobě žádné kouzlo! Prachobyčejný pokus, který se projednou nepoved.(1.2.2017)

• - Ve scéně, kde se Majdalenka (Markéta Fišerová) opře o dveře od babiččina domu, je vidět otvor poštovní schránky. V době, do které je snímek situován, ale pošta do schránek nechodila. Navíc poštovní doručování fungovalo mezi Prahou a Vídní, případně na zámcích. (L.H.)

• - Podle stejného scénáře vznikla v roce 1990 v režii Karla Weinlicha i rozhlasová pohádka „Jablíčka dobré víly". (Miggi90)

• - Filmovalo se na zámku Červená Lhota v jižních Čechách. (M.B)