Příběh lásky se zrodil v roce 1940. Tehdy se poprvé potkali Allie Hamiltonová ze zámožné rodiny a místní chlapec Noah Calhoun, pocházející z chudých poměrů a pracující na pile. Prožijí prázdninovou romanci, která se Hamiltonovým nezamlouvá. Přesvědčují dceru, že Noah pro ni není dost dobrý. Jednoho večera se dvojice pohádá, rozejde se ve zlém a druhý den Hamiltonovi odjedou. Nešťastný Noah začne dívce psát dopisy, po celý rok každý den jeden. Paní Hamiltonová však všechny zabavuje a před dcerou tají. Zatímco Noah se po útocích na Pearl Harbor přihlásí do armády, vysokoškolačka Allie se stane dobrovolnou ošetřovatelkou. Seznámí se se zraněným Lonem Hammondem, okouzlujícím mladým mužem ze zámožné rodiny. Není divu, že se rodičům líbí a podporují jejich zasnoubení. Mezitím se z války vrátí i Noah, jemuž otec umožní koupit starou plantáž s velkým, opuštěným domem, který kdysi mladík slíbil věnovat Allie pro společný život. Pustí se do náročné opravy s vírou, že dívku získá zpět, a pokračuje i poté, co ji zahlédne v objetí s Lonem. V roce 1947, když je dům hotov a Noah se ho nepříliš ochotně snaží prodat, si Allie během svatebních příprav všimne v novinách článku o domě a okamžitě se za Noahem vydá. Chvíle plné nostalgických vzpomínek v ní probudí nečekané pocity a vášnivá láska propukne s novou silou. (TV Nova)

lamps

Bolí mě z toho zuby. A to jsem si myslel, že v životě neochutnám nic sladšího než turecký med namočený v karamelu a spláchnutý řádně oslazenou sklenkou jablečného moštu. Notebook má pravda myšlenku, která nikdy neumírá a všichni lidé na světě by se jí měli držet, ale filmařsky se jedná o natolik bezpáteřní a ohraný kýč, že i já, rozený romantik, jsem měl problém postavám uvěřit byť i ten nejnevinnější láskyplný čin. Třetí hvězda s odřenýma ušima, a to výhradně kvůli Goslingovi, McAdams a hlavně Garnerovi, který si jediný získal mojí plnou důvěru (aby ovšem skončil tak nevěrohodně).. 50% ()

