Medailon

Medailón

Komedie / Akční / Krimi / Fantasy

Hong Kong / USA, 2003, 88 min

• departed

No kůrva, co tohle bylo za sračku? Jak se mi vůbec podařilo dokoukat to až do konce? Nebo spíš proč jsem se na to v první řadě vůbec koukal? Doporučuju nedívat se na to! Ani kvůli Jackiemu, ani kvůli Claire Forlani, ani kvůli čemukoliv, kvůli čemu byste se na to chtěli kouknout. Medailon je filmový peklo. Jediný, co jakžtakž pobavilo byly nepovedený scény na konci. Musím se takovýmhle kokotinám vyhýbat.(26.2.2014)

Vzhledem ke zdejšímu hodnocení jsem čekal jasný bankrot, ale podle mně to je svižná akční komedie, určitě mnohem lepší než třeba o rok staší Tuxedo. V rámci jackieho kinematografie bych to zařadil mezi mírný nadprůměr. Jackie je stále v celkem dobré formě a nabídne i pár zajímavých nápadů v choreografii bojových scén. Počítačových triků je tu sice víc, než by se k jackieho filmu hodilo, ale není to jimi (krom závěru) zas až tak napěchované, jak jsem se obával.(16.8.2011)

• Madhuri

Tak to bylo hooodně vedle Jackie. A to už mám za sebou hodně hongkongských veleděl u kteýrch jsem jen nevěřícně kroutila hlavou, tohle však nastavuje laťku vysoko. A hodně. Z filmu jsem si odnesla jedno ponaučení- Hong Kong a USA se nemíchá, a teprve ne, když v tom má nějak figurovat Chan. Těhle děl je víc, a nikdy z toho nebylo nic než průměr, někdy lepší někdy horší, a nikdy to nedosahovalo toho když to měla pod palcem pouze Hongkongská produkce. Nuže k filmu- Věřím že věková skupina kolem 10 let bude nadšená vtípky jako píchání nožem do zadku, trapným řvaním "INTERPOOOL" do každého rohu a dveří a vůbec celou neskutečně trapnou a otravnou postavou Leeho Evanse. K tomu jsem si ke konci filmu vybudovala takový odpor, že mi vadilo když se tam jen mihnul jeho ksicht nebo NEDEJ BOŽE promluvil, což byl takřka v 90% vždy slovní průjem. A pak tu byla choreografie, která mola být skvělá, bohužel tak hrozně znásilněna kamerou že ve výsledku místo ukázkové akce vidím ukázkové zoomy a střihy, takže s bojů vidím velký prd. Část filmu kde Jackie získá snad všecky nadpřirozené schopnosti, snad ani komentovat nebudu...Chan byl místy celkem vtipný bohužel to pak zase v zápětí shodil Evans. I pár soubojů kde si dal kameraman chvíli pohov od efektů ušly. Proto 2** ...Jackie prosím, tohle už po druhé ne.(30.10.2016)

