Kampf ums Matterhorn, Der

Fight for the Matterhorn

Německá říše / Švýcarsko, 1928, 82 min

Celkově čtvrtý film, v kterém si zahrál Luis Trenker (Jean-Antoine Carrel). Dobrodružný film pojednává nejen o pokusech o zdolání bájné hory Matterhorn, mnoho lezců zahynulo, když se pokoušeli vylézt až na samotný vrchol, ale také o přátelství, lásce a odpuštění. Jean-Antoine Carrel by také chtěl být ten, kdo tuto horu zdolá jako první, ale není jediný, kdo se o to pokouší, je zde i anglický horolezec Edward Whymper (Peter Voß). A aby toho nebylo málo, Antoinemu namluví jeho bratr, že Whymper má poměr s jeho ženou (sám má na ni totiž zálusk) a nabádá ho, aby přijal jeho nabídku na společný výstup a ve vhodné chvíli přetrhl lano a zabil ho. Za zmínku jistě stojí, že Luis Trenker, který zde hrál hlavní roli si zopakoval svoji roli ve dvojitém remaku z roku 1938, The Challenge (spolupracoval na snímku jako pomocný režisér) a Der Berg ruft! (který sám i režíroval).(21.10.2016)

Kedže som mal možnosť najprv vidieť o 10 rokov mladší remake - Der berg ruft, tento originál mi už neprišiel tak originálny, príbeh viac naivnejší a vzhľadom na končiacu sa nemú éru ani tak technicky zvládnutý. Trenker je ale aj tu charizmatický a exteriérové scény na horskom štíte pôsobia aj po rokoch adrenalínovo.(17.7.2017)