filmfanouch

Při vyprávění o filmu Zápisník jedné lásky může film Nicka Cassavetese znít jako tuctová romance. A on jí vlastně je. Jenže jenom trochu. Adaptace románu Nicholas Sparkse, která udělala hvězdu z Ryana Goslinga a romance mezi Goslingem a jeho hereckou kolegyní Rachel McAdams se dokonce na nějakou dobu stala skutečnou a tito dva talentovaní herci spolu několik let tvořili pár totiž i přes plnění podmínek v oblasti zaujetí mas a ohranému příběhu o dvou zamilovaných lidech, které oddělují společenské poměry je povedenou filmařinou, která vypraví neskutečně dojemný příběh, který především vede k ještě dojemnějšímu finále s poselstvím, že láska nikdy neumírá.   Skvělá dvojice Ryan Gosling a Rachel McAdams s vynikající chemii, která onu osudovou romanci dokáže prodat ještě o poznání silněji. I přes všechna ta romantické klišé jde o solidně natočený film s půvabným vizuálem, který navíc příběh o lásce vypraví uvěřitelně se srdcem. Nejde přitom pochopitelně o film pro cyniky a ne všichni uvěří, že by někdo skutečně mohl někoho milovat prakticky celý život a nepřenést se přes z něj. Jenže jak je u romantických záležitostí zvykem je vše otázkou subjektivního pohledu na věc, respektive víru v to, jak láska funguje. Pro lidi, kteří dokážou rychle skočit z jednoho vztahu do druhého nemůžou dramatické výjevy fungovat. Ti, kteří ovšem opravdu milovali ovšem přeci jen nejspíš nikdy svou údajnou lásku nespustí z principu z hlavy. A i proto by se o realismu snímku mohli rozhodně vést zajímavé diskuze. A to ze Zápisníku jedné lásky dělá víc než přeslazenou limonádu.   Platí to i v tom ohledu, že Gosling i McAdams jsou skutečně víc než hezké tvářičky, což ostatně oba mohli v následujících letech dokázat hned několikrát. Do ´´ banální ´´ látky a osvědčené úloze dvou zamilovaných lidí oddělené sociální překážkou dali oba herci vše, aby divák mohl postavám přát ten ideální společný konec. Cassevetes poté dodává skutečně několik silných scén, které nenechají oko suché a do toho předvádí solidní řemeslo, které dokáže pracovat s dobovou atmosférou 40. let a Cassavetes skutečně dokázal dodat tuctové a kýčovité látce přeci jen něco navíc. A dokázal romantiku prodat i v jednotlivých záběrech koketující s poezií.   Hodně dělá i hudba Aarona Zigmana, která atmosféru prodává ještě o kus víc a je jednoduše uším lahodící. I když je poté finální rozuzlení možná záležitostí, které diváka tak automaticky napadne, finální potvrzení dodává příběhu Allie a Noaha ještě větší sílu. A jen naprostý hovado opustí Zápisník jedné lásky s tím, že v něm ono hořkosladké finále nic nezanechalo....   Zápisník jedné lásky nemá pověst jednoho z nejoblíbenějších romantických filmů 21. století pro nic za nic, Cassavetes skutečně nenatočil klasický chick flick, ale film, který přes sázení na klišé dokázal přeci jen dodat něco tak trochu specifického. Vizuálně i řemeslně solidního, pocitově snadno rezonujícího a v součtu jednoduše jednu z prozatím nejpamětihodnějších romantických záležitostí 21. století............. () (méně) (více)

Big Bear

,,Kolik času máme?'' --- Uh. Tomuhle typu filmů říkám ,,dostat flakem na kabinu''. To je ten moment, kdy koukáte na závěrečné titulky, v hlavě vám hučí a vy víte, že jste zase po čase viděli něco co se vysoce vyjímá nad standardem. Nemám vůbec co vytknout. Tohle je prostě typ filmů co já můžu  a můžu je na kila. Nádherná Amerika čtyřicátých let, opravdu skvostná Rachel Mc Adams.  K tomu parádně vystavěný příběh od jehož poloviny i méně chápavý divák pochopí jak ten milostný příběh vlastně dopadl aniž by byl ještě dovyprávěn, respektive dočten. Zase nechápu, jak mi tohle mohlo uniknout z radaru. No bohudík jsem to zachytil alespoň nyní. Člověku to alepoň dává naději, že toho je možná i více a tak se zase někdy může podařit zaškobrtnout a něco podobně luxusního. Stáří je svině, jestli je matka příroda ve všem jinak dokonalá, pak stáří se nepovedlo. A to ani u zvířat, ani u lidí.  Už jsem ho viděl účtovat mnohokrát a většinou to nebylo vůbec hezký, spíše smutný. Z mnohdy úžasných inteligentních a empatických lidí se postupně staly chřadnoucí lidské schránky, uvnitř nichž možná někde zůstalo celé jejich původní já, na venek se však už probojovat nedokázalo... Člověka to pak nutí k zamyšlení jaká bude jeho cesta a kde to skončí on. Bude to rychlé a budu ještě člověkem? Nebo si budou příbuzní i lékaři upřímně a v slzách s láskou přát aby ta s kosou si pro všechno to lítání po světě už konečně našla čas i na mně? Jisté je, že tomu člověk neunikne a i že se bude bude muset chtě nechtě nechat překvapit... Závěr filmu mi vyrazil dech a i když je to na konci už hodně velká romantika, já ji dřív dost holdoval a nějak jsem si na ni zase rozpomenul, stejně jako i na svoji první velkou lásku. Tenhle film je opravdu úžasný a já dávám za 5 čerstvě ohoblovaných prken z terasy starého domu. * * * * * ()

