O štěstí a kráse (TV film)

Pohádka

Československo, 1986, 63 min

Laskava pohadka, která me zahrala na dusi. První pohadka, kterou si ze svého detstvi pamatuju vznikla v roce, kdy jsem se narodila. Uz tehdy se mi vryla do pameti a zamilovala jsem si ji. Odehrava se v malebnem prostredi jihoceskeho zamku Cervena Lhota. Temperamentni a prostoreka pradlenka Madlenka (pri pohledu na krasnou a puvabnou Marketu Fiserovou, manzelku Marka Ebena, si nemohu nevzpomenout na uraz, ktery se ji stal kratce na to:(), kominik, moudra babicka a spousta krasnych chytlavych pisnicek… Tato pohadka zustane v me pameti i nadale ziva a kdykoli si ji rada pripomenu.(16.1.2009)

Dnes se bohužel jen otravně popisuje a opisuje a uřvaným postavám se cpou do pusy šílené dialogy. Scénáristé chybí, stejně jako v posledních letech pohádka, která v sobě kloubí kouzla, humor, kvalitní herecké výkony a tu správnou pohádkovou atmosféru. Buďme tak za každý podobný pohádkový kus jako je O štěstí a kráse rádi. Sic je televizní a nijak výpravná, nahrazuje to její bezprostřednost, vtip a příjemná atmosféra. Jaroslav Uhlíř samozřejmě znovu bezchybný!!(15.1.2015)

Televizní pohádka O štěstí a kráse je dalším dokladem, že i se skromným počátečním vkladem lze vytvořit zábavné dílo, které svou nenucenou upřímností, prostotou a vhodným hereckým obsazením pobaví a potěší. Příběh je jednoduchý, pointa je srozumitelná a nálada je prodchnuta radostí ze života. Herci se předvádí a povyšují tím skromnou pohádku vzhůru. Středobodem filmu je šarmantní Markéta Fišerová v dvojroli pradlenky Madlenky a princezny Marion (s hlasem Ljuby Krbové), nespokojenost s životní rolí a šance při záměně identity. Vše podbarveno tajemstvím a vykoupením. Důležitou postavou je babička a chůva (dobrá Libuše Havelková) s nadpřirozenou schopností zasahovat do osudů jednotlivců. Hlavní mužskou postavou je rozverný kominík Vendelín (příjemný Pavel Trávníček) v milostně neodbytném toužení a škádlení. Výraznou postavou je tetička Julie (zajímavá Zdena Hadrbolcová) a kuchař Josef (příjemný Lubomír Lipský st.) s pečlivě skrývaným společným tajemstvím. Z dalších rolí: upřímný a dlouho očekávaný princ Petr (Karel Roden), či extravagantní, zhýčkaný a odmítaný princ Fridolín (Miroslav Vladyka). Jednoduché, s humornou nadsázkou a zřetelným poselstvím.(28.1.2017)

Na tuto pohádku jsem narazil úplnou náhodou. Nedávno vyšla v levných DVD, ale já si ji nekoupil, protože jsem myslel, že to nebude povedený snímek. Jaké ale bylo moje překvapení, když jsem si ji na CSFD vyhledal a do očí se mi rozzářila červená barva. Z trafik ji vyprodali a já zabrousil na jedno fórum a vyhledal link na stažení. Byl to velmi kvalitní TV rip. Hodnocení číslo 999 a získává ho tato pohádka. Je sobota, těsně před půlnocí a já jsem se právě dodíval na tuto pohádku, která mě v dětství minula. „Kamarádi“ se opíjejí v hospodě a kdybych jim řekl, že si pouštím hodinovou pohádku, tak si ťukají na čelo a považují mě za blázna. V této pohádce jsou velice pěkné písničky. Herecké výkony jsou na úrovni. Zejména Trávníček, který zde překvapivě nehraje prince, ale ušmudlaného kominíka a dále Karel Roden s nudlemi na hlavě. Oba hrají výborně. Dále Vladyka zde hraje asi čtyřprocentního:-). A dodává jeho "teplou" řečí pohádce vtipnost. Mimochodem, celý snímek je komediální. Babička Havelková nezklamala a něco nepopsatelného z ní vyřazuje a možná si ji zařadím mezi nejoblíbenější. Madlenka v podání Markéty Fišerové je kouzelná. Mimochodem asi nemusím zdůrazňovat, že je to jedna z posledních rolí Markéty. Bohužel zanedlouho po natáčení těžce onemocněla a v dnešní době je na invalidním vozíku. Jejím manželem je Marek Eben. Markétě přeji mnoho sil do dalších let života.(8.11.2008)

• Dory1

Naprosto nepovedené! Jednu hvězdičku odemme dostal jen protože my ho bylo líto úplně vyhodit. Bohužel v této pohádce neshledávám žádný dobrý nápad a ani provedení se moc nepovedlo. A to jsem mylovník pohadek. Takže pokud vás baví pohádky radši si pusťte sůl nad zlato nebo popelku či královský slib, protože touto pohádkou stratíte jen čas a nic vám to nedá. Nemá to v sobě žádné kouzlo! Prachobyčejný pokus, který se projednou nepoved.(1.2.2017)

• - V pohádce se objevuje hudební motiv písně „Šel nádražák na mlíčí“ ze hry „Švestka“ Divadla Járy Cimrmana, kterou údajně mistr složil vlivem stařecké senility pouze o dvou tónech v rozmezí půltónu. Jedná se tak o objev této melodie o 11 let dříve než u slavných Cimrmanů. (Nptoh)

• - Podle stejného scénáře vznikla v roce 1990 v režii Karla Weinlicha i rozhlasová pohádka „Jablíčka dobré víly". (Miggi90)

• - Filmovalo se na zámku Červená Lhota v jižních Čechách. (M.B)