Moje velká indická svatba

Bride and Prejudice

Moja veľká indická svadba

Komedie / Romantický / Muzikál

Velká Británie / USA, 2004, 107 min

Jane Austenovou nevyhledávám v tradičním pojetí, ale takhle je to docela příjemná změna. Hlavním pozitivem je samozřejmě bohyně Aishwarya Rai debutující v anglicky mluvené produkci :) V epizodce se mi líbila i Ashanti a celkově jsem poměrně spokojeně srovnala tuto svatbu s Mojí tlustou řeckou svatbou. V této pestrobarevné zábavě nechyběl samozřejmě Anupam Kher a poměrně netradičně byl obsazen Naveen Andrews.(25.1.2009)

Pokud vezmeme Moji velkou indickou svatbu jako adaptaci slavného románu Pýchy a předsudku, tak je poměrně nepovedená. Prostředí Indie má ale svoji unikátní atmosféru, vše hýři barvami, navíc je film zpestřen hudebními čísly, které rozhodně nenudí. Takže i přesto, že některé scény působí strojeně a nepřirozeně, je toto zajímavá indická verze se známými hereckými tvářemi.(25.6.2013)

• tomtomtoma

Pro mne je to jednoznačný filmový škvár! Jane Austen psala lacinou romantiku urozenějších vrstev pro urozenější ženské publikum. Gurinder Chadha naroubovala lehkovážný Bollywood na povrchní globální pop-kulturu. A výsledkem je odpudivý laciný brak, kde všichni jsou úspěšní a krásní a vše spěje do svého očekávaného konce v barevném reji půvabných žen bez obsahu v povrchnosti úpadku spotřební společnosti. Kam může směřovat žena v kulturním prostředí genderové nerovnoprávnosti, když je žena zároveň nejagresivnějším ochranitelem tradičního rozdělení společnosti? Dokáži ocenit půvaby krásných žen, ale co z toho, když vše je prázdné po vymývání mozků konzumní pseudokulturou. Hlavní postavou je mladá, půvabná a vzdělaná indická dívka z lepší vrstvy Lalita Bakshi (půvabná Aishwarya Rai Bachchan). Nejvíce ji popuzuje jakýkoliv negativní náznak o Indii jako zemi nevalné kategorie. Hrdá a inteligentní dívka se se svými předsudky musí dokázat vyrovnat. Hlavní mužskou postavou je mladý hoteliér a člen nejbohatší vrstvy William Darcy (sympatický Martin Henderson). Jeho nesmělost a bezradnost je vydávána za aroganci a pokrytectví. On jen nedokáže nalézt slova při pohledu na svojí živoucí bohyni. Z dalších rolí: starostlivá Lalitina matka s lpěním na tradicích Manorama Bakshi (Nadira Babbar), milující a trpělivý Lalitin otec Chaman Bakshi (sympatický Anupam Kher), Williamův zamilovaný a bohatý kamarád Balraj Bingley (Naveen Andrews), Lalitina starší sestra se stresem kolem přípravy svatby Jaya Bakshi (půvabná Namrata Shirodkar), úlisný a prospěchářský padouch Johnny Wickham (zajímavý Daniel Gillies), Balrajova elegantní sestra Kiran (půvabná Indira Varma), štěstí naleznuvší Lalitina nejlepší kamarádka Chandra Lamba (půvabná Sonali Kulkarni), popletený nešika, dobrák se záluskem na ženitbu a Lalitin příbuzný Kohli (příjemný Nitin Ganatra), Lalitiná nejmladší sestra s netradičním hadím tancem Maya Bakshi (Meghna Kothari), dychtivá a toužící Lalitna sestra Lakhi Bakshi (půvabná Peeya Rai Chowdhary), upřímná Williamova mladší sestra Georgina 'Georgie' Darcy (půvabná Alexis Bledel), či Williamova upjatá a povýšená matka Catherine Darcy (Marsha Mason). Je to pitomé, povrchní, laciné a nevkusné. Je to vrcholek úpadku hvězdy spotřební kultury. क्यों, बिल्ली क्यों?(5.10.2016)

• Ewík

Dobrá, jsou tam hezký holky, je to barevný a veselý, ale předvídatelný a ohraný a prostě mně se tenhle typ filmu nelíbí. Kdybych neseděla v buse někde ve Francii, tak by mě nikdo nedonutil na to koukat. Dvě hvězdičky dávám především díky nezapomenutelnému taťkovi, jeho třem bazénům a kobřímu tanci :-D(21.7.2011)

Ve filmu mi trochu vadil velký vliv, nejspíš z indické strany - za celý film jsme neviděli jediný polibek, romantické scény jak je dnes známe, se tady vůbec neobjevily. Některým to možná přišlo jako uvolnění od typických amerických "slaďáků", ale na mě to působilo tak nějak zvláštně. Film jako takový byl docela dobrý (indické tance, zpěvy - mooc hezký), ale trochu fádní, už v polovině se dalo odhadnout jak skončí!(16.7.2005)

• - Johnny Depp a Joaquin Phoenix byli oba zvažováni do role Darcyho. (HappySmile)

• - Podle režisérky Gurindera Chadhy má být vystoupení zpěvačky Ashanti poctou tradici bollywoodského filmu, kde se většinou objeví nějaká celebrita a zazpívá písničku, přestože to nemá žádné přímé spojení se zápletkou. Ostatní postavy nemají s touto celebritou žádný přímý kontakt, ale jsou k vidění v davu, kde si užívají show. (HappySmile)

• - Zpěvačka Ashanti byla v době natáčení právě na turné. Musela tedy během přestávky zaletět do Indie, natočit svou scénu, a potom zase pospíchala zpátky na turné. (HappySmile)