JohnnyD

Môj postoj k romantickým filmom je taký, že ich milujem, ale bohužiaľ akosi 99% z nich za veľa nestojí. K tomu patrí aj Notebook, čoby chladná romantika iba s jednou skutočne dobrou romantickou scénou - scéna v daždi, čo je na plagáte. Trochu mi boli nesympatické niektoré postavy - hlavne hlavný hrdina zo začiatku, ale potom sa to zlepšilo. "Alternatívna" dejová línia s čítaním knižky ma veľmi nezaujala, i keď ku koncu to začínalo byť fajn ... a bolo by to fajn, ak by sa to skončilo asi tak o 5 minút skôr. Ten koniec bol už fakt dosť prehnaný i na mňa ... ()

Boogeyman

Hardcore romantika jen pro ty největší a nejotevřenější srdíčka. Ze začátku to funguje, i když postava Goslinga, jako nespoutaného inteligentního chuďase se zálibou v literatuře, vážné hudbě a svém otci je hodně klišé. Navíc jeho nezájem o to, co si o něm myslí ostatní a jeho odvázaná nespoutanost, s jakou se vrhá vylézat po ruském kole před celým městečkem, aby pozval dívku svého srdce (kterou zná asi dvě minuty) na rande, končí ve chvíli, kdy jsou mu staženy gatě a on se v podlíkačkách chudák celý červená, že se tak strašlivě ztrapnil. Nebožáček jeden svobodomyslnej. Ale to co pak následuje je prostě regulérní romantický masakr zakončený naprosto šílenou, mrtvolně neerotickou postelovou scénou. ()

Rosomak

Pardon, ale takovýhle nucený ždímačky emocí nemusim :) Navíc je ta linie stařečků táááákhle průhledná, takže to, co vám hned na začátku dojde, je s velkou pompou odkryto až ke konci filmu - a já se ptám: opravdu si Nick Cassavetes myslí, že je jeho divák tak hloupý, že by se sám sebe už dávno nezeptal, co ty dva důchodce vlastně spojuje? ()

Deimos

TV/// Obsazení 7/10 Děj 9/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// +Ryan Gosling, scény v dešti patří k tomu nejkrásnějšímu co mi zatím romantický žánr nabídl -závěr mohl být i jiný, film klidně mohl být ještě více dramatický/// Pěkné, romantické, příliš dojemné a ve skutečnosti moc krásný příběh, který by jste sami chtěli prožít. Jak jedna letní láska zahýbe osudy. A přáli by ste si aby trvala věčně. Na to vám však dá odpověď až závěr tohoto krásného filmu./// Celkem 81%/// ()

Rosaviva

Když jsem tenhle film viděla před časem poprvé, tak se mi to moc nelíbilo, ale jelikož mám ráda oba dva hlavní představitele, tak jsem tomu dala druhou šanci. A musim říct, že se mi to líbilo o moc víc než napoprvé. Holčičí slaďárna se vším všudy, takže i s proplakaným koncem. 4* ()

Cappuccino

Keďže išlo o romantický žáner, očakával som, že vývoj vzťahu hrdinov bude mať miestami od reality na míle ďaleko. Čo som však pomerne ľahko prekúsol. Chémiu medzi hlavnou dvojkou som si celý čas užíval a pri scéne, kedy večerali pri sviečkach, som bol, priznám sa, pomerne dojatý. Inak ma ale na prekvapenie táto ospevovaná romantická dráma až tak do srdca nezasiahla. Goslinga aj McAdams mam rád a ich príbeh ma bavil. The Notebook ale považujem "iba" za pekný romantický film, nič viac a nič menej. Po toľkej chvále som zrejme čakal mimoriadne emotívny "doják", pri ktorom mi nebudú stačiť vreckovky. Nič také sa ale nedialo. ()

misterz

Tu je vidno krásny rozdiel medzi typicky americkým, prvoplánovým kudrlinkovým pátosom a napr. ázijským romantickým snímkom Moment to Remember (2004). Tá najhrubšia pointa je v oboch prípadoch podobná ale spracovanie, forma, obsah a dialógy sú diametrálne na inej kvalitatívnej úrovni. Netvrdím, nebolo to úplne zlé, najviac sa mi páčila predostretá osudovosť oboch zaľúbencov, snímok mal preto i svetlejšie chvíľky, väčšinou sa však utápal v plánovanom emočnom kalklulu, ktorý bol sprevádzaný priemernými cukrovými dialógmi a klasickou trojuholníkovou šablónovitou zápletkou, kedy sa žena rozhoduje medzi dvoma mužmi rozumom (pracháč na úrovni) a srdcom (chudobný sympoš). Jednoducho typická priemerná emočná ždímačka na americký spôsob. 60/100 ()