• HKstars

Jackie si to zas pěkně podělal. Jeho Medallion provázely desítky záporných ohlasů a tak jsem byl upřímně zvědav, kam až může režisér Gordon Chan při upravování filmu pro americký trh zajít. Příběh o Eddie Yangovi (Jackie), členovi hongkongského policejního sboru, který se společně s Interpolem dostane na stopu padoucha Snakeheada (Julian Sands), aby odhalil jeho plán na ovládnutí světa, je útrpným mixem starších hongkongských filmů (abych nešel daleko) jako Princ Slunce nebo Modrý krystal. Máme tu malého "vyvoleného", jenž má ve své moci rozkládací medailonek propůjčující držiteli nadpřirozené schopnosti a taky nesmrtelnost (to jen v případě, že vyvolený a osoba postižená schopnostmi vlastní obě půlky medailonu). Snakehead a jeho dobře vycvičené komando, jde samozřejmě přes mrtvoly, ale Eddie je borec a navíc ho choreograf Sammo Hung obdařil trochu jinými schopnostmi, než bychom u "standardního Jackieho" čekali. Hlavní hrdina tak bojuje jako Jet Li (především v momentech, kdy mu není vidět do tváře, což je vtipne řešeno tu potápěčským oblekem, tu rychlým střihem), skáče jako hrdinové Tygra a Draka (dráty se tu vůbec nemaskují, hrdinové prostě skáčou vysoko) a i jako normální člověk je schopen své pohyby dvakrát zrychlit (pamatujete si tu prolézačku přes vysoká vrataz traileru? je ve filmu beze změny). Je to podivné, ale docela dobře se na to kouká, jen škoda, že jakákoliv akční scéna (je jich tu... no asi pět) netrvá déle jako čtyřicet vteřin (kdo umí počítat, tomu vychází, že samotné akci je ve filmu věnováno něco málo přes tři minuty ;). Zbytek je rutinně natočená vata (Gordon kameru nedrží v ruce poprvé a tentokrát se naštěstí vystříhal všech excesů), která však ubližuje příliš mnoho věcí. Dialogy jsou otřesné a veškeré vtipy mi vykouzlily na tváři jen dokonalý údiv. Možná nechápu britský humor, ale Lee Evanse (který je ve filmu situován jako divoký klon Jamese Bonda a inspektora Clouseaua) alias "nového Mr. Beana" jsem začal nesnášet během deseti minut. Ten člověk nemá smysl pro humor, pohyb ani načasování a kdykoliv se objeví na scéně, začne systematicky likvidovat výkony ostatních. Ono to není až tak těžké, protože Claire Forlani se pořád jenom směje (naprosto pitomě, nechápu jestli se nestihla během natáčení vzpamatovat z výše honoráře nebo co? Raději přestanu vtipkovat ;) a Jackiemu to nesluší ani s dlouhou kšticí, ani se standardním sestřihem. Možná kdyby se ve filmu alespoň jednou usmál. Jenže když odehráváte rozhovory o teplých policajtech nebo jste nuceni spolupracovat s ženskou, která se pořád přiblble směje a navíc neumí naznačit facku, asi by vás smích přešel. Možná... Pod scénářem je podepsáno asi sedm lidí (včetně Beye Logana) a zpráskat by zasloužili všichni. Vývoj příběhu ve stylu Padouch unese dítě - Eddie zachrání dítě - Dítě zachrání Eddieho - Padouch unese dítě - Eddie zachrání dítě... je proložen snad jen jedinou zajímavostí. Eddie Yang, hlavní hrdina filmu, v půlce umře. Docela překvapení (rozhodně ne pro někoho, kdo viděl trailer nebo četl jen jedinou informaci o filmu), které film párkrát protočí kolem své osy a definitivně z něj udělá druhé Tuxedo. Eddie se totiž po svém znovuzrození stane nesmrtelným a navíc je rychlejší a silnější. Škoda že podobný upgrade nepostihl také scénář, protože jediné čeho se po změně dočkáme je pár nechutných zrychlovaček a avantgardních drátů při kterých Eddie likviduje nábytek, protivníky a nakonec i středověký hrad. Ani klasického finále se tentokrát nedočkáme, tedy pokud vám nestačí přetrikovaná bitva s Julianem Sandsem (který se pro jistotu také nechal předělat na Supermana), v níž ani ti nejbystřejší nic neuvidí. No možná taky proto, že celý závěrečný souboj za Sandse oddubloval Reuben Langdon. Takže zase nic. Když nad tím tak přemýšlím, docela by mě zajímalo kam se podělo těch 35 miliónů z rozpočtu (triky nevypadají špatně, ale i v některých asijských filmech najdete mnohem lepší CGIčko za mnohem míň peněz) a co vlastně dělal na place Sammo Hung (té akce je tu vážně sotva co by se za nehet vešlo). Gordon Chan prohlásil, že musel pro potřeby amerického trhu (tyhle potřeby uslyšíte už od prvních minut, hudba až příliš agresivní a místy dost podivně vybraná) vystříhat celých 20 minut. Obratem mu děkuji (i když bych to před shlédnutím asi neřekl), protože 88 minut je víc než dost. Gordon si navíc určitě myslel, že trikaři udělají špinavou práci za něj, takže část před Eddieho změnou by se nejlépe dala přirovnat k slabším americkým televizárnám a ta část po změně zas k neuřízeným trikovým úchylárnám. Tuxedo nebo Twins Effect jsou po ruce a přirovnání k jejich chybám se přímo nabízí. Sám Jackie si byl vědom, že Medallion nebude to právé ořechové a na poslední chvíli chtěl prosadit alespoň v Asii promítání prodloužené, nesestříhané verze. Osobně si myslím, že by to ničemu nepomohlo (leda by v té verzi byly samé bitky a to by musely být kapku lepší než ty, co ve filmu zůstaly) a po Tuxedu je to další veleskok špatným směrem. Doufám, že Jackie si své prohlášení "Stop trikovým filmům" vezme k srdci. Recenze jako tahle by ho snad mohla přesvědčit ;). Už asi není co dodat, Medallion je ukázkovým příkladem toho, jak se filmy natáčet nemají. Není to jen o tom, že tu nenajdete žádné chanovské souboje nebo humor (tyhle propriety jsou tu poskládány z úplně jiných filmů a je vidět, že to Jackiemu příliš nesedí), ale snímek selhává i v partiích, které Jackieho výkon (ať už fyzický nebo herecký) nijak neovlivňuje. Ostatní herci jsou úplně mimo, scénář je ohavný a Gordon Chan to prostě vzdal ve stylu "však ono to nějak dopadne". Dopadlo to a doufám, že ten tvrdý náraz si bude většina zainteresovaných pamatovat. p.s. I ty outtaky jsou hrozně nudný. Alespoň že Jackie do filmu poschovával pár čestných roliček (Edison Chen, Nicolas Tse, Christy Chung), ale pochybuji že mu za to ti herci po premiéře poděkovali ;). 40%(21.4.2017)

