Moje velká indická svatba

Bride and Prejudice

Moja veľká indická svadba

Komedie / Romantický / Muzikál

Velká Británie / USA / Indie, 2004, 107 min

Ve filmu mi trochu vadil velký vliv, nejspíš z indické strany - za celý film jsme neviděli jediný polibek, romantické scény jak je dnes známe, se tady vůbec neobjevily. Některým to možná přišlo jako uvolnění od typických amerických "slaďáků", ale na mě to působilo tak nějak zvláštně. Film jako takový byl docela dobrý (indické tance, zpěvy - mooc hezký), ale trochu fádní, už v polovině se dalo odhadnout jak skončí!(16.7.2005)

• tomtomtoma

Pro mne je to jednoznačný filmový škvár! Jane Austen psala lacinou romantiku urozenějších vrstev pro urozenější ženské publikum. Gurinder Chadha naroubovala lehkovážný Bollywood na povrchní globální pop-kulturu. A výsledkem je odpudivý laciný brak, kde všichni jsou úspěšní a krásní a vše spěje do svého očekávaného konce v barevném reji půvabných žen bez obsahu v povrchnosti úpadku spotřební společnosti. Kam může směřovat žena v kulturním prostředí genderové nerovnoprávnosti, když je žena zároveň nejagresivnějším ochranitelem tradičního rozdělení společnosti? Dokáži ocenit půvaby krásných žen, ale co z toho, když vše je prázdné po vymývání mozků konzumní pseudokulturou. Hlavní postavou je mladá, půvabná a vzdělaná indická dívka z lepší vrstvy Lalita Bakshi (půvabná Aishwarya Rai Bachchan). Nejvíce ji popuzuje jakýkoliv negativní náznak o Indii jako zemi nevalné kategorie. Hrdá a inteligentní dívka se se svými předsudky musí dokázat vyrovnat. Hlavní mužskou postavou je mladý hoteliér a člen nejbohatší vrstvy William Darcy (sympatický Martin Henderson). Jeho nesmělost a bezradnost je vydávána za aroganci a pokrytectví. On jen nedokáže nalézt slova při pohledu na svojí živoucí bohyni. Z dalších rolí: starostlivá Lalitina matka s lpěním na tradicích Manorama Bakshi (Nadira Babbar), milující a trpělivý Lalitin otec Chaman Bakshi (sympatický Anupam Kher), Williamův zamilovaný a bohatý kamarád Balraj Bingley (Naveen Andrews), Lalitina starší sestra se stresem kolem přípravy svatby Jaya Bakshi (půvabná Namrata Shirodkar), úlisný a prospěchářský padouch Johnny Wickham (zajímavý Daniel Gillies), Balrajova elegantní sestra Kiran (půvabná Indira Varma), štěstí naleznuvší Lalitina nejlepší kamarádka Chandra Lamba (půvabná Sonali Kulkarni), popletený nešika, dobrák se záluskem na ženitbu a Lalitin příbuzný Kohli (příjemný Nitin Ganatra), Lalitiná nejmladší sestra s netradičním hadím tancem Maya Bakshi (Meghna Kothari), dychtivá a toužící Lalitna sestra Lakhi Bakshi (půvabná Peeya Rai Chowdhary), upřímná Williamova mladší sestra Georgina 'Georgie' Darcy (půvabná Alexis Bledel), či Williamova upjatá a povýšená matka Catherine Darcy (Marsha Mason). Je to pitomé, povrchní, laciné a nevkusné. Je to vrcholek úpadku hvězdy spotřební kultury. क्यों, बिल्ली क्यों?(5.10.2016)

Bollywoodská adaptace románu Jane Austenové Pýcha a předsudek? No nevím, co by na to autorka říkala a docela se při té představě usmívám. Celé je to hrozně kýčovité, barevné, rozjásané nebo zas uslzené, prostě bollywoodské, a tak je to také nutno brát. Jako vzorek tohoto druhu kinematografie mi to stačilo, opravdu 100% film z Bollywoodu bych asi nedal.(19.10.2012)

• Ewey

Opravdu příšerné...četla jsem několik recenzí a komentářů, veskrze hodnotících tento film průměrně a tak jsem doufala, že to zřejmě bude další, sice barevnější a rozjuchanější, ale snad povedené převedení mé oblíbené knihy na plátno, nic velkolepého ani nic strašného...ale promiňte tohle prostě strávit nedokážu, nevydržela jsem do konce. Nikdy jsem neodhalila a nikdy asi neodhalím to kouzlo Bollywoodu, všemi tak vynášené do nebes, na to prostě nemám žaludek.(18.9.2008)

Tenhle moderní Austenovský Bollywood/Hollywood přepis mě skutečně dokáže pobavit, i když u něj vlastně pořádně nefunguje pohled ani jednou optikou. Je to ale určitě o něco povedenější film než třeba "Královna koření" a míru tolerance a očekávání určuje do značné míry už samotný (originální), téměř parodický název. Ale proč ne.(1.8.2007)

• - Johnny Depp a Joaquin Phoenix byli oba zvažováni do role Darcyho. (HappySmile)

• - Mellan Mitchell (Bijili) měl ve filmu jednu větu ve scéně v kuchyni, kde se baví Lalita a Johnny, ale nakonec byla z filmu vystřižena. (HappySmile)

• - Zpěvačka Ashanti byla v době natáčení právě na turné. Musela tedy během přestávky zaletět do Indie, natočit svou scénu, a potom zase pospíchala zpátky na turné. (HappySmile)