k212

Nechápu ... opravdu??? Nejenže je děj nesmírně neoriginální a velmi rychle odhadnutelný, ale je ještě umocňován chabými herckými výkony. Ryan Gosling je zajisté pěkný chlap, na kterého se hezky kouká, ale jeho připitomělý úsměv mi lezl za hodinu pěkně na nervy, no a Rachel McAdams si zase plete herectví s ječením, kterým zřejmě vyjadřuje veškeré své emociální stavy. Hereckou suitu částečně zachraňují Gena Rowlands a James Garner coby starší protějšky výše zmíněných, a celkem charismatický Sam Shepard. Každopádně po formální stránce je to zajisté "jedlý" film, no spíše kýčovitý (ty labutě??? ne, pravdu - mě to taky dostalo). Ale to ho ještě neospravedlňuje dostat se mezi top dílka. ()

Šakal

Koukám, ( soudě podle místního hodnocení ), že " I muži mají své dny " :o) Ano, chvílemi je to jako kdyby si čĺověk dával medovník a přikusoval k tomu marlenku popř. namáčel a olizoval lžičku medu, ale já mám sladké jednou za čas rád :o) Jen se to nesmí přehánět. Cassavetsovi se to ( po většinu času ) daří držet v " uvěřitelné rovině " bez zbytečného laciného sentimentu a co mu vyšlo náramně, byla sázka na ústřední herecké duo. Ta chemie mezi Rachel a Ryanem je více než věrohodná a zejména Rachel McAdams podává notně sympatický výkon. Ryan Gosling jako Noah je přesvědčivý, přesto si neodpustím poznámku, že v některých momentech mi jeho smutný výraz připomínal Nicolase Cage " v nejlepších dobách ". Nevím proč mi vytanul v mysli název knihy Ivana Olbrachta - O smutných očích Hany Karadžičové. Přirovnal bych to, k posmutnělému psímu výrazu. Což našemu Beníkovi věřím, ale Goslingovi již nikoliv a působí to téměř směšně. Přesto ( kromě těchto pár momentů ) hraje přesvědčivě a jsou to především oba hlavní představitelé, díky kterým je tento příběh ( v mezích možností ) uvěřitelný. Nicméně těch závěrečných 10 minut si mohli tvůrci odpustit. To bylo již na mě opravdu moc...škoda. Přesto zaokrouhlím směrem nahoru, v rámci žánru a současného trendu nadstandart. ()

IQ Tiqe

Krásný dojemný příběh, který jen občas lehce zahrál na city. Jeho nejsilnější stránkou je způsob, jakým je podaný, nedělá z něj druhořadý slaďák. Rachel zářila. Mám ale rád rychlejší tempo, takže 4* nedám jen proto, že byl na mě moc dlouhý. 70 % # příběh 8 | humor 2 | akce 0 | napětí 3 | pustil bych si znovu 4 ()

Tsuki

Tomuhle se říká čistokrevný romantický film o Lásce s velkým L. Možná to dějově nepřekvapí, ale zato je to v rámci žánru perfektně zpracovaný skvost s dobrými hereckými výkony, který rozhodně ocení všichni, kteří mají rádi filmy o síle lásky. Závěrečná část mě upřímně dojala k slzám. Oproti jiným filmům se tenhle vyvaruje přehnaného sentimentu, což je taky dobře, protože takhle dokáže zapůsobit relativně přirozenou cestou a zanechat o to větší dojem. Aspoň na mě to tak působilo. ~(4,3)~ ()