• kacmi

Hlavným problémom filmu Medailon je medailon sám. Dokáže vrátiť život a naviac obdariť svojho nositeľa nadprirodzenými schopnosťami, spraví z neho superhrdinu. Načo to však je Jackie Chanovi, ktorý je už nesmrteľný (minimálne medzi svojimi fanúšikmi), a ak to, čo stvára, nerobí vďaka nadprirodzeným schopnostiam, tak ako? :) Prvá polovica, kým je Jackie stále "iba" Jackie mi pripadala v pohode, vďaka Lee Evansovi vcelku zábavná, v druhej polovici, kde ide už o nadprirodzeného Jackieho a pomocou drôtov skáče vyššie a ďalej než obyčajne, je to celkom nuda. Na film Jackieho Chana je tu pomerné riedka akcia, a naviac pomerne priemerná (na film Jackieho Chana). Dve ** len kvoli Lee Evansovi. A samozrejme Claire Forlani, u ktorej už od čias Meet Joe Black dúfam, že sa prebojuje do prvej ligy.(15.8.2004)

• - Původně se počítalo s tím, že délka filmu bude okolo 108 minut, ale vznikl jediný 88 minutový sestřih. Přes 20 minut vystřižených scén je možné vidět na americkém DVD. (Rominator)

• - Ve scéně, kdy Snakehead (Julian Sands) hodí po Eddiem (Jackie Chan) roh, je roh zahnutý. Když ho však poté Eddie vyndá z nohy, je rovný. (Terva)

• - Tým podílející na vizuální efektech soutěžil o Hongkongskou filmovou cenu v kategorii nejlepší vizuální efekty. (Terva)