HoneyBunny

Teda pánové, kdo by to do vás řekl? Zdá se, že klišé o něžnějším pohlaví je pěkná blbost. Stokrát viděný příběh může být i originální, když se na něj podíváte z jiného úhlu pohledu nebo ho zasadíte do audiovizuální smršti (Moulin Rouge). Což tenhle film neudělal. Cassavetes jen dobře vypráví starou dobrou pohádku o tom, jak se potkali, rozešli a nakonec spolu šťastně žili až do smrti. ()

Anderton

The notebook je filmom primárne pre ženy, so skrytým potenciálom pre skrytých romantických mužov. Čiže ako jeden z nich musím priznať, že sa mi páčil. Ženám, ktoré jeho kúzlu naplno podľahli, chcem pripomenúť, že je iba rozprávkou a požadovať po svojich mužoch chovanie a výzor Ryana Goslinga je nereálne. Gýčový bozk z plagátu si ale kľudne môžu so svojim partnerom zinscenovať aj na panelákovom balkóne, treba počkať na silný lejak. Škoda, že som nehodnotil hneď po pozretí, asi by som dal za štyri. Ono to časom v spomienkach nejak vybledlo. VIDENÉ ZNOVA 8/23: Notebook skvele emocionálne funguje, avšak nič sa ani po rokoch nemení na tom, že ide o romantickú rozprávku. Goslingova postava v mladom veku dlhé roky myslí iba na jednu ženu, podobne ani tá nie je schopná zabudnúť na letnú teenagerskú lásku. V živote to síce takto nechodí, ale prečo si občas pri filme nezasnívať. ()

Frajer42

Čekal jsem nějakou romantickou sračku, kterou nějak přetrpím a poté ji s odpadem pošlu dovnou do kytek. Dočkal jsem se však milého překvapení. City šel film samozřejmě totálně mimo mě, ale přesto se mi film celkem líbil. Nevím zda to zapříčinila Rachel McAdams, která je skutečně kus, či snad velký sympaťák Ryan Gosling a nebo něco zcela jiného. Ve své podstatě na tom ani nezáleží, protože ať to zapříčinil jakýkoliv faktor, tak to vedlo ke stejnému výsledu. Jsem spokojen. Slovo nuda bych snad vytáhl až k samotnému trošku roztahanému závěru, ale jinak se mi to celkem líbilo. Nijak mě to neohromilo, ale skutečně se mi to líbilo. Velmi jednoduchý příběh, kde bez větší námahy odhadnete všechny chystané zvraty, protože při sledování cítíte, že už jste něco podobného někde viděli...(a taky že máte pravdu) Příběh je samozřejmě velmi hloupý a jednoduchý. Nicméně za sebe si dovolím dát velmi slabé 3*, protože jsem podle obsahu a několika chvalozpěvů ranně se zaregistrovaných uživatelů, čekal nepopsatelně větší sračku. ()

Dzeyna

Krásné, dojemné, pravdivé a příjemné, až na tu přítomnou časovou linii s důchodci, kdyby tam nebyli a odehrávalo by se to všechno pouze v "zápisníkové" story, tak by to bylo přímo dokonalé. Není usměvavější a příjemnější herečka než Rachel McAdams, takže výborná volba. A Ryan Gosling? Tak ten mě těšil ze začátku, jelikož pak vypadal spíše jako Robinson Crusoe, což mě fakt moc nepřitahuje a kvůli tomu mě od dřívějšího zhlédnutí odradila i úvodní fotka filmu, ale herecký výkon podal výborný jako vždy. Je to romanťák jak vyšitý a přitom není nijak zvlášť přeslazený. Já jsem spokojená. ()

boshke

Příběh mlaďochů je jedno obrovské klišé (chudý kluk ze vsi, slečna z města a dobré rodiny, netolerantní rodiče,...), ale nijak mi to nevadilo. Goslingovi s McAdams to spolu moc slušelo (tedy než si Noe nechal narůst plnovous), takže se mi na Zápisník dobře koukalo. Příběh starochů byl už o poznání zajímavější a dojímavější. Rozhodně musím ocenit zřejmě jedinou romantickou scénu vůbec, kde není obligátní dvojka červeného, ale lahev piva... 80% ()

Režisér Zápisníku jedné lásky se vydá do akce

Režisér Zápisníku jedné lásky se vydá do akce